Справа № 202/7769/22
Провадження № 2/202/471/2023
11 липня 2023 року Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська
у складі: головуючого судді - Кухтіна Г.О.
за участю секретаря - Калантаєнка Д.В.,
представника позивача - за первісним позовом - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Дніпрі, в порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовною заявою Служби автомобільних доріг у Донецькій області до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Краматорське міське відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області про стягнення коштів та за зустрічною позовною заявою ОСОБА_2 до Служби автомобільних доріг у Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Краматорського міського відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області,-
І. Стислий виклад позиції позивача та відповідача за первісним та зустрічним позовами.
Служба автомобільних доріг у Донецькій області (далі - Служба) звернулась до суду з позовом за результатом розгляду якого просило суд стягнути з ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2 ) суму кощтів у розмірі 8 147, 10 грн., відповідно до ст. 1212 ЦК України.
Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що 10 грудня 2018 року ОСОБА_2 було призначено на посаду начальника Служби з 12 грудня 2018 року. На підтвердження непрацездатності за період з 19 квітня2021 року по 29 квітня 2021 року останнім було подано листок непрацездатності, який було опрацьовано та включено до заяви-розрахунку від 12 травня 2021 року. У зв'язку із чим ОСОБА_2 було нараховано 17 923, 62 грн., у тому числі за рахунок підприємства за перші п'ять днів - 8 147, 10 грн., за рахунок Фонду соціального страхування - 9 776, 52 грн. Після чого сплачено Макогону кошти у розмірі 8 147, 10 грн. Проте, 27 травня 2021 року на адресу Служби надійшов лист, яким Краматорське міське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду в Донецькій області повідомлено, що листок непрацездатності, виданий ОСОБА_2 , за період з 19 квітня 2021 року по 29 квітня 2021 року, виданий та продовжений необґрунтовано. Враховуючи вищевикладене, Службою було сплачено кошти на підставі неналежного первинного документу (листка непрацездатності АДУ №062601 за період з 19 квітня 2021 року по 29 квітня 2021 року).
Зі сторони ОСОБА_2 було подано зустрічну позовну заяву, згідно змісту якої, останній просив суд зобов'язати Службу скласти і подати в електронному вигляді чи на паперових носіях до територіального органу уповноваженого органу управління (Пенсійного фонду України) оформлену за встановленим законодавством зразком заяву-розрахунок щодо здійснення фінансування для надання матеріального забезпечення по листку непрацездатності АДУ №062601, виданому на ім'я ОСОБА_2 , за період тимчасової непрацездатності з 19 квітня 2021 року по 29 квітня 2021 року (за рахунок коштів соціального страхування з 24 квітня 2021 року по 29 квітня 2021 року) та відмовити у задоволення первісної позовної заяви.
Зустрічні позовні вимоги були обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 дійсно працював на посаді начальника Служби. З 19 квітня 2021 року по 29 квітня 2021 року, перебував на лікарняному на підставі виданого листка непрацездатності АДУ №062601, що є підставою для призначення та виплати йому допомоги по тимчасовій непрацездатності. Рішення про відмову у призначенні допомоги, уповноваженим на те органом, із зазначенням конкретних причин відмови не приймалось. Посилання Служби на проведену перевірку та виявлення фактів, що вказаний листок непрацездатності видано та продовжено необґрунтовано ОСОБА_2 просить відхилити, оскільки мотиви таких рішень невідомі. Наразі відсутні будь-які підстави позбавляти ОСОБА_2 передбачених законодавством виплат на підставі листка непрацездатності АДУ №062601. Враховуючи, що заяву - розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами, було скасовано, повернувши грошові кошти на рахунок Фонду соціального страхування, замість того щоб виплатити відповідні кошти ОСОБА_2 , останній вважав, що Службу слід зобов'язати скласти та повторно подати заяву-розрахунок до ПФУ, яке з 1 січня 2023 року адмініструє кошти соціального страхування.
ІІ. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Наказом №405-К від 10 грудня 2018 року в.о. голови Державного агентства автомобільних доріг України С. Новаком було призначено ОСОБА_2 на посаду начальника Служби автомобільних доріг у Донецькій області.
Наказом №202-К від 20 травня 2021 року було звільнено ОСОБА_2 , начальника Служби автомобільних доріг у Донецькій області, з 20 травня 2021 року за систематичне невиконання без поважних причин покладених на нього обов'язків як працівника, до якого раніше застосовувались заходи дисциплінарного стягнення.
У відповідності до копії листка непрацездатності серії АДУ №062601, виданого 19 квітня 2021 року ОСОБА_2 , останній має звільнення від роботи з 19 квітня 2021 року по 24 квітня 2021 року, продовжено до 29 квітня 2021 року, причина непрацездатності: загальне захворювання, режим - амбулаторний, стати до роботи з 30 квітня 2021 року.
ОСОБА_2 була призначена допомога за 11 календарних днів, сума до виплати - 17 923, 62 грн.
У відповідності до протоколу №11 засідання комісії з соціального страхування Служба автомобільних доріг у Донецькій області від 12 травня 2021 року, було вирішено призначити допомогу ОСОБА_2 на підставі листка непрацездатності АДУ №062601, у розмірі 100 %, кількість днів, що підлягають оплаті, з яких за рахунок фонду - 6 днів (9 776, 52), за період з 19 квітня 2021 року по 29 квітня 2021 року.
Листом №25.01-06/1750 від 9 червня 2021 року Краматорським міським відділенням Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області було повідомлено, що фахівцем відділу перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, проведена позапланова перевірка обґрунтованості та правомірності видачі листка непрацездатності працівнику ОСОБА_2 . За результатами перевірки встановлено, що листок непрацездатності серії АДУ №062601, за період з 19 квітня 2021 року по 29 квітня 2021 року, застрахованій особі ОСОБА_2 виданий та продовжений необґрунтовано.
28 травня 2021 року страхувальником було проведено засідання комісії соціального страхування (протокол №13/1) про розгляд листа Фонду. За результатами засідання було прийнято рішення про коригування (скасування) заяви - розрахунку №003114 від 12 травня 2021 року. Але до моменту фінансування Фондом 30 червня 2021 року коригування (скасування) страхувальником проведено не було.
1 липня 2021 року надлишково отримані кошти були перераховані на розрахунковий рахунок Фонду соціального страхування в Донецькій області.
ІІІ. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Абзацом 1 ст.46 Конституції передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу), у разі настання одного з таких страхових випадків тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання - пункт 1 частини 1 ст.15 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Відповідно до п. 1.1. Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена Наказом Міністерства охорони здоров'я України N 455 від 13.11.2001 року, тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності.
Частиною 2 ст.15 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що допомога по тимчасовій непрацездатності у випадках, зазначених у пунктах 1 і 7 частини першої цієї статті, виплачується уповноваженим органом управління застрахованим особам з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством. Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності у випадках, зазначених у пунктах 1 і 7 частини першої цієї статті, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 частини 1 ст.16 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що допомога по тимчасовій непрацездатності не надається: за період тимчасової непрацездатності, зазначений у листку непрацездатності, визнаному необґрунтованим.
Частина 2 ст.16 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлює, що застраховані особи, які в період отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності порушують режим, встановлений лікарем, не виконують інструкцій, рекомендацій фахівців з реабілітації, необхідних для надання реабілітаційної допомоги відповідно до індивідуального реабілітаційного плану, погодженому цією особою, або не з'являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у тому числі лікарсько-консультативною комісією (далі - ЛКК) чи МСЕК, втрачають право на таку допомогу з дня допущення порушення на строк, що встановлюється рішенням органу, який призначає допомогу по тимчасовій непрацездатності.
В свою чергу, статтею 27 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що перевірка листків непрацездатності проводиться особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України на проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності. Порядок здійснення особами, уповноваженими на проведення перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, затверджується Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2023 року №185 затверджено Порядок проведення особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України, перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності (далі - Порядок) яким визначено процедуру проведення особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України, перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності і документів, що є підставою для їх формування (далі - перевірка листків непрацездатності).
Пунктами 14, 15 Порядку встановлено, що результати перевірки листка непрацездатності зазначаються уповноваженою посадовою особою територіального органу Пенсійного фонду України у довідці про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності (далі - довідка про перевірку). Довідка про перевірку, зокрема, має містити зміст порушення (за наявності), період, в якому вчинено порушення, документи та/або обґрунтування, що підтверджують факт порушення; підпис уповноваженої посадової особи, яка проводила перевірку.
Довідка про перевірку надсилається суб'єкту звернення та безпосередньо керівнику (уповноваженій особі) суб'єкта господарювання рекомендованим листом з повідомленням про вручення та/або за допомогою електронного зв'язку (зокрема через електронний кабінет чи іншу інформаційну систему, користувачами якої є відповідний територіальний орган Пенсійного фонду України та суб'єкт господарювання) протягом трьох робочих днів з дати формування довідки - пункт 17 Порядку.
В той же час, необхідно звернути увагу, що ні рішення органу, який призначає допомогу по тимчасовій непрацездатності ні довідки про перевірку обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності суду надано не було. Конкретного змісту порушення, період, в якому вчинено порушення суду не повідомлено, у зв'язку із чим суд приходить до висновку, що підстав для коригування (скасування) заяви - розрахунку, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам ( ОСОБА_2 ) суми матеріального забезпечення не було, відповідних доказів не надано.
Окрім того, статтею 1215 ЦК України передбачено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
У відповідності до сталої судової практики, до такої допомоги відноситься, в тому числі, допомоги (зокрема, допомога по тимчасовій непрацездатності; допомога по вагітності та пологах; допомога при народженні дитини; допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; допомога на поховання тощо).
Таким чином, підстав для застосування у даному випадку ст.1212 ЦК України суд не вбачає.
В свою чергу, підставою для фінансування страхувальників територіальними органами уповноваженого органу управління є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами. Територіальні органи уповноваженого органу управління здійснюють фінансування страхувальників протягом трьох робочих днів після надходження заяви-розрахунку, в тому числі в електронній формі - абзацами 2, 3 ч.1 ст.26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»
Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду припинено, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України з 1 січня 2023 року. Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень - пункти 1,2 Прикінцевих та Перехідних положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Враховуючи вищевикладене, аналізуючи надані докази та даючи їм правову оцінку, враховуючи встановлені судом і наведені вище обставини, підтверджених доказами, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв'язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд приходить до висновку, що первісні позовні вимоги задоволенню не підлягають з огляду на їх недоведеність, тоді як зустрічні позовні вимоги мають бути задоволені у повному обсязі.
Згідно із частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Реалізація принципу змагальності сторін у цивільному процесі та доведення перед судом обґрунтованості своїх вимог є конституційною гарантією, передбаченою у статті 129 Конституції України.
Згідно із частиною третьою статті 12, частиною першою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (стаття 76 ЦПК України).
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (частини перша-третя статті 89 ЦПК України).
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись, ст. ст. 4, 11, 76-78, 141, 263, 265, 268 ЦПК України, суд,-
Відмовити в задоволенні позовних вимог Служби автомобільних доріг у Донецькій області до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Краматорське міське відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області про стягнення коштів.
Задовольнити зустрічні позовні вимоги ОСОБА_2 до Служби автомобільних доріг у Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Краматорського міського відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області.
Зобов'язати Службу автомобільних доріг у Донецькій області, як страхувальника, скласти і подати в електронному вигляді чи на паперових носіях до територіального органу уповноваженого органу управління (Пенсійного фонду України) оформлену за встановленим законодавством зразком заяву-розрахунок щодо здійснення фінансування для надання матеріального забезпечення по листку непрацездатності серії АДУ №062601, виданому на ім'я ОСОБА_2 , за період тимчасової непрацездатності з 19 квітня 2021 року по 29 квітня 2021 року (за рахунок коштів соціального страхування з 24 квітня 2021 року по 29 квітня 2021 року).
Стягнути зі Служби автомобільних доріг у Донецькій області на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 1 073,60 грн.
Реквізити сторін по справі:
Служба автомобільних доріг у Донецькій області (адреса: Донецька область, м.Краматорськ, вул. Уральська, 12 ЄДРПОУ 25946285);
ОСОБА_2 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );
Краматорське міське відділення Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області (адреса: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Машинобудівників, 37, ЄДРПОУ 41419261).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Дніпровського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення буде складено 14 липня 2023 року.
Суддя Г.О. Кухтін