ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"06" липня 2023 р. справа № 300/2298/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Панікара І.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі - відповідачі), у якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 27.01.2023 за № 092750005566;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплату пенсії з 20.01.2023 відповідно до довідок, виданих ТОВ "Обьнефтеремонт" від 18.02.2022 № 042 та ТОВ "РН-Бурение" від 06.12.2019 № 426, з урахуванням раніше виплачених сум.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач отримує пенсію за віком відповідно до статті 114 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". ОСОБА_1 вказав на те, що відповідачем при призначенні пенсії не врахована заробітна плата за період з жовтня 2005 року по квітень 2006 року відповідно до довідки від 18.02.2022 № 042, виданої ТОВ "Обьнефтеремонт" та за період з березня 2015 року по грудень 2015 року згідно довідки від 06.12.2019 № 426, виданої ТОВ "РН-Бурение", оскільки довідки про заробітну плату не підтверджені первинними документами в установленому чинним законодавством порядку. Позивач вважає такі дії відповідача незаконними, оскільки у вищевказаних довідках вказано, що підставою їх видачі є особові рахунки та з нарахованих сум здійснено сплату страхових внесків у Пенсійний фонд згідно із законодавством російської федерації.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.05.2023 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку, визначеному статтею 263 КАС України (а.с.19).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 22.05.2023 року, згідно змісту якого, представник відповідача щодо можливості задоволення заявлених позовних вимог заперечила. Вказала, що у зв'язку з впровадженням екстериторіальності, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області за результатами розгляду заяви від 20.01.2023 та наданих до неї документів прийнято рішення № 092750005566 від 27.01.2023 про відмову у перерахунку пенсії за віком з урахуванням заробітної плати за період з жовтня 2005 року по квітень 2006 року відповідно до довідки від 18.02.2022 № 042, виданої ТОВ "Обьнефтеремонт" та за період з березня 2015 року по грудень 2015 року згідно довідки від 06.12.2019 № 426, виданої ТОВ "РН-Бурение", оскільки довідки про заробітну плату не підтверджені первинними документами в установленому чинним законодавством порядку. Водночас, зазначено, що з 01.01.2023 російська федерація припинила участь в Угоді про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року. Окрім того, представник відповідача звернув увагу на те, що ОСОБА_1 20.01.2023 звернувся до Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату для обчислення пенсії, внаслідок чого, з урахуванням положень статті 45 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на перерахунок пенсії позивач мав би з 01.02.2023 року, а не з 20.01.2023 року. З урахуванням викладеного, просить суд відмовити в задоволенні позову (а.с.26-33).
29.05.2023 року на адресу суду від відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області надійшов відзив на позовну заяву, згідно змісту якого, представник відповідача щодо можливості задоволення заявлених позовних вимог заперечила. Вказала, що на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії в Україні не діяла Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992. Звернуто увагу суду на те, що довідка від 18.02.2022 № 042, виданої ТОВ "Обьнефтеремонт" та довідка від 06.12.2019 № 426, виданої ТОВ "РН-Бурение" про розмір заробітної плати позивача при первісному призначенні пенсії за вислугу років, позивачем не надавалась, що підтверджується копією заяви про призначення від 04.01.2022. Рішення про призначення пенсії приймалось з урахуванням поданих документів. Відповідно до розрахунку страхового стажу станом на 28.10.2021 період роботи з жовтня 2005 року по квітень 2006 року на момент призначення пенсії не був врахований. Виходячи з вищевикладеного, позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню в повному обсязі (а.с.37-38).
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, встановив наступне.
ОСОБА_1 з 28.10.2021 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за віком відповідно до статті 114 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Позивач, 20.01.2023 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою, в якій просив про перерахунок пенсії відповідно до довідки від 18.02.2022 № 042, виданої ТОВ "Обьнефтеремонт" та довідки від 06.12.2019 № 426, виданої ТОВ "РН-Бурение".
Однак, після опрацювання системою поданої заяви, згідно принципу екстериторіальності органом, що призначає пенсію визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 27.01.2023 року № 092750005566 відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати, оскільки довідки про заробітну плату не підтверджені первинними документами в установленому чинним законодавством порядку (а.с.8).
В подальшому, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 03.02.2023 року № 0900-0204-8/5119 повідомлено ОСОБА_1 , що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії (а.с.7).
Вважаючи такі дії відповідачів неправомірними, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 (надалі - Закон №1058-IV).
Статтею 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до частини 1 статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац 5 частини 1 статті 40 Закону №1058-IV).
Частиною четвертою статті 42 Закону №1058-IV передбачено, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Частиною 3 статті 44 Закону №1058-IV визначено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/118461.1 (далі - Порядок від 25.11.2005 № 22-1).
Згідно абзацу 2 підпункту 3 пункту 2.1 Порядку від 25.11.2005 № 22-1 за бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до пункту 2.10 вищевказаного Порядку від 25.11.2005 №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Водночас, згідно пункту 4.2 Порядку №22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Окрім того, відповідно до частини 3 статті 44 Закону № 1058-IV, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Отже, при зверненні особи із заявою про призначення пенсії, а також поданні особою документів, що підтверджують відомості про трудовий стаж та заробітну плату, пенсійний орган у першу чергу має здійснити дії відповідно до пункту 4.2 Порядку №22-1, а у разі виникнення сумніву щодо обґрунтованості та достовірності поданих документів перевірити їх у визначеному законом порядку.
В ході розгляду адміністративної справи судом встановлено, що 20.01.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою, в якій просив про перерахунок пенсії із урахуванням заробітної плати за період з жовтня 2005 по квітень 2006 та за період березень - грудень 2015 відповідно до довідки від 18.02.2022 № 042, виданої ТОВ "Обьнефтеремонт" та довідки від 06.12.2019 № 426, виданої ТОВ "РН-Бурение".
Як встановлено судом з матеріалів адміністративної справи, довідка про заробітну плату від 18.02.2022 № 042, видана ТОВ "Обьнефтеремонт" на підставі відомостей особового рахунку за 2005-2006 роки, а довідка про заробітну плату від 06.12.2019 № 426, виданої ТОВ "РН-Бурение" на підставі відомостей особового рахунку за 2015 рік, тобто суми вказані у довідці відповідають первинним документам - особовим рахункам, тобто суми вказані у вказаних довідках відповідають первинним документам - особовим рахункам. Окрім того, зазначені довідки засвідчені печатками, містять дані про фактичні суми заробітної плати позивача та про відрахування у Пенсійний фонд російської федерації (а.с.9, 12).
Відповідачем не доведено те, що відомості про розмір заробітної плати, які відображені у спірній довідці, не підтверджуються первинними документами.
Водночас, суд зазначає, що згідно даних форми РС-право, періоди роботи з жовтня 2005 по квітень 2006 у ТОВ "Обьнефтеремонт" та з березня по грудня 2015 у ТОВ "РН-Бурение" Головним управлінням Пенсійного фонду в Івано-Франківській області попередньо не зараховані до страхового стажу ОСОБА_1 (а.с.48).
З урахуванням викладеного, суд дійшов до переконання, що проведення перерахунку та виплати пенсії відповідно до довідок, виданих ТОВ "Обьнефтеремонт" від 18.02.2022 № 042 та ТОВ "РН-Бурение" від 06.12.2019 № 426 на момент пред'явлення позову є передчасним, оскільки періоди роботи, які зазначені у вказаних довідках не зараховані до страхового стажу ОСОБА_1 , проте, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за період страхового стажу.
Таким чином, за умов коли відповідач фактично ухвалив рішення щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу позивача періодів роботи з жовтня 2005 по квітень 2006 у ТОВ "Обьнефтеремонт" та з березня по грудня 2015 у ТОВ "РН-Бурение" і зазначений спір не вирішено в користь позивача, відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
Суд зазначає, що судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому. Отже, суд вважає, що в задоволенні цієї позовної заяви потрібно відмовити, оскільки вона є передчасною, тобто такою, що заявлена для захисту права позивача, яке ще не порушено відповідачем.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно із нормами частини другої статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень довів у повному об'ємі правомірність своїх дій.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог, внаслідок чого, в задоволенні позову слід відмовити.
З огляду на висновок суду про відмову у задоволенні позову, підстав для розподілу судових витрат, відповідно до вимог статті 139 КАС України, суд не вбачає.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач:
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ).
Відповідачі:
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ),
Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927, вул.Соборності, 66, м. Полтава, 36029).
Суддя /підпис/ Панікар І.В.