П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
10 липня 2023 р.м. ОдесаСправа № 420/522/23
Місце ухвалення рішення суду 1 інстанції: м. Одеса;
Дата складання повного тексту рішення суду 1 інстанції:
19.04.2023 року;
Головуючий в 1 інстанції: Свида Л.І.
П'ятий апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
Головуючого судді - Єщенка О.В.
суддів - Крусяна А.В.
- Яковлєва О.В.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2023 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області», за участю третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:
визнати протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» щодо відмови у включенні в довідку від 13.12.2021 року №22/6-6957 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 окремим рядком відомості про індексацію та надіслання її до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії з 01.12.2019 року;
зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову (оновлену) довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадою станом на 19.11.2019 року з обов'язковим зазначенням в ній відомостей про індексацію грошового забезпечення за листопад 2019 року для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії з 01.12.2019 року.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач є особою з інвалідністю 2 групи, з 2015 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в Одеській області та одержує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В грудні 2021 року Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» виготовлено на ім'я позивача довідку про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року для перерахунку раніше призначеної пенсії.
В порушення положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, ст.ст. 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію» та ст.ст. 1, 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у складі грошового забезпечення, що враховується при обрахунку пенсії, відповідачем не включено таку складову грошового забезпечення як індексація грошового забезпечення.
Наведене свідчить про порушення відповідачем прав та інтересів позивача на належне пенсійне забезпечення, у зв'язку із чим він вимушений звернутись до суду із цим позовом.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2023 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Суд першої інстанції виходив з того, що сума індексації грошового забезпечення повинна враховуватися при обрахунку пенсії територіальними органами Пенсійного фонду України та не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії, яка здійснюється відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-ХІІ.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 , посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин справи, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове судове рішення про задоволення позову у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначено, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки положенням законодавства, що регулює спірні правовідносини, і помилково не враховано, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, тому має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців і прирівняних до них осіб для розрахунку пенсії.
У відзиві на апеляційну скаргу Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області" посилається на необґрунтованість доводів апелянта та відсутність обставин для скасування судового рішення.
Судом першої інстанції з'ясовано та як встановлено під час апеляційного розгляду, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2021 року у справі №420/13929/20, Департаментом персоналу МВС України було виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку від 13.12.2021 року №22/6-6957 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 19.11.2019 року.
До складу грошового забезпечення увійшли: посадовий оклад - 2500 грн.; оклад за спеціальним званням (майор поліції) - 2000 грн.; надбавка за стаж служби в поліції (35%) - 1575 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (44,91%) - 2728,28 грн.; премія (62,58%) - 5509,09 грн.
22.12.2022 року позивач звернувся до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» із заявою, в якій просив включити у довідку про розмір грошового забезпечення, видану на виконання судового рішення, окремим рядком підвищення до пенсії в розмірі 35% згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року №355 «Про збільшення розмірів пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та надати таку довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для проведення з 01.12.2019 року перерахунку основного розміру пенсії позивача.
Розглянувши звернення, у задоволенні вимог заявника Державна установа «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області» відмовила, про що повідомила у листі від 30.12.2022 року №33/36-Ч-2316.
Як на підставу для залишення вимог заявника без задоволення, Державна установа послалась на те, що Довідка про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року оформлена з дотриманням положень Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затверджених наказом МВС України від 06.04.2016 року №260, та постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988.
Оскільки вказаними актами не передбачено такої складової грошового забезпечення в розрахунку пенсії як індексація, правові обставини для видачі оновленої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії відсутні.
Не погоджуючись із відмовою відповідача у виготовленні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, позивач звернувся до суду із цим позовом, в якому ставиться питання про зобов'язання відповідача вчинити відповідні дії в судовому порядку.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів і вимог апеляційної скарги, колегія суддів виходить з наступного.
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно із ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України. Порядок і розміри грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Преамбулою Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
За правилами ч.ч. 1, 3 ст. 1-1 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII, законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Так, ст. 43 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За правилами ст. 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Аналіз наведених правових норм показав, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
У постанові Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 року №988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до статті 94 Закону України "Про Національну поліцію" та постанови від 11.11.2015 року №988 наказом МВС України від 06.04.2016 року №260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.
Зокрема, Порядком від 06.04.2016 року №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку № 260); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8 Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку № 260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку № 260).
Проаналізувавши вказані положення постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 та Порядку від 06.04.2016 року №260, судом першої інстанції правильно встановлено, що суми індексації грошового забезпечення не входять до переліку додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які є підставою для перерахунку пенсії.
Одночасно, апеляційний суд враховує, що процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Отже, однією із умов здійснення перерахунку вже призначених пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, яке здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
З огляду на положення ст. 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII, є вірним висновок суду першої інстанції про відсутність правових підстав для включення заявленої позивачем індексації у складі грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Не підлягають застосуванню правові висновки Верховного Суду у постанові від 03.04.2019 року по справі №638/9697/17, від 15 квітня 2019 року по справі №522/9659/16-а, від 30 вересня 2019 року по справі №750/9785/16-а, від 07 травня 2020 року №813/2925/18, оскільки спірні правовідносини не є подібними.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень норм матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що судове рішення відповідно до ст. 316 КАС України підлягає залишенню без змін.
Відповідно до приписів ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 139, 308, 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19 квітня 2023 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її прийняття, але може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.
Головуючий-суддя: О.В. Єщенко
Судді: А.В. Крусян
О.В. Яковлєв