Справа № 309/2991/23
Провадження № 3/309/907/23
27 липня 2023 року м. Хуст
Суддя Хустського районного суду Закарпатської області Піцур Я.Я., за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Хустського РУП ГУНП в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , непрацюючого,
за ч.1 ст. 164 КУпАП,
06 червня 2023 року близько 12 години 15 хвилин ОСОБА_1 в м.Хуст по вул. Братів Бращайків, 1, надавав послуги з перевезення двох пасажирів на ТЗ Шкода Октавія, д.н.з. НОМЕР_1 , без державної реєстрації як суб'єкта господарювання та без одержання ліцензії на провадження даного виду діяльності, чим порушив п.24 ст. 7 ЗУ «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», за що передбачена відповідальність за ч.1 ст. 164 КУпАП.
Правопорушник ОСОБА_1 в судовому засіданнісвою вину визнав повністю та щиро розкаявся у вчиненому. Пояснив, що іноді він таксує, однак робить це лише у зв'язку з важким матеріальним становищем. Наразі в Україні введено воєнний стан і знайти роботу майже неможливо. На його утриманні знаходиться старенька мати, яка має багато хвороб. Щоб її утримувати, зокрема купляти їжу та ліки, він змушений хоч якось підробляти, у тому числі й таксувати. Просить суворо його не карати.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
У відповідності до положення ст. 9 КУпАП - адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна)дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Диспозиція частини 1 статті 164 КУпАП передбачає провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов'язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Згідно п.24 ст. 7 ЗУ «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» ліцензуванню підлягає такий вид господарської діяльності як перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів річковим, морським, автомобільним, залізничним та повітряним транспортом, міжнародні перевезення пасажирів та вантажів автомобільним транспортом.
Також згідно п.86 розділу 4 постанови КМУ №176 від 18.02.1997 року «Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту» для надання послуг таксі автомобільні перевізники, автомобільні самозайняті перевізники повинні мати зареєстровані відповідно до законодавства та обладнані відповідно до встановлених технічних вимог транспортні засоби, відповідну ліцензію.
Відповідно до вимог ст.280 КУпАП при розгляді справи суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Стаття 251 КУпАП визначає, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно зі ст. ст. 245, 252, 280 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення стверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 223187 який без пояснення підписав ОСОБА_1 ,
- диском з відеофіксацією, на якому зафіксовано зупинку працівниками поліції ТЗ під керуванням ОСОБА_1 , на якому наявний знак «Таксі» («шашечка»).
- фотографією на якій зображений працівник поліції біля ТЗ Шкода Октавія, д.н.з. НОМЕР_1 , на якому наявний знак «Таксі» («шашечка»)
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки складу правопорушення, передбаченого ч. ст. 164 КУпАП, а саме провадження господарської діяльності без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону.
При вирішенні питання про призначення покарання, до уваги беруться характер вчиненого адміністративного правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини ОСОБА_2 відсутність обтяжуючих, та наявність такої пом'якшуючої відповідальність обставини як щире каяття, відсутність значних негативних наслідків від його дій. Також, суд враховує, пояснення ОСОБА_1 , що він має важкий матеріальний стан, на його утриманні знаходиться мати похилого віку з хворобами, і саме у зв'язку з цим він змушений періодично підробляти, у тому числі й таксувати. Вказане узгоджується з КНП «Хустський ЦПМСД» виданою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , мешканці АДРЕСА_1 (за тою ж адресою й проживає ОСОБА_1 ), згідно якої остання знаходиться на «Д» обліку з діагнозом: УХС Стенокардія напруги ФК ІІ ст.; гіпертонічна хвороба ІІ ст., ризик високий; хронічний холецистит ст. ремісія; гостре зниження слуху і зору. Вказане свідчить про незадовільний майновий стан ОСОБА_1 , з яким разом проживає та перебуває на його утриманні мати похилого віку, з наявність значної кількості хронічних хвороб. А отже суд бере до уваги твердження ОСОБА_1 про вчинення ним правопорушення у зв'язку з важким матеріальним становищем.
А тому вважає за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням, у відповідності зі ст. 22 КУпАП.
Статтею 22 КУпАП передбачено, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Згідно ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 22, 164, 283-285, 287, 291, 294 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого ним правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
Постанова про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Хустського
районного суду: Піцур Я.Я.