Рішення від 10.07.2023 по справі 480/4942/23

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2023 року Справа № 480/4942/23

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/4942/23 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Сумській області" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 просить суд:

- визнати протиправними дії Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області", які полягають у неправильному визначенні прирівняної посади при виготовленні довідки № 33/39-2994 від 20.01.2022;

- зобов'язати Державну установу "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Сумській області" виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову оновлену довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера позивача станом на 19.11.2019 за прирівняною посадою "заступника начальника відділу апарату Національної поліції України" з посадовим окладом 3 800 грн, надбавкою за специфічні умови проходження служби у розмірі 89,41 % та премією у розмірі 38,73 %.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України (далі - ГУ ПФУ) в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ). Позивач звернувся до державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Сумській області" із заявою щодо оформлення довідки про грошове забезпечення. Довідка про розмір грошового забезпечення позивача за листопад 2019 року була видана відповідачем, однак при виготовленні довідки № 33/39-2994 від 20.01.2022 відповідач протиправно, без належного і всебічного обґрунтування прирівняв останню займану позивачем посаду "заступник начальника відділу - начальник зонально-лінійного відділення відділу внутрішньої безпеки в Сумській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України" до посади "заступник начальника відділу, що не входить до складу управління апарату ГУ НП", яка не є відповідною останній займаній ним посаді. Позивач такі дії вважає протиправними.

Ухвалою суду від 25.05.2023 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що на підставі наказу МВС України від 17.07.2017 № 138 та Постанови № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", ліквідаційна комісія УМВС України в Сумській області, посаду ОСОБА_1 заступника начальника відділу внутрішньої безпеки в Сумській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України прирівняла до посади заступника начальника відділу, що не входить до складу управління апарату ГУНП області та видала довідку від 21.03.2018 № 11/203-17 для перерахунку пенсії з 01.01.2016. В довідці посадовий оклад заступника начальника відділу, що не входить до складу управління апарату ГУ НП області складає 3100 грн. Сектор із соціально-гуманітарних питань ДУ "ТМО МВС України по Сумській області" по обслуговуванню пенсіонерів МВС (міліції) створений у січні 2019 року.

Відповідно до наказу МВС України від 12.04.2021 № 291 територіальні медичні об'єднання МВС України по областях визначені уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладанням таких функцій на відповідні сектори із соціально-гуманітарних питань цих установ.

Відповідно до повноважень Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Сумській області" 20.01.2022 по заяві ОСОБА_1 видана довідка про розмір грошового забезпечення № 33/39-2994 за прирівняною посадою - заступника начальника відділу, що не входить до складу управління апарату ГУНП області з посадовим окладом 3100 грн.

Представник вважає, що посада за якою був звільнений ОСОБА_1 у довідці ліквідаційної комісії та Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Сумській області" прирівняна до посади - заступника начальника відділу, що не входить до складу управління апарату ГУНП області правильно, оскільки самостійна юридична бюджетна установа якою було Управління внутрішніх справ не може здійснювати виплату грошового забезпечення співробітникам, які знаходились у штаті інших юридичних осіб, в т.ч. МВС, це є порушенням штатної дисципліни та бюджетного законодавства за які передбачається кримінальна відповідальність.

Виплата грошового забезпечення ОСОБА_1 здійснювалась саме в УМВС України в Сумській області.

На штатних працівників центрального апарату МВС був би наказ про звільнення лише по МВС України за підписом керівника цієї установи.

Так, ОСОБА_1 звільнений відповідно до наказу УМВС України в Сумській області. Розрахунок вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 складений працівниками кадрового апарату УМВС України в Сумській області за підписом заступника начальника УМВС України в Сумській області, а не кадровим апаратом МВС України.

Всі ці документи, які оформлялись УМВС України в Сумській області - наказ про звільнення по УМВС, розрахунок вислуги років складений працівниками кадрового апарату УМВС та грошовий атестат виданий ФСВ УМВС знаходяться в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 в Головному управління пенсійного фонду України в Сумській області. Відповідно до листа департаменту персоналу МВС України за підписом заступника начальника Департаменту повідомляється, що регіональні підрозділи внутрішньої безпеки не належали до центрального апарату МВС, ні до апаратів чи структури ГУМВС (УМВС) в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, на транспорті, а функціонували в окремому штаті і безпосередньо підпорядковувались Управлінню внутрішньої безпеки ГУБОЗ МВС України.

При цьому посадові оклади за посадами в регіональних підрозділах внутрішньої безпеки були встановлені на рівні посадових окладів осіб начальницького складу органів внутрішніх справ у самостійних підрозділах апаратів ГУМВС (УМВС) та підтвердили правильність визначення розміру грошового забезпечення цьому пенсіонеру по прирівняній посаді як працівнику апарату ГУНП області, а не апарату Національної поліції України.

На підставі викладеного, відповідач вважає вимоги гр. ОСОБА_1 безпідставними та такими, що не можуть бути задоволені згідно чинного законодавства України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Державною установою МВС України "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" було підготовлено та надано до ГУ ПФУ в Сумській області для перерахунку пенсії позивача довідку № 33/39-2994 від 20.01.2021 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року для перерахунку пенсій.

Вказана довідка видана за прирівняною посадою поліцейського "заступник начальника відділу, що не входить до складу управління апарату ГУ НП", до наведеної довідки включено наступні складові: посадовий оклад - 3100 грн; оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) - 2200 грн; надбавка за стаж служби в поліції (40 %) - 2120 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (60,82 %) - 4512,84 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 465 грн; премія (51,67 %) - 6405,96 грн, всього: 18803,80 грн.

Позивач не погодившись із прирівнянням останньої займаної посади "заступник начальника відділу - начальник зонально-лінійного відділення відділу внутрішньої безпеки в Сумській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України" до посади "заступник начальника відділу, що не входить до складу управління апарату ГУ НП" звернувся до відповідача із заявою в якій просив внести зміни до довідки № 33/39-2994 від 20.01.2022.

10.05.2023 Державною установою МВС України "Територіальне медичне об'єднання по Сумській області" надано відповідь позивачу, якою повідомлено його про правомірність складення довідки № 33/39-2994 від 20.01.2022.

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно з ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення частини другої статті 55 Конституції України, в своєму Рішенні від 14 грудня 2011 року № 19-рп/2011 зазначив, що особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

Це означає, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Так, зі змісту позовної заяви судом встановлено, що позивач звертаючись до суду фактично не погоджується із змістом довідки № 33/39-2994 від 20.01.2022 складеної Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Сумській області".

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. ч. 1-4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII (в подальшому - Закон № 2262-XII), (в редакції Закону від 07.11.2015), перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонери згодом подають додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VІІІ від 23.12.2015, статтю 63 Закону № 2262-XII, після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських" (вказані зміни до ст. 63 Закону № 2262-XII набрали чинності з 29.12.2015).

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Порядок проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Наказом МВС України від 17.02.2017 № 138 затверджено Перелік посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що прирівнюються посадам поліцейських.

Судом встановлено, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України.

Остання займана позивачем в органах внутрішніх справ посада - "заступник начальника відділу - начальник зонально- лінійного відділення відділу внутрішньої безпеки в Сумській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України", на яку він був призначений наказом МВС України від 27.06.1995 № 427о/с.

Звільнений зі служби в органах внутрішніх справ з вказаної посади позивач був за п. "б" ст. 64, чинного на той час Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ затвердженого Постановою КМУ від 29.07.1991 № 114, наказом УМВС України в Сумській області від 16 вересня 1997 року № 64о/с, як залишений в розпорядженні УМВС відповідно до наказу МВС України від 11 липня 1997 року № 282о/с .

На підставі наказу від 17.02.2017 № 138 та Постанови № 103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", ліквідаційна комісія УМВС України в Сумській області, посаду ОСОБА_1 заступника начальника відділу внутрішньої безпеки в Сумській області Управління внутрішньої безпеки Головного управління по боротьбі з організованою злочинністю МВС України прирівняла до посади заступника начальника відділу, що не входить до складу управління апарату ГУНП області та видала довідку від 21.03.2018 № 11/203-17 для перерахунку пенсії з 01.01.2016.

В довідці посадовий оклад заступника начальника відділу, що не входить до складу управління апарату ГУНП області складає 3100 грн.

Сектор із соціально-гуманітарних питань Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Сумській області" по обслуговуванню пенсіонерів МВС (міліції) створений у січні 2019 року.

Так, судом встановлено, що Наказом МВС України від 25.02.2019 № 129 "Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій" визначено в МВС України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання (перерахунку) пенсій - Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України з покладенням таких функцій на управління координації пенсійних та соціально-гуманітарних питань цього Департаменту.

Наказом МВС України від 16.04.2021 № 291 внесені зміни до пункту 1 наказу МВС України від 25.02.2019 № 129 "Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій", та відповідно до цих змін територіальні медичні об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по областях, місту Києві визначені уповноваженими установами за видачу довідок про розмір грошового забезпечення з покладенням таких функцій на відповідні сектори (відділ) із соціально-гуманітарних питань цих державних установ.

Таким чином, відповідно до повноважень Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Сумській області" по обслуговуванню пенсіонерів МВС 20.01.2022 згідно заяви ОСОБА_1 видана довідка про розмір грошового забезпечення № 33/39-2994 за прирівняною посадою - заступника начальника відділу, що не входить до складу управління апарату ГУНП області з посадовим окладом 3100 грн.

Суд звертає увагу, що самостійна юридична бюджетна установа якою було Управління внутрішніх справ не може здійснювати виплату грошового забезпечення співробітникам, які знаходились у штаті інших юридичних осіб, в тому числі МВС.

Виплата грошового забезпечення ОСОБА_1 здійснювалась саме в УМВС України в Сумській області та відповідно позивача було звільнено відповідно до наказу УМВС України в Сумській області.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Сумській області" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал