Постанова від 11.07.2023 по справі 420/3979/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2023 р.м. ОдесаСправа № 420/3979/23

Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К.С. Дата і місце ухвалення: 12.04.2023р., м. Одеса

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Лук'янчук О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2023 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Малиновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м.Одеси, Квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеса, за участю третьої особи Міністерства оборони України, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

В лютому 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Малиновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м.Одеси, квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеса, в якому просив суд:

- визнати протиправною відмову (ухилення) Малиновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Одеси від погодження у встановленому пунктом 3 розділу 7 Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністра оборони України №380 від 31.07.2018р., порядку виключення з числа службових квартири АДРЕСА_1 ;

- визнати протиправною відмову (ухилення) квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеса від організації у встановленому пунктами 3, 7 розділу 7 Інструкції з організації забезпечення - військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністра оборони України №380 від 31.07.2018р., порядку реалізації права ОСОБА_1 на житлову пільгу - виключення з числа службових квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеса квартири АДРЕСА_1 ;

- зобов'язати Малиновський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки м. Одеси погодити виключення з числа службових квартиру АДРЕСА_1 , для забезпечення сім'ї ОСОБА_1 постійним житлом;

- зобов'язати квартирно-експлуатаційний відділ м. Одеса подати до Одеської міської ради клопотання про виключення з числа службових квартири АДРЕСА_1 , для забезпечення сім'ї ОСОБА_1 постійним житлом.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що він разом із сім'єю постійно проживає та зареєстрований у службовій квартирі КЕВ м.Одеса за адресою: АДРЕСА_2 , у зв'язку із проходженням військової служби. В листопаді 2004 року підполковника ОСОБА_1 звільнено з військової служби в запас за станом здоров'я із залишенням на квартирному обліку в ІНФОРМАЦІЯ_1 для отримання житлового приміщення за рахунок житлового фонду Міністерства оборони України. Оскільки службовий статус наданої позивачу квартири обмежує можливість реалізації встановлених чинним житловим законодавством прав, ОСОБА_1 неодноразово звертався до Малиновського РТЦК та СП та КЕВ м.Одеса з клопотаннями щодо погодження виключення його квартири з числа службових. Однак, відповідачі на протязі тривалого часу ухиляються від погодження у встановленому пунктом 3 розділу 7 Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністра оборони України №380 від 31.07.2018р., порядку виключення з числа службових квартири за вказаною адресою. Позивач стверджував, що за умови набуття ним права на житлову пільгу (виключення квартири з числа службових) у відповідачів виник обов'язок в межах їх компетенції та повноважень вчинити дії для реалізації набутого ОСОБА_1 права.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.04.2023р. позов задоволено частково.

Визнано протиправною відмову (ухилення) Малиновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Одеси від погодження у встановленому пунктом 3 розділу 7 Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністра оборони України №380 від 31.07.2018р., порядку виключення з числа службових квартири АДРЕСА_1 .

Зобов'язано Малиновський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки м. Одеси прийняти відповідне рішення щодо можливості виключення з числа службових квартиру АДРЕСА_1 , для забезпечення сім'ї ОСОБА_1 постійним житлом з урахуванням висновків суду.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Стягнуто з Малиновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м.Одеси за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1073,60 грн.

Не погоджуючись з вказаним рішенням в частині відмови в задоволенні позову, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить:

- змінити рішення від 12.04.2023р. в частині зобов'язання Малиновського РТЦК та СП м. Одеси прийняти відповідне рішення щодо можливості виключення з числа службових квартиру АДРЕСА_1 , для забезпечення сім'ї ОСОБА_1 постійним житлом з урахуванням висновків суду, виклавши рішення суду в цій частині в наступній редакції: «Зобов'язати Малиновський РТЦК та СП м. Одеси погодити виключення з числа службових квартиру АДРЕСА_1 , для забезпечення сім'ї ОСОБА_1 постійним житлом»;

- скасувати рішення від 12.04.2023р. в частині відмови в задоволенні позовних вимог, заявлених до квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеса, з ухваленням в цій частині нового судового рішення - про задоволення позову ОСОБА_1 .

В своїй скарзі апелянт зазначає, що спірним рішенням не виконано мету ефективного відновлення порушених прав позивача. Зокрема, судом не встановлено права ОСОБА_1 на житлову пільгу, натомість зобов'язано Малиновський РТЦК та СП м. Одеси лише вирішити питання щодо можливості виключення з числа службових квартири АДРЕСА_1 , для забезпечення сім'ї ОСОБА_1 постійним житлом. Стосовно позовних вимог, заявлених позивачем до КЕВ м.Одеса та його відмови у розгляді звернення ОСОБА_1 , то судом першої інстанції їм взагалі не надано правової оцінки.

Також, апелянт посилається на те, що при вирішенні спору судом першої інстанції не дотримано вимог ч.5 ст.242 КАС України та не враховано висновків Верховного Суду, викладених в постанові від 04.03.2020р. у справі №636/1514/19.

Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів доходить наступних висновків.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що підполковник запасу ОСОБА_1 разом з сім'єю постійно проживає та зареєстрований в службовій квартирі квартирно-експлуатаційного відділу (КЕВ) м.Одеса за адресою: АДРЕСА_2 , на підставі службового ордера №0791, виданого Приморською районною адміністрацією виконавчого комітету Одеської міської ради 07.07.2003р., у зв'язку з проходженням військової служби.

Зазначене підтверджується наявними в матеріалах справи копією службового ордера, довідками з місця проживання та копією технічного паспорту від 30.04.2021р., а також не заперечується сторонами у справі. (а.с.11-12, 34)

Наказом Головнокомандувача військ Протиповітряної оборони ЗС України від 18.11.2004p. №0137 підполковника ОСОБА_1 звільнено з військової служби в запас за станом здоров'я із залишенням на квартирному обліку для отримання житлового приміщення за рахунок житлового фонду Міністерства оборони України. (а.с.13)

У наказі зазначено, що ОСОБА_1 має календарну вислугу на військовій службі 27 років 03 місяці.

Позивача направлено на військовий облік до Малиновського РВК м. Одеси (Малиновського РТЦК та СП м. Одеса).

20.06.2018р. ОСОБА_1 звернувся до розпорядника службового житла Одеського гарнізону КЕВ м. Одеса з проханням організувати підготовку та направлення його квартирної справи встановленим порядком для виключення його квартири з числа службових.

На вказане звернення листом вих.№2434 від 23.06.2018р. позивача повідомлено, що його облікова справа отримана від в/ч НОМЕР_1 для вивчення, підготовки та узгодження з посадовими особами Одеського гарнізону згідно вимог наказу Міністра оборони України №737 від 30.11.2011р. та направлення до Головного квартирно-експлуатаційного управління ЗСУ на розгляд Комісії з контролю для розподілу житла та прийняття остаточного рішення. Облікова справа знаходилася на перевірці в Головному квартирно-експлуатаційному управлінні ЗСУ та була повернена до КЕВ м. Одеса для доопрацювання у зв'язку з призупиненням виключення житла з числа службового на підставі телеграм за підписом начальника Головного квартирно-експлуатаційного управління ЗСУ від 04.10.2016р. №303/4/11 та т.в.о. начальника Південного територіального квартирно-експлуатаційного управління від 04.10.2016р. №303/22/1/1228. (а.с.15)

21.07.2020р. ОСОБА_1 звернувся до Малиновського РТЦК та СП м. Одеса з проханням погодити виключення його квартири з числа службових за місцем перебування на квартирному обліку.

На вказане звернення позивач отримав відмову вих.№1763 від 06.08.2020р., яка мотивована тим, що на теперішній час житлова комісія Малиновського РТЦК та СП м. Одеса не має підстав надати клопотання про виключення із службових квартири за адресою: АДРЕСА_2 , у зв'язку з надходженням телеграм начальника Головного квартирно-експлуатаційного управління ЗСУ від 04.10.2016р. №303/4/11 та т.в.о. начальника Південного територіального квартирно-експлуатаційного управління від 04.10.2016р. №303/22/1/1228. Також, зазначено, що телеграмою т.в.о. начальника Південного територіального квартирно-експлуатаційного управління від 31.10.2017р. №303/22/1/1490 та розпорядженням начальника Головного квартирно-експлуатаційного управління ЗСУ від 04.10.2018р. №303/4/2074 повідомлено щодо ненадання на перевірку справ, які стосуються виключення квартир з службових. (а.с.16)

15.06.2021р. позивач знову звернувся до Малиновського РТЦК та СП м. Одеса з проханням погодити виключення його квартири з числа службових, але відповіді не отримав. (а.с.17)

18.06.2021р. позивач звернувся до розпорядника службового житла Одеського гарнізону КЕВ м. Одеса, з проханням встановленим порядком організувати підготовку документів та відправку його квартирної справи для виключення його квартири з числа службових. (а.с.18)

На вказане звернення отримав відповідь вих. №2352 від 23.06.2021р., в якій зазначено, що позивач перебуває на квартирному обліку зі складом родини 4 особи в першочерговій черзі з 13.07.2001р. під №44, в позачерговій черзі з 29.12.2004р. під №139. (а.с.19)

В липні 2021 року засобами електронного зв'язку позивач звертався до Міністерства оборони України з приводу відмови Малиновського РТЦК та СП м. Одеса та КЕВ м. Одеса. у вирішенні його звернення щодо виключення його квартири з числа службових у встановленому порядку.

Листом вих. №116/10/2/5/165 від 23.07.2021р. ОСОБА_1 повідомлено, що перешкод для вирішення його питання немає та відповідно до доповіді голови житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 проводиться робота щодо погодження виключення його квартири з числа службових та надання справи до КЕВ м.Одеси. (а.с.20)

03.08.2021р. позивач звернувся до Малиновського РТЦК та СП м. Одеса та повідомив, що в квітні 2021 року ним було надано оновлені документи для квартирної справи, зауважень з цього приводу не надходило, у зв'язку з чим поставив питання, чи буде Малиновський РТЦК та СП м. Одеса погоджувати виключення його квартири з числа службових. Також, просив повідомити про конкретні строки надання документів до КЕВ м.Одеса згідно наказу МО України №380 від 31.07.2018р. на виключення квартири з числа службових. (а.с.21)

На вказане звернення ОСОБА_1 отримав відповідь вих. №2/2020 від 10.08.2021р., що площа його квартири відповідає встановленим нормам і буде клопотання про виключення його квартири з числа службових та до 19.08.2021р. готується справа для надання до КЕВ м. Одеса. (а.с.22)

02.11.2021р. позивач вкотре звернувся до Малиновського РТЦК та СП м. Одеса з питанням щодо стану вирішення його звернення, однак відповіді на вказане звернення не отримав. (а.с.23)

Вважаючи протиправними дії Малиновського РТЦК та СП м. Одеса та КЕВ м.Одеси щодо ухилення від погодження у встановленому пунктом 3 розділу 7 Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністра оборони України №380 від 31.07.2018р., порядку виключення з числа службових квартири АДРЕСА_1 , та, відповідно, реалізації права на житлову пільгу, ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.

Задовольняючи частково позов ОСОБА_1 суд першої інстанції визнав обґрунтованими доводи позивача про протиправність відмови (ухилення) Малиновського РТЦК та СП м. Одеса від погодження у встановленому пунктом 3 розділу 7 Інструкції №380 порядку виключення з числа службових квартири за адресою: АДРЕСА_2 . У зв'язку з цим, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання Малиновського РТЦК та СП м. Одеса прийняти відповідне рішення щодо можливості виключення з числа службових квартири за вказаною адресою для забезпечення сім'ї ОСОБА_1 постійним житлом з урахуванням висновків суду.

Що ж до позовних вимог, заявлених до КЕВ м.Одеси, то суд першої інстанції дійшов висновку про їх передчасність, зазначивши, що КЕВ м.Одеси подає до Одеської міської ради клопотання про виключення з числа службового житла лише після прийняття відповідного рішення житлової комісії щодо можливості виключення з числа службового житла.

Надаючи правову оцінку таким висновкам суду першої інстанції колегія суддів виходить з наступного.

Статтею 118 Житлового кодексу України передбачено, що службові жилі приміщення призначаються для заселення громадянами, які у зв'язку з характером їх трудових відносин повинні проживати за місцем роботи або поблизу від нього. Жиле приміщення включається до числа службових рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті ради. Під службові жилі приміщення виділяються, як правило, окремі квартири.

Квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових, не підлягають приватизації у відповідності до ст.2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».

Згідно ст.1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей» від 20.12.1991р. №2011-XII (далі - Закон №2011-XII) військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами. У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана з захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Статтею 2 Закону №2011-XII передбачено, що ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах визначених законами України.

Згідно ч.1 ст.12 цього Закону Держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової військової служби) та члени їх сімей, які проживають разом з ними, забезпечуються службовими жилими приміщеннями, що повинні відповідати вимогам житлового законодавства.

Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті.

Військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, у разі звільнення з військової служби за станом здоров'я, віком, у зв'язку із скороченням штатів, а також звільнені з військової служби особи, які стали особами з інвалідністю I чи II групи, члени сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби, мають право на безплатне одержання у приватну власність жилого приміщення, яке вони займають у будинках державного житлового фонду.

Постановою КМУ від 03.08.2006р. №1081 затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців і членів їх сімей житловими приміщеннями (далі - Порядок №1081), який визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, розвідувальних органів, посади в яких комплектуються військово-службовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях після звільнення та членів їх сімей.

Пунктом 2 Порядку №1081 передбачено, що військовослужбовці та члени їх сімей забезпечуються службовими житловими приміщеннями, що відповідають вимогам житлового законодавства.

Відповідно до п.3 Порядку №1081 військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання.

Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання провадиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла.

Житлові приміщення надаються військовослужбовцям у межах норм, встановлених законодавством.

Таким чином, Порядком №1081 прямо передбачено право військовослужбовців самостійно визначатись, яким способом (шляхом) вони бажають реалізувати своє право на забезпечення житлом для постійного проживання.

При цьому, реалізація забезпечення постійним житлом шляхом його виключення з числа службових жодним чином не пов'язується законодавством з квартирною чергою особи, яка обрала такий спосіб забезпечення житлом.

Відповідно до п.11 Порядку №1081 житлове приміщення виключається з числа службового, якщо відпала потреба в його використанні, а також якщо в установленому порядку його виключено з числа житлових приміщень.

Виключення житлового приміщення з числа службового провадиться згідно з рішенням виконавчого органу районної, міської, районної у місті ради за клопотанням начальника гарнізону, командира військової частини та квартирно-експлуатаційного органу.

Наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018р. №380, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.09.2018р. за №1020/32472, затверджено Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями

Ця Інструкція визначає зміст та методику забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців Збройних Сил України (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених в запас або відставку, що залишилися перебувати після звільнення з військової служби на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, та членів їх сімей, у тому числі членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), зникли безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов.

Пунктом 10 Розділу VII Інструкції №380 передбачено, що військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, а також особи, звільнені з військової служби за станом здоров'я, віком, у зв'язку із скороченням штатів, особи з інвалідністю І чи ІІ групи, члени сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби, що забезпечені службовими житловими приміщеннями незалежно від місця його знаходження, мають право на виключення цього житла з числа службового та забезпечення ним для постійного проживання за умови перебування на обліку та в порядку, визначеному пунктами 3-7 цього розділу.

Виключення квартир з числа службових для забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей здійснюється на підставі клопотання КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району за встановленим порядком.

На час розгляду справи, відсутні законодавчі норми, які б обмежували встановлену п.10 Інструкції №380 та п.3 Порядку №1081 можливість реалізації права позивача на виключення його квартири з числа службових. При цьому, таке виключення має здійснюватися за процедурою, визначеною пунктами 3-7 Розділу VII Інструкції №380.

Так, пунктами 3-7 Розділу VII Інструкції №380 встановлено, що для прийняття рішення про надання житлових приміщень для постійного проживання житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) розглядає документи облікових справ військовослужбовців.

Після розгляду документів облікової справи житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) приймає рішення про надання житлового приміщення для постійного проживання.

Затверджений командиром військової частини протокол засідання житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) разом з обліковою справою направляється військовою частиною до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, що є підставою для видання наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю житлового приміщення для постійного проживання.

На підставі отриманих документів КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району готує список надання житлової площі для постійного проживання.

Список надання постійного житла, підписаний начальником КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, з обліковою справою військовослужбовця, витягом із наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю жилого приміщення для постійного проживання, копією протоколу засідання житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) направляється до ГКЕУ для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю.

Для розгляду Списку надання постійного житла Комісією з контролю на її засідання можуть запрошуватися голови житлових комісій військових частин (об'єднаних житлових комісій).

За результатами розгляду Списку надання постійного житла Комісія з контролю приймає рішення окремо щодо кожного військовослужбовця про: погодження надання постійного житла; відмову в погодженні надання постійного житла із зазначенням причини такої відмови.

Рішення Комісії з контролю оформлюється протоколом.

У разі прийняття Комісією з контролю рішення щодо відмови в погодженні надання постійного житла воно підлягає новому розподілу у встановленому цією Інструкцією порядку протягом одного місяця та є підставою для скасування наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю житлового приміщення для постійного проживання.

Рішення Комісії з контролю є обов'язковим для виконання КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району, військовими комісаріатами та військовими частинами.

ГКЕУ на підставі рішення Комісії з контролю готує Список надання постійного житла у Збройних Силах України, що подається на затвердження заступнику Міністра оборони України (згідно з розподілом обов'язків).

Затверджений Список надання постійного житла у Збройних Силах України є підставою для оформлення протягом десяти робочих днів КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району та подання до виконавчих органів районної, міської, районної у місті ради документів для видачі ордеру на постійну житлову площу, який є єдиною підставою для вселення в надане житлове приміщення.

До виконавчих органів районної, міської, районної у місті ради КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району надає облікову справу військовослужбовця разом з витягом із Списку надання постійного житла у Збройних Силах України, копію протоколу житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії), витяг із наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю житлового приміщення для постійного проживання.

Матеріалами справи підтверджено та сторонами у справі не заперечується, що ОСОБА_1 має вислугу на військовій службі більше 20 років, звільнений з військової служби за станом здоров'я та забезпечений службовим житловим приміщенням, у зв'язку з чим має право на виключення цього житла з числа службового в порядку, визначеному Інструкцією №380, та забезпечення ним для постійного проживання.

Як вже зазначалося колегією суддів, ОСОБА_1 неодноразово звертався до Малиновського РТЦК та СП м. Одеса з проханням погодити виключення його квартири з числа службових за місцем перебування на квартирному обліку. Зокрема, відповідні звернення надіслано позивачем відповідачу 21.07.2020р., 15.06.2021р., 03.08.2021р., 02.11.2021р.

Також, ОСОБА_1 з відповідного питання звертався 18.06.2021р. і до КЕВ м.Одеси.

Посилання відповідачів у своїх листах, як на підставу для неможливості задоволення клопотань ОСОБА_1 , на телеграми начальника Головного квартирно-експлуатаційного управління ЗСУ від 04.10.2016р. №303/4/11, т.в.о. начальника Південного територіального квартирно-експлуатаційного управління від 04.10.2016р. №303/22/1/1228 та від 31.10.2017р. №303/22/1/1490 та розпорядженням начальника Головного квартирно-експлуатаційного управління ЗСУ від 04.10.2018р. №303/4/2074 щодо зупинення погодження виключення квартир з числа службових та прийняття документів на розгляд, на думку колегії суддів є необґрунтованими, оскільки листи, телеграми та окремі доручення посадових осіб КЕУ не є ні нормативно-правовими актами, ні взагалі джерелом права, а тому жодним чином не можуть здійснювати регулювання питання виключення із числа службового жила МО квартири, яка надана позивачу для постійного проживання, яке (питання) тим більше вже врегульовано положеннями Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, яка затверджена Наказом МОУ від 31.07.2018р. №380.

При цьому, вказаний наказ МОУ від 31.07.2018р. №380 прийнятий відповідно до Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого Постановою КМУ від 03 серпня 2006 року №1081, Порядку виплати грошової компенсації військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації та Державної спеціальної служби транспорту за піднайом (найом) ними жилих приміщень, затвердженого Постановою КМУ від 26 червня 2013 року №450, та Порядку визначення розміру і надання військовослужбовцям та членам їх сімей грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, затвердженого Постановою КМУ від 02 вересня 2015 року №728, та з метою вдосконалення забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями.

При вирішенні спірного питання колегія суддів враховує, що Малиновський РТЦК та СП м. Одеса не заперечує встановлену п.10 Інструкції №380 та п.3 Порядку №1081 можливість реалізації права ОСОБА_1 на виключення його квартири з числа службових, про що свідчить зміст листів:

- вих. №116/10/2/5/165 від 23.07.2021р., яким позивача повідомлено, що перешкод для вирішення його питання немає та відповідно до доповіді голови житлової комісії Малиновського РТЦК та СП м. Одеса проводиться робота щодо погодження виключення його квартири з числа службових та надання справи до КЕВ м.Одеси. (а.с.20)

- вих. №2/2020 від 10.08.2021р., в якому зазначено, що клопотання ОСОБА_1 про виключення його квартири з числа службових вирішується та до 19.08.2021р. готується справа для надання до КЕВ м. Одеса. (а.с.22)

Незважаючи на зазначене, Малиновський РТЦК та СП м. Одеса на протязі декількох років ухиляється від погодження у встановленому пунктом 3 розділу 7 Інструкції №380 порядку виключення з числа службових квартири АДРЕСА_1 .

А відтак, за наведених обставин, колегія суддів вважає обґрунтованими доводи апелянта, що зобов'язання Малиновського РТЦК та СП м. Одеса у судовому порядку прийняти відповідне рішення щодо можливості виключення з числа службових квартиру АДРЕСА_1 , для забезпечення сім'ї ОСОБА_1 постійним житлом, не призведе до ефективного відновлення порушених прав позивача у спірних правовідносинах.

Наслідком виконання судового рішення у такому вигляді може бути відмова Малиновського РТЦК та СП м. Одеса щодо погодження виключення квартири за вказаною адресою з числа службових з інших, не передбачених законом підстав, та змусить позивача повторно звернутися до суду за захистом своїх прав.

У зв'язку з цим, колегія суддів доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 про зобов'язання Малиновського РТЦК та СП м. Одеса погодити виключення з числа службових квартиру АДРЕСА_1 , для забезпечення сім'ї ОСОБА_1 постійним житлом.

Разом з тим, колегія суддів звертає увагу, що при вирішенні спору суд першої інстанції керувався положеннями Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 30 листопада 2011 року № 737, яка втратила чинність 16 жовтня 2018 року на підставі наказу Міністерства оборони №380 від 31.07.2018р.

Що ж до позовних вимог ОСОБА_1 , заявлених до квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеса, то відмовляючи в їх задоволенні суд першої інстанції дійшов висновку про передчасність таких вимог.

Колегія суддів не може погодитися з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Дійсно, діючим законодавством, зокрема, положеннями Інструкції №380, передбачено чітко визначену послідовну процедуру виключення отриманого військовослужбовцем житла з числа службового та забезпечення ним для постійного проживання, складовими частинами якої (процедури) є: розгляд житловою комісією військової частини документів облікових справ військовослужбовців та прийняття відповідного рішення; направлення військовою частиною до КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району затвердженого командиром військової частини протоколу засідання житлової комісії військової частини; підготовка КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району списку надання житлової площі та направлення його (з відповідними додатковими матеріалами) до ГКЕУ для узагальнення та внесення на розгляд Комісії з контролю; підготовка ГКЕУ (за умови наявності рішення про погодження) Списку надання постійного житла у Збройних Силах України та подання його на затвердження заступнику Міністра оборони України, після затвердження якого здійснюється оформлення КЕУ, КЕВ (КЕЧ) району документів для видачі відповідного ордеру, який подається до виконавчих органів районної, міської, районної у місті ради разом з обліковою справою військовослужбовця разом з витягом із Списку надання постійного житла у Збройних Силах України, копію протоколу житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії), витяг із наказу командира військової частини про надання військовослужбовцю житлового приміщення для постійного проживання.

Доводи КЕВ м. Одеса щодо відсутності у документах ОСОБА_1 протоколу засідання житлової комісії щодо виключення квартири із числа службових, через що він не має правових підстав для подання клопотання до Одеської міської ради про виключення квартири з числа службових для забезпечення сім'ї ОСОБА_1 постійним житлом, не можуть бути взяті до уваги, оскільки позивачем також заявлено вимогу щодо покладення на Малиновського РТЦК та СП м. Одеса обов'язку погодити зняття статусу «службове житло» з квартири, займаної ним та його родиною, яку судом задоволено.

Більше того, як вбачається зі змісту відзиву КЕВ м.Одеса на позовну заяву ОСОБА_1 , квартирно-експлуатаційний відділ заперечує право позивача на виключення квартири з числа службових з посиланням на те, що жиле приміщення виключається з числа службових якщо відпала потреба в такому використанні, в той час як матеріалами справи вказаної обставини не доведено.

З приводу таких посилань відповідача колегія суддів зазначає, що пунктом 11 Порядку №1081 передбачено дві самостійні підстави для виключення житлового приміщення з числа службового, а саме: якщо відпала потреба в його використанні; якщо в установленому порядку його виключено з числа житлових приміщень.

Спірні правовідносини у даній справи стосуються саме процедури виключення квартири з числа службового приміщення. Відповідачем повністю ігноруються положення ст.12 Закону №2011-XII, п.3 Порядку №1081 та п. 10 Розділу VII Інструкції №380, якими передбачено право позивача, який забезпечений службовим житловим приміщенням, на виключення цього житла з числа службового та забезпечення ним для постійного проживання.

Також, суд не приймає до уваги посилання відповідача на те, що ОСОБА_1 має забезпечуватись житлом для постійного проживання з житлового фонду МО згідно з чергою, визначеною часом прийняття на облік, а порушення черговості призведе до порушення конституційних прав на житло інших військовослужбовців, оскільки черговість підлягає врахуванню саме при забезпеченні житлом для постійного проживання, натомість позивач вже є забезпеченим таким житлом, натомість вчиняє обґрунтовані дії щодо виключення із числа службового житла МО квартири, яка йому надана для постійного проживання.

В оцінці спірних правовідносин слід виходити з того, що суд має право зобов'язати орган вчинити певні дії, які гарантували б захист прав і свобод людини, оскільки Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (ст.8).

Внаслідок бездіяльності відповідачів позивач фактично позбавлений можливості реалізувати свої права на житло, що є порушенням житлових прав у розумінні ст.8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якою передбачено, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Одночасно, колегія суддів враховує, що частиною 2 пункту 11 Порядку №1081 органом, уповноваженим приймати рішення про виключення житлових приміщень з числа службового, визначено виконавчий орган районної, міської, районної у місті ради.

Відповідачі у даній справі уповноваженні на підготовку у визначеному законодавством порядку пакету документів. А відтак, на думку колегії суддів, задоволення заявлених позовних вимог ОСОБА_1 лише відновить порушенні його права протиправною бездіяльністю Малиновського РТЦК та СП м. Одеса та КЕВ м.Одеса та створить правові умови для реалізації позивачем його права на житло.

Враховуючи фактичну доведеність наявності права у позивача на забезпечення житлом для постійного проживання шляхом виключення з числа службових квартири АДРЕСА_1 , та з огляду на неодноразові звернення ОСОБА_1 до Малиновського РТЦК та СП м. Одеса та КЕВ м.Одеса щодо проходження процедури виключення наданого йому житлового приміщення з числа службового, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для зобов'язання КЕВ м. Одеса подати до Одеської міської ради клопотання про виключення з числа службових квартири за вказаною адресою для забезпечення сім'ї ОСОБА_1 постійним житлом.

Вказана зобов'язальна дія є найбільш доречною, законодавчо обґрунтованою та такою, що найбільш повноцінно сприяє захисту інтересів позивача в межах даного спору та за дійсного правового стану спірних відносин.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Оскільки при вирішенні спору судом першої інстанції не повно з'ясовано обставини справи та не правильно застосовано норми матеріального права, тому, відповідно до п.1, п.4 ч.1 статті 317 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції вважає за необхідне задовольнити скаргу позивача, скасувати рішення суду від 12.04.2023р., з ухваленням по справі нового судового рішення - про задоволення позову ОСОБА_1 .

Вирішуючи питання розподілу судових витрат колегія суддів керується положеннями статтею 139 КАС України, згідно з якими при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною 6 статті 139 Кодексу передбачено, що якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

При зверненні до суду першої інстанції позивачем сплачено 3220,80 грн. судового збору, а при поданні апеляційної скарги - 3220,80 грн. судового збору.

А відтак, у зв'язку з задоволенням позову, з Малиновського РТЦК та СП м. Одеса та КЕВ м.Одеса на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню 6441,60 грн. судового збору (по 3220,80 грн. з кожного).

Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, тому постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.2 ч.1 ст.315, ст.ст. 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2023 року скасувати.

Ухвалити по справі нове судове рішення, яким позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Малиновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Одеси щодо погодження у встановленому порядку виключення з числа службових квартири АДРЕСА_1 .

Зобов'язати Малиновський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки м. Одеси погодити виключення з числа службових квартиру АДРЕСА_1 , для забезпечення сім'ї ОСОБА_1 постійним житлом.

Визнати протиправною відмову квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеса від організації у встановленому пунктами 3-7 розділу 7 Інструкції з організації забезпечення - військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністра оборони України №380 від 31.07.2018р., порядку реалізації права ОСОБА_1 на житлову пільгу - виключення з числа службових квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеса квартири АДРЕСА_1 .

Зобов'язати квартирно-експлуатаційний відділ м. Одеса подати до Одеської міської ради клопотання про виключення з числа службових квартири АДРЕСА_1 , для забезпечення сім'ї ОСОБА_1 постійним житлом.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Малиновського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Одеси (код ЄДРПОУ 09935548, вул.Зеньковецької, 7/7, м.Одеса, 65005) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_3 ) 3220,80 грн. (три тисячі двісті двадцять гривень вісімдесят копійок) судового збору.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеса (код ЄДРПОУ 08038284, вул.Армійська, 18, м.Одеса, 65058) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_3 ) 3220,80 грн. (три тисячі двісті двадцять гривень вісімдесят копійок) судового збору.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України. Повний текст судового рішення виготовлений 11 липня 2023 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

О.В. Лук'янчук