Постанова від 04.07.2023 по справі 520/9378/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 липня 2023 р. Справа № 520/9378/22

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Перцової Т.С.,

Суддів: Жигилія С.П. , Русанової В.Б. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Національної поліції в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.01.2023, головуючий суддя І інстанції: Сліденко А.В., м. Харків, повний текст складено 19.01.23 по справі № 520/9378/22

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Національної поліції в Харківській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Харківській області (далі - відповідач, ГУНП в Харківській області), в якому просив суд:

- визнати протиправними дії ГУНП в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у виготовлені та направлені до ГУ ПФУ в Харківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.12.2019 за формою згідно додатку 2 до Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (зі змінами та доповненнями), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2008 № 45, з урахуванням змін в грошовому забезпечені, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 із обов'язковим зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення (посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугою років; надбавка за особливості проходження служби; надбавка особам, які працюють в умовах режимних обмежень; премії; за виконання особливо важливих завдань; класність) для здійснення перерахунку пенсії;

- зобов'язати ГУ НП в Харківській області виготовити та направити до ГУ ПФУ в Харківській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 01.12.2019 за формою згідно додатку 2 до Порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII (зі змінами та доповненнями), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2008 № 45 з урахуванням змін в грошовому забезпечені, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 із обов'язковим зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення (посадовий оклад; оклад за військовим (спеціальним) званням; надбавка за вислугою років; надбавка за особливості проходження служби; надбавка особам, які працюють в умовах режимних обмежень; премії; за виконання особливо важливих завдань; класність) для здійснення перерахунку пенсії;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУ НП в Харківській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що у зв'язку з прийняттям рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18, яким визнано протиправним і скасовано пункти 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), у позивача виникло право на перерахунок його пенсії з 01.12.2019, оскільки мало місце збільшення грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського. Проте, відповідач протиправно відмовив йому у виготовленні нової довідки про розмір грошового забезпечення з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) для проведення перерахунку основного розміру пенсії станом на 01.12.2019.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 19.01.2023 у справі № 520/9378/22 позов - задоволено частково.

Вирішено вийти за межі позову.

Визнано протиправною відмову Головного управління Національної поліції в Харківській області, оформлену листом від 26.09.2022 № 26аз/119-29-2/01-2022.

Зобов'язано Головне управління Національної поліції в Харківській області скласти відносно ОСОБА_1 довідку про грошове забезпечення поліцейського станом на 19.11.2019р. за прирівняною штатною посадою, звідки ОСОБА_1 був звільнений з лав Національної поліції України із зазначенням відомостей про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії відповідно до статті 63 Закону України від 09.04.1992р. № 2662-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ від 11.11.2015р. № 988 і направити довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.

Позов у решті вимог - залишено без задоволення.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Харківській області (ідентифікаційний код - 40108599; місцезнаходження - 61002, м. Харків, вул. Жон Мироносиць, 5) на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації місця проживання - АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) 396 (триста дев'яносто шість) грн 96 коп. у якості компенсації витрат на оплату судового збору.

Відповідач, не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просив суд апеляційної інстанції скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.01.2023 у справі № 520/9378/2 та ухвалити нове судове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що позивач отримує пенсію, призначену згідно з Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) після 01.01.2016, як поліцейський Національної поліції України, грошове забезпечення якого обчислено з урахуванням вимог Постанови № 988 та Порядку № 260, отже скасування пункту 3 Постанови № 103 не вплинуло на складові грошового забезпечення позивача, які враховуються при перерахунку пенсії, тому підстави для видачі оновленої довідки відсутні.

З огляду на вказане, стверджує, що на час звернення ОСОБА_1 до відповідача у останнього були відсутні підстави для перерахунку пенсії поліцейського відповідно до вимог Закону № 2262-ХІІ, оскльки Кабінетом Міністрів України не приймалося рішення про збільшення розміру грошового забезпечення та окремих його складових поліцейським. Отже, відсутні підстави стверджувати про наявність у позивача права на перерахунок пенсії станом як на 01.12.2019, так і на будь-яку іншу дату.

Враховуючи, що судом першої інстанції не наведено жодного нормативного акту Кабінету Міністрів України про встановлення нових чи зміну існуючих складових грошового забезпечення поліцейських вважає відсутніми підстави для задоволення позовних вимог. При розгляді апеляційної скарги просив врахувати правові висновки, викладені в постановах Другого апеляційного адміністративного суду від 14.09.2021 у справі № 520/4051/21, від 09.08.2022 у справі № 520/20060/21.

В додаткових поясненнях, надісланих до суду апеляційної інстанції, відповідач просив врахувати правові висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 26.04.2023 у справі № 420/11589/22.

Позивач правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач до 28.07.2016 проходив публічну службу в органах внутрішніх справ України та в органах Національної поліції України.

28.07.2016 через хворобу був звільнений з посади начальника сектору реагування патрульної поліції Дергачівського відділу поліції ГУНП в Харківській області із арифметичним показником тривалості стажу служби - 23 р. 08 м. 14 дн., є пенсіонером по лінії Національної поліції України.

20.09.2022 позивач через представника звернувся до ГУ НП в Харківській області з питанням стосовно направлення довідки про грошове забезпечення діючого поліцейського станом на 19.11.2019 до ГУ ПФУ в Харківській області.

За означеним зверненням відповідач листом від 26.09.2022 №26аз-/119-29-2/01-2022 відмовив позивачу у складанні довідки.

Не погодившись з вказаними діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції виходив з недоведеності відповідачем правомірності дій щодо відмови позивачу у складенні та направленні до ГУ ПФУ в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення поліцейського за аналогічною посадою позивача станом на 01.12.2019, оскільки визнана відповідачем подія зміни структури і розмірів грошового забезпечення поліцейського станом на 31.07.2016 та станом на 19.11.2019 у сукупності зумовлюють висновок про наявність порушеного суб'єктивного права позивача, однак лише в частині реально вчиненого діяння у формі відмови та в частині грошового забезпечення за прирівняною штатною посадою, звідки заявник був звільнений з лав Національної поліції України.

Судом враховано, що положення Постанови № 103 стосуються перерахунку розміру раніше вже призначених пенсій військовослужбовцям у відставці (п.1 та п. 2 Постанови № 103) та пенсіонерам по лінії МВС України із спеціальними званнями міліції (п. 3 Постанови №103),) отже не поширюються на заявника, як поліцейського. У зв'язку з чим доводи позивача в цій частині є юридично неспроможними та такими, що на увагу суду не заслуговують, що між тим не має жодного значення для вирішення по суті даного спору, адже різна структура власного грошового забезпечення заявника, як поліцейського станом на 02.08.2016, та грошового забезпечення діючого поліцейського станом на 19.11.2019 зумовлюють виникнення підстав для застосування норм ст.63 Закону України № 2662-ХІІ.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених статтею 308 КАС України, колегія суддів зазначає наступне.

Положеннями частини 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" від 02 лютого 2015 року № 580-VIII (далі - Закон №580-VIII) визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до частин 1 та 2 статті 1 Закону № 2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Так, положеннями статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частиною 2 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закон провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

За приписами статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок №45) (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов перерахунку пенсій та розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку, а особа, яка отримує пенсію згідно з Законом № 2262-XII, має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби: у Національній гвардії України - державним органом, у якому вони перебували на пенсійному обліку до 1 січня 2007 року; у штабах і військах Цивільної оборони України, що ліквідовані, органах та підрозділах служби цивільного захисту та Держтехногенбезпеки - ДСНС; у розвідувальних підрозділах органів державної безпеки колишнього Союзу РСР та Служби безпеки України, що ліквідовані, - Службою зовнішньої розвідки за відповідними посадами у такому державному органі на момент виникнення права на перерахунок пенсії; в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, у Державній кримінально-виконавчій службі (Державному департаменті з питань виконання покарань, Державній пенітенціарній службі, Мін'юсті) - Мін'юстом; в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) - МВС.

Колегією суддів встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до витягу з наказу ГУ НП в Харківській області від 26.07.2016 №255о/с звільнено зі служби в поліції з 28.07.2016 з посади начальника сектору реагування патрульної поліції Дергачівського відділу поліції ГУ НП в Харківській області та призначено пенсію за вислугу років по лінії Національної поліції України, що не заперечується сторонами у справі.

Таким чином, оскільки органом, який уповноважений видавати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, є орган, з якого особу звільнено, позивачем правильно обрано в якості відповідача у цій справі Головне управління Національної поліції в Харківській області.

Щодо наявності правових підстав для видання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019, з огляду на скасування судом окремих пунктів Постанови №103, колегія суддів зазначає наступне.

21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 103, яка набрала чинності 24 лютого 2018 року.

Відповідно до пунктів 1 та 3 Постанови № 103 вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

Перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Приписами пункту 5 Порядку № 45 (в редакції Постанови № 103) визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які на день звільнення з органів внутрішніх справ мали спеціальне звання внутрішньої служби (крім підрозділів виконання покарань та Державної фельд'єгерської служби), перерахунок пенсії починаючи з 1 січня 2018 р. проводиться:

особам начальницького складу - з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту, та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту (додаток 6), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374);

особам рядового складу - з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту, та тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (додаток 1), затверджених зазначеною постановою.

Отже, зміст вищенаведеної норми пункту 3 Постанови № 103 свідчить про те, що законодавець пов'язав перерахунок пенсій з 01.01.2016 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), які отримують пенсію за Законом № 2262-ХІІ із складовими грошового забезпечення діючого поліцейського, у тому числі із щомісячними додатковими видами грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), які фактично виплачувались діючому поліцейським у січні 2016 року, оскільки пов'язав їх із сплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування саме за січень 2016 року.

Аналогічна правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду у справі № 560/6825/22 від 25.05.2023.

Разом з цим, у пункті 1 Постанови № 103 не зазначено поліцейських, як осіб, яким слід провести перерахунок пенсій, призначених за Законом № 2262-XII до 01.03.2018, а у пункті 3 Постанови № 103 відсутня пряма вказівка на обов'язок перерахунку пенсії поліцейським з 01.01.2016, тобто вказані пункти Постанови № 103 не розповсюджували свою дію на поліцейських, яким призначена пенсія відповідно до Закону № 2262-XII.

Як зазначалось вище, матеріалами справи підтверджено, що позивача 28.07.2017 було звільнено з посади начальника сектору реагування патрульної поліції Дергачівського відділу поліції ГУ НП в Харківській області, тобто пенсію призначено вже після 01.01.2016 відповідно до Закону № 2262-XII по лінії Національної поліції України, а не по лінії МВС України, у зв'язку з чим приписи пунктів 1 та 3 Постанови № 103 на ОСОБА_1 , як поліцейського, не поширювалися.

Враховуючи правову позицію Верховного Суду в аналогічних правовідносинах, викладену у постанові від 22.06.2023 у справі № 160/25269/21, колегія суддів зазначає, що набрання законної сили (19.11.2019) рішенням у справі № 826/12704/18, яким було визнано протиправним і скасовано пункт 3 Постанови № 103, не зумовило виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, як у особи, яка проходила службу в органах Національної поліції, а тому не може слугувати підставою для надання до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного станом листопад 2019 року, оскільки пенсію позивачу призначено як особі, звільненій зі служби в Національній поліції.

Такий висновок узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постановах від 26.04.2023 у справі № 420/11589/22 та від 22.05.2023 у справі № 560/6825/22.

Слід відмітити, що факт скасування у судовому порядку змін, внесених Постановою № 103 до абзацу 1 пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, на який посилається позивач, як на підставу для перерахунку пенсії позивача, колегія суддів вважає таким, що жодним чином не впливає на право позивача на отримання пенсії, оскільки позивач не заперечує, що його пенсія була обчислена з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення відповідно до положень, діючих на момент її призначення. Інші положення пункту 5 Порядку № 45 також не стосувались поліцейських, оскільки визначали порядок перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 1 січня 2016 року, до яких позивач не відноситься.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що прийняття рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року в адміністративній справі № 826/3858/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, про визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, та рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 травня 2019 року у справі № 826/12704/18, залишеного без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 грудня 2019 року, про визнання протиправним та скасування пункту 3 Постанови № 103 не створює для позивача жодних правових наслідків, оскільки положення Постанови № 103 не підлягають застосуванню до нього.

При цьому, після призначення позивачу пенсії Кабінетом Міністрів України не приймалися рішення, якими б вносилися зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій поліцейських або видів їх грошового забезпечення.

Також суд апеляційної інстанції зазначає, що Постановою № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, зокрема установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, та затверджено схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

Зміни до схем посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10, якими б змінювався розмір посадового окладу, не вносилися.

Приписами п. 4 та 5 Постанови № 988 (у редакції, чинній на момент звільнення позивача) надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення:

1) установлювати:

посадові оклади поліцейським та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 2 - 10;

надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ;

підвищення за службу в поліції особливого призначення (особам, які безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян) у розмірі до 100 відсотків посадового окладу;

2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби. Преміювання Голови Національної поліції та заступників Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ і на підставі поданого Міністерством фінансів висновку;

3) надавати поліцейським матеріальну допомогу для оздоровлення в розмірі посадового окладу.

Виплачувати:

1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11;

2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством;

3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час;

4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу. Надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі;

5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем;

6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням;

7) надбавку за почесне звання заслужений - у розмірі 10 відсотків посадового окладу.

З наведеного слідує, що на момент призначення пенсії позивачу Постановою № 988 було передбачено установлення надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та здійснення преміювання.

При цьому, як вказано вище позивача звільнено зі служби в поліції у липні 2016 року, а відтак розмір його грошового забезпечення, мав визначатися з урахуванням положень вказаної Постанови № 988. Доказів неврахування зазначених вище приписів сторонами до суду не надано.

Зміни до вказаної Постанови № 988 щодо розмірів складових грошового забезпечення, після звільнення позивача зі служби та за нормами, чинними на момент звернення позивача за довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, не вносились.

Слід зауважити, що за висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 10.08.2022 у справі № 580/493/20, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).

Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п. 4 розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п. 5 розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п. 6 розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п.7 розділу ІІ Порядку № 260); надбавка за почесне звання заслужений (п. 8 розділу ІІ Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п. 9 розділу ІІ Порядку № 260); доплата за вчене звання (п.10 розділу ІІ Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (п. 11 розділу ІІ Порядку № 260).

Відповідно до положень пункту 12 розділу ІІ Порядку № 260 розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Отже, Порядок № 260 не встановлює нові види грошового забезпечення поліцейських та не змінює їх розміри, а лише визначає порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції відповідно до визначених Постановою № 988 розмірів та видів.

Суд апеляційної інстанції зауважує, що позивач пов'язує виникнення у нього права на перерахунок пенсії саме зі скасуванням в судовому порядку п. 3 Постанови № 103, а не з огляду на неврахування при призначенні йому пенсії окремих видів грошового забезпечення, передбачених Постановою № 988 та Порядком № 260, які йому виплачувались станом на час звільнення, однак не були враховані при призначенні пенсії.

При цьому, судом першої інстанції при прийнятті рішення в частині задоволення позовних вимог не наведено норм права, а судом апеляційної інстанції не встановлено, згідно з якими законодавством у листопаді 2019 року були введені нові види грошового забезпечення поліцейським або зміни до розмірів вже встановлених видів грошового забезпечення поліцейських.

Як на підставу для видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивач у наданій до суду першої інстанції відповіді на відзив також посилався на лист Національної поліції від 24.02.2021 № 2388/09/48-2021.

З цього приводу колегія суддів зазначає, що листом від 26.07.2019 за № 8714/09/29-2019 Національна поліція України рекомендувала керівникам органів поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення, починаючи з липня 2019 року, установлювати надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським, посадові оклади яких визначено додатками 4-10 до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988.

24.02.2021 року листом за № 2388/09/48-2021 Національна поліція України повідомила Міністерство внутрішніх справ України про середні розміри надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції та премії, що були фактично виплачені поліцейським у листопаді 2019 року.

Вказаний лист був надісланий з метою інформування про середні розміри надбавок за специфічні умови проходження служби та премії, виплачених поліцейським за листопад 2019 року відповідно до Постанови № 988, виплата яких в силу приписів пункту 4 цієї постанови є дискреційним правом керівника органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення.

Так, пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону, а відповідно до частини другої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Колегія суддів звертає увагу, що ані лист Національної поліції України від 26.07.2019 року, ані лист Національної поліції України від 24.02.2021 № 2388/09/48-2021 не є рішеннями суб'єкта владних повноважень, не є нормативно-правовим актами, яким введено новий щомісячний додатковий вид грошового забезпечення (надбавка за специфічні умови проходження служби) і відповідно, не можуть бути підставою для видачі довідки станом на 01.11.2019, оскільки не створюють визначених ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та Порядком № 45 підстав для перерахунку пенсій.

Крім того, не можна вважати, що вказаним листом збільшено розмір грошового забезпечення поліцейського (за відповідною посадою) у листопаді 2019 року за рахунок збільшення розміру премії та встановленням і виплатою надбавки за специфічні умови проходження служби, оскільки рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення приймається Кабінетом Міністрів України.

Слід зауважити, що встановлення поліцейському за посадою, з якої звільнився позивач, премії у більшому розмірі, передбаченої Постановою № 988, не є введенням нових додаткових видів грошового забезпечення для відповідної категорій осіб у розумінні частини 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ, а відтак не зумовлює виникнення підстав для перерахунку пенсії.

Таким чином, судом апеляційної інстанції не встановлено виникнення у листопаді 2019 року обставин, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, на підставі яких суд першої інстанції дійшов висновку про зобов'язання відповідача видати позивачу довідку для перерахунку пенсії з 01.12.2019, у зв'язку з чим колегія суддів дійшла висновку, що у спірних відносинах позивач не набув права на перерахунок пенсії, що свідчить про відсутність підстав для видачі йому довідки та задоволення позову, відтак рішення суду першої інстанції в частині задоволення позову підлягає скасуванню.

При цьому, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorijav.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Відповідно до статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з пунктами 1, 2, 4 частини 1 статті 317 КАС України неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд визнав встановленими, неправильне застосування норм матеріального права є підставою для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення.

Беручи до уваги, що судом першої інстанції під час вирішення спірних правовідносин неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, та невірно застосовано до спірних відносин норми матеріального права з підстав та мотивів, викладених вище, колегія дійшла висновку про скасування рішення суду першої інстанції, з прийняттям постанови про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ч.4 ст. 229, ч.4 ст. 241, ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 326-329 Кодексу адміністративного судочинства, суд, -

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Харківській області - задовольнити.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 19.01.2023 по справі № 520/9378/22 - скасувати.

Прийняти постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Харківській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Т.С. Перцова

Судді С.П. Жигилій В.Б. Русанова