Рішення від 07.07.2023 по справі 520/8672/23

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

07 липня 2023 року Справа № 520/8672/23

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Сагайдака В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 , ) до Краснокутської селищної ради (вул. Миру, буд. 127,смт. Краснокутськ, Харківська область,62000, про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- на час судового розгляду зупинити виконання Рішення ХХХ сесії VIII скликання Краснокутської селищної ради Харківської області від 12.04.2023 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та надання у власність громадянці ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,15 га по АДРЕСА_2 .

- витребувати в Краснокутській селищній раді завірену належним чином копію Рішення XXX сесії VIII скликання Краснокутської селищної ради Харківської області від 12.04.2023 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) та надання у власність громадянці ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,15 га по АДРЕСА_2 .

- визнати Рішення XXX сесії VIII скликання Краснокутської селищної ради Харківської області від 12.04.2023 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) та надання у власність громадянці ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,15 га по АДРЕСА_2 .

- рішення XXX ceciї VIII скликання Краснокутської селищної ради Харківської області від 12.04.2023 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) та надання у власність громадянці ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,15 га по АДРЕСА_2 - скасувати.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується з діями відповідача та вважає їх протиправними. Позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх порушених прав.

Відповідач надав до суду відзив, у якому зазначив, що були вжиті всі необхідні заходи та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Як вбачається з матеріалів справи, до Краснокутської селищної ради надійшла заява від громадянки ОСОБА_2 про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та надання у власність громадянці ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,15 га, що розташована в АДРЕСА_2 . Дана заява була направлена на розгляд постійної депутатської комісії Краснокутської селищної ради VIII скликання з питань земельних відносин, охорони природи, містобудування, архітектури та цивільного захисту, яка відбулася 01.03.2023 року.

В той же день надійшла заява вх. № Л-174 від ОСОБА_1 , сусідки ОСОБА_2 , в якій зазначено, що оформлення документів на земельну ділянку незаконне, а також, що розглядається відповідна справа у суді (копія заяви додається). У зв'язку з тим, що заява надійшла в день проведення відповідної депутатської комісії, з метою вивчення ситуації комісія вирішила відкласти розгляд заяви ОСОБА_2 на наступну сесію. На даній комісії із шести депутатів присутні були троє, згідно реєстрації депутатів від 01 березня 2023 року.

За результатами вивчення всіх обставин встановлено, що розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_2 відбувалося з урахуванням генерального плану (схеми), що є невід'ємною частиною мирової угоди, укладеної та підписаної громадянами ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , затвердженої ухвалою Краснокутського районного суду Харківської області від 06 липня 2018 року, справа № 627/769/17. ОСОБА_3 є матір'ю ОСОБА_2 яка подарувала їй будинок.

В межах ділянки (двору), яку обмежує паркан ОСОБА_2 ліцензованим геодезистом (розробником) відповідно до мирової угоди проведено вимір земельної ділянки. В загальну площу 0,15 га увійшла земельна ділянка, яку громадянка ОСОБА_2 використовує під городництво. Загальна площа 0,15 га, згідно норми безоплатної приватизації, визначено ст. 121 Земельного кодексу України та п.п.5 п.27 Розділу X перехідних положень. Акт погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами ОСОБА_1 відмовилася підписувати, зважаючи на те, що була підписана мирова угода де встановлено розподіл спільного двору та належним чином повідомлена, в т.ч. і через місцеву газету «Промінь».

Протягом даного часу до селищної ради надійшла заява від 28.03.2023 року вх. № Л-260/01-33 та заперечення від 28.03.2023 № Л-271 на що посадовими особами селищної ради було надано письмові відповіді відповідно до ЗУ «Про звернення громадян».

Позивач у позовній заяві зазначає, що постійна комісія з питань земельних відносин, охорони природи, містобудування, архітектури та цивільного захисту, яка засідала 10.04.2023 року, відповідно п. 4, 7 Регламенту Краснокутської селищної ради є неправомочною, так як було присутні лише двоє членів із шести. Згідно реєстрації депутатів на засідання постійних комісій 10 квітня 2023 року членів вище зазначеної комісії було присутні троє: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 про що свідчать підписи при їх реєстрації.

Не погоджуючись із такими діям суб'єкта владних повноважень, та вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся за захистом своїх прав до Харківського окружного адміністративного суду.

По суті спірних вимог суд зазначає наступне.

Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель вирішуються Земельним кодексом України.

Відповідно до приписів статті 12 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб.

Частинами першою і другою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини першої статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.

Абзацами 6, 7 частини 3 статті 20 Земельного Кодексу України, передбачено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної або комунальної власності у власність, відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження цього проекту та передання земельної ділянки у власність.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" від 28 квітня 2021 року № 1423-IX набрав чинності 27.05.2021. Підпунктом 51 пункту 4 розділу I наведеного Закону пункт 6 частини 2 статті 186 було викладено в наступній редакції: "проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу".

Частина 10 статті 186 ЗК України передбачає оскарження відмови органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність в судовому порядку.

Суд зазначає, що Законом України №1423-IX, який набрав чинності 27.05.2021, перехідні положення ЗК України було доповнено пунктом 24 наступного змісту.

З дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:

а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук);

б) оборони;

в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;

г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності;

д) під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності;

е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.

Судом встановлено, що ухвалою Краснокутського районного суду від "06" липня 2018 р. по справі №627/769/17 визнати мирову угоду, укладену між ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , Краснокутською селищною радою Харківської області, Краснокутською районною державною адміністрацією Харківської області, за якою:

Ми, ОСОБА_1 , проживає в АДРЕСА_2 та ОСОБА_3 , що проживає в АДРЕСА_2 дійшли згоди про наступне:

Я, ОСОБА_1 користуюся земельною ділянкою від стіни, що розділяє квартири АДРЕСА_3 та АДРЕСА_4 до погреба та вздовж стіни квартири

АДРЕСА_3 , ОСОБА_3 не заперечую проти користування ОСОБА_1 земельною ділянкою вказаною вище.

Я, ОСОБА_1 , зобов'язуюсь надавати безперешкодний доступ до погреба та сараю ОСОБА_3 .

Всі дії, зазначені в мировій угоді вчиняються у строки, визначені в мировій угоді.

Генеральний план (схема), наявний в матеріалах справи, є невід'ємною частиною мирової угоди ОСОБА_3 є матір'ю ОСОБА_2 яка подарувала їй будинок.

В межах ділянки (двору), яку обмежує паркан ОСОБА_2 ліцензованим геодезистом (розробником) відповідно до мирової угоди проведено вимір земельної ділянки. В загальну площу 0,15 га увійшла земельна ділянка, яку громадянка ОСОБА_2 використовує під городництво. Загальна площа 0,15 га, згідно норми безоплатної приватизації, визначено ст. 121 Земельного кодексу України та п.п.5 п.27 Розділу X перехідних положень. Акт погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами ОСОБА_1 відмовилася підписувати, зважаючи на те, що була підписана мирова угода де встановлено розподіл спільного двору та належним чином повідомлена, в т.ч. і через місцеву газету «Промінь».

Також, жодна справа у суді відносно незаконності розроблення технічної документації ОСОБА_2 не розглядалася і заява до суду не надходила, як позивач зазначила у своїй заяві від 01.03.2023 № Л-174.

Також до селищної ради надійшла заява від 28.03.2023 року вх. № Л-260/01-33 та заперечення від 28.03.2023 № Л-271 на що посадовими особами селищної ради було надано письмові відповіді відповідно до ЗУ «Про звернення громадян».

Судом було досліджено витребувані докази від Краснокутської селищної ради (вул. Миру, буд. 127,смт. Краснокутськ, Харківська область,62000), а саме копію Рішення XXX сесії VIII скликання Краснокутської селищної ради Харківської області від 12.04.2023 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) та надання у власність громадянці ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,15 га по АДРЕСА_2 та усіх пов'язаних із цим рішенням документів.

Згідно ч.1 ст. 186 Земельного кодексу України схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель села, селища, міста, території територіальної громади затверджуються відповідною сільською, селищною, міською радою, ч. 8 ст. 186 Земельного кодексу України вказує, що підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації. Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки (на місцевості) гр. ОСОБА_2 була розроблена відповідно до встановлених норм і сесія селищної ради не мала правових підстав для відмови у затверджені технічної документації.

З матеріалів справи встановленого, що відповідачем у відповідності до вимог чинного законодавства прийнято Рішення XXX сесії VIII скликання Краснокутської селищної ради Харківської області від 12.04.2023 року про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) та надання у власність громадянці ОСОБА_2 земельної ділянки площею 0,15 га по АДРЕСА_2 .

Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволені адміністративного позову.

Розподіл судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:
ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Краснокутської селищної ради (вул. Миру, буд. 127,смт. Краснокутськ,Харківська область,62000, про визнання протиправним та скасування рішення,- відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 07 липня 2023 року.

Суддя Сагайдак В.В.