Справа № 448/429/23 Головуючий у 1 інстанції: Гіряк С.І.
Провадження № 33/811/903/23 Доповідач: Урдюк Т. М.
14 липня 2023 року Львівський апеляційний суд в складі судді судової палати з розгляду кримінальних справ Урдюк Т.М., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Панчука Юрія Григоровича на постанову судді Мостиського районного суду Львівської області від 07 червня 2023 року про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП,
вищенаведеною постановою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано виною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Призначено ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Згідно з постановою судді, ОСОБА_1 , 12.03.2023 о 00 годині 35 хвилин, по вул. Грушевського, 49, м. Мостиська, Яворівського району Львівської області, керувала автомобілем марки «Форд» д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей, тремтіння пальців рук, нечітка розмова. Від проходження тестування на алкоголь на місці зупинки на приладі «Драгер» та в медичному закладі відмовилася. Встановлено, що своїми діями ОСОБА_1 порушила вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
Не погоджуючись з даною постановою захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвокат Панчук Ю.Г. подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову судді Мостиського районного суду Львівської області від 07 червня 2023 року, а провадження у справі закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
В обґрунтування своїх апеляційних вимог апелянт покликається на те, що поліцейські не дотрималися порядку проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння, протокол про адміністративне правопорушення складено з порушенням норм чинного законодавства, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази керування ОСОБА_1 транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, а суд першої інстанції прийшов до неправомірного висновку про доведеність вини водія у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Захисник вважає, що протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №174397 від 12.03.2023 складений відносно ОСОБА_1 з порушенням встановленої законом процедури і не може бути належним, допустимим доказом та підтверджувати факт керування транспортним засобом в стані сп'яніння.
Зазначає, що свідки до огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів не залучались, відеофіксація не здійснювалась.
Вказує, що на наявних відеозаписах відсутній факт вручення ОСОБА_1 направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також відсутні сама пропозиція працівника поліції пройти огляд на стан сп'яніння.
Наголошує, що акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів складений без залучення двох свідків та без обов'язкової відеофіксації, а отже з порушенням Інструкції про порядок виявлення у водіїв ознак алкогольного сп'яніння та ч.2 ст. 266 КУпАП, не містить дати його складення, а тому не може слугувати належним доказом в справі про адміністративне правопорушення.
Зауважує, що з відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 виконує вказівки працівника поліції, надає документи на вимогу та, на думку апелянта, виглядає цілком тверезою.
Звертає увагу, що згідно з матеріалів справи про адміністративне правопорушення вбачається, що судом неодноразово викликались працівниця поліції Морадь О.І. для дачі пояснень, однак така не з'явилась та в матеріалах справи відсутні письмові пояснення останньої.
Акцентує, що ОСОБА_1 заперечує факт керування транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , яка підтримала доводи апеляційної скарги та не заперечила проти розгляду справи у відсутності її захисника - адвоката Панчука Ю.Г., перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що така не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Згідно з ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Зі змісту ст. 252 КУпАП вбачається, що оцінка доказів при розгляді справ про адміністративні правопорушення ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні усіх обставин справи в їх сукупності.
Згідно зі ст. 251 КУпАП на основі доказів встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, поясненнями свідків та ін.
Доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно з п. 27 Постанови Пленуму ВСУ № 14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», відповідальність за ст. 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу. Правопорушення вважається закінченим з того моменту, як він почав рухатись.
Відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП настає і в разі відмови особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість руху.
Вказані положення повністю узгоджуються з положеннями п.2.5 Правил дорожнього руху України, згідно з якими водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Дослідивши в судовому засіданні матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд обґрунтовано визнав ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, що відповідає фактичним обставинам справи.
Висновок судді про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, є обґрунтованим і відповідає фактичним обставинам справи та підтверджується сукупністю зібраних та перевірених судом доказів, зокрема: протоколом про адміністративне правопорушення серій ААД №174397 від 12.03.2023, який є документом, що відповідає вимогам ст.256 КУпАП, який засвідчує факт неправомірних дій і в силу статті 251 КУпАП вважається належним доказом цього (а.с.6); актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, із змісту якого встановлено, що в результаті проведення огляду ОСОБА_1 поліцейським виявлені ознаки алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей, тремтіння пальців рук, нечітка розмова. Вказано, що від проходження тесту на прилад «Драгер» ОСОБА_1 відмовилася (а.с.7); направленням в заклад охорони здоров'я КНП «Мостиська міська лікарня» на огляд водія транспортного засобу ОСОБА_1 з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 12.03.2023 о 00.55 год., із змісту якого встановлено, що в результаті проведення огляду ОСОБА_1 поліцейською виявлені ознаки алкогольного сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей, тремтіння пальців рук, нечітка розмова. У направленні відсутні відомості про його проведення (а.с.8); копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАД №628027 від 12.03.2023 відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 5 ст.121 КУпАП, із змісту якої встановлено, що, ОСОБА_1 , 12.03.2023 о 00 годині 35 хвилин, по вул. Грушевського, 49, м. Мостиська, Яворівського району Львівської області, керуючи автомобілем марки «Форд» д.н.з. НОМЕР_1 , не була пристебнута ременем безпеки (а.с.9). Дана постанова набрала законної сили, що підтвердила ОСОБА_1 та її захисник в судовому засіданні в суді першої інстанції; диском з відеозаписом, який досліджений у судовому засіданні, на якому зафіксована подія, що мала місце, із якого встановлено, що працівники поліції пропонують водію транспортного засобу ОСОБА_1 пройти огляд на виявлення стану алкогольного сп'яніння, посилаючись на те, що у неї виявлені ознаки алкогольного сп'яніння (а.с.5); витягом про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності (а.с.4), яким суд першої інстанції дав належну оцінку.
Наведеними вище доказами підтверджується, що ОСОБА_1 відмовилася від проходження у встановленому законом порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, що і стало підставою для складання поліцейськими протоколу про адміністративне правопорушення та притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Згідно з п.2, п.3 розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735 (далі Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Отже поліцейський вправі пред'явити до водія транспортного засобу вимогу пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння за наявності підстав вважати, що водій перебуває в стані алкогольного сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Відповідно до п.2.5 ПДР водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
А тому, відмовляючись від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 порушила вимоги п.2.5 ПДР України, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.
Безпідставними є і доводи апелянта про те, що працівники поліції не виявили у ОСОБА_1 ознак алкогольного сп'яніння.
Так, Згідно з п.2, п.3 розділу 1 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735 (далі Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 174774 від 14.01.2023 (а.с.4), ОСОБА_1 , 12.03.2023 о 00 годині 35 хвилин, по вул. Грушевського, 49, м. Мостиська, Яворівського району Львівської області, керувала автомобілем марки «Форд» д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей, тремтіння пальців рук, нечітка розмова. Від проходження тестування на алкоголь на місці зупинки на приладі «Драгер» та в медичному закладі відмовилася. Встановлено, що своїми діями ОСОБА_1 порушила вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України, за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП.
Я встановлено в суді першої інстанції, ОСОБА_2 керуючи транспортним засобом, порушила ПДР, внаслідок чого була зупинена працівниками поліції, які встановивши у неї ознаки алкогольного сп'яніння, запропонували їй пройти огляд на алкотестері, якого вона не пройшла, оскільки, як зазначила сама ОСОБА_1 в судовому засіданні в суді першої інстанції, залишила чоловіка в автомобілі, а документи працівникам поліції і пішла з місця події додому, бо перебувала у стані стресу.
Як слідує з наявного у матеріалах справи відеозапису, працівник поліції виявив у ОСОБА_1 ознаки алкогольного сп'яніння, що узгоджується з викладеними вище законодавчими вимогами.
Крім того, з протоколу серії ААД №174397 від 12.03.2023 (а.с.6) вбачається, що такими ознаками у ОСОБА_1 були: запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей, тремтіння пальців рук, нечітка розмова.
З огляду на наведені ознаки, у працівника поліції виникли підстави вважати, що водій ОСОБА_1 перебувала у стані алкогольного сп'яніння, наслідком чого стала вимога поліцейського до ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння.
Твердження апелянта, що з відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 виконує вказівки працівника поліції, надає документи на вимогу та виглядає цілком тверезою не заслуговують на увагу, оскільки такі носять оціночний характер. При цьому єдинимуповноваженим суб'єктом, котрий може надавати оцінку діям особи, що керує транспортним засобом, та, відповідно, висловлювати вимогу пройти огляд на стан сп'яніння є працівник поліції, що виконує свої посадові обов'язки.
Покликання апелянта на те, що протокол про адміністративне правопорушення було складено у відсутності свідків, до уваги апеляційним судом не береться, оскільки ст. 254 КУпАП, якою передбачено порядок складення протоколу про адміністративне правопорушення, такої вимоги не містить.
Крім того, відповідно до ч.2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
З огляду на те, що під час висловлення поліцейським вимоги ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння та відмови останнього від проходження такого огляду поліцейським застосовувались спеціальні технічні засоби відеозапису, сам відеозапис долучений до протоколу про адміністративне правопорушення, а тому у поліцейського був відсутній обов'язок щодо залучення свідків. Таким чином вимоги, встановлені ч.2 ст. 266 КУпАП, працівниками поліції було дотримано.
Дії працівників поліції відносно ОСОБА_1 під час складення протоколу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП апеляційний суд вважає такими, що ґрунтуються на вимогах закону, зокрема на приписах «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції».
Жодних належних та допустимих доказів, які б викликали сумніви в об'єктивності вищевказаних матеріалів, їх фальсифікації, стороною захисту не надано, не здобуто таких і в процесі апеляційного розгляду.
Переконливих доводів, які б безумовно спростовували висновки судді в постанові, при розгляді апеляційної скарги не було наведено, а обставини на які покликається апелянт, як невраховані судом першої інстанції, були в повній мірі враховані судом першої інстанції при винесенні постанови.
Адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік, накладене на ОСОБА_1 відповідно до санкції ч.1 ст. 130 КУпАП і є безальтернативним.
При розгляді справи суддею першої інстанції порушень вимог ст. ст. 279, 280 КУпАП не допущено, докази перевірені на їх допустимість, належність та достатність відповідно до ст. 252 КУпАП.
Ураховуючи наведене, порушень норм процесуального або матеріального права не було встановлено під час апеляційного перегляду, оскаржувана постанова судді є законною, обґрунтованою і такою, що відповідає фактичним обставинам справи.
Керуючись ст. 294 КУпАП, апеляційний суд,
постанову судді Мостиського районного суду Львівської області від 07 червня 2023 року, якою ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, залишити без змін, апеляційну скаргу захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 - адвоката Панчука Юрія Григоровича - без задоволення.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя Львівського апеляційного суду Т.М. Урдюк