Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
03.07.2023м. ХарківСправа № 922/893/23
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Лавровой Л.С.
при секретарі судового засідання Кісельовій С.М.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Керівника Дністровської окружної прокуратури (60100, смт. Кельменці Дністровського району Чернівецької області, вул. Сагайдачного, 39Б) в інтересах держави, в особі 1) ЗАХІДНОГО ОФІСУ ДЕРЖАУДИТСЛУЖБИ (Україна, 79000, Львівська обл., місто Львів, ВУЛИЦЯ КОСТЮШКА, будинок 8, ідентифікаційний код особи 40479801) 2) РУКШИНСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ДНІСТРОВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ (Україна, 60030, Чернівецька обл., Дністровський р-н, село Рукшин, ідентифікаційний код особи 04416938)
до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОІНВЕСТПРОЕКТ» (Україна, 61013, Харківська обл., місто Харків, ВУЛИЦЯ ШЕВЧЕНКА, будинок 146, офіс 39, ідентифікаційний код особи 34633789)
про визнання додаткових угод недійсними та стягнення безпідставно сплачених бюджетних коштів
за участю представників:
прокуратури - Хряк О.О.
інші - не з'явилися
До Господарського суду Харківської області звернувся Керівник Дністровської окружної прокуратури в інтересах держави, у особі: ЗАХІДНОГО ОФІСУ ДЕРЖАУДИТСЛУЖБИ, РУКШИНСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ДНІСТРОВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ з позовом до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДА ЛЬНІСТЮ «ЕНЕРГОІНВЕ СТПРОЕКТ» та просить суд:
- визнати недійсними додаткові угоди до договору про закупівлю електричної енергії від 18.01.2021 № 1: від 24.02.2021 року № 1, від 30.08.2021 року № 2, від 01.09.2021 року № 3, від 03.09.2021 року № 4, від 01.10.2021 року № 5, від 04.10.2021 року № 6, від 18.10.2021 року № 7, від 29.10.2021 року № 8, від 15.11.2021 року № 9, від 25.11.2021 року № 10 укладених між Рукшинською сільською радою Дністровського району Чернівецької області (код 04416938) із Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОІНВЕСТПРОЕКТ''(ксс 34633789).
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОІНВЕСТПРОЕКТ" (код 34633789) на користь Рукшинської сільської ради Дністровського району Чернівецької області (код 04416938) безпідставно сплачені бюджетні кошти у сумі 141417,01 грн.
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОІНВЕСТПРОЕКТ" (код 34633789) сплачений Чернівецькою обласною прокуратурою судовий збір у сумі 4962,00 грн, код 02910120, місцезнаходження - вул. Кордуби, 21-А, м. Чернівці, 58001, р/р у форматі IBAN - UA378201720343110001000004946, банк - ДКСУ м. Київ, МФО - 820172.
В обґрунтування заявлених вимог прокурор вказує, що сторонами всупереч інтересів держави без належного підтвердження підстав, в порушення норм та положень укладеного Договору, підписано додаткові угоди від 24.02.2021 № 1, від 30.08.2021 № 2, від 01.09.2021 № 3, від 03.09.2021 № 4, від 01.10.2021 № 5, від 04.10.2021 № 6, від 18.10.2021 № 7, від 29.10.2021 № 8, від 15.11.2021 № 9, від 25.11.2021 № 10, якими суттєво збільшено ціну за одиницю товару, що в свою чергу, не відповідає вимогам тендерної документації та очікуванням замовника щодо економного витрачання бюджетних коштів, у зв'язку з чим додаткові угоди до договору про закупівлю електричної енергії від 18.01.2021 № 1: від 24.02.2021 № 1, від 30.08.2021 № 2, від 01.09.2021 № 3, від 03.09.2021 № 4, від 01.10.2021 № 5, від 04.10.2021 № 6, від 18.10.2021 № 7, від 29.10.2021 № 8, від 15.11.2021 № 9, від 25.11.2021 № 10 укладені між Рукшинською сільською радою Дністровського району Чернівецької області та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОІНВЕСТПРОЕКТ, суперечать вимогам законодавства, зокрема ст. 41 Закону "Про публічні закупівлі" та порушують встановлені даним законом принципи, що є підставою для визнання їх недійсними.
Ухвалою суду від 08.03.2023 прийнято позовну заяву до розгляду в порядку загального позовного провадження, підготовче засідання по справі призначено на 27.03.2023 о 09:00, встановлено сторонам строк на подання заяв по суті справи. Засідання відкладалося з 27.03.2023 по 17.04.2023, з 17.04.2023 по 15.05.2023.
21.04.2023 до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти заявлених позовних вимог (вх. 9886).
У призначене на 03.07.2023 судове засідання з'явився прокурор, який підтримав заявлені позовні вимоги та просив суд позов задовольнити. Інші учасники справи своїх представників у засідання не направили.
Від РУКШИНСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ ДНІСТРОВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ та Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГОІНВЕСТПРОЕКТ» надійшли клопотання про розгляд справи без участі їх представників.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази та викладені доводи, судом встановлено наступне.
Рукшинською сільською радою (Замовник) 08.12.2020 було оголошено відкриті торги щодо закупівлі електричної енергії на суму 587 900,00 грн. (код ДК 021:2015:09130000-5). Оголошення про проведення відкритих торгів оприлюднено в мережі Інтернет на вебсайті «Prozorro» за № UA-2020-12-08-006939-c. Відповідно до реєстру отриманих тендерних пропозицій, розміщеного на вебсайті «Prozorro», учасниками торгів подано наступні пропозиції: Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОІНВЕСТПРОЕКТ" з остаточною пропозицією 587900 грн.; Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОЗБУТ-ТРАНС" з остаточною пропозицією 588000 грн.; Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОНОСІЇ УКРАЇНИ" з остаточною пропозицією 705600 грн. За результатами проведення торгів переможцем вказаного аукціону визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОІНВЕСТПРОЕКТ" (Відповідач, Постачальник) з остаточною пропозицією 587900 грн.
Після оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, між Замовником та Відповідачем 18.01.2021 було укладено договір № 1 (далі - Договір). Відповідно до п.2.1. Договору Постачальник зобов'язується передати у власність Споживачу у 2021 році електричну енергію(ДК 021:2015:09130000-5), а споживач зобов'язується прийняти та оплатити цю електричну енергію, на умовах цього договору. Пунктом 5.1. Договору передбачено, що загальна вартість Договору становить 687 000 грн. Згідно п. 5.2. Договору ціна за 1 кВт/год. електричної енергії за договором становить 2,0996428704 грн., у т.ч. ПДВ 0,3499404784 грн. Згідно п.13.1 Договору набуває чинності з дати його підписання та діє до 31.12.2021 та до повного виконання обов'язків сторін.
Відповідно до п. 3.6. Договору Постачальник не має права вимагати від Споживача будь якої іншої плати за електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком 2 до даного договору. Комерційна пропозиція має бути розроблена у відповідності до норм Закону України "Про ринок електричної енергії", Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у цих сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312.
Комерційною пропозицією та пунктом 13.3 договору визначено, що істотні умови договору не можуть бути змінені після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:
1) Зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків Споживача.
2) Зміни ціни за одиницю товару до 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.
3) Покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.
4) Продовження строку дії договору та виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника за умови, що такі зміни не приведуть до збільшення суми, визначеної у договорі.
5) Узгодження зміни ціни в сторону зменшення (без зміни кількості(обсягу) та якості товарів, робіт і послуг).
6) Зміни ціни у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок.
7) Зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
8) Зміни умов у зв'язку із застосуванням положень ч.6 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Відповідно до п. 2 ч. 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
Сторонами було внесено наступні зміни до істотних умов договору № 1 в бік збільшення вартості електричної енергії шляхом укладення наступних додаткових угод: від 24.02.2021 року № 1, від 30.08.2021 року № 2, від 01.09.2021 року № 3, від 03.09.2021 року № 4, від 01.10.2021 року № 5, від 04.10.2021 року № 6, від 18.10.2021 року № 7, від 29.10.2021 року № 8, від 15.11.2021 року № 9, від 25.11.2021 року № 10, до Договору № 1, якими внесено зміни до істотних умов договору в частині збільшення ціни за одиницю товару.
Додатковою угодою № 1 від 24.02.2021 збільшено ціну закупівлі електроенергії до 2,2741608636 грн. з ПДВ за 1 кВт/год., або на 8,31% від ціни договору (2,0996428704 грн. з ПДВ за 1 кВт/год.). Обсяг споживання зменшився на 21488 кВт/год. і склав 258512кВт.год. Як підставу для внесення змін, Постачальник надав цінову довідку Харківської торгово-промислової палати від 17.02.2021 № 384/21 про рівень середньозважених цін на електричну енергію на РДН у торговій зоні «ОЕС України». Зазначена цінова довідка відображає висновок експерта щодо середньозваженої ціни електричної енергії, яка склалася на РДН у торговій зоні «ОЕС України» щодо рівня середньозважених цін за 10 днів січня (01.01-10.01) 2021 року (1149,41 грн/МВт-год) у порівнянні із 10 днями лютого (01.02-10.02) 2021 року (1698,79 грн/МВт-год.) та її ріст на 47,8 відсотка.
Прокурор стверджував, що вказана довідка не містить інформації чи відбувалося коливання цін на електричну енергію в період між датою укладення договору № 1 (18.01.2021) та датою укладення додаткової угоди № 1 (24.02.2021). При цьому, дата початку постачання електроенергії та дата початку дії додаткової угоди № 1 є однією і тією ж датою - 01.02.2021 року. Відповідно до відомостей, наведених на веб-сайті ДП «Оператор ринку» (https://www.oree.com.ua) щодо середньозважених цін купівлі-продажу електроенергії на РДН у торговій зоні «ОЕС України», середня ціна 1МВт/год. в період між укладанням договору № 1 та додаткової угоди № 1 коливалася наступним чином. Ціна на купівлю-продаж електричної енергії (або Базовий індекс) на РДН в торговій зоні ОЕС України 18.01.2021 року, на час укладання договору № 1, становила 1671,82 грн/МВт-год. (без ПДВ), а 24.02.2021 року, час укладення додаткової угоди № 1, становила 1714,69грн/МВт-год (без ПДВ), тобто зросла на 2,56%, що не пропорційно відсотку (8,31) який вказаний в додатковій угоді № 1. Ціна на купівлю-продаж електричної енергії (або Базовий індекс) на РДН в торговій зоні ОЕС України 01.02.2021 року (дата початку постачання електричної енергії) становила 1726,13 грн/МВт-год (без ПДВ), а 24.02.2021 року при укладенні додаткової угоди № 1 становила 1714,69 грн/МВт-год (без ПДВ), ціна зменшилась на 0,67 відсотка. Подекадним аналізом середньозважених цін електричної енергії на РДН у торговій зоні "ОЕС України" встановлено, що у 3 декаді лютого (час укладання додаткової угоди № 1) у порівнянні з 2 декадою січня (укладання основного договору) ціна зросла на 1,48 відсотка (з 1546,47 грн/МВт-год. до 1569,39грн/МВт-год.). Середньозважена ціна електричної енергії на РДН у торговій зоні «ОЕС України» у 1 декаді лютого 2021 року (початок постачання електроенергії) становила 1698,79 грн/МВт-год., а в 3 декаді лютого становила 1569,39грн/МВт- год. Зменшення ціни на ринку становить 8,25%, а в додатковій угоді вказано підняття на 8,31 відсотка.
Прокурор наголошував, що будь-який суб'єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору. Зазначена позиція також підтверджується постановою Верховного Суду від 18.06.2021 року по справі № 927/491/19. Таким чином, вносячи зміни до істотних умов договору щодо підвищення ціни за одиницю товару додатковою угодою № 1, при відсутності документів, що підтверджують коливання ціни на ринку, Замовник порушив вимогип.п.2 п.13.3 Договору від 18.01.2021 № 1 в частині збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю. Загалом, за ціною визначеною додатковою угодою № 1, Замовником отримано 146653 кВт./год. електроенергії та перераховано Постачальнику 333307,83 грн., з яких у лютому 2021 року 49602 кВт. год. електроенергії за 16.03.2021 перераховано постачальнику 112802,93 грн.; у березні2021 року 24458 кВт. год. електроенергії за яку 13.04.2021 перераховано постачальнику 55621,43 грн.; у квітні 2021 року 32643 кВт. год. електроенергії за яку 19.05.2021 у перераховано постачальнику 74235,43 грн.; у травні 2021 року 21625 кВт. год. електроенергії за яку 16.06.2021 у перераховано постачальнику- 9178,72 грн.; у червні 2021 року 11282 кВт. год. електроенергії за яку 19.07.2021 перераховано постачальнику 25657,08 грн.; у липні 2021 року 6953 кВт. год. електроенергії за яку 17.08.2021 року перераховано постачальнику 15812,24 гривень.
Згідно ч. 4 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії (п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі»).
Згідно п. 13.3 Договору істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватись після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків передбачених ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
У відповідності до роз'яснення Міністерства економічного розвитку торгівлі України від 27.10.2016 № 3302-06/34307-06 «Щодо зміни істотних умов договору», внесення змін до договору про закупівлю у залежності від коливання ціни товару на ринку повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим. Держстат України є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики, однак перелік органів, установ, організацій, які уповноважені надавати відповідну інформацію щодо коливання ціни товару на ринку, не є вичерпним. На підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, який видає компетентна організація має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін, зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження, викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо. Тобто не будь-який висновок уповноваженого органу про ціну товару на ринку є належним підтвердженням та підставою для зміни ціни в договорі після його підписання, а лише який містить інформацію про коливання ціни такого товару на ринку.
За приписами ч. ч. 4, 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; 2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі тощо.
Під коливанням ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період після укладання договору і до внесення відповідних змін до нього. Тобто, збільшення ціни такого товару на ринку повинно відбутись після укладання договору, мусить бути достатнє обґрунтування про наявність коливання (збільшення чи зменшення ціни за одиницю товару на ринку) за період з дати укладення Договору до дати укладання додаткових угод до Договору, а в разі наступних змін - між черговими додатковими угодами. Така позиція відображена в постанові Верховного Суду від 12.09.2019 у справі № 915/1868/18, від 23.01.2020 у справі № 907/788/18, від 13.10.2020 у справі № 912/1580/18, від 02.12.2020 у справі № 913/368/19.
Постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є не прогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції) (п. 134 постанови Верхового Суду у складі об'єднаної палати Касаційного господарського суду у справі № 927/491/19).
З урахуванням викладеного, за твердженням прокурора, подання замовнику - Рукшинській сільській раді, пропозиції зі значно нижчою ціною на електроенергію, ніж існує на внутрішньому ринку України, свідчить про умисне заниження ціни з метою отримання перемоги у відкритих торгах. Враховуючи зазначене, на момент укладення договору за результатами процедури закупівлі, який укладено 18.01.2021, ТзОВ "ЕНЕРГОІНВЕСТПРОЕКТ" було відомо про економічну невигідність його укладення згідно змісту поданої тендерної пропозиції. У той же час, товариство не скористалось правом відмовитись від укладення договору, маючи на меті подальше спонукання замовника до укладення незаконної, що порушує інтереси держави, додаткової угоди.
Також, прокурор стверджував, що довідка Харківської торгово-промислової палати № 384/21 від 17.02.2021 не може виступати в якості належного і беззаперечного підтвердження коливання ціни на електроенергію на ринку та його не може бути розцінено як достатнє обґрунтування необхідності внесення змін до договору у частині збільшення ціни, оскільки у останньому відсутнє належне підтвердження викладених даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо (правова позиція Верховного Суду, викладена у постанові від 13.10.2020 у справі № 912/1580/18).
30.08.2021 між сторонами укладено додаткову угоду № 2 до договору № 1 від 18.01.2021, якою внесено зміни до істотних умов договору (Специфікації товару) внаслідок чого підвищено ціну за 1 кВт/год. електричної енергії 2,4661132044 грн. з ПДВ за 1 кВт/год., або на 8,44 % від ціни попередньої додаткової угоди № 1, що призвело до збільшення ціни за 1 кВт/год. електричної енергії на 17,45 % до ціни за 1 кВт/год. електричної енергії, визначеної основним Договором. Як підставу для внесення змін, Постачальник надав скріншоти результатів торгів на ринку електроенергії на веб-сайті ДП "Оператор ринку"(https://www.oree.com.ua), які відображають ціни на електроенергію з 31.07.2021-03.08.2021, що становили 1602,51,2119,14, 2578,52 та 2371,24 грн./МВт-год (без-ПДВ). Крім цього, ТзОВ "ЕНЕРГОІНВЕСТПРОЕКТ" вказав про те, що 30.07.2021 НКРЕКП внесено зміни до постанови від 13.04.2021 № 1227 про збільшення максимального рівня граничних цін вночі з 1243,71 грн./МВт-год (без-ПДВ) до 2000 грн./МВт-год (без-ПДВ) та вдень з 2655,99 грн./МВт-год (без-ПДВ) до 4000 грн./МВт-год (без-ПДВ).
01.09.2021 між сторонами укладено додаткову угоду № 3 до договору № 1 від 18.01.2021, якою внесено зміни до істотних умов договору (Специфікації товару) внаслідок чого підвищено ціну за 1 кВт/год. електричної енергії 2,6772415848 грн. з ПДВ за 1 кВт/год., або на 8,56 % від ціни попередньої додаткової угоди № 2 (2,4661132044 грн. з ПДВ за 1 кВт/год.), що призвело до збільшення ціни за 1 кВт/год. електричної енергії на 27,51 % до ціни за 1 кВт/год. електричної енергії, визначеної основним Договором. Для укладення додаткової угоди ТзОВ "ЕНЕРГОІНВЕСТПРОЕКТ" надано до Рукшинської сільської ради довідку Харківської торгово-промислової палати № 1832/21 від 10.08.2021, якою експертом підтверджено коливання ринкової ціни електричної енергії на 47,30%, порівнюючи першу декаду серпня 2021 року з липнем 2021 року.
03.09.2021 між сторонами укладено додаткову угоду № 4 до договору № 1 від 18.01.2021, якою внесено зміни до істотних умов договору (Специфікації товару) внаслідок чого підвищено ціну за 1 кВт/год. електричної енергії 2,9094616896 грн. з ПДВ за 1 кВт/год., або на 8,67 % від ціни попередньої додаткової угоди № 3 (2,6772415848 грн. з ПДВ за 1 кВт/год.) , що призвело до збільшення ціни за 1 кВт/год. електричної енергії на 38,57 % до ціни за 1 кВт/год. електричної енергії, визначеної основним Договором. Для укладення додаткової угоди ТзОВ "ЕНЕРГОІНВЕСТПРОЕКТ" надано до Рукшинської сільської ради довідку Харківської торгово-промислової палати № 1832/21 від 10.08.2021, якою експертом підтверджено зростання ринкової ціни електричної енергії на 47,30%, порівнюючи першу декаду серпня 2021 року з липнем 2021 року.
01.10.2021 між сторонами укладено додаткову угоду № 5 до договору № 1 від 18.01.2021, якою внесено зміни до істотних умов договору (Специфікації товару) внаслідок чого підвищено ціну за 1 кВт/год. електричної енергії 3,0631221048 грн. з ПДВ за 1 кВт/год., або на 5,28 % від ціни попередньої додаткової угоди № 4 (2,9094616896 грн. з ПДВ за 1 кВт/год.), що призвело до збільшення ціни за 1 кВт/год. електричної енергії на 45,89 % до ціни за
1 кВт/год. електричної енергії, визначеної основним Договором. Для укладення додаткової угоди ТзОВ "ЕНЕРГОІНВЕСТПРОЕКТ" надано до Рукшинської сільської ради довідку Харківської торгово-промислової палати № 2115/21 від 06.09.2021, в якій відображено дані сайту ДП "Оператор ринку"(https://www.oree.com.ua) про рівень середньозваженої ціни електричної енергії на РДН у торговій зоні "ОЕС України" за серпень 2021 року із середньозваженою ціною за 01-03 вересня 2021 року та якою експертом підтверджено коливання ринкової ціни електричної енергії на 6,01%.
04.10.2021 між сторонами укладено додаткову угоду № 6 до договору № 1 від 18.01.2021, якою внесено зміни до істотних умов договору (Специфікації товару) внаслідок чого підвищено ціну за 1 кВт/год. електричної енергії 3,2460745164 грн. з ПДВ за 1 кВт/год., або на 5,97 % від ціни попередньої додаткової угоди № 5 (3,0631221048грн. з ПДВ за 1 кВт/год.), що призвело до збільшення ціни за 1 кВт/год. електричної енергії на 54,6 % до ціни за 1 кВт/год. електричної енергії, визначеної основним Договором. Для укладення додаткової угоди ТзОВ "ЕНЕРГОІНВЕСТПРОЕКТ" надано до Рукшинської сільської ради довідку Харківської торгово-промислової палати № 2173/21 від 13.09.2021 в якій відображено дані сайту ДП "Оператор ринку"(https://www.oree.com.ua) про рівень середньозваженої ціни електричної енергії на РДН у торговій зоні "ОЕС України" за серпень 2021 року із 1 декадою вересня 2021 року та якою експертом підтверджено коливання ринкової ціни електричної енергії на 6,75%.
18.10.2021 між сторонами укладено додаткову угоду № 7 до договору № 1 від 18.01.2021, якою внесено зміни до істотних умов договору (Специфікації товару) внаслідок чого підвищено ціну за 1 кВт/год. електричної енергії 3,5351210316 грн. з ПДВ за 1 кВт/год., або на 8,9 % від ціни попередньої додаткової угоди № 6(3,2460745164 грн. з ПДВ за 1 кВт/год.), що призвело до збільшення ціни за 1 кВт/год. електричної енергії на 68,37 % до ціни за 1 кВт/год. електричної енергії, визначеної основним Договором. Для укладення додаткової угоди ТзОВ "ЕНЕРГОІНВЕСТПРОЕКТ" надано до Рукшинської сільської ради довідку Харківської торгово-промислової палати № 2474/21 від 07.10.2021 в якій відображено дані сайту ДП "Оператор ринку"(https://www.oree.com.ua) за вересень 2021 року у порівнянні із 5 днями жовтня 2021 року та якою експертом підтверджено зміни ринкової ціни електричної енергії на 13,39%.
29.10.2021 між сторонами укладено додаткову угоду № 8 до договору № 1 від 18.01.2021, якою внесено зміни до істотних умов договору (Специфікації товару) внаслідок чого підвищено ціну за 1 кВт/год. електричної енергії 3,8530432932 грн. з ПДВ за 1 кВт/год., або на 8,99 % від ціни попередньої додаткової угоди № 7 (3,53512 10316 грн. з ПДВ за 1 кВт/год.), що призвело до збільшення ціни за 1 кВт/год. електричної енергії на 83,51 % до ціни за 1 кВт/год. електричної енергії, визначеної основним Договором. Для укладення додаткової угоди ТзОВ "ЕНЕРГОІНВЕСТПРОЕКТ" надано до Рукшинської сільської ради довідку Харківської торгово-промислової палати № 2549/21 від 13.10.2021 в якій відображено дані сайту ДП "Оператор ринку"(https://www.oree.com.ua) за вересень 2021 року у порівнянні із 5 днями жовтня 2021 року (6-10 жовтня) та якою експертом підтверджено коливання ринкової ціни електричної енергії на 16,67%.
15.11.2021 між сторонами укладено додаткову угоду № 9 до договору № 1 від 18.01.2021, якою внесено зміни до істотних умов договору (Специфікації товару) внаслідок чого підвищено ціну за 1 кВт/год. електричної енергії 4,2027259896 грн. з ПДВ за 1 кВт/год., або на 9,08 % від ціни попередньої додаткової угоди № 8 (3,8530432932 грн. з ПДВ за 1 кВт/год.), що призвело до збільшення ціни за 1 кВт/год. електричної енергії на 100,16 % до ціни за 1 кВт/год. електричної енергії, визначеної основним Договором. Для укладення додаткової угоди ТзОВ «ЕНЕРГОІНВЕСТПРОЕКТ надано до Рукшинської сільської ради довідку Харківської торгово-промислової палати № 2780/21 від 04.11.2021 в якій відображено дані сайту ДП "Оператор ринку"(https://www.oree.com.ua) про рівень середньозваженої ціни електричної енергії на РДН у торговій зоні "ОЕС України" за вересень 2021 року у порівнянні із 1 жовтнем 2021 року та якою експертом підтверджено коливання ринкової ціни електричної енергії на 25,22%.
25.11.2021 між сторонами укладено додаткову угоду № 10 до договору № 1 від 18.01.2021, якою внесено зміни до істотних умов договору (Специфікації товару) внаслідок чого підвищено ціну за 1 кВт/год. електричної енергії 4,5873419868 грн. з ПДВ за 1 кВт/год., або на 9,15 % від ціни попередньої додаткової угоди № 9 (4,2027259896 грн. з ПДВ за 1 кВт/год.), що призвело до збільшення ціни за 1 кВт/год. електричної енергії на 118,48 % до ціни за 1 кВт/год. електричної енергії, визначеної основним Договором. Для укладення додаткової угоди ТзОВ "ЕНЕРГОІНВЕСТПРОЕКТ" надано до Рукшинської сільської ради довідку Харківської торгово-промислової палати № 2827/21 від 09.11.2021 в якій відображено дані сайту ДП "Оператор ринку"(https://www.oree.com.ua) про рівень середньозваженої ціни електричної енергії на РДН у торговій зоні "ОЕС України" за 5 днів жовтня (01-05 жовтня) 2021 року у порівнянні із 5 днями листопада (01-05 листопада) 2021 року та якою експертом підтверджено коливання ринкової ціни електричної енергії на 33,70%.
Водночас, прокурор наголошував, що вищевказані довідки про вартість фактично не містять жодного підтвердження коливання вартості електроенергії та не є належним документальним обґрунтуванням коливання ціни на вказаний товар. Так, у довідках відсутні дані про коливання електроенергії на ринку, зокрема не наведено розрахунок вартості електроенергії станом на попередні календарні дати, не наведено динаміку зміни ціни в бік збільшення або зменшення. Відтак, вказані довідки Харківської торгово-промислової палати не можуть виступати в якості належного і беззаперечного підтвердження коливання ціни на електроенергію на ринку та його не може бути розцінено як достатнє обґрунтування необхідності внесення змін до договору від 01.18.2021 № 1 в частині збільшення ціни.
Також, прокурор вказував, що Додаткові угоди починаючи з першої є такими, що укладені з порушенням вимог п.2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", оскільки, кожна наступна додаткова угода має фіксовану ціну за одиницю товару, а тому є похідною від попередніх додаткових угод та автоматично є незаконною, так як з урахуванням попередньої додаткової угоди ціна по послідуючій фактично перевищує підвищення ціни за одиницю товару більше, ніж на 10 %, визначених в статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" у порівнянні із основним договором. В результаті укладених додаткових угод Рукшинською сільською радою недоотримано активів (електричної енергії) у кількості 67352,979 кВт/год внаслідок чого понесено зайві витрати бюджетних коштів в сумі 141417,01 грн. За таких обставин, отримана відповідачем оплата за товар, який не був ним поставлений, підлягає стягненню з відповідача на підставі ч.1 ст.670 ЦК України, оскільки зменшення кількості придбаного товару, у зв'язку із укладенням додаткових угод про підвищення ціни, є порушенням економічних інтересів держави, які, відповідно до ст. 131-1 Конституції України, повинні бути захищені органами прокуратури шляхом здійснення представництва в суді шляхом пред'явлення та підтримання даного позову.
Окружною прокуратурою листом від 26.05.2022 № 51-1839вих-22 повідомлено управління Західного офісу Держаудитслужби в Чернівецькій області про виявлені порушення Закону України "Про публічні закупівлі". У відповідності до інформації Управління Західного офісу Державної аудиторської служби України в Чернівецькій області від 28.06.2022 № 132417-17/1232-2022 управлінням розпочата перевірка про що окружну прокуратуру буде повідомлено додатково. 15.08.2022 до окружної прокуратури надійшла інформація щодо проведення Управлінням Західного офісу Державної аудиторської служби України в Чернівецькій області перевірки в діяльності Рукшинської сільської ради під час закупівлі електричної енергії та виявлених порушень вимог чинного законодавства.
В подальшому окружною прокуратурою на адресу Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Чернівецькій області надіслано лист щодо вжиття заходів представницького реагування з приводу встановлених порушень вимог чинного законодавства. У відповідності до інформації Управління Західного офісу Держаудитслужби в Чернівецькій області від 27.10.2022 № 132413-17/2369-2022 управління не вправі звернутись до суду з позовною заявою та не заперечує щодо такого звернення органами прокуратури.
Заперечуючи проти заявлених позовних вимог Керівника Дністровської окружної прокуратури відповідач вказував, що на момент укладення та підписання договору N 1 від 18.01.2021 про закупівлю електричної енергії, Сторонами були узгоджені та визначені всі істотні умови угоди, а саме предмет, ціну та строк виконання зобов'язань за договором відповідно до вимог Господарського кодексу України та Закону України "Про публічні закупівлі". В подальшому, в процесі здійснення господарських правовідносин відбулося зростання цін на електричну енергію на ринку електричної енергії (коливання цін), в зв'язку з чим між Рукшинської сільської ради Дністровського району Чернівецької області та ТОВ «ЕНЕРГОІНВЕСТПРОЕКТ» до договору N 1 від 18.01.2021 р. про закупівлю електричної енергії було укладено додаткові угоди щодо зміни, у зв'язку із збільшенням ціни на електричну енергію на ринку електричної енергії, вартості електроенергії в бік її збільшення, а також щодо кількості товару (обсягів постачання електроенергії) у зв'язку із зміною ціни за одиницю товару. В зв'язку із значним коливанням ціни на ринку електричної енергії за першу декаду лютого 2021 р., в порівняні з першою декадою січня 2021 р. ціна зросла на 47,8% 24.02.2021 збільшено ціну електроенергії за 1 кВт/год. до 1,895134053 грн., без ПДВ, разом з ПДВ 2,2741608636 та визначено кількість товару 258 512 кВт/год. (додаткова угода № 1). Таке збільшення сторонами запроваджено із 01.02.2021 та становило 8,31 % до ціни за одиницю електричної енергії за попередній період.
Із 1 серпня 2021 року Постановою НКРЕКП № 1227 від 30.07.2021 року в торговій зоні «ОЕС України» на ринку «на добу наперед» і внутрішньодобовому ринку запроваджено новий максимальний рівень граничних цін: вдень та вночі. Ухвалення цього рішення призвело до різкого підвищення ціни електричної енергії. на РДН та ВДР у серпні 2021 року. Так, протягом 01-10 серпня 2021 року середньозважена ціна на РДН збільшилася на 47,30% порівняно із середньозваженою ціною РДН за липень 2021 року. Таким чином, завдяки прийняття Постанови НКРЕКП № 1227 від 30.07.2021 року, відбулася істотна зміна обставин, якими сторони керувались при укладенні Договору. Оскільки за перші дні серпня 2021р. в торговій зоні «ОЕС України» на ринку «на добу наперед» спостерігається стрімке підвищення середньозваженої ціни за 1 кВт*год електричної енергії ТОВ «ЕНЕРГОІНВЕСТПРОЕКТ» запропонувало Споживачу привести ціну за 1 кВт*год електричної енергії до економічно обґрунтованих та продовжити співпрацю, шляхом укладення Додаткових угод або вжити у строки передбачені чинним законодавством України заходи, щодо зміни постачальника електричної енергії, задля уникнення постачання електричної енергії "постачальником останньої надії".
30.08.2021 збільшено ціну електроенергії за 1 кВт/год. до 2,055094337 грн., без ПДВ, разом з ПДВ 2,4661132044 та визначено кількість товару 249 798 кВт/год. (додаткова угода № 2). Таке збільшення сторонами запроваджено із 01.08.2021 та становило 8,44 % до ціни за одиницю електричної енергії за попередній період.
01.09.2021 збільшено ціну електроенергії за 1 кВт/год. до 2,231034654 грн., без ПДВ, разом з ПДВ 2,6772415848 та визначено кількість товару 241 694 кВт/год. (додаткова угода № 3). Таке збільшення сторонами запроваджено із 02.08.2021 та становило 8,56 % до ціни за одиницю електричної енергії за попередній період.
03.09.2021 збільшено ціну електроенергії за 1 кВт/год. до 2,424551408 грн., без ПДВ, разом з ПДВ 2,9094616896 та визначено кількість товару 234 104 кВт/год. (додаткова угода № 4). Таке збільшення сторонами запроваджено із 03.08.2021 та становило 8,67 % до ціни за одиницю електричної енергії за попередній період.
01.10.2021 збільшено ціну електроенергії за 1 кВт/год. до 2,552601754 грн., без ПДВ, разом з ПДВ 3,0631221048 та визначено кількість товару 230 897 кВт/год. (додаткова угода № 5). Таке збільшення сторонами запроваджено із 01.09.2021 та становило 5,28 % до ціни за одиницю електричної енергії за попередній період.
04.10.2021 збільшено ціну електроенергії за 1 кВт/год. до 2,705062097 грн., без ПДВ, разом з ПДВ 3,2460745164 та визначено кількість товару 225 859 кВт/год. (додаткова угода № 6). Таке збільшення сторонами запроваджено із 03.09.2021 та становило 5,97 % до ціни за одиницю електричної енергії за попередній період.
18.10.2021 збільшено ціну електроенергії за 1 кВт/год. до 2,945934193 грн., без ПДВ, разом з ПДВ 3,5351210316 та визначено кількість товару 221 075 кВт/год. (додаткова угода № 7). Таке збільшення сторонами запроваджено із 01.10.2021 та становило 8,90 % до ціни за одиницю електричної енергії за попередній період.
29.10.2021 збільшено ціну електроенергії за 1 кВт/год. до 3,210869411 грн., без ПДВ, разом з ПДВ 3,8530432932 та визначено кількість товару 217 102 кВт/год. (додаткова угода № 8). Таке збільшення сторонами запроваджено із 06.10.2021 та становило 8,99 % до ціни за одиницю електричної енергії за попередній період.
15.11.2021 збільшено ціну електроенергії за 1 кВт/год. до 3,502271658 грн., без ПДВ, разом з ПДВ 4,2027259896 та визначено кількість товару 214 557 кВт/год. (додаткова угода № 9). Таке збільшення сторонами запроваджено із 01.11.2021 та становило 9,08 % до ціни за одиницю електричної енергії за попередній період.
25.11.2021 збільшено ціну електроенергії за 1 кВт/год. до 3,822784989 грн., без ПДВ, разом з ПДВ 4,5873419868 та визначено кількість товару 213 027 кВт/год. (додаткова угода № 10). Таке збільшення сторонами запроваджено із 05.11.2021 та становило 9,15 % до ціни за одиницю електричної енергії за попередній період.
Також, заперечуючи проти доводів прокуратури, відповідач вказував, що висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду від 18.06.2021 у справі N 927/491/19 були сформовані стосовно норми права, яка діяла у Законі України "Про публічні закупівлі" в редакції Закону, що діяв станом на серпень-жовтень 2018 року - пункту 2 частини 4 статті 36. Починаючи з 19.04.2020 Законом України N 922 передбачена можливість неодноразового збільшення ціни за одиницю товару до 10 %. Про це свідчить формулювання "не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару". Тобто законодавець зазначає, що підвищення ціни до 10 % є можливим через 90 днів з моменту підписання договору або внесення змін щодо збільшення ціни. Попри однозначно встановлену можливість декілька разів підвищувати ціну за одиницю товару, в Законі України N 922 не обмежується підсумковий, кінцевий відсоток підвищення ціни. Тобто сторони в договорі про закупівлю можуть щоразу збільшувати ціну за одиницю товару до 10 %. Збільшення відбувається під час коливання ціни на товар (електроенергія) пропорційно збільшенню ціни на ринку. Підстави для підвищення ціни повинні бути документально підтверджені (довідка торгово-промислової палати, інформація про рівень цін із сайту "Оператор ринку" тощо). Крім того, враховуючи специфіку ринку електричної енергії та його особливості, Закон не встановлює обмеження щодо строків зміни ціни не частіше ніж один раз на 90 днів. Тобто, на думку відповідача, підвищення цін на електроенергію може здійснюватися пропорційно збільшенню ціни на ринку, так часто, як це потрібно, але не більше ніж до 10 % щоразу. До нової редакції Закону України "Про публічні закупівлі" в цілому та норми щодо вимог до договору про закупівлю та внесення змін до нього, зокрема, не можуть бути застосовані правові висновки Верховного Суду, які були викладені у постанові від 18.06.2021 по справі № 927/491/19 стосовно попередньої редакції вказаного Закону, тобто за інших застосовуваних норм права.
Сторонами були укладені додаткові угоди до Договору із зазначенням номеру, дати укладення, розміру збільшеної ціни, визначенням кількості товару та з якого моменту такі зміни застосовуються. Кожна із додаткових угод містить умови, за яким сторони узгоджують збільшення ціни (вартості) електричної енергії, як товару, до попереднього періоду. Постачальником, в підтвердження наявності факту коливання ціни товару на ринку за одиницю електроенергії, були надані Споживачу цінові довідки Харківської торгово-промислової палати за № 384/21 від 17.02.2021 р., № 1832/21 від 10.08.2021 р., № 2115/21 від 06.09.2021 р., № 2173/21 від 13.09.2021 р., № 2474/21 від 07.10.2021 р., № 2549/21 від 13.10.2021 р., № 2780/21 від 04.11.2021 р., № 2827/21 від 09.11.2021 р. Долучені до матеріалів справи Цінові довідки Харківської торгово-промислової палати містять інформацію щодо ціни на електроенергію за кожен окремий розрахунковий період, при цьому джерело отримання інформації офіційний веб-сайт ДП "Оператор ринку" (http://oree.com.uа). А оскільки у Цінових довідках можна прослідкувати динаміку цін щодо їх збільшення чи зменшення як до попереднього періоду так і у наступному періоді, джерелом отримання інформації яких є офіційний веб-сайт ДП "Оператор ринку", то відповідач стверджує, що такі довідки відображають (у межах даного спору) коливання ціни на ринку електроенергії. Відповідач наголошував, що з урахуванням не застосування у випадках зміни умов договору про закупівлю електричної енергії обмежень щодо строків зміни ціни за одиницю товару, як це передбачено п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", не перевищення сторонами за договором № 1 при укладенні спірних додаткових угод 10 % пропорційного збільшення ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку та зміна ціни товару за одиницю не призвела до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю 587 900,00 грн. сторонами договору не порушено вимоги п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі" та не зробило його виконання вочевидь невигідним, збитковим для сторін за договором.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог і викладених сторонами доводів та заперечень, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» визначені підстави представництва прокурором інтересів держави в суді, а саме, у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Вивчивши доводи прокурора відносно наявності підстав його звернення до суду з позовною заявою, судом було встановлено, що на виконання вимог ст. 53 ГПК України, ст. 23 ЗУ «Про прокуратуру», прокурором при зверненні до суду з позовом було належним чином обґрунтовано, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду саме прокурора, а також зазначено орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Розглядаючи заявлені позовні вимоги по суті суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Частиною третьою статті 215 ЦК України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Згідно з абзацом 1 частини першої статті 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
Так, загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, встановлені у статті 203 ЦК України, відповідно до якої зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх і непрацездатних дітей.
Отже, вирішуючи спори про визнання правочинів недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин. Тобто, для того щоб визнати той чи інший правочин недійсним, позивач по справі має довести, що такий правочин, саме в момент його укладання, зокрема, суперечив Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Як встановлено судом сторони уклали договір за результатами процедури відкритих торгів на виконання вимог Закону № 922-VIII, який установлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади.
Метою Закону № 922-VIII є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції. Положеннями статті 3 Закону № 922-VIII визначено, що закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до пункту 8 частини другої статті 22 Закону № 922-VIII тендерна документація має містити проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов. У частині четвертій статті 41 Закону № 922-VIII визначено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції / пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Відповідно до положень частин першої, другої статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Суд зазначає, що за загальним правилом істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі (частина п'ята статті 41 Закону № 922-VIII). Однак вказана норма передбачає випадки, при яких допускається зміна істотних умов договору про закупівлю.
Зокрема, відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII зміна істотних умов договору можлива у разі збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
Тобто положення пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII прямо передбачає, що обов'язковою умовою для збільшення ціни договору є наявність підтверджених обставин коливання цін на ринку щодо відповідного товару, зокрема і електричної енергії.
Суд також зазначає про те, що чинне законодавство не передбачає, які саме документи мають підтверджувати факт коливання цін.
Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що частина п'ята статті 41 Закону № 922-VIII дає можливість змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10% та має на меті запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника. Разом з тим, ця норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Документи щодо коливання ціни повинні підтверджувати, чому відповідне підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні запропонованій замовнику на тендері та/або чому виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним (подібна за змістом позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.04.2019 у справі № 915/346/18, від 12.02.2020 у справі № 913/166/19, від 21.03.2019 у справі № 912/898/18, від 25.06.2019 у справі № 913/308/18, від 12.09.2019 у справі № 915/1868/18).
Таким чином системний аналіз положень статей 651, 652 ЦК України та положень пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII дає підстави для висновку про те, що зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов:
- відбувається за згодою сторін;
- порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проекту, який входив до тендерної документації);
- підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником);
- ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%;
- загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.
Подібний висновок наведений у постановах від 09.06.2022 у справі № 927/636/21 та від 07.12.2022 у справі № 927/189/22.
Верховним Судом у постанові від 12.09.2019 у справі № 915/1868/18 наголошено, що можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених Законом.
Укладаючи Договір сторонами визначено ціну за продукцію (електричну енергію) у розмірі 2,0996428704 грн за 1 кВт за год.
За умов погодження сторонами Договору можливості зміни ціни електричної енергії шляхом укладання додаткових угод, факт укладання Договору за результатами проведення процедури закупівлі, встановлює обмеження, визначені Законом. Зокрема, ціна на електричну енергію може збільшуватись у разі коливання ціни на ринку - обґрунтоване та документально підтверджене, якщо це робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим та не може перевищувати збільшення ціни за одиницю товару більш ніж на 10%.
Надані відповідачем цінові довідки Харківської торгово-промислової палати є лише документами довідково характеру (носять фактографічно-інформаційний характер), про що чітко зазначено в п. 9 самої довідки, і фактично дублюють дані із сайту ДП «Оператор ринку» щодо середньозваженої ціни (згідно п. 7, 8 висновку) та не містять точної інформації про коливання цін на електричну енергію станом, як на момент укладення договору, звернення відповідача з пропозиціями про внесення змін до договору, так і на момент підписання спірних додаткових угод та відповідних розрахункових періодів. Жодна довідка не містить будь якої інформації саме про факт і розмір коливання цін на електричну енергію у порівняні з датою укладення Договору та моментом звернення постачальника з пропозиціями внести зміни до договору в частині зміни (збільшення) ціни на одиницю товару.
Таким чином, необхідність внесення зазначених змін ціни не можна вважати обґрунтованою та такою, що підтверджена документально.
Отже, відповідач не навів доводів на підтвердження того, що внесення змін до Договору в частині збільшення ціни на електричну енергію було належним чином документально обґрунтовано, або невнесення змін було б очевидно невигідним та збитковим.
Також суд враховує, сталу та послідовну позицію Верховного Суду, що будь-який покупець товару, за звичайних умов, не може бути зацікавленим у збільшенні його ціни, а відповідно й у зміні відповідних умов договору. Тобто, навіть за наявності росту цін на ринку відповідного товару, який відбувся після укладення договору, покупець має право відмовитися від підписання невигідної для нього додаткової угоди, адже ціна продажу товару вже визначена в договорі купівлі-продажу чи поставки. При цьому, така відмова покупця не надає постачальнику права в односторонньому порядку розірвати договір. Метою регулювання, передбаченого статтею 41 Закону № 922-VIII, а саме - закріплення можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10% є запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника.
Крім того, судом також встановлено, що при укладанні оспорюваних додаткових угод не додержані вимоги про збільшення ціни за одиницю товару не більше ніж на 10%. Зокрема споживач мав беззаперечне право на отримання електричної енергії по ціні, визначеній в укладеному сторонами договорі, однак, підписав оскаржувані додаткові угоди, внаслідок чого ціна електричної енергії значно збільшилася.
Отже, з урахуванням вищевикладеного та з огляду на положення статті 5 Закону № 922-VIII, суд погоджується з твердженням прокурора про те, що перемога у тендері (закупівля за державні кошти) та укладення договору з однією ціною та її подальше підвищення на 100,16% шляхом так званого "каскадного" укладення додаткових угод є нечесною і недобросовісною діловою практикою з боку продавця та вважає обґрунтованими висновки про те, що укладення спірних угод у цьому випадку призвело до нівелювання результатів відкритих торгів.
Аналогічні висновки були зроблені Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного господарського суду в постанові від 16 лютого 2023 року по справі № 903/383/22.
Будь-який суб'єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи договір поставки товару на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики і одразу закладати їх у ціну договору.
Верховний Суд зауважував, що скаржник помилково тлумачить положення пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, як достатню для обох сторін підставу для збільшення ціни товару. Суд зазначає про необґрунтованість доводів відповідача, що положення цієї статті не застосовуються у випадках зміни умов договору про закупівлю електричної енергії, оскільки згідно з вказаною нормою не застосовуються в частині строків зміни ціни, а не в частині обмежень більш ніж на 10% збільшення ціни за одиницю товару.
Таким чином, оспорювані додаткові угоди до Договору є недійсними в силу статті 41 Закону № 922-VIII, та, відповідно не породжують жодних правових наслідків для сторін.
Враховуючи недійсність укладених між сторонами Договору додаткових угод, правовідносини з постачання електричної енергії між позивачем та відповідачем у період дії Договору регулюються умовами Договору, а відтак, і поставка електричної енергії, і оплата мала здійснюватися сторонами відповідно до умов укладеного договору в частині вартості поставленої електричної енергії.
Отже, враховуючи умови договору відповідач повинен був поставити Відділу освіти електричну енергію за ціною 2,09964 грн за 1 кВт.
Оскільки спірні додаткові угоди до Договору підлягають визнанню недійсними, підстава для оплати поставленої електричної енергії за ціною встановленою у додаткових угодах фактично відпала, а тому відповідач повинне повернути грошові кошти у розмірі 141417,01 грн, як безпідставно набуте майно.
Враховуючи встановлені судом обставини, зазначені положення діючого законодавства України і умови укладеного сторонами Договору, наявність в матеріалах справи належних та достатніх доказів на підтвердження обґрунтованості позовних вимог прокурора, суд задовольняє вимоги Керівника Дністровської окружної прокуратур про визнання недійсними додаткових угод до договору та стягнення безпідставно сплачених коштів у повному обсязі.
З урахуванням приписів ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору по даній справі покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, статтями 1, 2, 5, 7, 11, 13, 14, 15, 73, 74, 80, 86, 129, 165, 238 Господарського процесуального кодексу України, суд
Задовольнити позовні вимоги Керівника Дністровської окружної прокуратури.
Визнати недійсними додаткові угоди до договору про закупівлю електричної енергії від 18.01.2021 № 1: від 24.02.2021 року № 1, від 30.08.2021 року № 2, від 01.09.2021 року № 3, від 03.09.2021 року № 4, від 01.10.2021 року № 5, від 04.10.2021 року № 6, від 18.10.2021 року № 7, від 29.10.2021 року № 8, від 15.11.2021 року № 9, від 25.11.2021 року № 10 укладених між Рукшинською сільською радою Дністровського району Чернівецької області (Україна, 60030, Чернівецька обл., Дністровський р-н, село Рукшин, ідентифікаційний код особи 04416938) із Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОІНВЕСТПРОЕКТ'' (Україна, 61013, Харківська обл., місто Харків, ВУЛИЦЯ ШЕВЧЕНКА, будинок 146, офіс 39, ідентифікаційний код особи 34633789).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОІНВЕСТПРОЕКТ" (Україна, 61013, Харківська обл., місто Харків, ВУЛИЦЯ ШЕВЧЕНКА, будинок 146, офіс 39, ідентифікаційний код особи 34633789) на користь Рукшинської сільської ради Дністровського району Чернівецької області (Україна, 60030, Чернівецька обл., Дністровський р-н, село Рукшин, ідентифікаційний код особи 04416938) безпідставно сплачені бюджетні кошти у сумі 141417,01 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРГОІНВЕСТПРОЕКТ" (Україна, 61013, Харківська обл., місто Харків, ВУЛИЦЯ ШЕВЧЕНКА, будинок 146, офіс 39, ідентифікаційний код особи 34633789) сплачений Чернівецькою обласною прокуратурою судовий збір у сумі 29 524,00 грн, код 02910120, місцезнаходження - вул. Кордуби, 21-А, м. Чернівці, 58001, р/р у форматі IBAN - UA378201720343110001000004946, банк - ДКСУ м. Київ, МФО - 820172.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складення його повного тексту. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається в строки та в порядку визначеному ст.ст. 256, 257 ГПК України з урахуванням п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.
Повне рішення складено "10" липня 2023 р.
Суддя Л.С. Лаврова