Справа №938/446/23
Провадження № 3/938/239/23
27 липня 2023 року селище Верховина
Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Чекан Н.М.,
за участю секретаря судового засідання Івасюк Г.Ю.,
розглянувши матеріали, які надійшли від Верховинського РВП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт серії НОМЕР_1 виданий Верховинським РВ УМВС України в Івано-Франківській області 10.05.1997 року), громадянина України, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , непрацюючого за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( далі - КУпАП),
Водій ОСОБА_1 , 25.06.2023 року о 09.39 годин в смт. Верховина по вул. Грушевського,8 Івано-Франківської області керував транспортним засобом Toyota Yaris державний номерний знак НОМЕР_2 у стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан алкогольного сп'яніння зі згоди водія проводився на місці зупинки транспортного засобу у встановленому законом порядку зі застосуванням спеціального технічного приладу Alkotest drager 6810, результат огляду 2,84‰, чим порушив вимоги п.2.9 а Правил дорожнього руху та вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 11), подав до суд заяву про розгляд справи за його відсутності та визнання вини (а.с.12-15).
Суддя, дослідивши матеріали справи, вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненому підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №231973 від 25.06.2023 року, роздруківкою показників спеціального технічного засобу алкотестера «Drager“- 6810 від 25.06.2023 року № 3849, актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, записами відеофіксації за 25.06.2023 року, які містяться в матеріалах провадження та досліджені в судовому засіданні, а також іншими матеріалами справи в їх сукупності.
Зокрема, зі протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №231973 від 25.06.2023 року(а.с.1) вбачається, що 25.06.2023 року о 09.39 годин в смт. Верховина по вул. Грушевського,8 Івано-Франківської області, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Toyota Yaris державний номерний знак НОМЕР_2 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан сп'яніння зі згоди водія проводився у встановленому законом порядку зі застосуванням спеціального технічного приладу Alkotest drager 6810, результат 2,84‰, чим порушив вимоги п.2.9 а Правил дорожнього руху та вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Вказаний протокол про адміністративне правопорушення складений уповноваженою на те особою, а саме поліцейським Верховинського РВП ГУ НП в Івано-Франківській області із заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст.256 КУпАП та підписаний уповноваженою особою.
У ч.2 ст.266 КУпАП закріплено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів, та під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків, а матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
На виконання ч.2 ст.266 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №231973 від 25.06.2023 року вказано, що при оформленні матеріалів про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 застосовано технічний засіб відеозапису, безперервну відео зйомку на нагрудний боді камеру, відео долучено до протоколу.
У вказаному протоколі про адміністративне правопорушення наявний підпис особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , йому було роз'яснено його права та обов'язки, передбачені ст. 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП та повідомлено про розгляд справи у Верховинському районному суді.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, доведена також такими матеріалами справи, які досліджені в суді, а саме:
- роздруківкою показників спеціального технічного засобу алкотестера «Drager“- 6810 від 25.06.2023 року (а.с.2), з якої вбачається, що тест №3849 від 25.06.2023 року на стан сп'яніння ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проведено 25.06.2023 року о 09.43 годин, перевіряючий ОСОБА_2 , результат 2,84 ‰; на вказаній роздруківці наявний підпис особи, яка проходила огляд на стан сп'яніння;
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів (а.с. 3), в якому зазначено, що огляд проводився у зв'язку з виявленими ознаками: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя, тремтіння пальців рук, за допомогою Drager alkotest 6810, результат 2,84 ‰ з результатом ОСОБА_1 згідний, про що проставлено його підпис;
- диском із записами відеофіксації (а.с. 7), на якому зафіксовано та відображено деякі події, а саме: працівники поліції на службовому автомобілі за допомогою звукового сигналу зупиняють транспортний засіб Toyota Yaris державний номерний знак НОМЕР_2 , який рухався попереду; працівник поліції підходить до зупиненого автомобіля та представляється, повідомляє про відеофіксацію, пояснює причину зупинки, пропонує пред'явити водію документи; водій представляється як ОСОБА_1 та повідомляє про те, що документів з собою немає, посвідчення водія отримував; працівник поліції пропонує пройти огляд на визначення стану сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу; водій погоджується пройти огляд на визначення стану сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та проходить огляд, результат огляду 2,84 ‰; працівник поліції пропонує пройти огляд у медичному закладі; водій погоджується з результатом огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу та відмовляється проходити огляд в медичному закладі; працівник поліції дає водію ОСОБА_1 для ознайомлення результат приладу Драгер та ознайомлює з правами передбаченими законодавством, повідомляє про розгляд справи в суді, ознайомлює з протоколом за ч.1 ст. 130 КУпАП, пояснює про відсторонення ОСОБА_1 від керування транспортним засобом.
Також в матеріалах справи містяться:
-рапорт інспектора СРПП Верховинсьнського РВП ГУНП в Івано-Франківській області (а.с. 4,5), в якому він повідомляє начальника поліції про правомірність своїх дій 25.06.2023 року о 09.39 годин під час зупинки в смт. Верховина по вул. Грушевського,8 Івано-Франківської області транспортного засобу Toyota Yaris державний номерний знак НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_1 ;
-лист Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Івано-Франківській області №2643 в Івано-Франківській області від 25.07.2023 року №31/9/3/906 (а.с.17), згідно з яким ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , видано посвідчення водія серії НОМЕР_3 на право керування транспортним засобом категорії «В», «С».
Суддя приймає до уваги, що вищевказаний рапорт є документом внутрішнього користування, оскільки його зміст полягає в тому, що працівник поліції інформує начальника ВП про правомірність дій працівників поліції щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення та не є доказами відповідно до ст.251 КУпАП.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Згідно із ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як передбачено ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком), визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з ст.251 КУпАП України, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
На підставі ст.252 КУпАП оцінка доказів при розгляді справ про адміністративні правопорушення ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Відповідно до ст.129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП настає у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Враховуючи, що ч.1 ст.130 КУпАП, є бланкетною, то при розгляді такої категорії справ, необхідно ретельно з'ясовувати і зазначати, у чому саме полягали порушення, норми яких правил, інструкцій інших нормативних актів не додержано, чи є причинний зв'язок між цими порушеннями та наслідками, які настали, на що зокрема було звернуто увагу і в Постанові Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті".
Заборона керування транспортними засобами в стані алкогольного сп'яніння закріплена в п. 2.9.а Правил дорожнього руху, про порушення якого зазначено в протоколі серії ДПР18 №231973 від 25.06.2023 року, складеному за ч.1 ст. 130 КУпАП щодо ОСОБА_1 .
Таким чином, в діях ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Санкція ч.1 ст.130 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення вказаного правопорушення шляхом накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, суб'єктами адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, є водії або інші особи.
Відповідно до п. 1.10 Правил дорожнього руху водій - особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії, а також особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.
Як вбачається з листа Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Івано-Франківській області №2643 в Івано-Франківській області від 25.07.2023 року №31/9/3/906 (а.с.17), згідно з яким ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , видано посвідчення водія серії НОМЕР_3 на право керування транспортним засобом категорії «В», «С», у зв'язку з чим він є водієм в розумінні п. 1.10 Правил дорожнього руху.
Призначаючи адміністративне стягнення ОСОБА_1 суддя згідно вимог ст.23,33 КУпАП враховує характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, та визнання ним вини, його майновий стан.
При таких обставинах до нього слід застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Тому, з ОСОБА_1 слід стягнути судовій збір у розмірі 536,80 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 283-284, 40-1, ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в сумі 536,80 гривень (п'ятсот тридцять шість гривень вісімдесят копійок).
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Івано-Франківського апеляційного суду через Верховинський районний суд.
Суддя Наталія ЧЕКАН