Постанова від 26.08.2010 по справі 2а-2359/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

26 серпня 2010 року 17:34 № 2а-2359/10/2670

за позовомОСОБА_1

до відповідачівГоловного управління МВС України в м. Києві,

Печерського районного управління ГУ МВС України в м. Києві

проскасування наказів, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу

головуючий суддя:Добрянська Я.І.

секретар судового засіданняПономарьов Д.Г.

Представники сторін:

позивач

від позивача

від відповідача

від відповідача 2 ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_1

ОСОБА_4 (довіреність від 15.02.2010р.)

Старостенко О.О. (довіреність від 22.03.2010р. №1/1391)

Сафонова Н.В. (довіреність від 14.04.2010р. №14.05.2010р. №54/78)

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 26.08.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління МВС України в м. Києві про скасування наказів, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.06.2010р. залучено у якості другого відповідача Печерське районне управління ГУ МВС України в м. Києві.

В судовому засіданні позивач та його представник позов підтримали, та враховуючи зміну позовних вимог, що надійшли до суду 18.08.2009р. позивач просить:

- визнати незаконним та скасувати наказ начальника Головного управління МВС України в м. Києві генерал-лейтенанта міліції Яреми В.Г. від 24.12.2009р. №1214о/с «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих працівників Печерського райуправління»

- визнати незаконним та скасувати наказ начальника Головного управління МВС України в м. Києві генерал-лейтенанта міліції Яреми В.Г. від 03.02.2010р. №92о/с «Щодо особового складу», який виданий на підставі наказу №1214о/с від 24.12.2009р.

- визнати незаконним та скасувати наказ т.в.о начальника Головного управління МВС України в м. Києві полковника міліції Мірошниченко М.І. від 02.08.2010р. №780о/с «Щодо особового складу», який був виданий на підставі наказів №1214о/с від 24.12.2009р. та №92о/с від 03.02.2010р

- поновити його в органах внутрішніх справ на посаді старшого оперуповноваженого відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків Печерського районного управління Головного управління МВС України в м. Києві

- виплатити йому середній заробіток за час вимушеного прогулу

- стягнути з Головного управління МВС України в. Києві на користь позивача моральну шкоду у розмірі 1 600 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 26.08.2010р. провадження в частині відшкодування моральної шкоду закрито у зв'язку із відмовою позивача віз частини заявлених позовних вимог стосовно моральної шкоди.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Головним управлінням МВС України в м. Києві не було проведено належним чином службове розслідування, не були враховані пояснення позивача, позивач не був ознайомлений з оскаржуваними наказами та оскаржувані накази були винесені під час знаходження позивача на лікарняному.

Представники відповідачів позов не визнали, вважають що процедура звільнення відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки відповідачі вчиняли всі можливі дії для з'ясування причини відсутності на роботі позивача та ознайомлення його з оскаржуваними наказами.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши їх пояснення, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач -майор міліції ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України та займав посаду старшого оперуповноваженого відділу БНОН Печерського РУ ГУМВС України в м. Києві.

Як вбачається з матеріалів справи, начальником 10-го ВВБ (в м. Києві) СВБ ГУБОЗ МВС України надана довідка начальнику ГУМВС України в м. Києві генерал-лейтенанту міліції Яремі В.Г. від 14.12.2009р. щодо протиправних дій працівників Печерського районного управління ГУ МВС України в м. Києві, а саме ОСОБА_1, ОСОБА_10, та ОСОБА_11, які були припинені працівниками відділу внутрішньої безпеки.

Начальником ГУМВС України в м. Києві на зазначеній довідці накладена резолюція -«провести службове розслідування, доповісти висновок та наказ про звільнення з ОВС»

За результатами службового розслідування за фактами неналежного виконання службових обов'язків працівниками ВБНОН Печерського РУ ГУМВС України в м. Києві надано висновок від 24.12.2009 року, відповідно до якого за вчинення дисциплінарного проступку, який виразився у безпідставному затриманні транспортного засобу, грубому порушенні вимог КПК України, порушенні ст. ст. 3, 5 Закону України «Про міліцію», ст.. 7 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, нехтуванні інтересами служби, підтриманні неслужбових стосунків з особою, яка причетна до незаконного обігу наркотичних засобів, вимагання від неї грошової винагороди за не притягнення до кримінальної відповідальності, старшого оперуповноваженого відділу БНОН Печерського РУ ГУМВС України в м. Києві, майора міліції ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ звільнено згідно з п.п. «є»п. 64 (за порушення дисципліни) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України.

Наказом начальника Головного управління МВС України в м. Києві генерал-лейтенанта міліції Яреми В.Г. від 24.12.2009р. №1214о/с «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих працівників Печерського райуправління»за вчинення дисциплінарного проступку, який виразився у безпідставному затриманні транспортного засобу, грубому порушенні вимог КПК України, порушенні ст. ст. 3, 5 Закону України «Про міліцію», ст. 7 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, нехтуванні інтересами служби, підтриманні неслужбових стосунків з особою, яка причетна до незаконного обігу наркотичних засобів, вимагання від неї грошової винагороди за не притягнення до кримінальної відповідальності, старшого оперуповноваженого відділу БНОН Печерського РУ ГУМВС України в м. Києві, майора міліції ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ звільнено згідно з п.п. «є»п. 64 (за порушення дисципліни) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України.

На підставі вищезазначеного наказу Головним управлінням МВС України в м. Києві винесено наказ від 03.02.2010р. №92о/с щодо особового складу, яким звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил України майора міліції ОСОБА_1 старшого оперуповноваженого відділу БНОН Печерського РУ ГУМВС України в м. Києві з 04.02.2010р.

На підставі листка непрацездатності серії АБС №223445, виданого Київською міською клінічною лікарнею №17 15.02.2010р. Головним управлінням в м. Києві МВС України винесено наказ від 02.08.2010р., №780 о/с, яким унесені зміни до наказу Головного управління від 03.02.2010р. №92 о/с а саме ОСОБА_1 звільнено з 16.02.2010р.

Згідно із ст.. 3 Закону України «Про міліцію»від 20.12.1990 року №565-XII «Про міліцію»(із змінами і доповненнями) (далі -Закон №565-XII) діяльність міліції будується на принципах законності, гуманізму, поваги до особи, соціальної справедливості, взаємодії з трудовими колективами, громадськими організаціями й населенням. Діяльність міліції є гласною. Вона інформує органи влади і управління, трудові колективи, громадські організації, населення і засоби масової інформації про свою діяльність, стан громадського порядку та заходи щодо його зміцнення. За погодженням з міліцією засоби масової інформації можуть акредитувати своїх журналістів при її органах. Не підлягають розголошенню відомості, що становлять державну або службову таємницю. У підрозділах міліції не допускається діяльність політичних партій, рухів та інших громадських об'єднань, що мають політичну мету. При виконанні службових обов'язків працівники міліції незалежні від впливу будь-яких політичних, громадських об'єднань.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про міліцію», міліція є єдиною системою органів, яка входить до структури міністерства внутрішніх страв, виконує адміністративну, профілактичну, оперативно-розшукову, кримінально-процесуальну, виконавчу та охоронну (на договірних засадах) функції. Права і обов'язки, організація роботи та структура підрозділів визначаються положеннями, які затверджуються Міністром внутрішніх справ України відповідно до Закону.

У своїй діяльності міліція підпорядковується Міністерству внутрішніх справ України.

Міністр внутрішніх справ України здійснює керівництво всією міліцією.

Начальники міських, районних, лінійних відділів (управлінь), головних управлінь, управлінь Міністерства внутрішніх справ України в області, місті та на транспорті призначаються на посаду і звільняються з посади Міністром внутрішніх справ України за поданням відповідного заступника Міністра внутрішніх справ України -начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Криму, начальників головних управлінь, управлінь Міністерства внутрішніх справ України в областях, містах Києві, Севастополі та на транспорті.

Частинами першою, третьою та четвертою ст. 18 Закону №565-XII передбачено, що порядок та умови проходження служби в міліції регламентуються Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.

Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України затверджується Верховною Радою України.

Підпунктом «є»пункту 64 Розділу сьомого Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29.07.1991 року №114 (із змінами і доповненнями) (далі - Положення), зазначено, що особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) за порушення дисципліни.

Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України, затверджений Законом України від 22.02.2006 року №3460-IV (далі -Дисциплінарний статут), визначає сутність службової дисципліни, обов'язки осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України стосовно її дотримання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, порядок і права начальників щодо їх застосування, а також порядок оскарження дисциплінарних стягнень.

Статтею 1 Дисциплінарного статуту визначено, що службова дисципліна - дотримання особами рядового і начальницького складу Конституції і законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, підпорядкованих йому органів і підрозділів та Присяги працівника органів внутрішніх справ України.

Статтею 2 Дисциплінарного статуту передбачено, що дисциплінарний проступок - невиконання чи неналежне виконання особою рядового або начальницького складу службової дисципліни.

Згідно із частинами першою і другою ст. 4 Дисциплінарного статуту наказ є формою реалізації службових повноважень особи начальницького складу, згідно з якими визначаються мета і предмет завдання, строк його виконання та відповідальна особа, якій належить його виконати. Накази можуть даватись як в усній так і в письмовій формі.

Частиною першою ст. 5 Дисциплінарного статуту визначено, що за вчинення дисциплінарних проступків особи рядового і начальницького складу несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.

За результатами вищезазначеного службового розслідування позивача звільнено з органів внутрішніх справ, а матеріали службового розслідування направлені до прокуратури Печерського району м. Києва для надання правової оцінки діям працівників міліції.

В судовому засіданні позивач та його представник вказав на відсутність кримінальної справи стосовно ОСОБА_1

Представники відповідачів щодо даного твердження не заперечили, доказів щодо наявності кримінальної справи стосовно позивача суду не надали.

Частиною першою і другою ст. 62 Конституції України визначено, що особа вважається невинуватою у вчинені злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину.

Частиною другою ст. 7 Дисциплінарного статуту встановлено, що у разі виявлення порушень законодавства, зловживань чи інших правопорушень у службовій діяльності особа рядового або начальницького складу повинна вжити заходів щодо припинення цих порушень та доповісти про це безпосередньому або старшому прямому начальникові.

Види дисциплінарних стягнень передбачено ст. 12 Дисциплінарного статуту, а саме, пунктом восьмим визначено звільнення з органів внутрішніх справ.

Відповідно до частин першої-восьмої, десятої, п'ятнадцятої ст. 14 Дисциплінарного статуту щодо порядку накладення дисциплінарних стягнень передбачено, що з метою з'ясування всіх обставин дисциплінарного проступку, учиненого особою рядового або начальницького складу, начальник призначає службове розслідування.

Службове розслідування має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення начальником. У разі необхідності цей термін може бути продовжено начальником, який призначив службове розслідування, або старшим прямим начальником, але не більш як на один місяць.

Порядок проведення службового розслідування встановлюється міністром внутрішніх справ України.

Перед накладенням дисциплінарного стягнення начальник або особа, яка проводить службове розслідування, повинні зажадати від порушника надання письмового пояснення. Небажання порушника надавати пояснення не перешкоджає накладенню дисциплінарного стягнення.

Про накладення дисциплінарного стягнення видається наказ, зміст якого оголошується особовому складу органу внутрішніх справ.

Оголошувати дисциплінарне стягнення особі начальницького складу в присутності його підлеглих заборонено.

Зміст наказу доводиться до відома особи рядового або начальницького складу, яку притягнуто до дисциплінарної відповідальності, під підпис. У разі звільнення з посади або звільнення з органів внутрішніх справ особі рядового або начальницького складу видається витяг з наказу.

При визначенні виду дисциплінарного стягнення мають враховуватися тяжкість проступку, обставини, за яких його скоєно, заподіяна шкода, попередня поведінка особи та визнання нею своєї вини, її ставлення до виконання службових обов'язків, рівень кваліфікації тощо.

Звільнення осіб рядового і начальницького складу з органів внутрішніх справ як вид стягнення є крайнім заходом дисциплінарного впливу.

Частиною четвертою ст. 15 Дисциплінарного статуту визначено, що дисциплінарні стягнення за порушення кримінально-процесуального законодавства на осіб рядового і начальницького складу можуть накладати лише начальники, яким надано право призначати цих працівників на посаду, та їх заступники.

Частиною другою ст. 16 Дисциплінарного статуту визначено, що у разі проведення за фактом учинення проступку службового розслідування, провадження в кримінальній справі або справі про адміністративне правопорушення на осіб рядового і начальницького складу дисциплінарне стягнення може бути накладено не пізніше одного місяця з дня закінчення службового розслідування, провадження в кримінальній справі чи справі про адміністративне правопорушення, не враховуючи періоду тимчасової непрацездатності або перебування у відпустці.

Відповідно до п. 11 Інструкції про порядок проведення службових розслідувань в органах внутрішніх справ України, затвердженої Наказом МВС України від 06.12.1991 року №552 (далі - Інструкція), проведенню службового розслідування, як правило, повинна передувати підготовка, в ході якої працівник, якому воно доручено, розробляє план, визначає форми та методи розслідування, вивчає законодавство та інші нормативно-правові акти, аналізує матеріали попередніх перевірок, а також збирає іншу необхідну інформацію для забезпечення всесторонності, повноти та об'єктивності розслідування.

Керівники, що призначили службове розслідування, або за їх дорученням начальник інспекції по особовому складу, відповідно до п. 12 Інструкції, визначають готовність працівників до виконання завдання, затверджують план намічених заходів та контролюють своєчасність і правильність проведених дій, а також мають право давати вказівки (письмові) про напрямок і об'єм розслідування, доручати його кільком особам, передавати матеріали від однієї особи іншій і особисто брати участь у проведенні службового розслідування

Відповідно до п. 15 Інструкції особа, у відношення якої проводиться службове розслідування, має право: давати усні та письмові пояснення, заявляти клопотання, надавати докази по суті досліджуваних обставин; заявляти відводи у відношенні працівника, який проводить службове розслідування, подавати скарги на його дії чи рішення керівнику, який приймає рішення по суті і інформує заявника.

Пункт 14 Інструкції зобов'язує посадову особу при проведенні службового розслідуванням дотримуватися передбачених законом прав та інтересів заявника, особи, у відношенні якої проводиться службове розслідування.

В судовому засіданні представники відповідача зазначили, що неодноразово надсилали позивачу пропозицію про ознайомлення з оскаржуваними наказами, однак позивач для ознайомлення не з'являвся, тому на його адресу були надіслані вищезазначені накази

Також до матеріалів справи долучені листи Головного управління МВС України в. Києві від 04.02.2010р. від 12.02.2010р., від 10.02.2010р. про надіслання позивачу наказів про притягнення до дисциплінарної відповідальності від 24.12.2009р та про звільнення від 03.02.2010р. з пропозицією ознайомлення з цими наказами, однак опису вкладення поштової кореспонденції суду не надано, тому у суду немає підстав вважати, що зазначені листи містили саме вищезазначені накази.

Суд приходить до висновку, що відповідачем при звільнені не додержано вимог ст. 14 Дисциплінарного статуту, яка передбачає, що зміст наказу доводиться до відома особи рядового або начальницького складу, яку притягнуто до дисциплінарної відповідальності, під підпис.

Суд приходить до висновку, що ці листи є неналежним повідомленням позивача про видання наказів про притягнення до дисциплінарної відповідальності та звільнення з посади, у розумінні частини восьмої с. 14 Дисциплінарного статуту.

Отже, з аналізу ст. ст. 4, 14 Дисциплінарного статуту та п. 11 Інструкції керівник має видати наказ про проведення службового розслідування з метою з'ясування всіх обставин дисциплінарного проступку, встановити терміни проведення, визначити відповідальну особу та здійснювати контроль проведення такого розслідування шляхом затвердження плану намічених заходів.

Як встановлено в судовому засіданні план намічених дій не затверджувався, а отже і контроль не здійснювався.

Керівником була накладена резолюція на довідку. Суд звертає увагу, що у резолюції зазначено керівником -«наказ про звільнення, що дає суду розцінювати дану резолюцію, як віддання наказу про підготовку наказу про звільнення з органів ОВС, ще до того, як було проведено службове розслідування, оскільки дата резолюції значиться 14.12.2009р, а висновок було зроблено 24.12.2009р.

З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку, що порушення вимог Дисциплінарного статуту, Інструкції щодо порядку проведення службового розслідування стосовно позивача призвели до передчасних висновків, а не дотримання вимог Положення - до незаконного звільнення позивача.

Згідно з частиною другою ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАСУ у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оскільки судом встановлено, що відповідачі по відношенню до позивача діяли не у спосіб, передбачений законами України, без урахування всіх обставин справи та даних про особу позивача, недобросовісно, нерозсудливо, адміністративний позов слід задовольнити, а оскаржувані накази слід визнати протиправними, скасувати та поновити позивача на посаді.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 року №100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати»(далі -Порядок), цей Порядок застосовується у випадках вимушеного прогулу працівника (підпункт «з»пункту 1). У відповідності до частини 3 пункту 2 Порядку, збереження заробітної плати «у всіх інших випадках», до яких відноситься випадок й вимушеного прогулу, середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов'язана відповідна виплата.

Керуючись статтями 69-71, 94, 160-165, 167, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов ОСОБА_1 задовольнити.

2. Визнати незаконним та скасувати наказ начальника Головного управління МВС України в м. Києві генерал-лейтенанта міліції Яреми В.Г. від 24.12.2009р. №1214о/с «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності окремих працівників Печерського райуправління»

3. Визнати незаконним та скасувати наказ начальника Головного управління МВС України в м. Києві генерал-лейтенанта міліції Яреми В.Г. від 03.02.2010р. №92о/с «Щодо особового складу», який виданий на підставі наказу №1214о/с від 24.12.2009р.

4. Визнати незаконним та скасувати наказ т.в.о начальника Головного управління МВС України в м. Києві полковника міліції Мірошниченко М.І. від 02.08.2010р. №780о/с «Щодо особового складу», який був виданий на підставі наказів №1214о/с від 24.12.2009р. та №92о/с від 03.02.2010р

5. Поновити ОСОБА_1 в органах внутрішніх справ на посаді старшого оперуповноваженого відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків Печерського районного управління Головного управління МВС України в м. Києві з 16.02.2010 р.

6. Стягнути з Печерського районного управління ГУ МВС України в м. Києві на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 16.02.2010р.

7. Допустити негайне виконання постанови суду в частині поновлення ОСОБА_1 на роботі з 16.02.2010р. та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу у розмірі стягнення за один місяць.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано (ч. 1 ст. 254 КАС України)

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Головуючий суддяЯ.І. Добрянська