Справа № 455/1395/23
Провадження № 3/455/796/2023
Іменем України
20 липня 2023 року м. Старий Самбір
у складі судді Титова А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса проживання/перебування: АДРЕСА_1 , (далі за текстом - Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності),
передбаченої частиною 1 статті 204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі за текстом - КУпАП),
1. Зміст протоколу про адміністративне правопорушення
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №283225 від 28.06.2023 року, зазначено, що Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності вчинила адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статі 204-1 КУпАП за наступних обставин:
28.06.2023 року о 12:00 годині в міжнародному пункті пропуску для автомобільного сполучення «Смільниця - Кросценко» під час проходження прикордонного контролю на виїзд з України, особа пред'явила на паспортний контроль закордонний паспорт громадянина США № НОМЕР_1 виданий 14.01.202 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Під час співбесіди було встановлено, що особа є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 від 28.08.2019 року на ім'я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до ч. 1 ст. 2 ЗУ "Про громадянство України", у правовідносинах з Україною визнається лише громадянином України. Даним фактом вищезазначений громадянин порушим ст. 2, 3 ЗУ "Про порядок виїзду з України та і в'їзду в Україну громадян України", п. 2 Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених ПКМУ №57 від 27.01.1995, вчинивши правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
2. Правова позиція сторони захисту
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності в судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлялась належним чином. Причин неявки суду не повідомила. Про дату, час та місце судового засідання повідомлялась засобами поштового зв'язку за адресою, вказаною у протоколі про адміністративне правопорушення, який підписано Особою, що притягається до адміністративної відповідальності, однак повістка про виклик повернулась на адресу суду з приміткою підприємства поштового зв'язку про те, що повістка не була вручена у зв'язку з відсутністю адресата за вказаною адресою. Крім того, інформація про дату та час розгляду справи справу була оприлюднена на Порталі "Судова влада" у розділі "Старосамбірський районний суд Львівської області".
За викладених обставин, з огляду на те, що при складанні протоколу про адміністративне правопорушення Особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, було повідомлено про те, що справа буде розглядатись у Старосамбірському районному суді Львівської області, враховуючи, що судом вжито заходів для належного повідомлення Особи, яка притягається до адміністративної відповідальності про дату, час та місце проведення судового розгляду справи, її присутність у даному випадку, з огляду на положення частини 3 статті 268 КУпАП при розгляді справи не є обов'язковою, клопотань про відкладення розгляду справи до судом не отримано, суд розглядає справу за відсутності такої особи.
3. Законодавство України, що підлягає застосуванню
3.1. Кодекс України про адміністративні правопорушення
Завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності (частини 1 та 2 статті 7 КУпАП).
Передбачена частиною 1 статті 204-1 КУпАП відповідальність настає, за перетинання або спробу перетинання державного кордону України будь - яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
3.2. Законодавство у сфері порядку перетину державного кордону
Перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку. Порушенням державного кордону України є, зокрема, перетинання його будь-якими технічними або іншими засобами без відповідного на те дозволу чи з порушенням встановленого порядку (частини 1 та 8 статті 9 Закону України «Про державний кордон України»).
Пропуск осіб, які перетинають державний кордон України, здійснюється органами Державної прикордонної служби України за дійсними документами на право в'їзду на територію України або виїзду з України (стаття 12 Закону України «Про державний кордон України»).
Перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України після пред'явлення одного з таких документів - паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт України; службовий паспорт України; посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу; посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в'їзд в Україну). У передбачених міжнародними договорами України випадках замість документів, зазначених у частині першій цієї статті, для виїзду з України і в'їзду в Україну можуть використовуватися інші документи (частина 1 статті 2 Закону України «Про порядок виїзду і в'їзду в Україну громадян України»).
3.3. Правила перетинання державного кордону України громадянами України
Правила перетинання державного кордону України громадянами України, затверджені Постановою Кабінету міністрів України від 27 січня 1995 року № 57 (далі за текстом - Правила).
Перетинання громадянами України державного кордону України здійснюється, серед іншого, в пунктах пропуску через державний кордон, за одним із таких документів, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну - паспорт громадянина України для виїзду за кордон; дипломатичний паспорт; службовий паспорт; проїзний документ дитини (чинний протягом строку, на який він виданий); посвідчення особи моряка; посвідчення члена екіпажу (пункт 2 Правил)
Пропуск громадян через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами підрозділу охорони державного кордону (пункт 10 Правил).
Паспортні та підтверджуючі документи громадян, які перетинають державний кордон, перевіряються уповноваженими службовими особами підрозділу охорони державного кордону з метою встановлення їх дійсності та належності громадянину, який їх пред'являє (пункт 12 Правил).
Під час здійснення прикордонного контролю уповноважені службові особи підрозділу охорони державного кордону використовують бази даних Держприкордонслужби, про осіб, які перетнули державний кордон, а також інші передбачені законом бази даних (абзац 1 пункту 13 Правил).
Інформація про громадян, яким уповноваженою службовою особою Держприкордонслужби надано дозвіл на перетинання державного кордону, вноситься до відповідної бази даних (абзац 2 пункту 13 Правил).
3.4. Конституція України та Закон України «Про громадянство»
В Україні існує єдине громадянство (стаття 4 Конституції України).
Кожна держава визначає у своєму законодавстві, хто є її громадянами (частина 1 статті 3 Європейської конвенції про громадянство).
Законодавство України про громадянство ґрунтується, зокрема, на принципі єдиного громадянства - громадянства держави Україна, за змістом якого якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України (пункт 1 частини 1 статті 2 Закону України «Про громадянство»).
4. Обставини справи, встановлені в ході судового розгляду
В ході судового розгляду справи судом встановлено, що Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, будучи громадянином України, під час перевірки документів при перетині державного кордону України 28.06.2023 року пред'явила інспектору прикордонної служби документ - закордонний паспорт громадянина США, на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вищевикладені обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами:
1) протоколом про адміністративне правопорушення, зміст якого викладено вище;
2) довідкою-витягом з бази даних «Гарт» ПК «Оцінка ризиків»;
3) копіями паспорту громадянина США № НОМЕР_1 виданий 14.01.202 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та паспорту громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 від 28.08.2019 року на ім'я ОСОБА_3 ;
4) іншими матеріалами справи.
Обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність та підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу відсутні. Правопорушенням майнової шкоди не заподіяно.
5. Мотиви та оцінка суду
З огляду на принцип єдиного громадянства (якщо громадянин України набув громадянство іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України), пред'явлення громадянином України при перетині державного кордону документів, отриманих ним як громадянином іноземної держави, зокрема паспорту громадянина іноземної держави - суперечить положенням статті 3 Закону України «Про порядок виїзду і в'їзду в Україну громадян України», оскільки такий документ надає право на перетин кордону особою саме як громадянином іноземної держави, а не як громадянином України, а тому в обставинах правових відносин з представником державної влади України, яким є інспектор прикордонної служби, такий документ не є належним та відповідним, оскільки не надає громадянину України права на перетин кордону, і такі дії є спробою перетинання державного кордону України без відповідних документів.
6. Висновки суду
За викладеного судом встановлено, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 204-1 КУпАП, у зв'язку з чим, з метою виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, останньому слід призначити стягнення в межах санкції названої статі КУпАП у виді штрафу.
На підставі статті 40-1 КУпАП, з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на користь держави підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись статтями статтею 283 КУпАП, суд, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 204-1 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 3400,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір у розмірі 536,80 грн.
Реквізити для сплати/стягнення штрафу:
Отримувач коштів: ГУК Львiв/Старосамбірська тг/ 21081100
ЄДРПОУ отримувача: 38008294
Номер рахунку: UA808999980313020106000013909
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Код банку: 899998
Код класифікації
доходів бюджету: 21081100
Реквізити для сплати/стягнення судового збору:
Отримувач коштів: ГУК м.Києві/м.Київ/22030106
ЄДРПОУ отримувача: 37993783
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП)
Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001
Код класифікації
доходів бюджету: 22030106
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та може бути оскаржена протягом десяти днів до Львівського апеляційного суду через Старосамбірський районний суд Львівської області.
Суддя Титов А.О.