Справа №380/3477/23
з питань залишення позовної заяви без розгляду
04 липня 2023 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої судді Желік О.М.,
за участю секретаря судового засідання Наум'як Х.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача Гелемей Ю.Н.,
представника відповідача Пухлія В.В.,
представника відповідача Пензова С.В.,
розглянувши у підготовчому засіданні клопотання представника відповідача про залишення без розгляду адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної митної служби України, Закарпатської митниці Держмитслужби про визнання протиправними і скасування наказів, поновлення на роботі, -
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державної митної служби України, Закарпатської митниці Держмитслужби із вимогами:
- визнати протиправним та скасувати наказ Державної митної служби України від 05 січня 2023 року № 4-дс «Про застосування дисциплінарного стягнення»;
- визнати протиправним та скасувати наказ Закарпатської митниці Держмитслужби від 23.01.2023 року № 063-о «Про особовий склад»;
- поновити ОСОБА_1 на посаді начальника митного поста «Тиса» Закарпатської митниці Держмитслужби.
Ухвалою судді від 27.02.2023 у справі відкрито провадження за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
30.03.2023 від представника відповідача на адресу суду надійшло клопотання про залишення позовної заяви без розгляду. Обгрунтовує подане клопотання тим, що копії оскаржуваних наказів позивачем було отримано 26.01.2023, водночас із позовною заявою до суду позивач звернувся 22.02.2023, що свідчить про пропуск ним 10-денного строку звернення до суду, встановленого частиною 2 статті 78 Закону України «Про державну службу».
У підготовчому засіданні, що відбулось 04.07.2023, представники відповідачів клопотання про залишення позову без розгляду підтримали. Представник позивача та позивача щодо задоволення клопотання заперечили.
Вирішуючи подане клопотання суд керується таким.
Відповідно до пункту восьмого частини першої статті 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Згідно з ч. 3 ст. 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Відповідно до ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Згідно ч. 1 ст. 78 Закону України «Про державну службу» рішення про накладення дисциплінарного стягнення може бути оскаржено державними службовцями до суду.
Частиною другою статті 78 Закону України «Про державну службу» передбачено, що скарга подається протягом 10 календарних днів після одержання державним службовцем копії наказу (розпорядження) про накладення дисциплінарного стягнення.
Згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Суд зазначає, що попередня редакція статті 78 Закону України «Про державну службу» вказувала на те, що «рішення про накладення дисциплінарного стягнення може бути оскаржено державними службовцями категорії «А» до суду, а категорій «Б» і «В» - до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, або до суду».
У подальшому при виключенні з закону норм щодо можливості оскарження рішення про накладення дисциплінарного стягнення до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби залишена норма, яка встановлювала строк для такого оскарження.
Отже, суд при виборі норми, яка підлягає застосуванню до питання визначення строку звернення до суду, дійшов висновку, що застосуванню підлягають саме норми КАС України, які є спеціальними.
Оскільки позивачем обрано спосіб захисту порушеного права шляхом звернення до суду із позовною заявою в порядку КАС України, а не зі скаргою, при обчисленні строку звернення до суду з позовом у справі щодо оскарження рішення про накладення дисциплінарного стягнення на державного службовця, підлягає застосуванню частини 5 статті 122 КАС України та може бути подано протягом місячного строку.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами у справі, копії оскаржуваних наказів позивачем отримано 26.01.2023.
Відтак, останнім днем строку звернення до суду із даним адміністративним позовом є 25.02.2023.
Відповідно до ч. 6 ст. 120 КАС України, якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
З огляду на те, що 25.02.2023 - субота, останнім днем строку для оскарження відповідних наказів є 27.02.2023.
До суду із позовною заявою позивач звернувся 22.02.2023, що свідчить про дотримання ним місячного строку звернення до адміністративного суду.
З урахуванням викладеного у задоволенні заяви відповідача про залишення позову без розгляду слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 122, 123, 240, 241-243, 248, 256, 293, 294 КАС України, суд -
у задоволенні заяви відповідача про залишення позову без розгляду в адміністративній справі № 380/3477/23 відмовити.
Копію ухвали направити сторонам.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала з питань залишення позовної заяви без розгляду окремо не оскаржується. Заперечення на цю ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Повний текст ухвали складено та підписано 05.07.2023.
Суддя Желік О.М.