Справа №: 630/615/23
Провадження № 3/630/158/23
Іменем України
10 липня 2023 рокум. Люботин
Суддя Люботинського міського суду Харківської області Малихін О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу, яка надійшла від Управління патрульної поліції в Харківській області, про притягнення:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, не працюючого, ідентифікацій № НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , інші відомості суду не відомі,
до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП -
На розгляд суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення ААБ № 189496 від 18 червня 2023 року, в якому зазначено, що ОСОБА_1 18 червня 2023 року о 22-47 год в м. Люботин на вул. Шевченка, 104-Б, керував мотоциклом DELTA SPORT, без номерного знаку, з ознаками алкогольного сп'яніння (запах із порожнини рота, поведінка, що не відповідає обстановці) та відмовився від проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння на місці зупинки за допомогою газоаналізатора або в медичному закладі КНП ХОР «ОНД».
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином. Клопотання про відкладення розгляду справи від ОСОБА_1 не надходило. Відповідно до ст. 268 КУпАП, за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, за умови, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи, і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, справу може бути розглянуто під час відсутності цієї особи.
Суд, дослідивши наявні в справі докази, приходить до такого висновку.
Об'єктивною стороною правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, є, зокрема, відмова особи, яка керує транспортними засобами, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відповідно до п. 2.5. ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Обґрунтованість підозр поліцейських про те, що ОСОБА_1 як водій транспортного засобу перебував в стані алкогольного сп'яніння, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення ААБ № 189496 від 18 червня 2023 року, в якому зафіксована наявність у нього ознак алкогольного сп'яніння.
В той же час, додатком до протоколу ААБ № 189496 від 18 червня 2023 року, складеного за ч. 1 ст. 130 КУпАП, є відеозапис з бодікамери поліцейського тривалістю 1 год. 10 хв., розміщений на DVD-R диску. Так, на початку відеозапису (02-13 хв.) поліцейський одразу після зупинки мотоцикла, яким керував ОСОБА_1 , пояснює водію причину зупинки та повідомляє, що у нього виникла підозра, що ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп'яніння, бо відчуває від нього запах алкоголю. Після цього поліцейський пропонує ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки з використанням спеціальних технічних засобів, на що ОСОБА_1 відповідає відмовою. Після цього поліцейський повідомляє ОСОБА_1 про те, що така відмова є підставою для складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення і роз'яснює йому процесуальні права. Після цього відеозапис фіксує процедуру оформлення поліцейським протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи про адміністративне правопорушення.
Згідно розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2015 року № 1395, водії, стосовно яких у поліцейських є достатні підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного сп'яніння, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та огляду на стан алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Наявні матеріали відеозапису долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. Результати огляду зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. Акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів складається у двох примірниках, один з яких під підпис вручається особі, щодо якої проводився цей огляд. У разі виявлення стану алкогольного сп'яніння в результаті проведення огляду з використанням спеціальних технічних засобів складається протокол про адміністративне правопорушення, до якого долучаються акт огляду на стан сп'яніння та роздруківка із результатом огляду з використанням спеціального технічного засобу (у разі наявності).
У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Крім того, у відповідності з «Інструкцією про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України від 09 листопада 2015 року № 1452/735, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану, зазначеними в п. 3 розділу І цієї інструкції, за допомогою спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом.
Відповідно до п.п. 7, 9 розділу І вказаної Інструкції, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, огляд на стан сп'яніння проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на проведення такого огляду відповідно до ст. 266 КУпАП, за відповідним направленням на огляд, форма якого також встановлена Інструкцією. З метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.
Згідно з п.п. 3, 6-8 Постанови КМУ № 1103 від 17 грудня 2008 року огляд з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ і Держспоживстандартом. Водій транспортного засобу, що відмовився від проведення огляду на місці зупинки транспортного засобу або висловив незгоду з його результатами, направляється поліцейським для проведення огляду до відповідного закладу охорони здоров'я. Поліцейський забезпечує проведення огляду водія транспортного засобу в закладі охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Відмова водія ОСОБА_1 від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу підтверджується його особистим підписом про відмову від такого огляду у відповідному акті, складеному поліцейським.
Надалі поліцейський видав направлення на огляд водія транспортного засобу ОСОБА_1 з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння. Відмову водія ОСОБА_1 від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський повинен був зафіксувати за допомогою технічних засобів відеозапису. Але з відеозапису, доданого до протоколу про адміністративне правопорушення, випливає, що поліцейський взагалі не висловлював ОСОБА_1 вимогу пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі та не роз'яснював, що його буде доставлено до найближчого закладу охорони здоров'я для проведення відповідного огляду. Отже це вказує на невиконання поліцейським обов'язку доставити водія до медичного закладу.
Досліджені докази свідчать про те, що уповноваженою посадовою особою Управління патрульної поліції в Харківській області не було забезпечено проведення огляду водія ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку протягом двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення, а тим більше, що водій згодився на проходження такого огляду.
Підсумовуючи вищевикладене, суд приходить висновку про відсутність належних доказів, які б підтверджували відмову водія ОСОБА_1 про від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, який він зобов'язаний був пройти на вимогу поліцейського.
Згідно зі ст. 62 Конституції України, всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відсутність в матеріалах справи належних доказів, які б підтверджували наявність в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно п. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення. Тому провадження в справі підлягає закриттю.
Керуючись ст.ст. 247, 283, 284 КУпАП, суддя -
Провадження по справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити за відсутності в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом 10-ти днів з дня її винесення до Харківського апеляційного суду шляхом подачі особою, щодо якої її винесено, та її захисником, а також потерпілим апеляційної скарги до органу, який виніс постанову по справі про адміністративне правопорушення.
Суддя О. О. Малихін