про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
02 вересня 2010 року Справа № 2а-2367/10/0370
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Димарчук Т.М., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Волинської обласної медико-соціальної експертної комісії про зобов'язання вчинити дії та відшкодувати матеріальну і моральну шкоду,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Волинської обласної медико-соціальної експертної комісії про зобов'язання вчинити дії та відшкодувати матеріальну і моральну шкоду, а саме: зобов'язати відповідача встановити йому другу групу інвалідності, повернути кошти за оплату судово-медичної експертизи в сумі 868, 87 грн., повернути кошти за проведення судового процесу в Луцькому міськрайонному суді та за проїзд для проведення медичного обстеження в сумі 678, 38 грн., а також відшкодувати моральну шкоду у розмірі 32000 грн. у зв'язку з прийняттям неправомірного рішення Волинською обласною МСЕК від 28 березня 2006 року.
З матеріалів справи вбачається, що позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства і у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити на підставі ст.109 ч.1 п.1 КАС України, враховуючи наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з п. 1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції -переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як передбачено пунктом 1 ч. 1 ст. 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Вжитий у Кодексі адміністративного судочинства термін «суб'єкт владних повноважень» відповідно до п. 7 ст. 3 цього кодексу означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.4 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. №1317 медико-соціальну експертизу проводять медико-соціальні експертні комісії (далі - комісії), з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій. Центр (бюро) очолює головний лікар, який призначається Міністром охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, керівником управління охорони здоров'я обласної (міської) держадміністрації. Комісії перебувають у віданні МОЗ.
Медико-соціальна експертиза проводиться особам, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності. (п.3 Положення).
Волинська обласна МСЕК у даному випадку не є суб'єктом, що здійснює владні управлінські функції в розумінні КАС України, члени комісії не виконують будь-яких владних управлінських функцій, а застосовують свої професійні спеціальні знання з метою встановлення певних обставин або фактів.
Спірні правовідносини по справі не мають необхідних ознак публічності, за наявності яких справа відноситься до адміністративної юрисдикції, оскільки ОСОБА_1 просить зобов'язати відповідача встановити йому другу групу інвалідності, тобто позивач має основною метою вирішення спору приватного характеру щодо встановлення певного юридичного факту, який не пов'язаний з вимогою вирішити публічно-правовий спір.
Таким чином, суд приходить до висновку, що зазначений спір не підлягає розгляду та вирішенню в порядку адміністративного судочинства, в зв'язку з чим слід відмовити у відкритті провадження у справі.
Згідно зі статтею 15 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Крім того, позивачем заявляються вимоги до відповідача про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, а саме: повернути кошти за оплату судово-медичної експертизи в сумі 868, 87 грн., повернути кошти за проведення судового процесу в Луцькому міськрайонному суді та за проїзд для проведення медичного обстеження в сумі 678, 38 грн., а також відшкодувати моральну шкоду у розмірі 32000 грн. у зв'язку з прийняттям неправомірного рішення Волинською обласною МСЕК від 28 березня 2006 року.
Відповідно до ч.2 ст.21 Кодексу адміністративного судочинства України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що вимоги про відшкодування матеріальної та моральної шкоди заявлені позивачем до відповідача не у зв'язку з вимогою вирішити даний публічно-правовий спір, а у зв'язку з розглядом та вирішенням Луцьким міськрайонним судом Волинської області його позову від 05.09.2006 року до Волинського обласного бюро медико-соціальної експертизи про визнання неправомірним рішення від 28 березня 2006 року.
Пунктом 1 частини 1 статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
У відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Волинської обласної медико-соціальної експертної комісії про зобов'язання вчинити дії та відшкодувати матеріальну та моральну шкоду, відмовити.
Ухвалу разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Роз'яснити позивачу, що даний спір відноситься до юрисдикції місцевих загальних судів і підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Т.М. Димарчук