Справа №: 716/1224/23
19.07.2023 суддя Заставнівського районного суду Чернівецької області Стрілець Я.С., розглянувши протокол про адміністративне правопорушення, що надійшов від відділення поліції №3 (м.Заставна) Чернівецького районного управління поліції ГУНП в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає в АДРЕСА_1 , працюючої медичною сестрою у лікарні МВС, одруженої, має на утриманні двоє неповнолітніх дітей, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, про притягнення її до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №181870 від 13.06.2023 - ОСОБА_1 , 04.06.2023, біля 23:00 год., перебуваючи в АДРЕСА_2 , виражалася нецензурною лайкою в адресу громадян ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , чим порушила громадський порядок та спокій громадян, за що передбачена адміністративна відповідальність згідно ст. 173 КУпАП.
Будучи допитаною в судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнала, посилаючись на те, що обставини, які викладені в протоколі не відповідають дійсності. Пояснила, що в той день відбулася бійка між її сином та сином сімейства ОСОБА_4 , в ході якої її син наніс тілесні ушкодженння останньому. Довідавшись про це, вона разом із батьком іншого підлітка по прізвищу ОСОБА_5 поїхали до домогосподарства ОСОБА_4 , щоб з'ясувати всі обставини події. Зазначила, що вони спілкувалися з ними впродовж 30 хв і за цей час вона не висловила жодного нецензурного слова в їх адресу. В свою чергу, ОСОБА_3 та її чоловік, будучи негативно налаштованими по відношенню до неї викликали поліцію та звинуватили її у вчиненні хуліганства. Також зауважила, що її чоловік на той момент перебував за межами Чернівецької області, відтак покази ОСОБА_3 щодо того, що він перебував за вказаних у протоколі обставин разом із нею також є недостовірними.
Дослідивши письмові матеріали справи, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , вважаю, що в діях останньої відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП з огляду на наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Практика Європейського суду з прав людини вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує критерії доведення «поза розумним сумнівом», яке має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій факту, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
При цьому слід виходити з вимог статті 62 Конституції України та передбаченого у ній принципу презумпції невинуватості, згідно якого обвинувачення особи не може ґрунтуватись на припущеннях.
Відповідно до ст.9 КУпАП України адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колектив, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 173 КУпАП, відповідальність передбачена за дрібне хуліганство, тобто нецензурну лайку в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
Згідно диспозиції ст. 173 КУпАП об'єктивну сторону складу дрібного хуліганства становлять такі альтернативні діяння: 1) нецензурна лайка в громадських місцях; 2) образливе чіпляння до громадян; 3) інші подібні дії, за умови, що кожне із цих діянь порушує громадський порядок і спокій громадян, а обов'язковою ознакою суб'єктивної сторони цього правопорушення є хуліганський мотив поведінки особи, яка вчиняє зазначені вище дії.
Таким чином, наведені положення законодавства прямо передбачають, що обов'язковою ознакою об'єктивної сторони цього правопорушення є місце його скоєння, а саме громадське місце, а суб'єктивна сторона характеризується наявністю вини у формі прямого або непрямого умислу, мотивом явної неповаги до суспільства, тобто хуліганським мотивом.
Відтак, для юридичної оцінки діяння за ст. 173 КУпАП обов'язковим є поєднання ознак об'єктивної сторони цього правопорушення у виді порушення громадського порядку і суб'єктивної сторони, зокрема, мотиву порушення громадського порядку чи спокою громадян. За відсутності відповідного мотиву, сам собою факт вчинення протиправних дій у громадському місці в присутності сторонніх осіб не дає достатніх підстав для кваліфікації їх як дрібного хуліганства.
Водночас, даних, які б вказували на те, що дії ОСОБА_1 були направлені на порушення громадського порядку та вчинені з хуліганських мотивів, які полягали у явній неповазі до моральних засад суспільства, демонстрації своєї зневаги до існуючих правил і норм поведінки при вчиненні правопорушення, в матеріалах справи відсутні.
Підстав сумніватись у правдивості пояснень ОСОБА_1 , які збігаються із її письмовими поясненнями, відібраними працівником поліції під час складання протоколу відносно ОСОБА_1 у суду немає, оскільки належних, достатніх та допустимих доказів протилежного матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять.
Таким чином, судом встановлено, що в даному випадку відсутні такі суб'єктивні ознаки правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, - як мотив вчинення і направленість умислу, які є основними критеріями, які відрізняють дрібне хуліганство від суміжних правопорушень та злочинів, а також відсутні дії, які згідно ст. 173 КУпАП становлять об'єктивну сторону даного правопорушення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин усі сумніви трактуються на користь особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, а справа підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
З огляду на вищенаведене та керуючись п.1 ч.1 ст. 247, ст.ст. 283, 283 КУпАП, суддя,
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає в АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності закрити за відсутністю в її діях події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Чернівецького апеляційного суду через Заставнівський районний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Ярослав СТРІЛЕЦЬ