Справа №2-7555/10р.
13 вересня 2010року Печерський районний суд м. Києва
в складі: головуючого -судді Цокол Л.І.
при секретарі Бєлоус В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Печерської в м. Києві державної адміністрації, Київського міського центру по нарахуванню соціальних виплат, за участі третьої особи: Головного упраління Пенсійного фонду України в м. Києві про проведення перерахунку й виплати недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення та щорічної допомоги до п»ятого травня ,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду і просить зобов'язати відповідачів забезпечити виплату недоплачених йому, як постраждалому в наслідок Чорнобильської катастрофи 1ї категорії та інваліду другої групи за захворюванням, щорічної разової допомоги до п»ятого травня в розмірі 8 мінімальних заробітних пенсій за віком та щорічну разову допомогу на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних зарплат, що передбачено ст. 48 Закону України « про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Позивач обгрунтовує свої позовні вимоги тим, що за період 2007-2010 р. відповідачами не виплачені йому у повному обсязі усі належні виплати, зазначаючи, що недоплачена допомога на оздоровлення становить: за 2007 р.-2180,00 грн., за 2008 р. - 2605,00 грн., за 2009 р.-3 130,00 грн., а всього 7 915,00 грн.; не доплачена щорічна разова допомога до 5-го травня: за 2009 р.-3554,00 грн., за 2010 р.-5 168,00 грн., а всього становить 8 722,00 грн.
Позивач та його представник до суду не з»явилися, просили слухати справу за їхньої відсутності, позовні вимоги просили задовольнити.
Відповідачі у судове засідання не з»явилися, подали заперечення проти позовних вимог. У запереченнях представник відповідача Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат позовні вимоги не визнав та заначив, що фінансування видатків на соціальний захист та соціальне забезпечення ветеранів війни та громадян які постараждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, провадиться в межах коштів, передбачених законами України про Державний Бюджет України на відповідні роки, тобто застосування Законів України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціальногозахисту» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» повністю залежить від фінансових ресурсів доходів частин державного бюджету. Відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідам війни щорічно до 5 го травня передбачена разова допомогау розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом України про Державний бюджет України. Управління проводило нарахування та виплати допомоги в межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, передбачених законами України «Про Державний бюджет» на відповідний рік та відповідними постановами Кабінету Міністрів України, якими було визначено розміри належних виплат та порядок їх проведення. Так, Центром не була порушена виплата на оздоровлення і виплата проведена на домашню адресу позивача вчасно (2007р.-08.11.2007 р. в розмірі 120,00 грн.; 2008 р.-23.10.2008р., в розмірі 120 грн.; 2009р.-04.11.2009 р., в розмірі 120 грн.). Оскільки Центр діяв в межах своїх повноважень, просив у задовленні позовних вимог відмовити.
Від позивача Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у м. Києві державної адміністрації надійшло заперечення на позовні вимоги позивача та просив у позові відмовити повністю, оскільки управління здійснює лише призначення щорічнорї допомоги на оздоровлення та не є розпорядником коштів Державного бюджету України.
Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ч.5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5го травня інвалідам війни 11 групи виплачується разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, та постараждалих внаслідок Чорнобильської катасрофи», зазначено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС , інвалідам 1,11 групи виплачується щорічна допомога на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних зарплат.
Позивач ОСОБА_1 є інвалідом 2-ої групи ( посвідчення серія НОМЕР_1) і має право на пільги, які встановлені законодавством України для ветеранів війни- інвалідів війни. Посвідчення серія НОМЕР_2 видане 06.04.1998 року, підтверджує, що ОСОБА_1 є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії. Отже, згідно ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту» позивач має право на щорічну грошову допомогу до 5го травня у розмірі восьми мінімальних заробітних плат, а згідно ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, та постараждалих внаслідок Чорнобильської катасрофи», має право на щорічну разову допомогу на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
Щодо правильності виплати разової допомоги до 5го травня у 2008 році та щорічної разової допомоги на оздоровлення у 2007-2008 р.р. то суд вважає, що відповідач правильно провів нарахувння та виплату такої допомоги оскільки, Закон України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів Уцкраїни» було внесено зміни до ст. 48 ЗУ № 796-ХІІ та викладено її у такій редакції: одноразова компенсація та щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах встановлених Кабінетом Міністрів України».
Рішеннями Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року та 22 травня 2008 року вказані зміни визнані такими, що не відповідають конституції України (є неконституційнимим).
За правилами ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або окремі положення, що визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України ішення про неконституційність.
Це означає, що з 22 травня 2008 року дію законів про виплату компенсації до 5го травня та щодо щорічної разової допомоги на оздоровлення позивачу відновлено.
Враховуючи, що відповідач, зокрема Київській міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснив відповідні виплати у 2007-2008 році, до прийняття рішення КСУ, що підтверджується довідками про виплати, то суд вважає, що відвовідач діяв у зазначеному періоді у межах своїх повноважень та у законний спосіб, а тому позовні вимоги позивача в цій частині задоволенню не підлягають.
В 2009 році позивачеві Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат була виплачена щорічна разова грошова допомога до 5го травня, як інваліду 2-ої групи згідно з ЗУ «Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту» в розмірі 430 грн., шляхом зарахування 08.04.2009 року на його вкладний рахунок через Печерське відділення 3715/0193 Державного ощадного банку України в м. Києві., тобто після 22.05.2008 року, а отже відповідач застосовуючи положення законів, що визнані неконституційними, діяв протиправно, всупереч приписам базових законів, які підлягали застосуванню при визначенні розміру щорічної допомоги до 5- го травня .
В жовтні 2009 року позивачу Управлінням праці та соціального захисту населення Печерської районної у м. Києві державної адміністрації була нарахована, а Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат виплачено щорічну допомогу на оздоровлення, яка склала 120 грн., що суперечить ст..48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Суд вважає необхідним зазначити, що посилання органами державної влади на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань судом не приймається до уваги, оскільки реалізація особою права, яке пов'язане з отриманням бюджетних коштів і базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлено у залежність від бюджетних асигнувань, відсутність яких не може бути підставою для порушення прав громадян на соціальний захист, в тому числі й на отримання надбавки до пенсії, яка прямо передбачена законом.
Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Аналізуючи зазначене суд прийшов до переконання про обґрунтованість вимог позивача щодо здійснення перерахунку та виплати йому недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення та щорічної допомоги до 5 травня, які були проведені відповідачем Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в 2009 році та 2010роках.
Так, щорічна допомога до 05 травня підлягає перерахунку та виплаті у повному обсязі за 2009 та 2010 роки, щорічна допомога на оздоровлення за 2009 рік.
Вимоги позивача щодо вчинення дій на майбутнє суд вважає такими, що задоволенню не підлягають, оскільки захист порушеного права здійсняється за наслідками протиправних дій.
При подачі позову до суду позивачем судовий збір сплачено не було, а отже він підлягає стягненню з відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ст. 48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007 року та 22.05.2008 року, ст. ст. 8,10,60,88,208,212,213,214,215 ЦПК України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити перерахунок та доплату ОСОБА_1 грошової допомоги до 5го травня за 2009 та 2010 роки , як інваліду другої групи згідно до Законом України «Про соціальний статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі восьми мінімальних розмірів пенсії за віком.
Зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснити перерахунок та доплату ОСОБА_1 одноразової щорічної допомоги на оздоровлення за 2009 рік у відповідності до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
В решті позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Стягнути з Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в дохід держави судовий збір в розмірі 8,50грн.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду м. Києва через районний суд протягом десяти діб з дня проголошення, а особами, що приймали участі в розгляді справи, але не були присутні під час проголошення з дня отримання копії рішення. У разі неподання апеляційної скарги у визначений строк рішення набирає законної сили.
Суддя