06 липня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/7142/23
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
02 червня 2023 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області), у якій позивач просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в перерахунку та виплаті ОСОБА_1 пенсії за вислугу років обчисленої із застосуванням 63% відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2023 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити з 01 січня 2023 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії обчисленої із застосуванням 63% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовна заява здана позивачем на пошту 31.05.2023.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Зазначає, що пенсія позивачу була призначена в розмірі 63% грошового забезпечення згідно пункту "а","в" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 №2262-ХІІ, однак у подальшому відповідач протиправно застосував відсоткове значення 58% від сум грошового забезпечення.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 06 червня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/7142/23, клопотання позивача про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження задоволено, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
05 липня 2023 року до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву /а.с. 31/, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що на момент виникнення права на перерахунок 01.01.2008 була чинною редакція Закону №2262-ХІІ, якою не передбачено додаткове підвищення пенсії на 5% учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії. Пояснює, що підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача виходячи із 63% від грошового забезпечення відсутні.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
ОСОБА_1 з 11.02.2003 призначено пенсію за вислугу 21 рік у розмірі 63% грошового забезпечення відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ, що підтверджується висновком про призначення пенсії за вислугу років /а.с.33/.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (Категорія 2), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 /а.с. 11/.
Під час перерахунку пенсії позивача з 01.01.2008 пенсійним органом визначено основний розмір 58% грошового забезпечення (вислуга 21), підсумок пенсії (з надбавками) 1232,07 грн. /а.с. 40/.
На звернення позивача від 11.04.2023 щодо перерахунку пенсії на рівні 63% грошового забезпечення, ГУ ПФУ в Полтавській області листом від 25.04.2023 повідомило, що у зв'язку з набуттям чинності з 29.04.2006 Закону України від 04.04.2006 №3591-VI "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" норма Закону, згідно з якою проводилося додаткове підвищення пенсій на 5% особам, віднесеним до 2 категорії учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС була скасована. Зазначено, що при проведенні перерахунку на підставі поданої Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ в Полтавській області довідки про нове грошове забезпечення починаючи з 01.01.2008 пенсія була встановлена в розмірі, визначеному п. а ст. 13 Закону, а саме 58% грошового забезпечення, тому здійснити перерахунок пенсії з врахуванням 63% грошового забезпечення не вбачається за можливе /а.с. 12-13/.
Вважаючи протиправними дії ГУ ПФУ в Полтавській області щодо відмови у перерахунку пенсії з 01.01.2023 виходячи із 63% сум грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі за текстом - Закон №2262).
Згідно з п. "а" ч. 1 ст. 13 Закону №2262, у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
Відповідно до п. "в" ч. 1 ст. 13 Закону №2262, у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Частиною 2 статті 13 Закону №2262, у редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, встановлено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
З набуттям чинності 29.04.2006 Законом № 3591-IV "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" нова редакція пункту “в” частини першої статті 13 Закону № 2262-ХІІ не передбачала указаної вище 5- відсоткової доплати особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорій 2, 3 і 4.
Перерахунок призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій визначено статтею 63 цього Закону (у редакції, чинній на час проведення перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2008), відповідно до частин першої, другої та третьої якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням у дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Аналіз викладених норм свідчить, що відсотковий розмір пенсії до відповідних сум грошового забезпечення при її призначенні установлюється статтею 13 Закону № 2262-ХІІ саме на час призначення пенсії. Натомість розміри складових грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія при її перерахунку на підставі статті 63 Закону № 2262-ХІІ, визначаються на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Водночас відсоткове співвідношення раніше призначеної відповідно до статті 13 Закону № 2262-ХІІ пенсії до відповідних сум грошового забезпечення є сталим, оскільки установлюється на день призначення пенсії.
Судом встановлено, що пенсія за вислугу років була призначена позивачу з 11.02.2003 відповідно до пунктів “а”, “в” частини першої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, її розмір складав 63 % від грошового забезпечення, у тому числі 5 % - збільшення розміру пенсії на підставі пункту “в” частини першої статті 13 цього Закону як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесена до категорії 2.
Стаття 13 Закону № 2262-ХІІ у редакції Закону № 3591-IV не передбачала вказаної 5-відсоткової доплати особам, що брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 2.
Проте застосування органом ПФУ при перерахунку пенсії позивача положень статті 13 Закону № 2262-ХІІ у редакції Закону № 3591-IV є протиправним, оскільки ця норма стосується призначення нових, а не перерахунку раніше призначених пенсій. До того ж статтею 58 Конституції України закріплено принцип незворотності нормативно-правових актів у часі.
Отже, при перерахунку пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ немає підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії за нормами частини першої статті 13 цього Закону, яка застосовується саме при першому призначенні пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке було визначене при її призначенні, є незмінним.
Аналогічний висновок щодо застосування норм матеріального права у подібних правовідносинах викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі №240/5401/18 (провадження № 11-198заі19).
Також відповідного висновку щодо застосування норм матеріального права у правовідносинах, які ідентичні тим, що мають місце у цій справі, дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.02.2022 у справі № 200/7786/19-а.
Виходячи з викладеного, розрахунок відсотку грошового забезпечення відповідно до пункту “а” ч.1 ст. 13 Закону №2262, в розмірі 58 % (55% (20 років звільнений у відставку за віком) +(1*3%) = 58%), без врахування пункту “в” частини першої статті 13 Закону №2262, у редакції чинній на час призначення позивачу пенсії, відповідно до якого позивачу як особі, яка брала участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 2, грошове забезпечення збільшується на 5 процентів, не узгоджується із вимогами законодавства.
З огляду на наведене, відмова Головного управління Пенсійного фонду в Полтавській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 виходячи із 63% сум грошового забезпечення, є протиправною.
Зважаючи на викладене вище, а також на межі позовних вимог, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 виходячи із 63 процентів відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2023 року та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 , виходячи із 63 процентів відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2023 року, з урахуванням проведених виплат.
Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Підстави для стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судових витрат відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 243-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 13967927) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 виходячи із 63 процентів відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2023 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 , виходячи із 63 процентів відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2023 року, з урахуванням проведених виплат.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С. Сич
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного переРішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.