Постанова від 07.07.2023 по справі 632/971/23

Спрова № 632/971/23

провадження №3/632/514/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2023 року суддя Первомайського міськрайонного суду Харківської області Босняк М.М., отримавши справу, яка надійшла з ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Первомайський Харківської області, проживаючого у АДРЕСА_1 , громадянина України, який офіційно не працевлаштований,

за ч.5 ст.126 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

З ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області надійшла справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 .

З протоколу про адміністративне правопорушення від 04.07.2023 вбачається, що ОСОБА_1 04.07.2023 о 0740 годині по вул. Миру в м.Первомайський Харківської області повторно протягом року керував мопедом без номеру не маючи посвідчення водія на право керування даним транспортним засобом, який належить йому на праві власності, будучи позбавленим права керування транспортними засобами.

Такі дії особи кваліфіковані за ч. 5 ст. 126 КУпАП.

Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Разом з тим, у статті 251 КУпАП зазначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно ст. 252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

З аналізу наведеної вище норми вбачається, що оцінці підлягає як кожний окремий доказ, так і всі зібрані докази в цілому, на підставі чого суддя повинен зробити обґрунтований висновок про їх належність і допустимість, достовірність та достатність фактичних даних, що встановлюються цими доказами, та мають значення для справи.

Оскільки протокол є важливим процесуальним документом, який засвідчує факт неправомірних дій, за які передбачена адміністративна відповідальність, його невід'ємні складові повинні бути оформлені належним чином, містити в собі всі дані, необхідні для своєчасного та об'єктивного вирішення питання про наявність в діях особи складу адміністративного правопорушення.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що необхідною умовою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є встановлення на підставі належних та допустимих доказів факту вчинення певного діяння такою особою та наявність в діянні цієї особи, що є суб'єктом правопорушення, всіх обов'язкових ознак складу певного адміністративного правопорушення.

Суд звертає увагу, що сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути доказом у справі, як і свідчення поліцейського, який в даному випадку є зацікавленою стороною у справі.

Відповідно до положень ч. 5 ст. 126 КУпАП, адміністративна відповідальності настає, зокрема, за повторне протягом року керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.

Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 5 коментованої статті, у даному випадку, виражається у формальному складі правопорушення - повторному протягом року керуванні транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами.

Доказуванню підлягає, зокрема:

-позбавлення особи права керування транспортними засобами, що чинне на момент скоєння правопорушення;

-притягнення особи, позбавленої права керування транспортними засобами, протягом року на момент скоєння правопорушення, до адміністративної відповідальності за аналогічне правопорушення;

-сам факт керування особою транспортним засобом у зазначений в протоколі день та час.

Протокол про адміністративне правопорушення від 04.07.2023 містить посилання на позбавлення ОСОБА_1 права керування транспортними засобами, проте, серед доданих документів не міститься належним чином завіреної копії постанови про позбавлення права керування транспортними засобами особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, та копії постанови про вчинення останньою протягом року правопорушення, передбаченого частинами 2 - 4 ст. 126 КУпАП.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори», ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» вказано, що стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування як джерело права.

У справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyevav.Russia», рішення від 30 травня 2013 року, заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії»(«Karelinv.Russia», заява № 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року) ЄСПЛ, серед іншого, зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).

Згідно абз. 2 п. 12 постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» визначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

З огляду на викладене, вищезазначені порушення свідчать про неповноту складеного протоколу про адміністративне правопорушення чи неналежну кваліфікацію вчиненого, що унеможливлює повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи і прийняття законного рішення, оскільки вказані недоліки обмежують як права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, так і перешкоджають об'єктивному розгляду і встановленню істини у справі.

Таким чином, справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 з додатками необхідно повернути до ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області для доопрацювання.

Керуючись ст.ст. 256, 277, 278 КпАП України, -

ПОСТАНОВИВ:

Справу про притягнення до адмінвідповідальності ОСОБА_1 повернути до ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області для доопрацювання.

Постанова є остаточною.

Суддя:М. М. Босняк