09 вересня 2010 рокуСправа № 2а-2272/10/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
в складі головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,
при секретарі судового засідання Кириченко О.О.,
з участю прокурора Гудкова М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Ковельського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Ковельського міськрайонного центру зайнятості до Ковельського комунального підприємства «Добробут» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття,
Ковельським міжрайонним прокурором в інтересах держави в особі Ковельського міськрайонного центру зайнятості заявлено адміністративний позов до Ковельського комунального підприємства «Добробут» про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 16 481,10 грн.
Даний позов мотивовано тим, що при проведенні перевірки у Ковельському комунальному підприємстві «Добробут» виявлена заборгованість в розмірі 16 481,10 грн. зі сплати страхових внесків, строк сплати яких настав, яка виникла у лютому-квітні 2009 року та з липня 2009 року по травень 2010 року. Несплатою страхових внесків порушені встановлені законодавством України соціальні гарантії безробітних, що призводить до перешкод реалізації державної політики у сфері їх соціального захисту. Просить стягнути з відповідача на користь Ковельського міськрайонного центру зайнятості заборгованість зі сплати страхових внесків на випадок безробіття в розмірі 16 481,10 грн., з яких: 15 510,53 грн. - прострочена заборгованість зі сплати страхових внесків, 970,57 грн. - пеня.
Прокурор Гудков М.В. в судовому засіданні позовні вимоги змінив, просить стягнути з відповідача 15 510,53 грн., оскільки останнім частина заборгованості сплачена в добровільному порядку. По суті пояснив, що відповідач є платником страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» і зобов'язаний своєчасно і в повному об'ємі сплачувати страхові внески. Проте у відповідача перед Ковельським міськрайонним цетром зайнятості є заборгованість по страховим внескам, яка на день розгляду справи становить 15 510,53 грн. Просить позов задовольнити.
Позивач - Ковельський міськрайонний центр зайнятості надіслав суду письмове клопотання про розгляд справи у відсутності представника центру зайнятості. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Частина 4 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача Вільчинський П.Я. надіслав суду письмову заяву в якій просить суд врахувати суму добровільного погашення заборгованості в розмірі 970,57 грн. та зменшити стягнення на цю суму. Про сплату частини заборгованості також додав копію платіжного доручення №683 від 07.09.2010 року.
Суд заслухавши пояснення прокурора, дослідивши письмові докази по справі вважає, що позов є підставним та підлягає до задоволення.
З дослідженої судом довідки №2963 від 11.11.1999 року про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України вбачається, що Ковельське комунальне підприємство «Добробут» є юридичною особою.
Разом з цим, судом встановлено, що Ковельське комунальне підприємство «Добробут» з 09.01.2001 року зареєстроване в Ковельському міськрайонному центрі зайнятості як платник страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття під персональним №35302139.
Частиною 1 статті 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 року №1533-ІІІ (далі - Закон №1533-ІІІ) передбачено, що Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в обов'язковому порядку фінансує витрати пов'язані з наданням матеріального забезпечення у випадку безробіття та соціальних послуг в обсягах передбачених законом.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 16 Закону №1533-ІІІ, джерелами формування коштів Фонду є страхові внески страхувальників-роботодавців, застрахованих осіб, що сплачують на умовах і в порядку передбачених законодавством.
Частина 2 статті 4 Закону №1533-ІІІ визначає, що роботодавець набуває статусу платника страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття з дня реєстрації.
Стаття 12 Закону №1533-ІІІ встановлює, що функції виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття покладаються на органи державної влади зайнятості.
У відповідності до частини 1 статті 18 Закону України «Про зайнятість населення», для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України (вищим органом виконавчої влади), створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Частина 2 статті 18 вищеназваного Закону, постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження положень щодо застосування Закону УРСР «Про зайнятість населення» №47 від 24.06.1991 року передбачає, що державна служба зайнятості складається з державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості АРК, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості тощо.
За таких підстав, органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у даних спірних відносинах є Ковельський міськрайонний центр зайнятості, який входить до складу державної служби зайнятості.
Згідно з статтею 34 Закону №1533-ІІІ, фонд зобов'язаний, зокрема, контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань страхування на випадок безробіття, правильність призначення роботодавцем та виплати застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю.
Судом встановлено, що на підставі направлення від 09.06.2010 року №77 та наказу від 25.03.2010 року №23, виданих Ковельським міськрайонним центром зайнятості проведена планова перевірка Ковельського комунального підприємства «Добробут» з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за період з 01.07.2008 року по 31.05.2010 року, про що складено акт №77 від 23.06.2010 року.
З висновків дослідженого судом акту перевірки №77 від 23.06.2010 року вбачається, що у Ковельського комунального підприємства «Добробут» у період з лютого-квітня 2009 року та з липня 2009 року по травень 2010 року виникла заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду в сумі 15 510,53 грн. та нарахована пеня в сумі 970,57 грн.
24 червня 2010 року директором Ковельського міськрайонного центру зайнятості прийнято рішення №5 про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу, яке як встановлено судом відповідачем отримано 29.06.2010 року та останнім не оскаржувалось у встановлені законодавством строки. В рішенні Ковельському комунальному підприємству «Добробут» запропоновано погасити заборгованість по страхових внесках в десятиденний строк, проте відповідачем заборгованість у цей строк погашена не була.
З оглянутого судом платіжного доручення №683 від 07.09.2010 року вбачається, що Ковельським комунальним підприємством «Добробут» погашена пеня в сумі 970,57 грн., яка була нарахована на прострочену заборгованість зі сплати страхових внесків.
Таким чином, несплаченою відповідачем залишається сума по страховим внесках, яка становить 15 510,53 грн. (16 481,10 - 970,57).
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 35 Закону №1533-ІІІ, роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати страхові внески. Роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків до Фонду.
Згідно з частиною 1 статті 38 Закону №1533-ІІІ, роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців.
Частина 2 статті 38 Закону №1533-ІІІ, у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Отже, заборгованість відповідача зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в період з лютого-квітня 2009 року та з липня 2009 року по травень 2010 року становить 15 510,53 грн., яка останнім на день розгляду справи не погашена.
Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Беручи до уваги те, що внески до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття відповідач у встановлені строки не сплатив, доказів сплати яких на день розгляду справи по суті також не надав, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Судові витрати по справі згідно частини 4 статті 94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 11, 17, 71, 122, 158, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі статей 4, 8, 17, 34, 35, 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», суд
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Ковельського комунального підприємства «Добробут» в користь держави в особі Ковельського міськрайнного центу зайнятості 15 510 (п'ятнадцять тисяч п'ятсот десять) гривень 53 копійки заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде виготовлена в повному обсязі 14 вересня 2010 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий С.Ф. Костюкевич