Рішення від 10.07.2023 по справі 260/1690/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2023 року м. Ужгород№ 260/1690/23

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилка С.Є.

з участю секретаря судового засідання Рошко Л.М.

учасники справи:

позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Скеля." - представник - не з'явився;

відповідач - Головне управління ДПС у Закарпатській області - представник - Кремер Лілія Юріївна,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Скеля." до Головного управління ДПС у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

16 березня 2023 року до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Скеля." (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Грушевського,2, код ЄДРПОУ 3939332) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, Ужгород, вул. Волошина,52, код ЄДРПОУ ВП 44106694), в якому просить суд: "1. Розглянути дану справу (позовну заяву) за правилами загального позовного провадження, за участю у судовому засіданні представника позивача; 2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення 000/3869/07-16-04-05/39393323 від 02.12.2022 р.; 3. Стягнути з головного управління державної податкової служби в Закарпатській області, за рахунок бюджетних асигнувань такого суб'єкта владних повноважень, всі судові витрати понесені позивачем.".

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 20 березня 2023 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній справі.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 30 травня 2023 року було закрито підготовче провадження у даній адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі акту перевірки № 5318/07-16-04-05/39393323 ГУ ДПС в Закарпатській області було прийнято податкове повідомлення- рішення № 000/3869/07-16-04-05/39393323 від 02 грудня 2022 року та визначено загальну суму штрафу в розмірі 518191,48 гривень за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних з податку на додану вартість за період червень, серпень 2022 року. Позивач вказує, що для податкових накладних за період з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" передбачений інший граничний термін реєстрації, ніж той, що зазначений у статті 201 Податкового кодексу України. Разом з тим, позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення контролюючим органом прийнято безпідставно з огляду на те, що діють положення пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, яким встановлено, що за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, в тому числі штрафні санкції за порушення строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них.

До суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача зазначив, що заперечує щодо задоволення позову, свою позицію обґрунтовує наступним. Так зазначає, що статтею 201 пунктом 201.10 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-УІ (із змінами та доповненнями), передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; - для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. Пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №2102-К, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті. Згідно із пунктом 69 підпунктом 69.1 абзацами 3, 4 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року. Дати складання спірних податкових накладних припадають на період червня та серпня 2022 року, тому дія пункту 69 підпункту 69.1 абзаців 3, 4 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ на вказані правовідносини не поширюється. Пунктом 69 підпунктом 69.2 абзацом 18 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, з урахуванням змін, внесених Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-К "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" (який набрав чинності 27 травня 2022 року), визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з Податковим кодексом України, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених статтею 112 пунктом 112.8 підпунктом 112.8.9 Податкового кодексу України (вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору)), що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (СОУГО- 19), не застосовуються. Таким чином тимчасово, на період дії воєнного стану, починаючи з 27 травня 2022 року, переважають норми в частині звільнення від відповідальності за несвоєчасне виконання платником податків податкових обов'язків у випадках та за умов, передбачених пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX ПКУ. Тому, норма пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України щодо ораторію (зупинення) застосування штрафних санкцій за порушення термінів нарахування, декларування та сплати податків і зборів на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовується з 27 травня 2022 на період дії воєнного стану.

Представник відповідача в судовому засіданні, проти задоволення позовних вимог заперечив та просив суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

Представник позивача у судове засідання не з'явився хоча судом вживалися заходи щодо його виклику, що передбачені Главою 7 Розділу І КАС України.

У відповідності до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, що було надіслане на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Скеля.", повістку про виклик в судове засідання, що призначена на 10 липня 2023 року об 10:00 годині представником товариства було отримане 12 червня 2023 року (а.с. 100).

У відповідності до статті 205 частини 1, 3 пункту 1 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

А відтак, оскільки представник позивача належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду даної справи, у відповідності до статті 205 КАС України його неявка не перешкоджає розгляду даної справи по суті.

Розглянувши подані сторонами докази, (заслухавши сторони та їх представників) всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що працівниками ГУ ДПС у Закарпатській області було проведено камеральну перевірку дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю "Скеля." встановлених законодавством граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість за червень, серпень 2022 року. За результатами вищевказаної камеральної перевірки було складено акт про результати камеральної перевірки щодо дотримання встановлених законодавством граничних строків реєстрації податкових накладних/коригування до податкових накладних з податку на додану вартість № 5381/07-16-04-05/39393323 від 03 листопада 2022 року (а.а.с. 32-48).

Вказаним актом встановлено, що дані камеральної перевірки свідчать про порушення граничних строків реєстрації податкових накладних з податку на додану вартість за період червень, серпень 2022 року. Відповідальність платника передбачена статтею 1201 пунктом 1201.1 Податкового кодексу України. Зокрема, камеральною перевіркою встановлено, що ТОВ "Скеля." зареєструвало 936 податкових накладних на загальну суму ПДВ 4373679,02 грн з порушенням строку їх реєстрації до 15 календарних днів та 2 податкові накладні на загальну суму ПДВ 404116,54 грн - з порушенням строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів.

На підставі акту № 5318/07-16-04-05/39393323 ГУ ДПС в Закарпатській області було прийнято податкове повідомлення-рішення № 000/3869/07-16-04-05/39393323 від 02 грудня 2022 року та застосовано штраф в розмірі 518191,48 гривень (а.с. 8).

Не погоджуючись із вказаним податковим повідомлення-рішенням позивачем було подано скаргу до Державної податкової служби України в порядку вимог статті 56 Податкового кодексу України.

Рішенням Державної податкової служби України № 4067/6/99-00-06-03-01-06 від 17 лютого 2023 року про результати розгляду скарги, скаргу позивача залишено без задоволення, а податкове повідомлення- рішення № 000/3869/07-16-04-05/39393323 від 02 грудня 2022 року без змін (а.с.а.с. 49-53).

З оскаржуваним податковим повідомлення-рішенням позивач не погоджується, вважає таке протиправним та у зв'язку з його протиправністю таким, що необхідно скасувати, а тому звернувся із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно із статтею 201 пунктом 201.1 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до статті 201 пункту 201.10 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/ послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, зокрема, для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до статті 1201 пункту 1201.1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної / розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної / розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів.

Відповідно до пункту 521 підрозділу 10 розділу XX ПК України, за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій, зокрема, за порушення вимог законодавства в частині нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-К, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Згідно з пунктом 69 підпункту 69.1 абзацами 3, 4 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.

Дати складання спірних податкових накладних припадають на період червня та серпня 2022 року, тому дія абзаців 3, 4 підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України на вказані спірні правовідносини не поширює свою дію.

Судом було встановлено, що ТОВ "Скеля." не подало до ГУ ДПС у Закарпатській області будь які заяви про відсутність можливості виконання податкових обов'язків щодо дотримання строків реєстрації у ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування у відповідності до Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених пунктом 69 підпунктом 69.1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року за № 225.

Також не здобуто доказів, які б свідчили про перебої в роботі відповідного програмного забезпечення, що унеможливило б вчасну реєстрацію податкових накладних.

Абзацом 18 підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, з урахуванням змін, внесених Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-К "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" (який набрав чинності 27 травня 2022 року), визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з ПК України, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 ПК України (вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору)), що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (СОУГО- 19), не застосовуються.

Отже, тимчасово, на період дії воєнного стану, починаючи з 27 травня 2022 року, переважають норми в частині звільнення від відповідальності за несвоєчасне виконання платником податків податкових обов'язків у випадках та за умов, передбачених пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України.

Тому, норма пункту 521 підрозділу 10 розділу XX ПК України щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних санкцій за порушення термінів нарахування, декларування та сплати податків і зборів на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовується з 27 травня 2022 року на період дії воєнного стану.

Під час розгляду справи було встановлено, що акт від 03 листопада 2022 року за № 5381/07-1604-05/39393323 у своїй назві містить посилання на предмет перевірки, такий як "про результати камеральної перевірки щодо своєчасності подання податкових декларацій з ПДВ" (а.с. 32)

На адресу позивача відповідачем було направлено листа від 18 листопада 2022 року за № 12876/6/07-16-04-05 у відповідності до якого зазначає, що заголовок "Акт про результати камеральної перевірки щодо своєчасності подання податкових декларацій з ПДВ" необхідно читати в редакції: "Акт про результати камеральної перевірки щодо дотримання встановлених законодавством граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість" (а.с. 31).

З цього приводу необхідно зазначити наступне.

У відповідності до статті 75 пункту 75.1 підпункту 75.1.1 ПК України, предметом камеральної перевірки також може бути, зокрема й своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних.

З інформації, що міститься в акті перевірки від 03 листопада 2022 року за № 5381/07-1604-05/39393323 зазначено особою, що проводила камеральну перевірку, що перевірку проведено саме з приводу дотримання встановлених законодавством граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних з податку на додану вартість за періоди червень, серпень 2022 року.

Актом камеральної перевірки зафіксовано за реєстрацію позивачем 936 податкових накладних на загальну суму ПДВ 4373679,02 грн з порушенням строку їх реєстрації до 15 календарних днів та 2 податкові накладні на загальну суму ПДВ 404116,54 грн - з порушенням строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів (а.с. 33-47).

Відповідально до висновків, які зазначені в акті перевірки, дані камеральної перевірки свідчать про порушення граничних строків реєстрації податкових накладних з податку на додану вартість за періоди червень, серпень 2022 року.

Таким чином судом констатується що предметом дослідження камеральної перевірки був предмет, який законодавчо визначений для такої перевірки (стаття 75 пункт 75.1 підпункт 75.1.1 ПК України), а помилкове зазначення в акті камеральної перевірки інший предмет - не впливає на кінцевий результат такої перевірки, оскільки визначальним саме що реально досліджувалося під час такої перевірки.

За правилами, встановленими статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до статті 77 частини 2 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити.

Застосоване судом законодавство - використане в редакції, станом на час виникнення спірних правовідносин.

Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Скеля." (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Грушевського,2, код ЄДРПОУ 3939332) до Головного управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, Ужгород, вул. Волошина,52, код ЄДРПОУ ВП 44106694) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 10 липня 2023 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі було складено 20 липня 2023 року.

СуддяС.Є. Гаврилко