Справа № 404/3505/23
Номер провадження 3/404/1295/23
18 липня 2023 року Кіровський районний суд міста Кіровограда у складі:
головуючої судді Загреби І.В.,
при секретарі Шпак О.В.,
представників Кропивницької митниці Держмитслужби
Крамарчук С.Я., Случ В.В.,
захисника Дребот І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кропивницький в режимі відеоконференц зв'язку матеріали, що надійшли з Кропивницької митниці Держмитслужби про притягнення до відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Шарівка Олександрійського району Кіровоградської області, громадянина України, не працюючого, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер ПП - НОМЕР_1 , раніше до адміністративної відповідальності не притягувався,
- за ч.6 ст.481 Митного Кодексу України, -
Із протоколу:
Так, відповідно до статті 491 Митного кодексу України та основних завдань управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Кропивницької митниці, передбачених положенням про управління, затвердженого наказом Кропивницької митниці №39 від 01.07.2021 року, та у ході опрацювання листа УСБ України в Кіровоградській області від 24.01.2023 року № 61/5/1/699нт Кропивницькою митницею проведені перевірочні заходи з приводу законності перебування на митній території України транспортного засобу «ОPEL VECTRA», VIN НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 . За результатами вжитих заходів встановлено, що відповідно до бази даних АСМО «Інспектор» зазначений вище транспортний засіб 25.02.2022 року у зоні діяльності Волинської митниці на митну територію України в режимі «тимчасове ввезення», на строк, що не перевищує 60 днів ввіз ОСОБА_2 . Абзацом четвертим частини четвертої статті 380 Митного кодексу України визначено, що строки, передбачені абзацами першим, другим, третім та п'ятим цієї частини, можуть бути продовжені митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів. Частиною шостою статті 380 Митного кодексу України передбачено, що тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів. Вказаними вище нормами Митного кодексу України передбачено дії, які ОСОБА_2 . Повинен був вчинити, тим самим виконати умови митного режиму «тимчасове ввезення» та не допустити вчинення порушення митних правил. Станом на 13.02.2023 року вищевказаний транспортний засіб за межі митної території України не вивезено, згідно АСМО «Інспектор» ОСОБА_2 не звертався до митних органів з метою продовження строку тимчасового ввезення, з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин. Не вчинив дії, передбачені частиною четвертою та шостою статті 380 Митного кодексу України. Відповідно до даних сайту «https://ua.carplates.app» мережі Інтернет транспортний засіб «OPEL VECTRA», VIN НОМЕР_2 , 2005 модельного року, обладнаний дизельним двигуном об'ємом 1910 см. куб. Орієнтовна вартість подібного транспортного засобу згідно мережі Інтернет становить 4000 Євро (132680 грн. згідно курсу НБУ станом на 25.02.2022 року). Таким чином, ОСОБА_2 перевищив встановлений статтею 380 Митного кодексу України строк тимчасового ввезення транспортного засобу особистого користування «OPEL VECTRA», VIN НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_4 , на митну територію України більше ніж на тридцять діб. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбачені частиною 6 статті 481 Митного кодексу України.
Вказаними діями ОСОБА_2 вчинив правопорушення, передбачене ч.6 ст.481 МК України.
ОСОБА_2 в судовому засіданні участі не приймав, повідомлявся про час та місце розгляду справи шляхом направлення на його номер мобільного телефону SMS-повідомлення з повісткою про виклик до суду у справі про адміністративне правопорушення особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, яке доставлено ОСОБА_2 , 10.07.2023 року 2023 о 13.16 год.
Водночас, ОСОБА_2 про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся шляхом розміщення відповідної інформації на офіційному веб - сайті Кіровського районного суду м. Кіровограда (веб - адреса сторінки: https://kr.kr.court.gov.ua).
Враховуючи, що з отриманого протоколу про порушення митних правил особі було відомо про розгляд справи саме Кіровським районним судом м. Кіровограда (ч.6 ст.494 МК України), суд вважає її такою, що своєчасно сповіщена про дату, час та місце судового засідання, а тому наявні підстави для розгляду справи без її участі, відповідно до вимог ч.4 ст.526 МК України, однак в присутності його захисника Дребот І.А.
При цьому, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини викладену в п.41 рішення у справі «Пономарьов проти України» від 03 квітня 2008 року, яка полягає в тому, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Захисник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, адвокат Дребот І.А. вказав, що її підзахисний свою вину у вчиненні правопорушення не визнає та пояснила, що в провадженні Кіровського районного суду м. Кіровограда перебуває справа №404/3505/23 про перевищення строку тимчасового ввезення або тимчасового вивезення товарів. Відповідно до ч.1 ст.460 МК України вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті 469, статтею 470, частиною третьою статті 478, статтею 481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268 цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом. Просила врахувати існування обставин непереборної сили, підтверджується наступним:
24 лютого 2022 року на підставі Указу Президента № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан в зв'язку з вторгненням рф. 24 лютого 2022 року на підставі Указу Президента № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено загальну мобілізацію. Окремими рішеннями комендантську годину було введено в 21 області України та декілька міст. Листом-роз'яснення Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 про засвідчення форс-мажорних обставин. Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 року №75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року». Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 30.1.2022 року №280; Законами України, Постановами КМУ та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють діяльність під час повномасштабного вторгнення рф. За загальним правилом наявність форс-мажорних обставин засвідчується Торгово - палатою України та уповноваженими промисловою нею регіональними торгово - промисловими палатами, у відповідності до статей 14, 14-1 Закону України Про торгово - промислові палати України шляхом видачі сертифіката. Порядок засвідчення форс - мажорних обставин (обставин непереборної сили), із зазначенням компетенції ТПП України та регіональних ТПП, форми заяви, необхідних документів, строків видачі сертифікату тощо, визначено Регламентом засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), який затверджено рішенням президії Торгово-промислової палати України від 18.12.2014 №44 (5). Однак, наведені норми все ж таки не передбачали настання в нашій країні такого невідворотної обставини, як війна, саме тому зважаючи на обставини збройної агресії, ТПП спростила порядок засвідчення форс-мажору та 28.02.2022 видала Лист №2024/02.0-7.1, у якому вказала, що військова агресія РФ проти України є обставинами непереборної сили, які, в свою чергу, стали підставою для введення воєнного стану на території країни. При цьому, на офіційному сайті ТПП зазначено наступне: «З метою позбавлення обов'язкового звернення до ТПП України та уповноважених нею регіональних ТПП і підготовки пакету документів у період дії введеного воєнного стану, на сайті ТПП України розміщено 28.02.2022 року загальний офіційний лист ТПП України щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) (за змістом зразка вказаним нижче). Це надасть можливість за необхідністю роздруковувати відповідне підтвердження всім, кого це стосується». Тобто, орган, який має підтверджувати факт настання обставин непереборної сили, війни та дійсну розуміючи особливість саме цієї обставини непереборної сили неможливість її передбачити та невідворотність, неможливість навіть звернутися за їх засвідченням, засвідчив їх настання.
Отже, наявність форс-мажорних обставин офіційно підтверджена органами державної влади та є загальновідомим фактом, бо війна безумовно зачепила всі сфери життя в країни.
Причиною в'їзду ОСОБА_2 на автомобілі в Україну було бажання якнайскоріше виконати свій обов'язок по захисту своє країни, тому почувши звістку про повномасштабне вторгнення, будучи в Польщі, він відразу вирушив в Україну на найбільш зручному з точки зору часового відрізку транспорті пересування.
Після перетину кордону, його відразу - 25.02.2022 року було зараховано до особового складу військової частини НОМЕР_5 на посаду старшого солдата - водія 1 стрілецького взводу 1 стрілецької роти, ВОС - 790037А (Витяг з наказу та Довідка за формою 5 додається).
Відповідно, автомобіль знаходився у місці дислокації зазначеної військової частини та використовувався за необхідністю для цілей стрілецького взводу. В послідуючому, автомобіль було перегнано за адресою проживання ОСОБА_2 , де авто і знаходиться по теперішній час (фото - додаються). Сам ОСОБА_2 у складі Збройних сил України продовжує захищати країну від ворога до нашої Перемоги та відповідного Указу Президента України про демобілізацію, наразі Війна в країні триває, тривають обставини непереборної сили ( копії наказі додаються) Вказані вище обставини об'єктивно унеможливили виконання ОСОБА_2 вимог Митного кодексу України щодо дотримання строків тимчасового ввезення Транспортного засобу.
Крім цього, відповідно до п.2 розділу VIII Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 31.05.2012 року №657, обставин непереборної сили надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема, стихійне лихо (землетрус, пожежа, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно - правового характеру, обов'язкових для особи, закриття шляхів, проток каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події. Пункт 3 розділу VIII вищевказаного Порядку передбачає, що залежно від характеру аварії чи обставин непереборної сили документи, що підтверджують їх наявність і тривалість дії, можуть видаватися державними органами місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, іншими спеціально впровадженими на це державними органами, а також уповноваженими на це підприємствами, установами та організаціями відповідно до їх компетенції. Отже, зазначені норми чітко визначають умови звільнення особи від відповідальності за перелічені порушення митних правил, якими є: аварія, дія обставин непереборної сили або протиправні дії третіх осіб, що підтверджується відповідними документами. Просила провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 закрити у зв'язку з відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України.
Представники митниці просили притягнути ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, та призначити стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 000 грн. або конфіскацію транспортного засобу.
Відповідно до положення ч.4 ст.526 Митного Кодексу України, справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.
Вивчивши матеріали справи в їх сукупності (протокол про порушення митних правил №0007/90100/23 від 13.02.2023 (а.с.1-6); доповідні записки (а.с.7, 39-41), дані щодо переліку осіб, які ввезли т/з у митному режимі тимчасового ввезення та не вивезли за межі митної території України від 12.01.2023 року (а.с.8), дані Диспетчера ЗМК та пасажирського пункту пропуску від 13.02.2023 року (а.с.9); витяг (а.с.10), листи (а.с.11-18, 21, 24-26, 32-38), cлужбові записки (а.с.29-30, 61-62, 64-66), суддя приходить до наступного висновку.
Частиною 1 ст.458 МК України передбачено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю тамитного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено наоргани доходів і зборівцим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Доказами у справі пропорушення митних правил згідно із ст.495 МК України є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом пропорушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками дозазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України .
За протоколом про порушення митних правил №0007/90100/23 від 13.02.2023 року, ОСОБА_2 ставиться у провину порушення митних правил, за що передбачена відповідальність ч.6 ст.481 МК України.
Об'єктивна сторона вказаного правопорушення, відповідно до диспозицією цієї норми закону, серед іншого, полягає у перевищенні строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.
Факт тимчасового ввезення 25.02.2022 року 15:41:55 год. громадянином України ОСОБА_2 на митну територію України транспортний засіб «ОPEL VECTRA», VIN НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 в режимі «тимчасове ввезення до 60 днів» та його не вивезення з митної території України в строк до 25.04.2022 року підтверджується протоколом про порушення митних правил, інформацією з електронної бази автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» Держмитслужби «Перетин кордону транспортним засобом», даними Диспетчера ЗМК та Пасажирського пункту пропуску.
При цьому, захистом такі обставини визнаються та не оспорюється. Водночас, захисник вказувала про те, що перевищення строку для вивезення транспортного засобу відбулось через обставини, що не залежали від волі ОСОБА_2 , а саме через війну в Україні у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. Тому на її думку ОСОБА_2 в даному випадку не повинен нести відповідальність за ч.6 ст.481 МК України, порушення якої йому ставиться митним органом.
В судовому засіданні захисник Дребот І.А. пояснила, що ОСОБА_2 умислу на вчинення адміністративного правопорушення, яке інкримінується йому не мав. 25.02.2022 року тимчасово в'їхав в Україну, однак виїхати не було можливості, оскільки 24.02.2022 було введено Указом Президента України від 24.02.2022 воєнний стан та заборонено виїзд за межі країни громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років. Згідно копії витягу з наказу командира в/ч НОМЕР_5 №'17 від 25.02.2022 року ОСОБА_3 25.02.2022 року зарахований в списки особового складу вказаної частини, поставлений на всі види забезпечення, на продовольче забезпечення з обіду 25 лютого 2022 року, вважається таким, що з 25.02.2022 року справи на посаду прийняв і приступ до виконання обов'язків за посадою старший солдат ОСОБА_4 - водій 1 стрілецького взводу 1 стрілецької роти, ВОС -790037А, 1971 р.н. та перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 (2600312894). Призначено на посаду шпк «солдат» встановлено 4 тарифний розряд. Згідно довідки командира в/ч НОМЕР_5 №17 від 25.02.2022 року ОСОБА_3 №138 від 24.11.2022 року вбачається, що старший солдат ОСОБА_2 перебуває на військовій службі з 25.02.2022 року по теперішній час у військовій частині НОМЕР_5
Указом Президента України №64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України в Україні з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 введено воєнний стан, який діє по даний час.
Відповідно до листа Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 адресованому всім, кого це стосується, Торгово-промислова палата України засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 стром на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Торгово-промислової палати України підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб договору, окремим по податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
Частиною 1 ст.460 МК України вчинення порушень митних правил, передбаченихч.3 ст.469, ст.470, ч.3 ст.478, ст.481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (ст.268 цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.
З матеріалів справи встановлено, що 25.02.2022 року 15:41:55 год. громадянином України ОСОБА_2 на митну територію України транспортний засіб «ОPEL VECTRA», VIN НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 в режимі «тимчасове ввезення до 60 днів», тобто до введення в Україні воєнного стану. При цьому, строк вивезення з митної території України цього автомобіля був встановлений до 25.04.2022 року
В матеріалах справи міститься довідка, що ОСОБА_2 призваний до ЗСУ по мобілізації та перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_5 з 25.02.2022 року З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до обгрунтованого висновку, що ОСОБА_2 вчасно не вивіз з митної території України тимчасово ввезений ним особистий автомобіль саме внаслідок причинно-наслідкового зв'язку між початком військового стану в Україні та фактом, оскільки виконання свого зобов'язання по вивезенню автомобіля унеможливилося забороною виїзду за межі країни громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років та мобілізацією на військову службу ОСОБА_2 .
Такі обставини дають прийти до висновку, що в даному випадку адміністративна відповідальність ОСОБА_2 за ч.6 ст.481 МК України виключається згідно із положеннями ч.1 ст.460 цього ж Кодексу.
Таким чином, вбачаю наявність підстав для закриття провадження у справі щодо ОСОБА_2 на підставі п.1 ст.247 КУпАП, - у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.481 МК України.
З урахуванням наведеного, особи порушника, керуючись ст.ст. 459, 461, 487, 526, 528 МК України, ст.ст.401, 247, 283-284 КУпАП, суддя, -
Провадження по справі ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.6 ст.481 МК України, закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, в зв'язку з відсутністю в його діях складу зазначеного адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Кіровський районний суд м.Кіровограда.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Кіровського районного суду
м.Кіровограда І.В. Загреба