справа №380/16036/22
про прийняття звіту про виконання судового рішення
13 липня 2023 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув у письмовому провадженні звіт про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в справі за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобов'язання вчинити дії.
Встановив:
В провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням суду від 30 листопада 2022 року позов задоволено повністю (набрання законної сили 02.01.2023). Ухвалено :
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження у виплаті пенсії максимальним розміром, що не перевищує десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в у Львівській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 , пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» №167 від 13.05.2021р. з 01.12.2019р. виходячи із розміру 80 % суми грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність з урахуванням раніше проведених виплат.
21.03.2023 позивач подав заяву про встановлення судового контролю. Дана заява мотивована тим, що рішення набрало законної сили, однак ГУПФУ у Львівській області частково виконав рішення суду і здійснив перерахунок пенсії лише у розмірі 29 819 гривень. Зазначає, що пенсія нарахована не у повному обсязі, без врахування індексації, додаткових виплат, як інваліда війни та інших доплат. Згідно відповіді-розрахунку пенсія з надбавками становить 43 693 грн та вказано, що розмір пенсії розраховується на дату зазначену у рішенні суду, а саме станом на 01 грудня 2019 року. Стверджує, що ГУПФУ у Львівській області порушує права позивача помилково трактуючи рішення суду.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 23 березня 2023 року встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ: 13814885) протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 30 листопада 2022 року по справі № 380/16036/22 за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобов'язання вчинити дії.
Відповідач подав суду звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2022 року у справі № 380/16036/22. В обґрунтування вказав, що проведено перерахунок раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» № 167 від 13.05.2021 з 01.12.2019 виходячи із розміру 80 % суми грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат. При цьому, розмір пенсії визначено на дату перерахунку, а саме на 01.12.2019. У даній справі ОСОБА_1 звертався у Львівський окружний адміністративний суд із позовною заявою, в якій просив суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо застосування до пенсії ОСОБА_1 обмеження розміру пенсії максимальним розміром з покликанням на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.06.2022 у справі № 380/7353/22 з 01.12.2019. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 09.06.2022 у справі № 380/7353/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» від 13.05.202021 № 167, виходячи з розміру 80 % грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум. На виконання зазначеного судового рішення Головним управлінням проведено перерахунок пенсії. Підсумок пенсії з 01.09.2022 становив 20270,00 грн. На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.11.2022 у справі № 380/16036/22 проведено перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 . Підсумок пенсії з 01.02.2023 становить 29 819,40 грн. Доплата за період з 01.12.2019 по 31.01.2023 становить 437 757,20 грн. та буде виплачена після надходження коштів з державного бюджету України. Водночас, зазначає, що на підставі судових рішень перерахунок провадився з врахуванням довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 167 від 13.05.2021. Зазначена довідка про розмір грошового забезпечення була реалізована щодо перерахунку пенсії позивача за вислугу років з 01.12.2019. Станом на 01.12.2019 ОСОБА_1 отримував пенсію за вислугу років. До пенсії не було встановлено жодних надбавок чи підвищень. З 01.09.2020 ОСОБА_1 встановлено підвищення за особливі заслуги у розмірі 25 % прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. З 13.10.2021 ОСОБА_1 визнаний особою з інвалідністю внаслідок травми пов'язаної з виконанням службових обов'язків III групи, що стало причиною збільшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 на 25 % та встановлення відповідного підвищення до пенсії як інваліду війни. Отже, після 01.12.2019 змінилися умови пенсійного забезпечення ОСОБА_1 . З приводу включення індексації, зазначає, що розмір пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення суду визначено на дату перерахунку, а саме на грудень 2019 року. Окрім цього звертає увагу, що в мотивувальній та резолютивній частині судового рішення від 30.11.2022 у справі № 380/16036/22 жодного зобов'язання щодо виплати пенсії ОСОБА_1 , включаючи підвищення (надбавки, індексація) на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено. Окрім того, Головне управління зверталось із запитом до Пенсійного фонду України щодо надання роз'яснень з приводу виконання зазначеного судового рішення. Пенсійний фонд України листом від 20.02.2023 № 2800-030203-9/8693 підтвердив порядок виконання зазначеного судового рішення.
При вирішенні питання про прийняття звіту, суд виходить з наступного.
Згідно ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
В силу дії норми ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У рішенні від 30 червня 2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина судового процесу для цілей ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Зважаючи на важливість реального виконання судових рішень, це питання неодноразово ставало предметом обговорення як на національному, так і на міжнародному рівнях. Регулюванню цього питання, зокрема, присвячена Рекомендація № Rec (2003) 16 від 09.09.2003 року Комітету міністрів Ради Європи державам-членам Про виконання адміністративних рішень і судових рішень у галузі адміністративного права, обов'язкова для виконання Україною як членом Ради Європи, в якій зазначається, що держави-члени повинні забезпечити виконання судових рішень адміністративними органами в межах розумного строку. Вони мають вживати всіх необхідних заходів згідно з законом з метою надання цим рішенням повної сили. У разі, якщо адміністративний орган не виконує судового рішення, слід передбачити відповідну процедуру, що дозволятиме домагатися виконання такого рішення, зокрема, за допомогою винесення судових заборон або накладення штрафів. Держави-члени повинні забезпечити притягнення адміністративних органів до відповідальності за відмову у виконання та невиконання судових рішень. Посадові особи, відповідальні за невиконання судових рішень, також можуть притягуватись до дисциплінарної, цивільної або кримінальної відповідальності у разі невиконання таких рішень.
Також у рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі “Горнсбі проти Греції” суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).
З огляду на викладене, суд дослідив матеріали заяви, та встановив, що рішення суду від в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 , пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» №167 від 13.05.2021р. з 01.12.2019р. виходячи із розміру 80 % суми грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність з урахуванням раніше проведених виплат, виконано відповідачем.
На підтвердження долучено перерахунок пенсії від 01.02.2023 у сумі 29819,40 грн.
Суд зазначає, що рішенням від 30.11.2022 у справі № 380/16036/22 жодного зобов'язання щодо виплати пенсії ОСОБА_1 , включаючи підвищення (надбавки, індексація) на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено, а відповідно при перерахуну пенісії застосування інших обмежень відповідачем не досліджених та оцінених судом стають новим предметом позову.
Судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Львівській області рішення суду у справі № 380/16036/22 повністю не виконано, а саме не сплачено заборгованість за спірний період.
Часткове невиконання рішення суду сталося з незалежних від Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області причин, а саме через відсутність фінансування пенсійних виплат Пенсійним фондом України.
Згідно з пунктом 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 40/26485 (далі - Положення), Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями (далі - управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду.
Відповідно до пункту 4 Положення Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду (підпункт 2); забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами) (підпункт 4); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (підпункт 5).
Головне управління, утворене шляхом злиття головного управління Фонду та управління Фонду, головне управління Фонду, до якого приєднані управління Фонду, також забезпечують виконання завдань, передбачених пунктом 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за № 41/26486 (далі - Положення) (абзац двадцять п'ятий пункту 4 Положення).
Таким чином, з викладених норм вбачається, що функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, є повноваженнями головних управлінь Пенсійного фонду України в областях.
Разом з цим, Кабінетом Міністрів України 16 грудня 2020 року прийнято постанову № 1279 “Деякі питання організації виплати пенсії та грошової допомоги” (далі - Постанова № 1279).
Постановою № 1279 у пункті 3 встановлено Пенсійному фонду України до 1 квітня 2021 р. провести підготовчі технічні заходи для забезпечення переходу до централізованого фінансування виплати пенсій.
Також вищевказаною постановою затверджено Порядок виплати і доставки пенсій та грошової допомоги за місцем фактичного проживання одержувачів у межах України організаціями, що здійснюють їх виплату і доставку, та внесено до постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596, від 23 липня 2014 року № 280 та від 11 травня 2017 року № 312 відповідні зміни.
Суд зазначає, що відповідно до підпункту 4 пункту 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280 (зі змінами, внесеними Постановою № 1279), Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України та подає його Міністрові соціальної політики для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, складає звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту 12 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 року № 1596 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 року № 662) (далі - Порядок № 1596 зі змінами, внесеними Постановою № 1279), органи Пенсійного фонду та органи соціального захисту населення на підставі заяв, передбачених пунктом 10 цього Порядку, складають: списки на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - списки) згідно з додатком 2 у двох примірниках; опис списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки (далі - опис) згідно з додатком 3 у трьох примірниках. Списки та описи складаються окремо за пенсіями та грошовою допомогою, що фінансуються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, і за грошовою допомогою та іншими грошовими виплатами, що фінансуються органами соціального захисту населення за рахунок відповідних бюджетів. Перший примірник списків формується за датою виплати в порядку зростання номерів поточних рахунків, другий - за датою виплати в порядку зростання номерів пенсійних (особових) справ. Дати і виплатний період визначаються органами Пенсійного фонду та органами соціального захисту населення.
Під час централізованого перерахування коштів списки подаються уповноваженим банкам виключно в електронній формі через Пенсійний фонд України та Мінсоцполітики (абзац четвертий пункту 13 Порядку № 1596).
Згідно з абзацом першим пункту 14 Порядку № 1596 на підставі складених документів Пенсійний фонд України та органи соціального захисту населення проводять протягом місяця за датами у межах виплатного періоду перерахування уповноваженим банкам коштів, необхідних для виплати пенсій та грошової допомоги, через поточні рахунки одержувачів.
Отже, з 01 квітня 2021 року здійснення фінансування виплати пенсії можливо тільки Пенсійним фондом України.
Відповідно до статті 8 Закону України від 09 квітня 1994 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Суд переконаний, що невиконання судового рішення в частини виплати грошових коштів за відсутності фінансового забезпечення боржника на проведення таких виплат, яке здійснюється з Державного бюджету України, не може вважатися невиконанням рішення без поважних причин.
Зважаючи на викладене вище, суд дійшов висновку, що відповідачем виконано рішення Львівського окружного адміністративного суду 30 листопада 2022 року по справі № 380/16036/22 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-XII на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області» №167 від 13.05.2021р. з 01.12.2019р. виходячи із розміру 80 % суми грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність з урахуванням раніше проведених виплат, виконано відповідачем, в межах наявних у нього повноважень.
Враховуючи викладене та долученні докази виконання судового рішення відповідачем, суд дійшов висновку про відсутність у суду підстав для встановлення нового строку подання звіту або ініціювання судом питання про накладення штрафу.
Керуючись приписами ст.ст. 5-11, 12, 241, 248, 256, 293-295, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2022 року по справі № 380/16036/22.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складений 13.07.2023
Суддя Коморний О.І.