Ухвала від 07.07.2023 по справі 569/11987/23

Справа № 569/11987/23

УХВАЛА

07 липня 2023 року Рівненський міський суд Рівненської області в особі головуючої судді Панас О.В. розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області про встановлення факту проживання в населеному пункті, який знаходиться на території, що зазнала радіаційного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, -

ВСТАНОВИВ:

04.07.2022 року до Рівненського міського суду на розгляд надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області про встановлення факту проживання в населеному пункті, який знаходиться на території, що зазнала радіаційного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Просить встановити факт її постійного проживання з 25.05.1986 року по 30.08.1986 року та з 01.07.1987 року по 11.08.1990 року в селі Ясногірка Сарненського району Рівненської області.

У позовній заяві ОСОБА_1 зазначила, що попередній аналіз наявності у неї підстав для призначення пенсії за віком із зниженням пенсійного віку, було встановлено, що нібито не підтверджене її проживання в селі Ясногірка, Сарненського району Рівненської області, яке знаходиться у зоні гарантованого добровільного відселення у період з 22.01.1986 по 11.08.1990.

Визначений позивачкою відповідач є суб'єкт владних повноважень, який у даному спорі є орган, який у правовідносинах з позивачкою, за наявності певних юридичних фактів, може призначити позивачці пенсію, а не є органом, який виконує функції, пов'язані з реєстрацією місця її проживання, який виконуючи свої владні управлінські функції порушив її права, що дає вказує на виникнення між нею та Пенсійним фондом України цивільних правовідносин.

Так, позивачка у позові зазначає, що встановлення факту її проживання в с.Ясногірка Сарненського району Рівненської області дохволить їй набути право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, на підставі ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звенутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Тобто, відповідачем є фізична або юридична особа, яка порушила право позивача для відновлення якого позивач і звертається до суду, а не для упередження подібного порушення при настанні певних обставин.

Захист порушеного права має бути ефективним. Ефективний захист виключає подальше звернення до суду за захистом порушених прав. Постанова ВС № 21-1465а15 від 16.09.2015 - спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії та бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду з позовом.

Так, постановою Верховного Суду від 30 вересня 2020 року у справі № 572/1921/17 у аналогічній справі про підтвердження факту постійного проживання вбачається, що такий спір розглядався в порядку адміністративного судочинства.

Згідно п.1.3 Постанови - Про підтвердження факту проживання (роботи) на забрудненій території для призначення пенсії на підставі статті 55 Закону № 796-XII Єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи 30 вересня 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Сарненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області на постанову Сарненського районного суду Рівненської області від 29 серпня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 30 жовтня 2017 року у справі № 572/1921/17 (провадження № К/9901/30229/18) за позовом до Сарненського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в призначенні пенсії за віком та зобов'язання призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ Відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії на підставі статті 55 Закону № 796-XII із зменшенням пенсійного віку, у зв'язку з тим, що записи трудової книжки позивача та інші надані ним документи, не підтверджують того, що в період з 01 квітня 1986 року по 1993 рік позивач постійно працював в зоні посиленого радіоекологічного контролю, яку відповідно до постанови Кабінету Міністрів Української РСР № 106 від 23 липня 1991 року віднесено до зони гарантованого добровільного відселення, а тому, за висновком відповідача ОСОБА_1 не має права на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, як особа, яка потерпіла внаслідок аварії на ЧАЕС з підстав відсутності документів підтверджуючих факт проживання на території зони посиленого радіоекологічного контролю документів. 9 Огляд судової практики КАС ВС Постановою Сарненського районного суду Рівненської області, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду, позов задоволено. Суди виходили з того, що позивач у встановленому порядку звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку, та надав на підтвердження такого права відповідні документи, а саме: посвідчення, що доводить про те, що ОСОБА_1 є потерпілим від Чорнобильської катастрофи, та довідку місцевої ради, якою підтверджено періоди проживання на територіях зони посиленого радіологічного контролю понад 4 роки. Таким чином, суди дійшли висновку, що відмова Сарненського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Рівненської області у призначенні позивачу пенсії не ґрунтується на законі, і є протиправною. Верховний Суд залишив судові рішення судів попередніх інстанцій без змін, а касаційну скаргу без задоволення.

ОЦІНКА СУДУ Згідно статті 65 Закону № 796-XII документами, які підтверджують статус громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користуватися пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Згідно із частинами третьою, четвертою статті 15 Закону № 796-XII підставами для визначення статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України. Порядком № 22-1 визначено, що документами, які засвідчують особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону № 796-XII). 10 Огляд судової практики КАС ВС З аналізу наведених норм права слідує, що єдиним документом, що підтверджує статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи, учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи. Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постановах від 21 листопада 2006 року у справі № 21-1048во06, від 04 вересня 2015 року у справі № 690/23/15-а, Верховним Судом у постанові від 27 лютого 2018 року у справі № 344/9789/17, від 19 вересня 2018 року у справі № 349/536/17, від 19 вересня 2018 року у справі № 308/13277/16-а, від 11 вересня 2019 року у справі № 205/8713/16-а, , від 24 жовтня 2019 року у справі № 152/651/17, 25 листопада 2019 року у справі № 464/4150/17 та від 27 квітня 2020 року у справі № 212/5780/16-а. Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 30 вересня 2020 року у справі № 572/1921/17

Отже, позов пред'явлений до суб'єкта владних повноважень, визначений позивачкою предмет та підстави позову пов'язані з реалізацією її права на призначення пенсії. Відповідно до ст.19 КАС України на даний вид спорів поширюється юрисдикція адміністративних судів. Отже, спір може бути розглянутий шляхом пред'явлення адміністративного позову до адміністративного суду

Згідно п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Враховуючи вимоги ЦПК, встановлені обставини, суд вважає, що ОСОБА_1 слід відмовити у відкритті провадження у справі з тих підстав, що даний спір про право підлягає до розгляду судом адміністративної юрисдикції.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 4-13, 19, 186, 260, 261, 353, 354 ЦПК України ст.ст.19,20 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження у справі за позовом до Головного управління пенсійного фонду України в Рівненській області про встановлення факту проживання в населеному пункті, який знаходиться на території, що зазнала радіаційного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Роз'яснити ОСОБА_1 право на звернення з адміністративним позовом до Рівненського окружного адміністративного суду

Ухвала може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення. У разі скасування цієї ухвали позовна заява вважається поданою в день первісного звернення до суду.

Учасник справи, якому повна ухвала не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Цивільним процесуальним кодексом. Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В.Панас