копія
24 липня 2023 року Справа № 608/1756/23
Номер провадження3/608/773/2023
Суддя Чортківського районного суду Тернопільської області Коломієць Н. З. , розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції № 4 (м. Заліщики) Чортківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця смт. Товсте Тернопільської області, жителя АДРЕСА_1 , невійськовозобов'язаного, з середньою спеціальною освітою, одруженого, на утриманні одна дитина, приватного підприємця, несудимого, до адміністративної відповідальності не притягався,
за ч.1 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
07 липня 2023 року відносно ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 064064 про те, що 07 липня 2023 року близько 10 год. 52 хв. останній по вул. С. Бандери, 31 в с. Свидова Чортківського району Тернопільської області, будучи власником магазину «Риба на всі смаки», здійснив продаж алкогольних напоїв, а саме: пива марки «Медове» в пластиковій тарі, вартістю 27 гривень громадянину ОСОБА_2 без одержання ліцензії на провадження такого виду діяльності, чим порушив порядок провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензування. Своїми діями порушив вимоги Закону України «Про ліцензування господарської діяльності» від 02.03.2015 у відповідності до ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального». Працівниками поліції вилучено одну бочку з пивом марки «Львівське», ємністю 30 л, в якій приблизно залишилося 5 літрів; одну бочку з пивом марки «Медове», ємністю 50 л, в якій було приблизно 40 л пива; 3 бочки пива ємністю по 50 л кожна загальною масою 255 л на суму 31 000 гривень та півпляшки пива марки «Медове» в пластиковій тарі. Загальний об'єм пива становить 228,550 л.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав. Суду пояснив, що він не проводив продаж алкогольних напоїв 07 липня цього року. Такою підприємницькою діяльністю займається його син ОСОБА_3 , у якого була наявна ліцензія на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, термін дії якої закінчився 01 липня 2023 року. На час складення протоколу працівниками поліції 07.07.2023, ліцензія поновлювалася у відповідних органах, на що потрібен деякий час. Пиво, яке було вилучено, залишилося з попередньої закупки та по старій ліцензії.
Вислухавши ОСОБА_1 , розглянувши адміністративну справу, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до статті 245 КУпАП. завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 251 КУпАП регламентовано, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Стаття 7 Закону України «Про ліцензування господарської діяльності» містить перелік видів господарської діяльності, які потребують отримання ліцензії.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 7 Закону України «Про ліцензування господарської діяльності», ліцензуванню підлягають виробництво і торгівля спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, яка ліцензується відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»
Так, ч.1 ст.164 КУпАП передбачає відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди). Тобто, обов'язковою ознакою складу адміністративного правопорушення за ч. 1 ст.164 КУпАП є спеціальний суб'єкт.
Об'єктом вказаного правопорушення є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності. В свою чергу, під визначенням господарської діяльності, розуміється будь-яка діяльність особи, спрямована на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальних формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою.
Відповідно до правової суті самих понять, визначених національним законодавством в сфері підприємницької діяльності, а саме: ст. ст. 3, 42 Господарського Кодексу України, ст. 1 Закону України «Про підприємництво», ст. 1 Закону України «Про ліцензування окремих видів господарської діяльності» - підприємницька діяльність є одним з видів господарської діяльності, одним з обов'язкових ознак якої є систематичність її здійснення.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Господарського кодексу України, суб'єктами господарювання є: 1)господарські організації, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Враховуючи вимоги вказаних норм, констатації підлягає факт того, що суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП (в частині здійснення господарської діяльності без ліцензії та дозвільних документів) може бути лише суб'єкт господарювання.
З пояснень ОСОБА_1 вбачається, що він не здійснював реалізацію алкогольних напоїв, а такою діяльністю займався його син, в якого була наявна ліцензія, термін дії якої закінчився. Ліцензія на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, у тому числі сидром та перрі ( без додання спирту) Головного Управління ДПС у Тернопільській області 44143637, реєстраційний номер 19160308202201230, дата реєстрації 30 червня 2022 року, видана ОСОБА_4 на термін дії ліцензії з 01 липня 2022 року по 01 липня 2023 року.
Даних про систематичне здійснення ОСОБА_1 підприємницької діяльності, матеріали справи не містять.
Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 064064 від 07.07.2023 та додані до нього матеріали не містять даних про те, що ОСОБА_1 здійснює регулярну, постійну та систематичну діяльність без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом.
З огляду на викладене, вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.
За таких обставин відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 підлягає закриттю за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 7, 9, 164, 247, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Закрити провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова остаточна, оскарженню не підлягає.
Суддя (підпис)
Згідно з оригіналом
Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи № 608/1756/23.
Постанова набрала законної сили «24» липня 2023 р.
Суддя Н. З. Коломієць