04 липня 2023 року м. Харків Справа № 917/1906/21
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Слободін М.М., суддя Шутенко І.А. , суддя Гребенюк Н.В.
при секретарі Соляник Н.В.
за участю представників сторін:
позивача - Медведєва Т.В. (поза межами суду)
відповідача - Костик А.О. (поза межами суду)
розглянувши апеляційну скаргу ФОП Шудрі Ю.Л. (вх.№1012П/1) на рішення господарського суду Полтавської області від 05.04.2023 у справі № 917/1906/21 (ухвалене в приміщенні господарського суду Полтавської області суддею Солодюк О.В.)
за позовом фізичної особи-підприємця Шудрі Юрія Леонідовича, АДРЕСА_1
до Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, пл. Перемоги, 2, м. Кременчук, Полтавської області, 39600
про визнання незаконними, скасування рішень та скасування державної реєстрації іншого речового права
ФОП Шудря Ю.Л. звернувся до господарського суду Полтавської області з позовом до Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області про:
- визнання незаконним та скасування рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, прийняте 28.09.2021 року на VIII сесії міської ради VIII скликання «Про дострокове розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку»;
- визнання незаконним та скасування рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, прийняте 23.11.2021 року на IX сесії міської ради VIII скликання «Про розроблення технічних документацій із землеустрою щодо поділу земельних ділянок» в частині надання дозволу Виконавчому комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (ідентифікаційний код 04057287) розробити технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, що перебуває в комунальній власності, площею 5120 кв.м. (кадастровий № 5310436100:07:002:0202) з видом цільового призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (розділ 03 підрозділ 03.10) по пров. Героїв Бреста, 86-А в м. Кременчуці, на три земельні ділянки;
- скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації іншого речового права № 12094046 від 05.10.2021 року, внесеної на підставі рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, прийнятого 28.09.2021 року на VIII сесії міської ради VIII скликання «Про дострокове розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку».
Рішенням господарського суду Полтавської області від 05.04.2023 у справі № 917/1906/21 в позові відмовлено.
ФОП Шудря Ю.Л. із вказаним рішенням не погодився та звернувся до Східного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду Полтавської області від 05.04.2023 у справі № 917/1906/21 та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 284475681 від 12.11.2021 року чітко вбачається, що цільовим призначенням даної земельної ділянки з кодом КВЦПЗ 03.10 секції В 03 є: «для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури». Аналогічні дані містить договір оренди від 27.07.2015. В той же час у акті від 08.09.2021 відповідача та оскаржених рішеннях відповідача останній посилається на зовсім інше призначення цієї ж земельної ділянки - Ж-4 - зона багатоквартирної житлової забудови. Таким чином, як акт самоврядного контролю, так і рішення відповідача є незаконними.
Також, апелянт зазначає, що судом першої інстанції в основу оскаржуваного рішення покладено недопустимий, в розумінні ГПК України, доказ, а саме акт обстеження земельної ділянки від 08.09.2021, оскільки він складений з порушенням пп.5 п. 6 Положення «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру».
Крім того, апелянт зазначає, що положення договору оренди від 27.07.2015 не звільняє від виконання вимог ст. 188 ГК України, в зв'язку з цим, на думку апелянта, відповідачем було порушено процедуру одностороннього розірвання договору, оскільки позивачу, як орендарю, не було надіслано письмове повідомлення про це рекомендованим листом, внаслідок чого позивач був позбавлений законного права надати свої пояснення та заперечення щодо такого наміру.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 31.05.2023 відкрито апеляційне провадження за апеляційною ФОП Шудря Ю.Л. (вх.№1012П/1) на рішення господарського суду Полтавської області від 05.04.2023 у справі № 917/1906/21. Призначено справу до розгляду на 04.07.2023.
23.06.2023 від відповідача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому він проти апеляційної скарги заперечує, просить її залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду - без змін, посилаючись на те, що судом першої інстанції повно та всебічно досліджені усі фактичні обставини справи, яким надана належна правова оцінка.
Присутній у судовому засіданні представник апелянта (поза межами приміщення суду) просив апеляційну скарг задовольнити, скасувати рішення господарського суду Полтавської області від 05.04.2023 у справі № 917/1906/21, з підстав викладених у апеляційній скарзі.
Присутній у судовому засіданні представник відповідача (поза межами приміщення суду) проти задоволення апеляційної скарги заперечував, просив відмовити в її задоволенні та залишити без змін рішення господарського суду Полтавської області від 05.04.2023 у справі № 917/1906/21, з підстав викладених у відзиві.
Дослідивши матеріали справи, а також викладені у апеляційній скарзі та відзиві на неї доводи сторін, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а також повноту встановлення обставин справи та відповідність їх наданим доказам, та повторно розглянувши справу в порядку ст. 269 ГПК України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 27.07.2015 року між Кременчуцькою міською радою Полтавської області (Орендодавець - відповідач) та ФОП Шудря Юрій Леонідович (ІНН НОМЕР_1 ), ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_2 ) (Орендарі), було укладено Договір оренди землі (т. 1, а.с.13-15).
Згідно п.1 Договору Орендодавець надає, а Орендарі приймають в строкове платне користування земельну ділянку (кадастровий № 5310436100:07:002:0202) для експлуатації та обслуговування частини комплексу будівель та споруд колишнього дитячого закладу № 53 (код КВЦПЗ В 03.10) по АДРЕСА_2 .
Частина комплексу будівель та споруд колишнього дитячого закладу № 53 належить на праві власності Шудрі Юрію Леонідовичу та ОСОБА_1 на підставі Договору дарування від 13.04.2005 року та Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 6994756 від 13.04.2005 року (т. 1, а.с.16-17).
Позивач стверджує, а відповідач не заперечує, що частина комплексу будівель та споруд колишнього дитячого закладу № 53 по АДРЕСА_2 складається з семи об'єктів нерухомого майна, а саме: будинок побуту з прибудовами, навісами, ґанками, рампами (літ. А, а-а4, Ан, аг-аг3, ар, ар1), магазин продовольчих товарів (літ. Б), павільйони (літ. Р, П, О, Л), сарай (літ. С), загальна площа яких становить: усього під забудовою - 1389 кв.м., під основною будівлею - 1152 кв.м. (технічний паспорт на комплекс будівель від 16.09.2021, т. 1, а.с.18-20).
Згідно п, п. 2,3 Договору в оренду передається земельна ділянка площею 5120 кв.м. (пропорційно часткам осіб у власності на нерухоме майно), в тому числі по угіддях: код КВЗУ 008.00 - землі під громадською забудовою - 5120 кв.м. На земельній ділянці знаходиться комплекс будівель та споруд колишнього дитячого закладу № 53.
Договір укладено строком на 15 років (п. 8 договору).
Згідно п. 15 договору земельна ділянка передається в оренду для експлуатації та обслуговування частини комплексу будівель та споруд колишнього дитячого закладу № 53 (код КВЦПЗ В 03.10) по пров. Героїв Бреста 86-А в м. Кременчук.
Цільове призначення земельної ділянки - для експлуатації та обслуговування частини комплексу будівель та споруд колишнього дитячого закладу № 53 (код КВЦПЗ В 03.10) по пров. Героїв Бреста 86-А в м. Кременчук (п. 16 договору).
Договір оренди землі зареєстрований 16.11.2015 року (номер запису про інше речове право в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права - 12094046, підстава внесення запису індексний № 26230052 від 17.11.2015, т.1, а.с.22).
07.09.2021 на адресу Виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області надійшов лист від Комунального підприємства «Кременчуцька міська телерадіокомпанія» Кременчуцької міської ради Полтавської області про звернення мешканців будинків в районі пров. Героїв Бресту, 86-А у м. Кременчуці Полтавської області щодо незаконної діяльності ТОВ «Гурман Фемілі» в орендованому приміщенні за адресою пров. Героїв Бресту, 86-А у м. Кременчуці та нецільового використання земельної ділянки (т. 1, а.с. 132).
Мешканці стверджують, що в приміщенні колишнього дитячого садочку здійснюється підприємницька діяльність з виготовлення продуктів харчування без дотримання відповідних санітарних норм, що наражає на небезпеку життя та здоров'я людей, а також скаржаться на постійні заїзди /виїзди вантажних автомобілів на території земельної ділянки.
В листі зазначено, що згідно з ЄДРПОУ за згаданою адресою зареєстровано підприємство ТОВ «Гурман Фемілі», засновником якого є ОСОБА_2 . Основний вид діяльності - виробництво сухарів і сухого печива; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок тривалого зберігання.
Згідно Реєстру операторів ринку харчових потужностей ТОВ «Гурман Фемілі» зареєструвало основні потужності виробництва саме за адресою: АДРЕСА_2 .
В межах самоврядного контролю, на підставі вищезазначеного звернення, було організовано виїзну комісію з метою здійснення огляду та обстеження земельної ділянки по АДРЕСА_2 та проведено обстеження цієї земельної ділянки кадастровий номер 5310436100:07:002:0202, про що складено відповідний акт від 08.09.2021 (т. 1, а.с.133-134).
В результаті обстеження, комісійно було встановлено, що згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, за адресою АДРЕСА_2 розміщена частина комплексу будівель та споруд колишнього дитячого закладу № 53, яка перебуває у власності ОСОБА_3 та ОСОБА_1 . Наразі встановлено, що частина колишнього дитячого дошкільного закладу № 53 використовується як виробниче приміщення для виготовлення продуктів харчування (печива, тістечок, тортів) ТОВ «Гурман Фемілі».
В акті зазначено, що у відповідності до затвердженого плану зонування території (зонінг) міста Кременчука, земельна ділянка площею 5120 кв.м відноситься до житлової зони Ж-4 - зона багатоквартирної житлової забудови (5-9 поверхів), де не передбачено розміщення виробничих підприємств усіх видів діяльності.
Згідно з даними державного реєстру операторів ринку харчових продуктів за адресою: провулок Героїв Бреста, 86-А, м. Кременчук, Полтавської області зареєстровані потужності: ТОВ «Гурман Фемілі», реєстраційний номер r-UА-16-11-902 (виробництво сухарів і сухого печива; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок тривалого зберігання) та фізичної особи - підприємця Шудрі Олександра Юрійовича, реєстраційний номер г-UА-16-11-527 (виробництво сухарів і сухого печива; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок тривалого зберігання). Відтак, комісійно встановлено, що об'єкт нерухомості - частина комплексу будівель та споруд колишнього дитячого закладу № 53, який розташований на земельній ділянці за адресою АДРЕСА_2 , (кадастровий номер 5310436100:07:002:0202) фактично використовується для виробництва борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок тривалого зберігання.
В акті також зазначено, що згідно п. 31 договору оренди земельної ділянки, Орендар зобов'язаний у разі зміни функціонального використання нерухомого майна, розміщеного на земельній ділянці по АДРЕСА_2 , звернутись до Кременчуцької міської ради для внесення змін до договору оренди земельної ділянки. Однак, з боку Орендаря жодних звернень до міської ради не надходило.
Тому в акті обстеження зазначено, що наявні всі підстави вважати, що земельна ділянка по АДРЕСА_2 використовується Орендарем не за цільовим призначенням, що відповідно до п. 37 цього договору є підставою для розірвання його в односторонньому порядку у зв'язку із невиконанням Орендаря зобов'язань, вказаних у п. 31 цього договору.
28.09.2021 Кременчуцькою міською радою Кременчуцького району Полтавської області на VIII сесії міської ради VIII скликання було прийнято Рішення «Про дострокове розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку» (т.1, а.с.21).
Даним рішенням було достроково розірвано в односторонньому порядку договір оренди землі, зареєстрований 16.11.2015 року (номер запису про інше речове право в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права - 12094046, підстава внесення запису індексний № 26230052 від 17.11.2015) на підставі якого у користуванні ФО-П Шудрі Юрія Леонідовича (в частці 1/2) та Шудрі Тетяни Петрівни (в частці 1/2) перебуває земельна ділянка площею 5120 кв.м. (кадастровий № 5310436100:07:002:0202) для експлуатації та обслуговування частини комплексу будівель та споруд колишнього дитячого закладу № 53 (код КВЦПЗ В 03.10) по пров. Героїв Бреста, 86-А у зв'язку з систематичним порушенням орендарями умов зазначеного договору оренди землі, зокрема абз.3, 13 п. 31 договору оренди землі, щодо виконання обов'язків землекористувачів відповідно до ст. 96 Земельного кодексу України в частині незабезпечення використання землі за цільовим призначенням, а також зміною функціонального використання нерухомого майна, що не відповідає містобудівній документації, відповідно до статей 12, 96, 141 Земельного кодексу України, статей 4,5,24,25,31 Закону України «Про оренду землі», абз.1,2 п. 37 договору оренди землі.
На підставі вищевказаного рішення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права було внесено запис № 12094046 від 05.10.2021 про припинення договору оренди землі від 16.11.2015 (т.1, а.с.23).
23.11.2021 рішенням Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області «Про розроблення технічних документацій із землеустрою щодо поділу земельних ділянок» (т.1, а.с.24-27) Виконавчому комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області дозволено розробити технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності, площею 5120 кв.м (кадастровий номер 5310436100:07:002:0202) з видом цільового призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (розділ 03 підрозділ 03.10) по пров. Героїв Бресту, 86-А в м. Кременчуці на три земельні ділянки:
- земельна ділянка № 1 - площею 3882 кв.м. для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку (розділ 03 підрозділ 03.10);
- земельна ділянка № 2 - площею 1207 кв.м. для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку (розділ 03 підрозділ 03.10);
- земельна ділянка № 3 - площею 31 кв.м. для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку (розділ 03 підрозділ 03.10).
Позивач вважає незаконними та такими, що порушують його права рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, прийняте 28.09.2021 року на VIII сесії міської ради VIII скликання «Про дострокове розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку» та рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, прийняте 23.11.2021 року на IX сесії міської ради VIII скликання «Про розроблення технічних документацій із землеустрою щодо поділу земельних ділянок» в частині надання дозволу Виконавчому комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області розробити технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, що перебуває в комунальній власності, площею 5120 кв.м. (кадастровий № 5310436100:07:002:0202) з видом цільового призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (розділ 03 підрозділ 03.10) по пров. Героїв Бреста, 86-А в м. Кременчуці, на три земельні ділянки та просить суд їх скасувати.
Позивач також просить скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, державну реєстрацію іншого речового права № 12094046 від 05.10.2021 року, внесену на підставі рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, прийнятого 28.09.2021 року на VIII сесії міської ради VIII скликання «Про дострокове розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку».
Надаючи юридичну кваліфікацію зазначеним вище обставинам з урахуванням норм чинного законодавства колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до частини другою статті 792 Цивільного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема Земельним кодексом України, Законом України "Про оренду землі".
Законом України "Про оренду землі" визначаються умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.
Відповідно до статті 1 Закону "Про оренду землі", яка кореспондується з положеннями частини першої статті 93 ЗК України, оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно зі статтею 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно з абзацом 15 статті 1 Закону України "Про землеустрій" цільове призначення земельної ділянки - допустимі напрями використання земельної ділянки відповідно до встановлених законом вимог щодо використання земель відповідної категорії та визначеного виду цільового призначення.
За змістом частини 1 статті 19 ЗК України, землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:
а) землі сільськогосподарського призначення;
б) землі житлової та громадської забудови; ?
в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;
г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення;
д) землі історико-культурного призначення;
е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду;
ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Відповідно до частин 1, 2 статті 20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Згідно з частиною 5 статті 20 ЗК України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.
Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548 затверджено Класифікацію видів цільового призначення земель (далі - Класифікація).
Відповідно до пунктів 1.2, 1.4 цієї Класифікації код та цільове призначення земель застосовуються для забезпечення обліку земельних ділянок за видами цільового призначення у Державному земельному кадастрі.
Підпунктом 10 пункту 24 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, визначено, що до Державного земельного кадастру вносяться відомості про земельні ділянки, зокрема про цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель), що включає такі складові: категорія земель згідно з підпунктом 6 пункту 22 цього Порядку; цільове призначення згідно з документацією із землеустрою; вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель згідно з частиною 5 статті 20 ЗК України.
Опираючись на наведені норми права та дані офіційного державного реєстру, колегією суддів встановлено, що спірна земельна ділянка не відноситься до земель житлової зони, як стверджується у акті від 08.09.2021 та спірному рішенні відповідача.
Про віднесення спірної земельної ділянки площею 5120 га за цільовим призначенням до категорії В 03.10 зазначено в договорі оренди землі від 27.07.2015, що відповідає інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 12.11.2021: цільове призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (т.1, а.с.22).
Відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 23.07.2010 року № 548 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 року за N 1011/18306, код 03.10 секції В визначає землі для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов'язаної з отриманням прибутку).
Згідно Класифікації видів цільового призначення земель вбачається, що землями громадської забудови є землі, які використовуються для розміщення громадських будівель і споруд (готелів, офісних будівель, торговельних будівель, для публічних виступів, для музеїв та бібліотек, для навчальних та дослідних закладів, для лікарень та оздоровчих закладів), інших об'єктів загального користування.
При цьому, відповідач в оскаржуваному рішенні вказав, що земельна ділянка площею 5120 кв.м. відноситься до житлової зони Ж - 4 - зона багатоквартирної житлової забудови (5-9 поверхів).
Зазначене формулювання цільового призначення земельної ділянки відноситься до коду КВЦПЗ № 02.03 (Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку) секції В 02 (землі житлової забудови (землі, які використовуються для розміщення житлової забудови (житлові будинки, гуртожитки, господарські будівлі та інше).
Отже, під час прийняття оскаржуваного рішення Кременчуцька міська рада керувалась підставою, яка зовсім не відповідає дійсним обставинам справи, оскільки цільовим призначенням орендованої позивачем земельної ділянки є землі, призначені для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов'язаної з отриманням прибутку)» код КВЦПЗ 03.10, а не «землі житлової та громадської забудови» код КВЦПЗ № 02.03.
Таким чином, висновки відповідача про порушення цільового призначення земельної ділянки є повністю хибними.
Оскільки акт самоврядного контролю та рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, прийняте 28.09.2021 року на VIII сесії міської ради VIII скликання «Про дострокове розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку» було вчинені без належних правових підстав, на підставі невірного визначення категорії спірної землі, колегія суддів дійшла висновку про визнання його незаконним та скасування.
Як похідна від вищезазначеної вимоги, підлягає задоволенню також вимога позивача про скасування у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації іншого речового права № 12094046 від 05.10.2021 року, внесеної на підставі рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, прийнятого 28.09.2021 року на VIII сесії міської ради VIII скликання «Про дострокове розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку».
Щодо вимоги позивача про визнання незаконним та скасування рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, прийнятого 23.11.2021 року на IX сесії міської ради VIII скликання «Про розроблення технічних документацій із землеустрою щодо поділу земельних ділянок» в частині надання дозволу Виконавчому комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (ідентифікаційний код 04057287) розробити технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, що перебуває в комунальній власності, площею 5120 кв.м. (кадастровий № 5310436100:07:002:0202) з видом цільового призначення земельної ділянки- для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (розділ 03 підрозділ 03.10) по пров. Героїв Бреста, 86-А в м. Кременчуці, на три земельні ділянки колегія суддів зазначає наступне.
23.11.2021 рішенням Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області «Про розроблення технічних документацій із землеустрою щодо поділу земельних ділянок», виконавчому комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області дозволено розробити технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, що перебуває у комунальній власності, площею 5120 кв.м (кадастровий номер 5310436100:07:002:0202) по пров. Героїв Бресту, 86-А у м. Кременчуці на три земельні ділянки:
- земельна ділянка № 1 - площею 3882 кв.м. для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку (розділ 03 підрозділ 03.10);
- земельна ділянка № 2 - площею 1207 кв.м. для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку (розділ 03 підрозділ 03.10);
- земельна ділянка № 3 - площею 31 кв.м. для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку (розділ 03 підрозділ 03.10).
Враховуючи вищезазначений висновок апеляційного суду про протиправність рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, прийняте 28.09.2021 року на VIII сесії міської ради VIII скликання «Про дострокове розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку», оскільки прийнято з порушенням вимог законодавства , то і п. 5 рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області «Про розроблення технічних документацій із землеустрою щодо поділу земельних ділянок» є також протиправним, оскільки порушує законне право орендаря ФОП Шудрі Ю.Л. на користування спірною земельної ділянкою, наданою в оренду за договором оренди від 27.05.2015.
Тому суд апеляційної інстанції, зважаючи на вимоги чинного законодавства та обставини справи, дійшов висновку, що оскаржувані рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області є протиправними, оскільки порушують права та інтереси ФОП Шудря Ю.Л., орендаря за чинним договором оренди землі від 27.07.2015.
Суд апеляційної інстанції вважає, що місцевий господарський суд дійшов невірного висновку щодо відсутності порушень прав та охоронюваних законом інтересів позивача.
Крім того, в цій частині колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що матеріали справи не містять доказів належного повідомлення позивача про одностороннє розірвання договору, що що свідчить про те, що дії Кременчуцької міської ради не відповідають звичайним вимогам щодо добросовісності контрагента.
В частині аргументів апеляційної скарги щодо незаконності розірвання договору оренди в односторонньому порядку колегія суддів зазначає, що норми земельного законодавства не містять такої заборони. Відповідно до ст. ч. 4 ст. 31 ЗУ “Про оренду землі” і аналогічних норм ЦК України договір оренди землі може бути розірваний в односторонньому порядку, якщо це передбаченого договором сторін. Тому ці аргументи позову та апеляційної скарги не є такими, що тягнуть необхідність задоволення позову.
В цій частині колегія суддів знову підкреслює, що встановлені судом порушення, які полягали у невірному визначенні відповідачем цільового призначення земельної ділянки, є неповоротними дефектами як акту самоврядного контролю, так і спірного рішення, які обумовили незаконність цих рішень, тому є необхідною і достатньою підставою задоволення позову.
За таких обставин колегія суддів дійшла висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 269, 270, 275, 277, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Східний апеляційний господарський суд,
Апеляційну скаргу ФОП Шудрі Ю.Л. на рішення господарського суду Полтавської області від 05.04.2023 у справі № 917/1906/21 задовольнити.
Рішення господарського суду Полтавської області від 05.04.2023 у справі № 917/1906/21 скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, прийняте 28.09.2021 року на VIII сесії міської ради VIII скликання «Про дострокове розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку».
Визнати незаконним та скасувати рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, прийняте 23.11.2021 року на IX сесії міської ради VIII скликання «Про розроблення технічних документацій із землеустрою щодо поділу земельних ділянок» в частині надання дозволу Виконавчому комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (ідентифікаційний код 04057287) розробити технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, що перебуває в комунальній власності, площею 5120 кв.м. (кадастровий № 5310436100:07:002:0202) з видом цільового призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (розділ 03 підрозділ 03.10) по пров. Героїв Бреста, 86-А в м. Кременчуці, на три земельні ділянки.
Скасувати у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, державну реєстрацію іншого речового права № 12094046 від 05.10.2021 року, внесену на підставі рішення Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, прийнятого 28.09.2021 на VIII сесії міської ради VIII скликання «Про дострокове розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку».
Стягнути з Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області ( пл. Перемоги, 2, м. Кременчук, Полтавської області, 39600, код ЄДРПОУ 24388300 ) на користь фізичної особи-підприємця Шудрі Юрія Леонідовича ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору за подання позову у розмірі 4540,00 грн., витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 6810,00 грн.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів через Східний апеляційний господарський суд з дня складання повного тексту постанови.
Повний текст постанови складено та підписано 13.07.2023.
Головуючий суддя М.М. Слободін
Суддя І.А. Шутенко
Суддя Н.В. Гребенюк