Рішення від 07.07.2023 по справі 440/63/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/63/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головка А.Б., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування наказу,-

ВСТАНОВИВ:

03 січня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування наказу від 15.12.2022 № 1660 "Про неналежне виконання службових обов'язків, притягнення до дисциплінарної відповідальності та зменшення розміру премії" в частині притягнення до дисциплінарної відповідальності начальника сектору агентурно-оперативної роботи відділу кримінальної поліції Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області капітана поліції ОСОБА_1 .

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що відповідачем порушено законодавство в частині підстав, порядку призначення та проведення службового розслідування, у зв'язку із чим висновок службового розслідування позивач вважає неправомірним, відповідно, притягнення його до дисциплінарної відповідальності є необґрунтованим та протиправним.

Ухвалою суду від 16.01.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.

У відзиві на позов представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву зазначав, що невиконання начальником сектору АОР ВКП Полтавського РУП ГУНП Бєдовим М.В. своїх контрольних повноважень негативно впливає на діяльність вказаних органів, їх репутацію та імідж правоохоронних органів в цілому. У зв'язку із цим наказом ГУНП в Полтавській області від 15.12.2022 № 1660 на позивача накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани відповідно до п.2 ч.1 ст. 23 Дисциплінарного статуту Національної поліції України.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.

ОСОБА_1 з 03.03.2017 проходить службу в органах Національної поліції.

Наказом ГУНП в Полтавській області від 02.06.2021 №274 о/с капітан поліції ОСОБА_1 призначений на посаду начальника сектору агентурно-оперативної роботи відділу кримінальної поліції Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області.

Наказом № 1660 від 15.12.2022 за неналежне здійснення контролю за діями підлеглих під час розкриття кримінальних правопорушень та оперативного супроводження у кримінальних провадженнях, порушення вимог ч.3 ст.41 КПК України, розділів VI, ХІ Інструкції з організації взаємодії органів досудового розслідування з іншими органами та підрозділами Національної поліції України в запобіганні кримінальним правопорушенням, їх виявленні та розслідуванні, затвердженої наказом МВС від 07.07.2017 №575, п.22 розділу VI Інструкції про організацію оперативно - розшукової діяльності та негласної роботи оперативними підрозділами Національної поліції України, затвердженої наказом МВС від 05.05.2016 №07, начальнику сектору агентурно-оперативної роботи відділу кримінальної поліції Полтавського районного управління поліції ГУНП в Полтавській області капітану поліції ОСОБА_1 оголошено догану.

Позивач не погодився із вказаним наказом та оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам сторін, суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про Національну поліцію» у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Закону України «Про Національну поліцію» підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15 березня 2018 року № 2337 VIII далі - Дисциплінарний статут), службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана· Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України Присяги поліцейського, наказів керівників.

Згідно зі ст. 12 Дисциплінарного статуту дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.

Відповідно положень ч. 2 ст. 13 Дисциплінарного статуту дисциплінарне стягнення має індивідуальний характер та не застосовується до поліцейського, вина якого у вчиненні дисциплінарного проступку не встановлена у визначеному порядку.

Положеннями ч. 3 ст. 13 Дисциплінарного статуту до поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень: зауваження, догана, сувора догана, попередження про неповну службову відповідність, пониження у спеціальному званні на один ступінь, звільнення з посади, звільнення із служби в поліції.

Відповідно до статті 14 Дисциплінарного статуту службове розслідування (діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського) проводиться з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків. Службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення. Підставою для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації (далі - повідомлення), рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції, за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку. Службове розслідування проводиться на засадах неупередженості та рівності всіх поліцейських перед законом незалежно від займаної посади, спеціального звання, наявних у них державних нагород та заслуг перед державою. Порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Наказом МВС України від 07.11.2018 № 893 затверджено Порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України (далі - Порядок № 893).

Відповідно до п. 1 розділу ІІ Порядку № 893 службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення. Підставами для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації, рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.

07.11.2022 до Відділу дізнання ГУНП в Полтавській області надійшла доповідна записка заступника начальника ГУНП начальника слідчого управління полковника поліції Рекуна С.С. про те, що відділом дізнання ГУІШ спільно з слідчим управлінням, управлінням карного розшуку та відділом протидії кіберзлочинам в Полтавській області, на підставі наказу ГУНП від 21.10.2022 №897 здійснено перевірку стану досудового розслідування та оперативного супроводження у кримінальних провадженнях, розпочатих за фактами шахрайств, які перебувають у провадженні слідчих підрозділів та органів дізнання Полтавського РУП, Кременчуцького РУП, Миргородського РВП, Лубенського РВП з метою належної організації роботи.

Під час перевірки оперативного супроводження у кримінальних провадженнях, що розслідуються слідчими відділами (відділеннями) та секторами дізнання територіальних підрозділів, управлінням карного розшуку ГУНП було виявлено проблемні питання під час виконання доручень.

З метою своєчасного та об'єктивного з'ясування всіх обставин справи, наказом ГУНП від 22.11.2022 № 993 призначено проведення службового . . розслідування дисциплінарною комісією

Під час перевірки виявлено наступні проблемні питання щодо взаємодії оперативних підрозділів з слідчими підрозділами:

- ЄРДР №12022142150000042 від 12.02.2022 доручення до оперативного підрозділу за № 448/Д/115/101/10 від 08.07.2022 «проігноровано пункт доручення щодо встановлення фактичної адреси банкомату в м. Полтава, за допомогою якого злочинці знімали грошові кошти, внаслідок чого не відпрацьовано фото- та відео- матеріали»;

- ЄРДР №12022175420000626 від 31.08.2022 доручення до оперативного підрозділу за № 807/Д/115/101/10 від 09.09.2022 «не виконано пункт доручення щодо встановлення місце знаходження та доставки до відділу дізнання мешканця м. Полтави»;

- ЄРДР №12022175420000701 від 30.09.2022 доручення до оперативного підрозділу за № 654/Д/115/101/10 від 10.10.2022 «проігноровано пункт доручення щодо відпрацювання камер відео спостережень поблизу місця скоєння злочину» та ігнорування службової телеграми керівництва ГУНП №6/115/03/14-2022 від 04.01.2022 «щодо проведення радіотехнічного обстеження місць скоєння злочинів де злочинець фактично перебував на місці події»;

- ЄРДР №12022142150000571 від 12.08.2022 доручення до оперативного підрозділу за № 755/Д/115/101/10 від 29.08.2022 взагалі залишено без виконання та відповіді;

- ЄРДР №120221421500000474 від 21.07.2022 доручення до оперативного підрозділу за № 808/Д/115/101/10 від 09.09.2022 взагалі залишено без виконання та відповіді;

- ЄРДР №12022175420000517 від 27.07.2022 доручення до оперативного підрозділу за № 584/Д/115/101/10 від 02.08.2022 взагалі залишено без виконання та відповіді.

В ході службового розслідування опитано начальника сектору АОР ВКП Полтавського РУП ГУНП Бєдова Максима Вікторовича, який пояснив, що доручення по кримінальному провадженню №12022175420000517 від 27.07.2022 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст. 190 КК України виконано в повному обсязі.

Натомість, під час службового розслідування встановлено, що робота оперативних підрозділів, яка спрямована в першу чергу на встановлення осіб причетних до вчинення злочинів, проводиться на низькому рівні, що підтверджується матеріалами виконаних доручень у яких маються однотипні, формальні рапорти та пояснення, незважаючи на тяжкість та специфіку скоєного. кримінального правопорушення, достовірність зазначених у них заходів викликає сумнів, які фактично свідчать про бездіяльність оперативних підрозділів поліції, зведення їхньої роботи до наповнення матеріалів кримінальних проваджень відписками.

Так, відповідно до ст. ст. 40, 41 КПК України слідчий уповноважений доручати проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій відповідним оперативним підрозділам, що є обов'язковим до виконання.

Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнений до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Проте ці норми були проігноровані начальником сектору АОР ВКП Полтавського РУП ГУНП Бєдовим М.В. у зв'язку із невиконанням ним своїх контрольних повноважень, що негативно впливає на діяльність вказаних органів, їх репутацію та імідж правоохоронних органів в цілому.

Систематичність та поширеність наведених порушень свідчить про неналежне виконання своїх службових обов'язків та формальний підхід до їх виконання з боку оперативних працівників та відповідальних за вказаний напрямок роботи.

Положеннями ст. 41 КПК передбачено, що оперативні підрозділи органів Національної поліції, органів безпеки, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового і митного законодавства, органів Державної кримінально-виконавчої служби України, органів Державної прикордонної служби України здійснюють слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії в кримінальному провадженні за письмовим дорученням слідчого, прокурора, а підрозділ детективів, оперативно-технічний підрозділ та підрозділ внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України - за письмовим дорученням детектива або прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Доручення слідчого, прокурора щодо проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій є обов'язковими для виконання оперативним підрозділом.

Разом із тим, порядок взаємодії органів досудового розслідування з іншими органами та підрозділами Національної поліції України в запобіганні кримінальним правопорушенням, їх виявленні та розслідуванні, затверджений наказом МВС України від 07.07.2017 №575 «Про затвердження Інструкції з організації взаємодії органів досудового розслідування з іншими органами та підрозділами Національної поліції України в запобіганні кримінальним правопорушенням, їх виявленні та розслідуванні», в якому пунктом 1 розділу VI чітко визначено, що під час досудового розслідування кримінальних правопорушень слідчий дає уповноваженим оперативним підрозділам поліції письмові доручення про проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій (далі - доручення). У разі створення СОГ слідчий дає доручення про проведення слідчих (розшукових) дій працівникам оперативного підрозділу, включеним до її складу, та пунктом 3 цього ж розділу «Працівники оперативних підрозділів не мають права здійснювати процесуальні дії в кримінальному провадженні за власною ініціативою або звертатися із клопотанням до слідчого судді чи прокурора. Доручення слідчого є обов'язковим, для виконання оперативним, підрозділом».

До того ж, пунктом 7 розділу VI вищевказаного наказу передбачено, що матеріали про виконання доручень слідчих надсилаються до органу досудового розслідування разом із супровідним листом залежно від рівня органу досудового розслідування за підписом керівника структурного підрозділу апарату центрального органу управління поліцією, керівника територіального органу поліції, керівника міжрегіонального територіального органу поліції, керівника територіального (відокремленого) підрозділу, яким виконувалося доручення слідчого. Указані матеріали реєструються в канцелярії відповідного органу, підрозділу поліції.

А, положенням пункту 9 розділу VI наказу МВС України від 07.07.2017 №575 «Про затвердження Інструкції з організації взаємодії органів досудового розслідування з іншими органами та підрозділами Національної поліції України в запобіганні кримінальним правопорушенням, їх виявленні та розслідуванні" визначено, що керівник органу досудового розслідування розглядає матеріали виконаного доручення слідчого, які надійшли від оперативного підрозділу. У разі його неналежного виконання повертає матеріали відповідно до вимог діловодства керівникові територіального органу. підрозділу поліції для усунення недоліків та вжиття до винних заходів дисциплінарного впливу в установленому порядку.

На підставі вищевикладеного в ході проведення службового розслідування відомості, які стали підставою для проведення службового розслідування, знайшли своє підтвердження.

При наданні оцінки діям ОСОБА_1 дисциплінарною комісією враховано наступні положення чинного законодавства.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції та Присяги поліцейського.

Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію» поліцейський повинен професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно - правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва.

Згідно з ч. ст.41 КПК України, доручення слідчого, дізнавача, прокурора щодо проведення слідчих (розшукових) дій є обов'язковими для виконання оперативним підрозділом.

Відповідно до пп.1, 2 п. 3 ст. 1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України «Про Національну поліцію», зобов'язує поліцейського:

1) бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України;

2) знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов'язки.

Згідно з пп.7 п.1 ст.3 Розділу І Дисциплінарного статуту керівник повинен контролювати дотримання підлеглими службової дисципліни, аналізувати її стан та об'єктивно доповідати про це безпосередньому керівникові, проводити профілактичну роботу із зміцнення службової дисципліни та запобігання вчиненню підлеглими правопорушень.

Наказом Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області від 17.06.2022 № 193 затверджено посадову інструкцію начальника сектору агентурно-оперативної роботи відділу кримінальної поліції Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області.

Відповідно до пункту 2.1 посадової інструкції позивач організовує та несе особисту відповідальність за виконання покладених на сектор завдань, навчання та виховання працівників, додержання законності дисципліни, режиму секретності та конспірації у їх діяльності, контролює виконання сектором наказів, рішень колегій, оперативних нарад, вказівок Національної поліції України, УКР ГУНП в Полтавській області з питань організації агентурно-оперативної роботи.

Згідно з пунктом 2.11 посадової інструкції позивач безпосередньо займається оперативною роботою, забезпечує перевірку і реалізацію оперативної та іншої інформації щодо осіб, які причетні до скоєння злочинів, має в провадженні справи оперативного обліку.

Згідно пункту 2.12 позивач несе персональну відповідальність за виконання покладених на сектор завдань, навчання та виховання працівників відділу, дотримання законності та дисципліни, забезпечення належного режиму секретності та конспірації в діяльності відділу.

Суд відхиляє доводи позивача про виконання ним доручень № 584/д/115/101/10 та № 585/д/115/101/10 від 02.08.2022, оскільки підставою для притягнення його до дисциплінарної відповідальності стали обставини щодо неналежного виконання позивачем контрольних повноважень керівника за діями підлеглих.

Враховуючи викладене, наказом ГУНП в Полтавській області від 15.12.2022 № 1660 на позивача правомірно накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани відповідно до п.2 ч.1 ст. 23 Дисциплінарного статуту Національної поліції України.

Таким чином, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання протиправним та скасування наказу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Б. Головко