Рішення від 24.07.2023 по справі 200/558/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2023 року Справа№200/558/23

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення

(виклику) сторін адміністративний позов ОСОБА_1

до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (ЄДРПОУ 21108013, юридична адреса: 40030, м. Суми, вул. Пушкіна, 1) про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії від 05.12.2022 № 056650008159, зобов'язання повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 28.11.2022 року, зарахувавши до пільгового стажу: - відповідно до пп. «а» п. 3 Постанови КМУ № 393 від 17.07.1992 року, на пільгових умовах один місяць служби за три місяці: - час проходження військової служби у ЗСУ за контрактом відповідно до Наказу від 23.03.2016 року № В-РС з 23.03.2016 року до дня звернення за пенсією, та з 06.03.2020 року до 06.03.2021 року, - участь у бойових діях у воєнний час з 10.06.2015 року по теперішній час в складі діючої армії в період бойових дій - 07 років 05 місяців 15 днів, - час проходження служби, протягом якого позивач брав участь в проведенні Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей: - з 10.06.2015 по 31.03.2016 року; - з 26.04.2016 по 30.09.2016 року; - з 22.10.2016 по 09.04.2017 року; - з 14.05.2017 по 29.04.2018 року; загалом - 02 роки 08 місяців 01 день - з 10.05.2018 по 31.08.2018 року; - з 01.10.2018 по 31.01.2019 року; - з 03.03.2019 по 31.05.2020 року; - з 03.07.2020 по 31.10.2020 року; - з 01.11.2020 по 02.07.2021 року; - з 01.08.2021 по 23.02.2022 року; загалом - 03 роки 05 місяців 16 днів. - час проходження військової служби за мобілізацією в особливий період з 10.06.2015 року - до стажу роботи на посаді машиніста МГВМ 5 розряду підземним з повним робочим днем у шахті, та призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до заяви від 28.11.2022 року.

Доводи позовної заяви обґрунтовує тим, що при зверненні до управління Пенсійного фонду із письмовою заявою і документами про призначення пенсії на пільгових умовах, йому протиправно було відмовлено у призначенні пенсії, не зарахувавши до пільгового стажу період військової служби, під час якої приймав безпосередню участь в антитерористичній операції та у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходівіз розрахунку один місяць служби за три місяці відповідно відповідно до пп. «а» п. 3 Постанови КМУ № 393 від 17.07.1992 року до стажу роботи за пільговою спеціальністю.

Враховуючи викладене, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач відзив на адміністративний позов не надав.

Відповідно до частини 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Враховуючи, що для розгляду вказаної категорії справи пріоритетним є швидке вирішення, тобто в даному випадку неподання відповідачем відзиву на позов суд приймає як визнання позову, тому суд визнав за можливе розглянути справу на підставі наявних матеріалів.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, суд з'ясував наступні обставини справи.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_2 .

28.11.2022 року ОСОБА_1 звернувся до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 05.12.2022 № 056650008159 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зазначено, що пільговий стаж становить 15 років 11 місяців 29 днів, у тому числі провідних професій 5 років 0 місяців 9 днів, військова служба в особливий період - 7 років 5 місяців 8 днів. До страхового та до пільгового стажу зараховано усі наявні періоди.

До матеріалів справи також додано: наказ від 23.03.2016 року № В-РС - контракт про проходження військової служби у ЗСУ на термін дії особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, контракт від 06.03.2020 року про проходження військової служби у ЗСУ. довідка № 04/6864 від 24.11.2022 року, щодо проходження військової служби з 10.06.2015 року по теперішній час в складі діючої армії в період бойових дій - 07 років 05 місяців 15 днів, та приймання участі в проведенні Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей: з 10.06.2015 по 31.03.2016 року; з 26.04.2016 по 30.09.2016 року; з 22.10.2016 по 09.04.2017 року; з 14.05.2017 по 29.04.2018 року; загалом - 02 роки 08 місяців 01 день; з 10.05.2018 по 31.08.2018 року; з 01.10.2018 по 31.01.2019 року; з 03.03.2019 по 31.05.2020 року; з 03.07.2020 по 31.10.2020 року; з 01.11.2020 по 02.07.2021 року; - з 01.08.2021 по 23.02.2022 року; загалом - 03 роки 05 місяців 16 днів, військовий квиток серії НОМЕР_3 , довідку про підтвердження пільгового характеру від 17.11.2022 року № 759, з якої вбачається, що позивач на час призову працював на посаді машиніста МГВМ 5 розряду підземним з повним робочим днем у шахті.

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом, в позовній заяві позивач просить задовільнити позовні вимоги в повному обсязі.

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За Преамбулою Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, пунктом 7 частини 1 статті 1 якого визначено, що Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.

Тобто, відповідач у справі - орган владних повноважень, який виконує владні управлінські функції, надані йому чинним законодавством щодо призначення пенсії, підготовки документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV.

Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Частиною 3 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці засписком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Позивач звертає увагу на те, що відповідачем безпідставно і незаконно не зараховано до страхового і пільгового стажу час проходження військової служби під час мобілізації в особливий період за пільговими умовами один рік служби за три роки.

Відповідно до ч. 3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Аналогічні положення містяться в ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Статтею 62 закону України «Про пенсійне забезпечення'встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. N 637 затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі Порядок №637).

Відповідно до п. 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Відповідно до довідки про підтвердження пільгового характеру від 17.11.2022 року № 759, з якої вбачається, що позивач на час призову працював на посаді машиніста МГВМ 5 розряду підземним з повним робочим днем у шахті.

Робота позивача за вказаною професією і підтвердження її належними документами відповідачем не заперечується.

Записи свідчать про роботу особи за професією, яка дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Відповідно до довідки від 24.11.2022 № 04/6864 Покровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки МО України позивач проходить військову службу з 10.06.2015 по теперішній час в складі діючої армії в період бойових дій із загальній кількості 7 років 5 місяців 15 днів.

Суд вважає, що вказаий період повинен бути зарахований до страхового та пільгового стажу роботи за Списком №1 в кратності один місяць служби за три місяці, враховуючи наступне.

Згідно ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною 4 вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

02.06.2005 року прийнятий Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію на пільгових умовах, часу проходження строкової військової служби» за № 2636-IV.

Частину першу статті 2 Закону України "Про загальний військовий обов'язок і військову службу" доповнено абзацом другим такого змісту: "Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах".

Статтею 12 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовцям надані гарантії соціального і правового захисту військовослужбовців та членів їх сімей. Військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими вКонституції Українита законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації (Закон № 2011-XII).

Відповідно до абзацу 2 ч. 1ст. 8 Закону № 2011-XII час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно доЗакону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно доЗакону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно доЗакону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Статтею 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Наказом Міністерства оборони України №530 від 14.08.2014 року "Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 р. за № 1294/2607 відповідно до Законів України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб",постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 р. №975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України відповідно до чинного законодавства, затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей.

Пунктом 2.3 розділу 2 даного Положення передбачено, що при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу).

Так, відповідно до п.п.1 цього пункту участь у бойових діях у воєнний час зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про порядок обчислення вислуги років , призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 року № 393.

Відповідно до п.п. «а» п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, зокрема: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів - один місяць служби за три місяці.

Тобто, час проходження служби, протягом якого особа у воєнних діях в особливий період, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Суд зазначає, що можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на щомісячне пенсійне забезпечення, а зі спеціальним статусом, якого ці особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу, що узгоджується з положеннямист.2 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу"якою передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі, до якої відповідно до пункту 4 цієї статті віднесено також військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, зараховується до страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби, до якої відповідно до п.1 ст.2 Закону також віднесено і військову службу.

За п. 6 Порядку №637 для підтвердження військової служби, приймаються:

-військові квитки;

-довідки військових комісаріатів, військових частин і установ системи Міноборони, МВС, МНС, Мінінфраструктури, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ДПС,Управління державної охорони, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС ;

-довідки архівних і військово-лікувальних установ .

Таким чином, вищенаведена довідка Покровського РТЦК ті СП є належним доказом в підтвердження проходження позивачем військової служби в особливий період.

Отже, за змістом ч. 3 ст. 114 Закону №1058-IV право на передбачену даною нормою пенсію незалежно від віку мають працівники провідних професій на цих роботах, зокрема, машиніста електровозу підземним з повним робочим днем,за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. До стажу роботи зараховується військова служба незалежно від місця проходження служби. При цьому, у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьоїстатті 114 Закону №1058-IV, проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Враховуючи вищенаведені правові норми і надані документи, суд приходить до висновку про протиправність і скасування рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.

Щодо вимоги призначити позивачу пенсію, суд зазначає наступне.

Обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Згідно із Рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнято Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визнавати повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінськихрішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акту.

У разі наявності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта прийняти рішення конкретного змісту є втручанням у дискреційні повноваження.

Адміністративний суд не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.

Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції, адміністративний суд, не наділений повноваженнями втручатися у вільний розсуд (дискрецію) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за критеріями, визначеними статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України та не вправі підміняти собою державні органи, компетенція яких чітко регламентована чинним законодавством.

Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» призначення, розрахунок, нарахування та виплата пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України, тобто, в даному випадку відповідач має виключну компетенцію щодо призначення позивачу пенсії.

Суд зазначає, що зобов'язавши відповідача врахувати періоди роботи позивача до страхового стажу, суд не може зобов'язати призначити пенсію, оскільки саме на пенсійний орган покладено обов'язок обрахування стажу роботи особи та встановлення всіх необхідних умов для призначення пенсії.

Вказані вимоги є передчасними, оскільки вказаним діям передує належний розгляд заяви про призначення пенсії.

На підставі викладеного, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні цієї частини позовних вимог.

Пунктом 10 ч. 2 ст. 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Враховуючи наведене, а також дискреції Пенсійного органу в питаннях призначення та нарахування пенсії, відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд з метою ефективного захисту права позивача на пенсію за віком на пільгових умовах вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 28.11.2022 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням висновків суду та норм чинного законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не надано суду жодного доказу правомірності рішення, яке оскаржується, в розумінні зазначеної норми Закону.

Враховуючи наведене, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в частині визнання протиправним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії від 05.12.2022 № 056650008159 та зобов'язання повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 28.11.2022 року, зарахувавши до пільгового стажу: - відповідно до пп. «а» п. 3 Постанови КМУ № 393 від 17.07.1992 року, на пільгових умовах один місяць служби за три місяці: - час проходження військової служби у ЗСУ за контрактом відповідно до Наказу від 23.03.2016 року № В-РС з 23.03.2016 року до дня звернення за пенсією, та з 06.03.2020 року до 06.03.2021 року, - участь у бойових діях у воєнний час з 10.06.2015 року по теперішній час в складі діючої армії в період бойових дій - 07 років 05 місяців 15 днів, - час проходження служби, протягом якого позивач брав участь в проведенні Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей: - з 10.06.2015 по 31.03.2016 року; - з 26.04.2016 по 30.09.2016 року; - з 22.10.2016 по 09.04.2017 року; - з 14.05.2017 по 29.04.2018 року; загалом - 02 роки 08 місяців 01 день - з 10.05.2018 по 31.08.2018 року; - з 01.10.2018 по 31.01.2019 року; - з 03.03.2019 по 31.05.2020 року; - з 03.07.2020 по 31.10.2020 року; - з 01.11.2020 по 02.07.2021 року; - з 01.08.2021 по 23.02.2022 року; загалом - 03 роки 05 місяців 16 днів. - час проходження військової служби за мобілізацією в особливий період з 10.06.2015 року - до стажу роботи на посаді машиніста МГВМ 5 розряду підземним з повним робочим днем у шахті.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Кодексом адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (ЄДРПОУ 21108013, юридична адреса: 40030, м. Суми, вул. Пушкіна, 1) про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії від 05.12.2022 № 056650008159, зобов'язання повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 28.11.2022 року, зарахувавши до пільгового стажу: - відповідно до пп. «а» п. 3 Постанови КМУ № 393 від 17.07.1992 року, на пільгових умовах один місяць служби за три місяці: - час проходження військової служби у ЗСУ за контрактом відповідно до Наказу від 23.03.2016 року № В-РС з 23.03.2016 року до дня звернення за пенсією, та з 06.03.2020 року до 06.03.2021 року, - участь у бойових діях у воєнний час з 10.06.2015 року по теперішній час в складі діючої армії в період бойових дій - 07 років 05 місяців 15 днів, - час проходження служби, протягом якого позивач брав участь в проведенні Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей: - з 10.06.2015 по 31.03.2016 року; - з 26.04.2016 по 30.09.2016 року; - з 22.10.2016 по 09.04.2017 року; - з 14.05.2017 по 29.04.2018 року; загалом - 02 роки 08 місяців 01 день - з 10.05.2018 по 31.08.2018 року; - з 01.10.2018 по 31.01.2019 року; - з 03.03.2019 по 31.05.2020 року; - з 03.07.2020 по 31.10.2020 року; - з 01.11.2020 по 02.07.2021 року; - з 01.08.2021 по 23.02.2022 року; загалом - 03 роки 05 місяців 16 днів. - час проходження військової служби за мобілізацією в особливий період з 10.06.2015 року - до стажу роботи на посаді машиніста МГВМ 5 розряду підземним з повним робочим днем у шахті, та призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до заяви від 28.11.2022 року - задовольнити частково.

Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 05.12.2022 року № 056650008159 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 - визнати протиправним та скасувати.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 28.11.2022 року, зарахувавши до пільгового стажу: - відповідно до пп. «а» п. 3 Постанови КМУ № 393 від 17.07.1992 року, на пільгових умовах один місяць служби за три місяці: - час проходження військової служби у ЗСУ за контрактом відповідно до Наказу від 23.03.2016 року № В-РС з 23.03.2016 року до дня звернення за пенсією, та з 06.03.2020 року до 06.03.2021 року, - участь у бойових діях у воєнний час з 10.06.2015 року по теперішній час в складі діючої армії в період бойових дій - 07 років 05 місяців 15 днів, - час проходження служби, протягом якого позивач брав участь в проведенні Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей: - з 10.06.2015 по 31.03.2016 року; - з 26.04.2016 по 30.09.2016 року; - з 22.10.2016 по 09.04.2017 року; - з 14.05.2017 по 29.04.2018 року; загалом - 02 роки 08 місяців 01 день - з 10.05.2018 по 31.08.2018 року; - з 01.10.2018 по 31.01.2019 року; - з 03.03.2019 по 31.05.2020 року; - з 03.07.2020 по 31.10.2020 року; - з 01.11.2020 по 02.07.2021 року; - з 01.08.2021 по 23.02.2022 року; загалом - 03 роки 05 місяців 16 днів. - час проходження військової служби за мобілізацією в особливий період з 10.06.2015 року - до стажу роботи на посаді машиніста МГВМ 5 розряду підземним з повним робочим днем у шахті з урахуванням висновків суду та норм чинного законодавства.

В задоволенні іншої частини адміністративного позову - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (ЄДРПОУ 21108013, юридична адреса: 40030, м. Суми, вул. Пушкіна, 1) (за рахунок бюджетних асигнувань) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, в сумі 1073 грн. 60 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя Т.В. Давиденко