ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
29 липня 2010 року 11:59 № 2а-7160/10/2670
За позовом Акціонерно-комерційного банку соціального розвитку «Укрсоцбанк»
до відповідача Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м. Дніпропетровська
про про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень
Суддя Добрянська Я.І.
Секретар судового засідання Пономарьов Д.Г.
Представники:
від позивача: Гайченко А. В. (довіреність від 20.12.2009р. №02-04/633)
від відповідача: не з'явився
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 29.07.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся Акціонерно-комерційний банк соціального розвитку «Укрсоцбанк» з позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська про скасування податкових повідомлень-рішень від 19.04.2010р. №0002091503/0 та №0002101503/0.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідачем зроблений помилковий висновок щодо порушення позивачем Закону України «Про плату за землю», а саме порушення строку подання податкової декларації.
Відповідач про час, дату та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, свого представника до суду не направив, однак надіслав до суду заперечення на позов до суду не надіслав.
Розглянувши наявні в матеріалах справи документи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Дніпропетровська була здійснена невиїзна документальна перевірка позивача щодо своєчасності подання податкового розрахунку земельного податку та податкової декларації орендної плати за землю з юридичних осіб.
За результатами вищезазначеної перевірки уповноваженими особами було складено акт від 26.03.2010р. №0004491, в якому встановлено порушення позивачем ст.. 14 Закону України «Про плату за землю», а саме позивачем не надано до податкового органу податкового розрахунку земельного податку та податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної комунальної власності.
На підставі вищевказаного Акту перевірки від 26.03.2010р. ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська винесено податкове повідомлення -рішення від 19.04.2010р. №0002101503/0, яким нараховано штрафні санкції у розмірі 170 грн. та від 19.04.2010р. №0002091503/0, яким нараховано штрафні санкції у розмірі 170 грн.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю»використання землі в Україні є платним.
Статтею 14 Закону України «Про плату за землю»визначено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Статтею 17 цього Закону встановлено, що податкове зобов'язання по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки.
Відповідно до договорів від 18.07.2007р. №234566, від 18.07.2007р. №234574, від 08.10.2008р.№850654, від 08.10.2008р. №850659 Дніпровська міська рада -орендодавець передав у платне користування земельні ділянки Акціонерно -комерційному банку соціального розвитку «Укрсоцбанк»
На підставі рішення виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 29.09.1998 року № 1883 надано земельну ділянку площею 1555 кв.м. по вул. Ливарній, 4 у постійне користування з видачею державного акта Акціонерно -комерційному банку соціального розвитку «Укрсоцбанк»
З матеріалів справи вбачається, що Харківською обласною філією АКБ «Укрсоцбанк»до Державної податкової інспекції в Жовтневому районі м. Дніпропетровськ були подані податковий розрахунок земельного податку за 2009р., та податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009р..
Вищезазначені документи були отримані ДПІ Жовтневого району м. Дніпропетровськ про що свідчать наявні в матеріалах справи поштові повідомлення про вручення.
Відповідно до наказу АКБ СР «Укрсоцбанк»від 02.02.2009р. №57, що міститься в матеріалах справи, припинено діяльність Дніпропетровської обласної філії АКБ «Укрсоцбанк» з одночасним створенням на її базі Дніпропетровського відділення Харківської обласної філії АКБ «Укрсоцбанк». В даному наказі доручено керуючому Харківської обласної філії АКБ «Укрсоцбанк»забезпечити прийом передачу на баланс Харківської обласної філії АКБ «Укрсоцбанк»статей балансу, цінностей та інших документів Дніпропетровської обласної філії АКБ «Укрсоцбанк».
Пунктом 4.7. Інструкції про порядок обліку платників податків”, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 19 лютого 1998 року, № 80 за бажанням юридичної особи, стосовно відокремленого підрозділу, узяття відокремленого підрозділу на облік може бути здійснене органом державної податкової служби за його місцезнаходженням на підставі документів, визначених у пункті 4.10 цього розділу.
Крім того, відповідно до пункту 9.1 інструкції як платники того чи іншого виду податку, юридичні особи (відокремлені підрозділи) ставляться на облік органами державної податкової служби.
Згідно з пунктом 9.2. наказу № 80 платник податків зараховується органами державної податкової служби до категорії платників окремих податків за місцезнаходженням його підрозділів, земельних ділянок, тощо, розташованих на територіях інших територіальних громад, ніж юридична особа.
Причому, пунктом 1.1 Інструкції № 80 визначено, що до платників податків -належать як юридичні особи, так і їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус підприємців (самозайнятих осіб) чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки.
09 червня 2009 р. Харківська обласна філія отримала лист № 25622/10/28-220 від 14.05.2009 р. від ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, в якому повідомлялось, що надіслані поштою податковий розрахунок земельного податку та податкова декларація орендної плати за земельні ділянки на 2009 рік не визнані як податкові, тому що їх заповнено всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку їх заповнення.
У відповідь на цей лист Харківська обласна філія надіслала копії довіреностей, якими АКБ «Укрсоцбанк»надає право Харківській обласній філії АКБ «Укрсоцбанк»складати, підписувати та подавати до податкових органів розрахунки та декларації з податків, зборів та інших обов'язкових платежів. (лист № 07.1.2-71/79-164 від 02.06.09)
Згідно з Положенням про Харківську обласну філію АКБ Укрсоцбанк” (затверджено Спостережною радою АКБ „Укрсоцбанк” від 31.08.2005 (протокол № 325) Харківська обласна філія є структурною одиницею АКБ „Укрсоцбанк” і здійснює свою діяльність від імені АКБ „Укрсоцбанк.
Відповідно до постанови Національного банку України від 12.11.2003 року № 492 відокремлений підрозділ -це філія, представництво, відділення або інший відокремлений підрозділ, що не має статусу юридичної особи і здійснює свою діяльність від імені юридичної особи -резидента.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що банківські установи АКБ "Укрсоцбанк" - його філії, в тому числі Харківська обласна філія - є складовими частинами АКБ "Укрсоцбанк".
Відповідно до положень ст. ст. 95, 244, 246 Цивільного кодексу України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій на підставі довіреності.
Кожна філія АКБ "Укрсоцбанк", в тому числі Харківська обласна філія АКБ „Укрсоцбанк”, у своїй діяльності керується рішеннями загальних зборів акціонерів Банку, Спостережної ради, голови Спостережної ради Банку, Правління, Голови Правління Банку, відповідними регламентами та положеннями, іншими внутрішніми нормативними актами Банку.
Згідно з Положенням про Харківську обласну філію АКБ "Укрсоцбанк", затвердженим Спостережною радою Банку від 31.08.2005 (протокол № 325) передбачено, що філія сплачує податки, обов'язкові збори та платежі самостійно. Всі юридичні дії вчиняються філією від імені Банку -юридичної особи. При цьому, Банк - юридична особа несе відповідальність за всіма зобов'язаннями філії.
Керуючий Харківської обласної філії має відповідну Довіреність, видану Головним офісом АКБ "Укрсоцбанк" на здійснення операцій, визначених Положенням про філію, в тому числі на підписання податкових звітів та розрахунків від імені юридичної особи.
Крім того, головний бухгалтер Харківської обласної філії на підставі Довіреності має право від імені Банку складати, підписувати та подавати до податкових органів та інших контролюючих органів розрахунки та декларації з податків та зборів та інших обов'язкових платежів, проводити розрахунки за цими податками та представляти інтереси Банку в податкових та інших органах з питань нарахування та сплати податків.
Отже, Харківська обласна філія надала необхідний пакет документів до відділення ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровську, однак дані документи не були прийняті податковим органом як податкові.
Пункт 4.5 Наказу ДПА України від 31.12.08 р. № 827„Про затвердження Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України” передбачає, що підставою про невизнання податкової звітності є: відсутність підпису відповідних посадових осіб (факсиміле не дозволяється); відсутність скріплення печаткою підписів платника податків; відсутність обов'язкових реквізитів податкового документа; відсутність обов'язкових додатків до податкової звітності, передбачених порядком заповнення відповідної звітності; неможливість прочитати текст або цифри внаслідок пошкодження (наприклад, документи, залиті чорнилом або іншою рідиною, потерті); наявність порваних аркушів, підчищень, помарок, виправлень, дописок і закреслювань; подання ксерокопії звітних документів; порушення загальних вимог оформлення документів податкової звітності.
Враховуючи вищенаведені довіреності, суд приходить до висновку, що Харківська обласна філія АКБ "Укрсоцбанк", діяла від імені юридичної особи АКБ „Укрсоцбанк”.
Не визнання податковими вищезазначені податкові декларації орендної плати за земельні ділянки на 2009р. та податкового розрахунку по платі за землю, саме з причини подання податкових документів Харківською обласною філією АКБ «Укрсоцбанк», є безпідставним, оскільки відповідач не звернув уваги на довіреності, що надані уповноваженим особам Харківської обласної філії АКБ «Укрсоцбанк».
Крім того, слід зазначити, що Харківська обласна філія протягом 2009 року (з квітня 2009 року -щомісячно) здійснювала сплату податку на землю та орендної плати і жоден платіж по вказаних податках податковим органом не був повернутий та податковим органом не повідомлялось про невизнання таких платежів як плата за землю та орендна плата за землю від АКБ «Укрсоцбанк»в особі Харківської обласної філії, тобто всі сплачені податки протягом 2009 року податковим органом були визнані як податки та зараховані на облікову картку Банку. Пропозиція про повернення податків надійшла від податкового органу лише 25.02.2010 року.
Банк на письмові зауваження щодо подання Розрахунків по платі за землю орендній платі за землю та сплати податку надіслав детальне письмове пояснення листом від 22.03.2010 року № 11.1 -14/79 -102, однак відповідачем дані пояснення прийняті до уваги не були.
Отже суд приходить до висновку, що позивач, добросовісно намагався виконати свої податкові зобов'язання щодо подання до податкового органу податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки на 2009р. та податкового розрахунку по платі за землю.
Відповідно до п.п. 17.1.1 п. 17.1 ст. 17 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Відтак, як вже було зазначено вище, позивачем подано декларацію до податкового органу, однак податковий орган неправомірно відмовив у прийнятті податкової декларації та розрахунку, як податкових.
Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог та скасування податкових повідомлень-рішень від 19.04.2010р. №0002091503/0 та №0002101503/0.
Згідно із ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
У відповідності до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
При цьому суд бере до уваги положення ч.2 ст.71 КАС України, згідно з якими в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, обґрунтованих пояснень щодо оскаржуваних податкових повідомлень-рішень суду не надав.
Натомість представник позивача надав обґрунтовані пояснення щодо правомірності заявлених позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст. 94. 98, 117, 158, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Прикінцевими та перехідними положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов задовольнити.
2. Скасувати податкове повідомлення -рішення ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровськ від 19.04.2010р. №0002101503/0.
3. Скасувати податкове повідомлення -рішення ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровськ від 19.04.2010р. №0002101503/0.
.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Суддя Я.І.Добрянська
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -03.08.2009 року