Єдиний унікальний номер 719/294/23
Номер провадження 3-в/719/4/23
17 липня 2023 року м. Новодністровськ
Суддя Новодністровського міського суду Чернівецької області Цицак В.Л., розглянувши подання, яке надійшло з Дністровського районного сектору № 2 філії Державної установи «Центр пробації» у Чернівецькій області, про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт штрафом щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Новодністровськ, Чернівецької області, громадянина України, розлученого, працюючого у філії «Дністровська ГЕС» ПрАТ «Укргідроенерго», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , притягнутого 24.05.2023р. Новодністровським міським судом Чернівецької області до адміністративної відповідальності за ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
11 липня 2023 року в суд надійшло подання Дністровського РС № 2 філії ДУ «Центр пробації» у Чернівецькій області від 10.07.2023р. про заміну ОСОБА_1 невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт на адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
В обґрунтування подання зазначено, що 14 червня 2023 року в орган пробації надійшла постанова суду від 24.05.2023р. щодо ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП, згідно якої на останнього накладено адміністративне стягнення у вигляді 40 годин громадських робіт. 27 червня 2023р. ОСОБА_1 під підпис ознайомлено з порядком та умовами відбування адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт, після чого 07 липня 2023р. останній повідомив, що немає можливості відпрацьовувати громадські роботи у зв'язку із службовою зайнятістю. З огляду на зазначене, на підставі ст. 304 КУпАП начальником Дністровського РС № 2 філії ДУ «Центр пробації» у Чернівецькій області направлено матеріали щодо ОСОБА_1 для вирішення питання про заміну невідбутого строку громадських робіт штрафом.
Начальник Дністровського РС № 2 філії ДУ «Центр пробації» у Чернівецькій області Мадей В.П. у судове засідання не з'явився, однак подав заяву від 14.07.2023р. про розгляд справи без його участі, подання підтримує в повному обсязі та просить задоволити.
Правопорушник ОСОБА_1 в судовому засіданні подання підтримав та пояснив, що працює слюсарем і його робочий день триває до 17 год. 30 хв., а тому просить замінити вид стягнення. Повідомив, що не є особою з інвалідністю першої або другої групи, а також немає інших причин, які б перешкоджали виконанню судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що постановою Новодністровського міського суду Чернівецької області від 24.05.2023р., яка набрала законної сили 05.06.2023р., ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у виді 40 годин громадських робіт.
27 червня 2023р. вказана вище постанова прийнята до виконання Дністровським РС № 2 філії ДУ «Центр пробації» у Чернівецькій області та ОСОБА_1 ознайомлено з порядком та умовами відбування стягнення у виді громадських робіт, а також попереджено про наслідки ухилення від відбування адміністративного стягнення, які передбачені ст. 321-4 КУпАП, що підтверджується довідкою за підписом ОСОБА_1 від 27.06.2023р. (а.с. 3).
Як вбачається із довідки № 34/28 від 14.06.2023 ОСОБА_1 працює у філії «Дністровська ГЕС» ПрАТ «Укргідроенерго» слюсарем з ремонту гідротурбінного устаткування 4 розряду турбінного цеху з 14 травня 2008 р. по теперішній час.
Згідно ст. 304 КУпАП питання, зв'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Так, санкцією ст. 173 КУпАП за вчинення дрібного хуліганства передбачено накладення таких альтернативних стягнень як штраф, громадські роботи, виправні роботи, адміністративний арешт.
Відповідно до ст. 30-1 КУпАП громадські роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, у вільний від роботи чи навчання час безоплатних суспільно корисних робіт, вид яких визначають органи місцевого самоврядування. Громадські роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від двадцяти до шістдесяти годин і відбуваються не більш як чотири години на день. Громадські роботи не призначаються особам з інвалідністю першої або другої групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про пробацію» орган пробації у межах своїх повноважень організовує, зокрема, виконання покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадських робіт, виправних робіт.
Порядок виконання адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт регламентується Порядком виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 19.03.2013р. за № 474/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.03.2013р. за № 457/22989 (надалі - Порядок № 474/5).
Так, у п.п. 1.1., 1.2. розділу 1 Порядку № 474/5 визначено, що виконання постанови суду (судді) (далі - постанова суду) про накладення адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт покладається на уповноважений орган з питань пробації. Виконання стягнення у вигляді громадських робіт здійснюється шляхом залучення порушників до суспільно корисної праці, види якої визначають органи місцевого самоврядування.
Згідно п. 3.16. розділу 3 Порядку № 474/5, якщо наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Положеннями п.п. 3.22.-3.24. розділу 3 Порядку № 474/5 передбачено випадки, за наявності яких уповноважений орган надсилає подання до суду, а саме: 1) щодо порушників, які ухиляються від відбування громадських робіт; 2) порушників, які ухиляються від відбування громадських робіт і до яких згідно із ст. 32 КУпАП не може бути застосований адміністративний арешт; 3) у разі виникнення обставин, передбачених ч. 3 ст. 321-1 КУпАП.
У ч. 3 ст. 321-1 КУпАП передбачено, що у разі втрати працездатності, призову на строкову військову службу, взяття під варту, засудження до кримінального покарання у виді позбавлення або обмеження волі, або якщо невідоме місцезнаходження особи, постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, громадські роботи замінюються штрафом, розмір якого визначається з розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 321-4 КУпАП у разі ухилення порушника від відбування громадських робіт постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, невідбутий строк громадських робіт може бути замінено штрафом або адміністративним арештом. Заміна громадських робіт штрафом застосовується за умови, що санкція статті, за якою на порушника накладено адміністративне стягнення, передбачає можливість застосування штрафу. Розмір штрафу в такому разі визначається із розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.
Згідно ст. 129-1 Конституції України держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
При цьому, розглянувши подання та додані до нього матеріали, суд наголошує, що наявність в правопорушника офіційного місця роботи та постійного заробітку не виключає можливість призначення та виконання адміністративного стягнення у виді громадських робіт, оскільки такі виконуються у вільний від роботи час.
Окрім того, як при призначенні адміністративного стягнення ОСОБА_1 , так і на день розгляду подання у суда відсутні відомості, що підтверджували б наявність заборон або обмежень щодо можливості призначення ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді громадських робіт (віднесення останнього до категорії осіб, яким не призначається даний вид стягнення).
Також в матеріалах справи відсутні докази неможливості виконання постанови суду про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт з будь-яких поважних причин, а висновки органу пробації про необхідність заміни невідбутої частини адміністративного стягнення ОСОБА_1 є передчасними, оскільки правопорушнику навіть не видавалось направлення для відбування громадських робіт; фактично подання мотивоване виключно побажаннями правопорушника.
Згідно ст. 298 КУпАП постанова про накладення адміністративного стягнення є обов'язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
За таких обставин, беручи до уваги постанову Новодністровського міського суду від 24.05.2023р., яка набрала законної сили 05.06.2023р. та обов'язкова до виконання, а також відсутність підстав, що свідчили б про неможливість виконання судового рішення, суд вважає, що у задоволенні подання Дністровського РС № 2 філії ДУ «Центр пробації» у Чернівецькій області про заміну ОСОБА_1 невідбутого строку громадських робіт штрафом слід відмовити.
На підставі наведеного, керуючись Порядком виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт, виправних робіт та суспільно корисних робіт, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 19.03.2013р. за № 474/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.03.2013р. за № 457/22989, ст.ст. 27, 30-1, 289, 294, 298-300, 304-305, 321-1, 321-4 КУпАП, -
У задоволенні подання Дністровського районного сектору № 2 філії Державної установи «Центр пробації» у Чернівецькій області про заміну ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт штрафом - відмовити.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Новодністровський міський суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП.
Строк звернення постанови про накладення адміністративного стягнення до виконання - протягом трьох місяців з дня винесення такої постанови. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Суддя: