Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про відмову у відкритті провадження
07 липня 2023 р. Справа № 520/17065/23
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Волошин Д.А., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за період з 01.12.2019 по 01.01.2023 шляхом проведення перерахунку та виплати пенсії з порушенням математичних законів складання цифр;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2023 шляхом проведення перерахунку та виплати пенсії з порушенням математичних законів складання цифр та порушення розрахунку відсоткової надбавки на доплату збільшення основного розміру пенсії на 25%;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 на підставі довідки №22/6-1615 від 21.04.2021 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для здійснення обчислення та перерахунку за період з 01.12.2019 по 01.01.2023 шляхом проведення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням математичних законів складання цифр, з урахуванням раніше проведених виплат;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області здійснити перерахунок та виплату заборгованості по пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2023 шляхом проведення перерахунку та виплати пенсії з порушенням математичних законів складання цифр та порушення розрахунку відсоткової надбавки на доплату збільшення основного розміру пенсії на 25%;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області надати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суд вважає, що наявні підстави для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, з огляду на такі обставини.
Як вбачається із позовної заяви та зі змісту позовних вимог, позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за період з 01.12.2019 по 01.01.2023 після перерахунку на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі №520/10556/22.
Таким чином, перерахунок та виплата пенсії пов'язана з виконанням рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.01.2023 у справі №520/10556/22, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №22/6-1615 від 21.04.2021 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 основного розміру його пенсії без обмеження максимальним розміром пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішення набрало законної сили 21.02.2023.
Частиною 1 статті 383 КАС України встановлено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Аналіз відповідних норм процесуального закону свідчить, що є такі види судового контролю за виконанням судового рішення, як зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу (ст. 382 КАС України) та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду (ст. 383 КАС України).
Судом встановлено, що в даних правовідносинах публічно-правовий спір між сторонами судом вирішений в межах розгляду справи №520/10556/22, в тому числі шляхом зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію.
Відповідно до ст. 129 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень. З огляду на вищенаведене, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, за КАС України.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначив, що не погоджується з розрахунками його пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на виконання рішення суду по справі №520/10556/22.
Вимоги позивача щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у обмеженні пенсії максимальним розміром з 01.12.2019 вже були розглянуті судом у справі №52010556/22 та прийнято рішення, яким зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 без обмеження максимальним розміром пенсії.
Згідно ч. 4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, спірні правовідносини виникли у зв'язку із незгодою позивача із порядком виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 20.01.2023 по справі №520/10556/22, що набрало законної сили.
Наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС України, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.
Верховний Суд у постанові від 20 лютого 2019 року у справі № 806/2143/15 (адміністративне провадження № К/9901/5159/18) звертав увагу, що зазначені правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Крім того, Верховний Суд зазначив, що наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС (ст. 382 КАС України), який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.
Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.
З огляду на вищенаведене, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, за КАС України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.
Зміст позовної заяви свідчить, що фактичною підставою для звернення до суду із даним позовом слугувала незгода позивача із розрахунком пенсії, проведеним відповідачем на виконання рішення суду по справі №520/10556/22, тобто, заявлені позовні вимоги стосуються саме порядку виконання такого судового рішення, оскільки спірні правовідносини щодо виплати позивачу пенсії з 01.12.2019 без обмеження граничним розміром вже вирішені судом по суті.
Окрім того, позивач сам у даній позовній заяві посилається на ст. 382 КАС України та просить застосувати положення цієї статті та встановити судовий контроль за виконанням рішення. Все нормативне обґрунтування позивача, що наведене у позовній заяві, зводиться до ст. 382 КАС України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в даному випадку, новий спір не виник, а має місце спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, але на стадії виконання судового рішення.
Відповідно, якщо позивач вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача на виконання вищевказаного судового рішення порушувалися його права, свободи чи інтереси, то він повинен звернутись до суду з відповідною заявою в порядку судового контролю за виконанням рішення, а не пред'являти новий адміністративний позов.
В разі виникнення нових спірних правовідносин, позовна заява не може містити нормативне обґрунтування з посиланням лише на ст. 382 КАС України.
Відтак, вимоги про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які прийняті (вчинені або не вчинені) на виконання судового рішення, в окремому позовному провадженні не розглядаються.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що в даному випадку наявне рішення суду, що набрало законної сили, яким вирішено спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, отже, новий спір не виник, а має місце спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, але на стадії виконання судового рішення, через що наявні правові підстави для відмови у відкритті провадження у справі відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 170 КАС України.
Зазначена правова позиція відповідає висновкам Верховного Суду викладеним в постановах від 20.02.2019 у справі №806/2143/15, а також від 03.04.2019 по справі №820/4261/18.
Згідно ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Слід зазначити, що за частиною 5 статті 170 КАС України, повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
На підставі вище викладеного та керуючись ст. 2, 19, 170, 241, 248, 256 КАС України, суд
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Д.А. Волошин