Ухвала від 13.07.2023 по справі 158/2118/23

Справа № 158/2118/23

Провадження № 1-кп/0158/133/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2023 року м. Ківерці

Ківерцівський районний суд Волинської області у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

представника потерпілого ОСОБА_4 ,

обвинуваченого ОСОБА_5 ,

захисника ОСОБА_6 ,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в м. Ківерці кримінальне провадження №12023030590000171, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 31 березня 2023 року, про обвинувачення ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, з вищою освітою, фізичної особи-підприємця, одруженого, раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Досудовим розслідуванням встановлено, що 21.08.2019 фізична особа-підприємець ОСОБА_7 , діючи на підставі доручення від 15.07.2019, виданого фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 , діючи від імені та в інтересах останньої, уклав договір №363 із Цуманською селищною радою в особі голови ОСОБА_9 , відповідно до умов якого ФОП ОСОБА_8 зобов'язана провести «Капітальний ремонт майданчику та під'їзду біля закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступеня смт. Цумань Цуманської селищної ради Волинської області», за рахунок бюджетних коштів, загальна сума якого складає 1 476 978 грн.

На виконання п. 6.6. вищевказаного договору у достовірно не встановлений досудовим розслідуванням час 27.08.2019 та 27.04.2021 між Цуманською селищною радою в особі ОСОБА_9 , який діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з однієї сторони та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_5 , що діє на підставі виписки з Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №3325109871, та відповідно до кваліфікаційного сертифіката інженера технічного нагляду АТ №001620 від 15.03.2013, виданого на підставі рішення Архітектурно-будівельної атестаційної комісії інженерів технічного нагляду №12 від 12.03.2013, є інженером технічного нагляду, укладено договори №370 та №104 про здійснення технічного нагляду за здійсненням робіт по об'єкту «Капітальний ремонт майданчика та під'їзду біля закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступеня смт. Цумань Цуманської селищної ради Волинської області».

Відповідно до п. 3.2 договорів замовник проводить оплату здійснення технічного нагляду виконавця на період проведення робіт на підставі акту виконаних будівельних робіт, підписаного уповноваженими представниками сторін. Згідно із п. 4.4 договорів виконавець зобов'язаний здійснювати технічних нагляд відповідно до нормативних актів України.

Згідно із Порядком здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №903 (далі - Порядок), технічний нагляд здійснюють особи, що мають виданий відповідно до законодавства Архітектурно-будівельною атестаційною комісією кваліфікаційний сертифікат.

Відповідно до п. 2 Порядку технічний нагляд забезпечує замовник протягом усього періоду будівництва об'єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт.

Згідно із п. 5 вказаного Порядку особи, що здійснюють технічний нагляд, проводять перевірку відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації; виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду.

Відповідно до п. 6 Порядку особи, що здійснюють технічний нагляд, мають право вимагати від підрядника: виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної та іншої технічної документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт; зупинення робіт у разі застосування ним матеріалів, деталей, конструкцій та виробів, які не відповідають вимогам нормативних документів; проведення лабораторних випробувань матеріалів і конструкцій щодо їх відповідності сертифікатам якості, а обладнання - технічним (технологічним) паспортам та своєчасного повідомлення їм про такі випробування; усунення відхилень від проектних рішень, недоліків (дефектів) та недоробок і повторного пред'явлення робіт для здійснення технічного нагляду; зупинення виконання: робіт до оформлення актів огляду прихованих робіт; будівельно-монтажних робіт у разі виявлення понаднормативної деформації об'єкта або загрози обвалу конструкцій та вжиття невідкладних заходів для запобігання виникненню аварії.

Згідно із п. 7 Порядку у разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта, та відмови підрядника їх усунути особа, що здійснює технічний нагляд, повідомляє про це замовнику (забудовнику) і відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.

З огляду на викладене, ОСОБА_5 здійснював організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції за спеціальними повноваженнями, наділеними органом місцевого самоврядування, та відповідно до положень п. 1 примітки до ст. 364 КК України був службовою особою.

ОСОБА_5 , діючи на підставі кваліфікаційного сертифіката інженера технічного нагляду, будучи наділеним органом місцевого самоврядування спеціальними повноваженнями на здійснення технічного нагляду за виконанням вищевказаних робіт та будучи службовою особою, діючи на підставі договорів №370 та №104 про здійснення технічного нагляду за здійсненням робіт по об'єкту «Капітальний ремонт майданчику та під'їзду біля закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступеня смт. Цумань Цуманської селищної ради Волинської області» під час здійснення технічного нагляду за виконанням ФОП ОСОБА_7 , який діяв в інтересах ФОП ОСОБА_8 , робіт по об'єкту «Капітальний ремонт майданчику та під'їзду біля закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступеня смт. Цумань Цуманської селищної ради Волинської області» неналежно виконуючи свої службові обов'язки, передбачені договорами №370 та №104 про здійснення технічного нагляду за здійсненням робіт по об'єкту «Капітальний ремонт майданчику та під'їзду біля закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступеня смт. Цумань Цуманської селищної ради Волинської області», а також вищевказаного Порядку, через несумлінне ставлення до них, маючи право отримати від замовника необхідну договірну, проектну, кошторисну та іншу документацію, необхідну для здійснення належної та якісної перевірки виконання ФОП ОСОБА_7 , який діяв в інтересах ФОП ОСОБА_8 , робіт за вищевказаним договором, незважаючи на надання йому можливості вільного доступу в робочий час на об'єкт, на якому проводились будівельні роботи, і здійснення контролю за ходом виконання робіт, не проконтролював відповідність обсягів та якості виконаних будівельних робіт проектно-кошторисній документації, застосування передбачених проектом та проектно-кошторисною документацією матеріалів, виробів, обладнання та відповідності його проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів та не виявив фактів того, що окремі види робіт за договором №363 від 21.08.2019 між Цуманською селищною радою в особі голови ОСОБА_9 , відповідно до умов якого ФОП ОСОБА_7 , який діє в інтересах ОСОБА_8 , зобов'язаний провести «Капітальний ремонт майданчику та під'їзду біля закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступеня смт. Цумань Цуманської селищної ради Волинської області», які були відображені в актах приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, котрі фіксують фактичне виконання будівельно-монтажних робіт на об'єкті будівництва і ремонтних робіт, складаються і підписуються представниками сторін підрядного договору (замовника і підрядника) або приймальної комісії, а також довідках про вартість виконаних робіт і витрати форми КБ-3, які є підставою для оформлення результатів здачі робіт, не виконані в повному обсязі і не відповідають проекту та проектно-кошторисній документації, зокрема, не виявив фактів того, що до офіційних документів первинного обліку - актів приймання виконаних будівельних робіт №1 за серпень 2019 року, №2 за лютий 2021 року, №3 за березень 2021 року та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою №КБ-3 за серпень 2019 року, лютий 2021 року, березень 2021 року внесено неправдиві відомості в частині обсягів виконаних будівельних робіт та використаних матеріалів та підписав вищевказані акти приймання виконаних будівельних робіт №1 за серпень 2019 року, №2 за лютий 2021 року, №3 за березень 2021 року та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою №КБ-3, за серпень 2019 року, лютий 2021 року та березень 2021 року.

У подальшому на підставі поданих до Цуманської селищної ради попередньо підписаних інженером технічного нагляду ОСОБА_5 актів приймання виконаних будівельних робіт №1 за серпень 2019 року, №2 за лютий 2021 року, №3 за березень 2021 року та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за формою №КБ-3 за серпень 2019 року, лютий 2021 року, березень 2021 року, Управлінням державної казначейської служби України у Ківерцівському районі Волинської області надлишково перераховано на рахунок ФОП ОСОБА_8 відповідно до платіжних доручень №1 від 29.08.2019, №2 від 04.03.2021, №3 від 29.03.2021 кошти у розмірі 150 293,67 грн., що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам в особі Цуманської селищної ради.

Органом досудового розслідування вказані дії ОСОБА_5 кваліфіковані як вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, як службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам.

Захисник у підготовчому засіданні подав клопотання про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності на підставі ст. 45 КК України.

Обвинувачений у підготовчому засіданні клопотання захисника підтримав, просив його задовольнити.

Представник потерпілого у підготовчому засіданні проти задоволення клопотання та звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності не заперечив. Крім того, підтвердив, що завдана шкода повністю відшкодована.

Прокурор у підготовчому засіданні щодо задоволення клопотання та звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності не заперечував.

Суд, заслухавши думку учасників судового процесу, вивчивши клопотання, дійшов висновку, що клопотання про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності у зв'язку із дійовим каяттям підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Так, відповідно до ч. 4 ст. 286 КПК України якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.

Частина 3 ст. 288 КПК України передбачає, що суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Відповідно до ст. 45 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень або кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення кримінального правопорушення щиро покаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.

Кримінальне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 67 КК України, відповідно до ст. 12 КК України відноситься до кримінальних нетяжкого злочину.

Судом встановлено, що ОСОБА_5 вперше вчинив кримінальне правопорушення, яке є необережним нетяжким злочином, щиро розкаюється у вчиненому, активно сприяв розкриттю кримінального правопорушення, добровільно та в повному обсязі відшкодував завдані збитки в сумі 150 293,67 грн.

Таким чином, наявні всі необхідні підстави, передбачені ст. 45 КК України для звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності у зв'язку з дійовим каяттям, що в свою чергу відповідно до ст. 286 КПК України є підставою для закриття кримінального провадження.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності на підставі ст. 45 КК України у зв'язку з дійовим каяттям, а кримінальне провадження закрити.

Відповідно до ст. 124 КПК України у разі ухвалення обвинувального вироку суд стягує з обвинуваченого на користь держави документально підтверджені витрати на залучення експерта. Стягнення процесуальних витрат при звільненні обвинуваченого від кримінальної відповідальності КПК України не передбачено. Враховуючи наведене, процесуальні витрати у даному кримінальному провадженні слід віднести на рахунок держави.

Речові докази у кримінальному провадженні відсутні.

Цивільний позов не заявлявся, запобіжний захід обвинуваченому не обирався.

Керуючись статтями 284, 372, 376 КПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання захисника про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності задовольнити.

На підставі ст. 45 КК України звільнити ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, у зв'язку з дійовим каяттям.

Кримінальне провадження №12023030590000171, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 31 березня 2023 року, про обвинувачення ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, закрити.

Судові витрати, пов'язані із проведенням судових експертиз у загальному розмірі 8604 (вісім тисяч шістсот чотири) гривні 00 копійок віднести на рахунок держави.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Волинського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення через Ківерцівський районний суд Волинської області.

Повний текст ухвали проголошено о 14 год. 30 хв. 13 липня 2023 року.

Суддя Ківерцівського районного суду ОСОБА_1