ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"21" липня 2023 р. справа № 300/2480/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Кафарського В.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу Головного управління ДПС в Івано-Франківській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в розмірі 1 468 566,23 грн, -
Головне управління ДПС в Івано-Франківській області (надалі - позивач, ГУ ДПС в Івано-Франківській області) звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (надалі - відповідач, ОСОБА_1 ) про стягнення податкового боргу в розмірі 1 468 566,23 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно не сплачено в строки, визначені податковим законодавством, податкові зобов'язання по єдиному податку з фізичних осіб, адміністративних штрафах, штрафних санкціях за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів, податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів, штрафних санкцій та пені у сумі 1 468 566,23 грн.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.05.2023 відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі від 22.05.2023 надіслано відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою державної реєстрації відповідача: АДРЕСА_1 . Однак поштове відправлення повернуто на адресу суду відділенням поштового зв'язку без вручення, з відміткою «Адресат по даній адресі не проживає» з проставленням календарного штемпеля 01.06.2023 (а.с. 131).
Водночас, до повноважень адміністративних судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками «за закінченням терміну зберігання», «адресат вибув», «адресат відсутній» і т. п., з врахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання адміністративним судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Верховного Суду 22.04.2021 у справі № 0840/3762/18, від 12.08.2020 у справі № 520/1066/20.
Відтак у силу вимог п. 5 ч. 6 ст. 251 КАС України, слід вважати, що копія ухвали про відкриття провадження у справі вручена відповідачу належним чином 01.06.2023.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності письмові докази, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, встановив наступне.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 знаходиться на податковому обліку в ГУ ДПС в Івано-Франківській області як платник податків, що зобов'язаний сплачувати у встановленому порядку і розмірі передбачені законодавством податки та збори.
ГУ ДПС в Івано-Франківській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку діяльності платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2017 по 30.06.2020, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску та загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 04.08.2015 по 30.06.2020, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2017 по 30.06.2020, за результатами якої складено акт від 08.10.2021 №5620/09-19-07-12/ НОМЕР_1 (а.с. 35-106).
Відповідно до акту від 08.10.2021 №5620/09-19-07-12/ НОМЕР_1 , під час перевірки встановлені наступні порушення:
п. 175.1 ст. 176, п. 177.10 ст. 177 Податкового кодексу України (надалі - ПК України), п. 6 ст. 128 Господарського кодексу України у частині неведення обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування та/ або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством;
пп. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49, п. 117.5, п. 177.11 ст. 177 ПК України в частині неподання податкових декларацій про майновий стан і доходи за 2019 та 2020 роки;
п. 177.1, п. 177.2, п. 177.3, п. 177.4, п. 177.10 ст. 177 ПК України, у результаті чого занижено податок на доходи фізичних осіб від підприємницької діяльності на загальну суму 535252,63 грн;
п. 296.1 ст. 296 ПК України в частині неведення книги обліку доходів;
пп. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49, пп. 296.5.1 ст. 296 ПК України в частині несвоєчасного подання податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за І півріччя 2017 року та неподання податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за 2018 рік;
п. 291.4 ст. 291, п. 292.1, п. 2925.6, 292.13 ст. 292, п. 293.4 ст. 293, п. 293.8 ст. 293, п. 295.7 ст. 295, пп. 296.5.1 п. 296.5 ст. 296 ПК України у результаті чого занижено податкові зобов'язання по єдиному податку за 2018 рік на суму 18771,74 грн.;
п. 46.1 ст. 46, пп. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49, п. 51.1 ст. 51, п. 176.2 ст. 176 ПК України у частині неподання податкової звітності про суми, нараховані (виплачені) фізичним особам за товари (роботи, послуги) за період з 01.01.2017 по 30.06.2020;
п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в частині неподання звітності про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2016 рік та несвоєчасного подання звітності про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2015 рік;
ч. 1 ст. 4, абз. 1 п. 2 ч. 1 ст. 7, ч. 5 ст. 8, ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у результаті чого занижено суму єдиного внеску із суми нарахованого чистого оподаткованого доходу на загальну суму 293089,32 грн.;
ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в частині несвоєчасності сплати єдиного внеску;
п. 181.1 ст. 181, п. 183.2 ст. 183, п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 200.1, п. 200.2 ст. 200, п. 201.1 ст. 201 ПК України у результаті чого занижено податкові зобов'язання з ПДВ 512000 грн.;
п. 201.1, п. 201.1 ст. 201 ПК України, у результаті чого не зареєстровано в єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні на загальну суму ПДВ 512000 грн.;
п. 177.1, п. 177.4 ст. 177, п.п.1.1, п.п. 1.2, п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 Розділу ХХ ПК України, у результаті чого занижено суму військового збору на загальну суму 44604,38 грн.;
п. 1, 2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», у результаті чого здійснюючи розрахункові операції по розрахунках готівкою без проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи та не роздруковуючи відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті до суб'єктів господарювання;
пп. 16.1.7 п. 16.1 ст. 16, п. 63.3 ст. 63 ПК України у результаті неподання повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадить діяльність;
п. 44.1, п. 44.3 ст. 44 ПК України, у результаті незабезпечення зберігання первинних документів щодо походження товару, а також інших документів з питань обчислення і сплати належних сум податків (внеску) протягом установлених строків їх зберігання та/ або ненадання платником оригіналів документів чи їх копій за період, що перевірявся.
У подальшому відповідачем винесено податкові повідомлення-рішення від 29.10.2021 №008867/0712 на суму 680,00 грн., від 29.10.2021 №008887/0712 на суму 23464,68 грн, нараховано адміністративні штрафи та штрафні санкції, визначені податковим повідомленням-рішенням від 29.10.2021 №008890/0712 на суму 1360,00 грн, податкове повідомлення рішення від 29.10.201 №008888/0712, податкове повідомлення-рішення від 29.10.2021 №008881/0712 на суму 649696,71 грн., податкове повідомлення-рішення від 29.10.2021 №008865/0712, податкове повідомлення-рішення від 29.10.2021 №008892/0712, від 29.10.2021 №008872/0712 на суму 54141,39 грн., від 29.10.2021 №008885/0712 на суму 640000,00 грн.
Окрім того, у зв'язку із невиконанням позивачем визначених податкових зобов'язань відповідачем також було нараховану штрафні санкції у сумі 272975,21 грн. та пеню у сумі 89571,07 грн., що підтверджується довідкою про борг, який підлягає стягненню станом на 14.02.2023 (а.с. 4).
Несплата відповідачем податкового боргу стала підставою для звернення Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області з адміністративним позовом про стягнення податкового боргу з відповідача у примусовому порядку.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Згідно ч. 1 ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 14.1.156. пункту 14.1. статті 14 ПК України визначено, що податкове зобов'язання це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Кодексу, податковим боргом є сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Підпунктом 16.1.3. пункту 16.1. статті 16 Кодексу визначено, що платники податків і зборів зобов'язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Підпункт 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Кодексу визначає, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та в розмірах, передбачених податковим законодавством. Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (п.38.1 ст.38 Кодексу).
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Кодексу крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Згідно пункту 287.3 статті 286 Кодексу податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
У відповідності до приписів п. 56.11 ст.56 Кодексу податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків, не підлягає оскарженню.
Приписами пункту 57.1. статті 57 Податкового кодексу України визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як встановлено судом, Головним управлінням ДПС в Івано-Франківській області проведено документальну позапланову виїзну перевірку діяльності платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2017 по 30.06.2020, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску та загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 04.08.2015 по 30.06.2020, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2017 по 30.06.2020, за результатами якої складено акт від 08.10.2021 №5620/09-19-07-12/ НОМЕР_1 (а.с. 35-106).
На підставі вищевказаного акту контролюючим органом прийнято податкові повідомлення-рішення від 29.10.2021 №008867/0712 на суму 680,00 грн., від 29.10.2021 №008887/0712 на суму 23464,68 грн, нараховано адміністративні штрафи та штрафні санкції, визначені податковим повідомленням-рішенням від 29.10.2021 №008890/0712 на суму 1360,00 грн, податкове повідомлення рішення від 29.10.201 №008888/0712, податкове повідомлення-рішення від 29.10.2021 №008881/0712 на суму 649696,71 грн., податкове повідомлення-рішення від 29.10.2021 №008865/0712, податкове повідомлення-рішення від 29.10.2021 №008892/0712, від 29.10.2021 №008872/0712 на суму 54141,39 грн., від 29.10.2021 №008885/0712 на суму 640000,00 грн.
Вищезазначені податкові повідомлення-рішення отримані відповідачем, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, що міститься в матеріалах справи (а.с. 23).
Щодо нарахування пені суд зазначає, що у відповідності до пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Кодексу, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом.
Згідно пп. 129.3.1 п. 129.3 ст. 129 Кодексу, нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань.
Таким чином, несплачена узгоджена сума грошового зобов'язання складає 1 468 566,23 грн.
Згідно п. 59.1, 59.5 ст.59 Кодексу, у разі коли платник податків не сплачує суми узгодженої грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення рішення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Судом встановлено, що позивачем на виконання вимог п. 59.1. ст. 59 ПК України надіслано податкову вимогу форми «Ф» від 21.02.2022 №0003925-1303-0915, яка надсилалась позивачем відповідачу. Однак поштове відправлення повернуто на адресу позивача відділенням поштового зв'язку без вручення, з відміткою «За закінчням терміну зберігання» з проставленням календарного штемпеля 14.03.2023 (а.с. 5-7).
Згідно підпункту 20.1.19. пункту 20.1 статті 20 Кодексу, контролюючі органи наділені, зокрема, правом застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що сума податкових зобов'язань, штрафних (фінансових) санкцій та пені у загальному розмірі 1 468 566,23 грн., є податковим боргом відповідача, який ним не сплачено.
Податковий борг відповідача підтверджується довідкою про борг за платежами, обліковими картками платника податків.
Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення або спростування її наявності, відповідачем суду не надано.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що відповідач зобов'язаний погасити податковий борг в загальній сумі 1 468 566,23 грн. Наявність такого обов'язку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, даний обов'язок забезпечується ст. 67 Конституції України.
Відповідно до п. 95.1. ст. 95 Кодексу, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно із п. 95.3. ст. 95 Кодексу, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про стягнення з ОСОБА_1 податкового боргу у сумі 1 468 566,23 грн., є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, враховуючи вимоги статті 139 КАС України, підстави для відшкодування витрат зі сплати судового збору, понесених позивачем, відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 43968084) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) - задовольнити.
Стягнути з до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) в дохід бюджету податковий борг в розмірі 1 468 566 (один мільйон чотириста шістдесят вісім тисяч п'ятсот шістдесят шість) гривень 23 копійки.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Позивачу рішення надіслати через підсистему «Електронний суд».
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ «Мої справи».
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя /підпис/ Кафарський В.В.
Рішення складене в повному обсязі 21 липня 2023 р.