Рішення від 05.07.2023 по справі 280/2757/23

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2023 року Справа № 280/2757/23 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання Тетерюк Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач, Управління), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорозькій області щодо обмеження та виплати пенсії позивача в сумі 23 551,10 гривен починаючи з 01.12.2019 року;

- визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати здійснити з 1 березня 2022 року ОСОБА_1 виплату пенсії із врахуванням 62 % грошевого забезпечення (вислуга років 24), без обмеження суми грошового забезпечення для обчислення пенсії з нарахуванням індексації, яка передбачена ст. 64 ЗУ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, що передбачено Постановою Кабінетом Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення ріння соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" із застосуванням коефіцієнта збільшення середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14 без обмеження сумою 23551,10 грн. з урахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати здійснити з 1 березня 2023 року ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії із врахуванням 62 % грошевого забезпечення (вислуга років 24), без обмеження суми грошового забезпечення для обчислення пенсії з нарахуванням індексації нарахуванням індексації, яка передбачена ст. 64 ЗУ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, що передбачено Постановою Кабінетом Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" із застосуванням коефіцієнта збільшення середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, але не більше 1500 гривен, без обмеження сумою 23551,10 грн. з урахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області щодо обмеження виплати моєї пенсії в сумі 23551,10 гривен та зобов'язати здійснити ОСОБА_1 виплату пенсії із врахуванням 62% грошевого забезпечення (вислуга років 24), без обмеження суми грошового забезпечення для обчислення пенсії з нарахуванням індексації, яка передбачена ст. 64 ЗУ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" починаючи з 1 березня 2022 року із застосуванням коефіцієнта збільшення середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1.14. та на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" із застосуванням коефіцієнта збільшення середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, але не більше 1500 гривен, починаючи з 1 березня 2023 року без обмеження сумою 23551,10 грн. з урахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку в Управлінні як отримувач пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб ” від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ). На виконання рішення суду у справі №280/548/22 позивачу перерахована та виплачена пенсія, однак без врахування індексації, що підтверджується розрахунками Управління від 22.12.2022 та від 04.01.2023. Звернувшись до відповідача із заявою щодо права на отримання індексації, Управління повідомило позивача, що з 01.03.2022 проведено індексацію пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14 та включено суму заборгованості в розмірі 187 591,52 грн до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Також на повторне звернення позивача щодо права на отримання індексації, Управління повідомило позивача, що розмір її пенсії, яка розрахована та виплачується на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/548/22, на теперішній час є більшим ніж встановлений законодавством максимальний розмір пенсії, у зв'язку з чим сума пенсійної виплати позивача з 01.03.2022 не змінилась. Вказані дії відповідача позивач вважає протиправними та такими, що не відповідають Конституції України. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 08.05.2023 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 12.05.2023 відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче засідання на 31.05.2023.

24.05.2023 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог та з посиланням на ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, зазначає, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/548/22 Управлінням у грудні поточного року проведено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 в розмірі 62 % грошового забезпечення згідно довідки ДУ «ТМО МВС України по Запорізькій області» від 01.06.2021 № 33-28-483 без обмеження максимального розміру пенсії, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів, у зв'язку з чим розмір пенсії позивача перевищує максимальний розмір передбачений законом. Стосовно індексації пенсії відповідач зазначає, що з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ, (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Щодо питання зобов'язання нарахувати та сплачувати позивачу індексацію починаючи з 1 березня 2023 року із застосуванням коефіцієнта збільшення середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, але не більше 1500 гривен, починаючи з 1 березня 2023 року без обмеження сумою 23551,10 грн. відповідач зазначає, що у зв'язку з тим, що розмір пенсії позивача 23 251,10 грн., яка розрахована та виплачується на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/548/22, на теперішній час є більшим ніж встановлений законодавством максимальний розмір пенсії, то сума пенсійної виплати позивача з 01.03.2022 не змінилась. Також з посиланням на постанову Верховного Суду від 06.04.2022 у справі №553/4276/16-а звертає увагу на пропуск строку звернення до суду з даним позовом. Просить у задоволенні позову відмовити.

Протокольною ухвалою суду від 31.05.2023 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 14.06.2023.

14.06.2023 представники сторін у судове засідання не з'явилися, про дату час та місце судового засідання повідомленні належним чином, позивач подав до суду клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні.

Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи наведені приписи, з урахуванням відсутності перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач перебуває на обліку в Управлінні та з 01.12.2015 отримує пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ.

На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25.08.2021 у справі №280/6273/21, що набрало законної сили 26.10.2021, відповідачем здійснено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з грошового забезпечення, зазначеного у довідці № 33/28-483 від 01.06.2021 виданій Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області» МВС України (включаючи усі вказані у довідці додаткові види грошового забезпечення) з 01.12.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 08.08.2022 та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 01.12.2022 у справі №280/548/22, відповідачем здійснено з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням всіх складових грошового забезпечення згідно довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області» МВС України №33-28-483 від 01.06.2021 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 19.11.2019, із врахуванням 62 % грошевого забезпечення (вислуга років 24), без обмеження суми грошового забезпечення для обчислення пенсії, без обмеження її максимальним розміром, нарахуванням компенсації втрати частини доходів відповідно до частини другої статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

На відповідне звернення позивача від 04.01.2023 щодо права на отримання індексації, яка передбачена ст. 64 Закону № 2262-ХІІ, встановленою постановою Кабінетом Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення ріння соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (далі - Постанова №118), із застосуванням коефіцієнта збільшення середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14, Управління листом від 26.01.2023 №1129-134/С-02/8-0800/23 повідомило, що відповідно до вимог Постанови № 118 Управлінням з 01.03.2022 проведено індексацію пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14. Сума заборгованості в розмірі 187 591,52 грн згідно рішення суду по справі №280/548/22 включена Головним управлінням до реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.

На повторні звернення позивача від 19.03.2023 та 23.03.2023 щодо права на отримання індексації, яка передбачена ст. 64 Закону № 2262-ХІІ, на підставі Постанови №118, починаючи з 01.03.2022 та на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова №168), починаючи з 01.03.2023, Управління листом від 14.04.2023 №5570/4619/С-02/8-0800/23 повідомило, що Управлінням у лютому 2023 року проведено індексацію пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом №2262-ХІІ. У зв'язку з тим, що розмір пенсії позивача 23 251,10 грн, яка розрахована та виплачується на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/548/22, на теперішній час є більшим ніж встановлений законодавством максимальний розмір пенсії, то сума пенсійної виплати позивача з 01.03.2022 не змінилась.

Не погодившись з такою позицією відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі частиною 3 статті 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Спеціальним Законом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, є Закон № 2262-ХІІ.

Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини п'ятої статті 43 Закону №2262-XII (в редакції Закону України від 08.07.2011 №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01.10.2011) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Законом України від 24.12.2015 №911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частину п'яту статті 43 Закону №2262-XII доповнено реченням такого змісту: «Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Згідно зі змінами, внесеними Законом України від 12.04.2016 №1080-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо соціального захисту резервістів, які постраждали внаслідок участі в антитерористичній операції, та членів їх сімей» частина п'ята статті 43 Закону №2262-ХІІ стала вважатись частиною сьомою.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зі змінами, а саме частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740,00 грн.

Відповідно до пункту 2 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Згідно з частиною другою статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Отже, правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України рішення від 20.12.2016 у справі №7-рп/2016 є втрата чинності із 20.12.2016 частиною сьомою статті 43 Закону №2262-XII.

Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №1774-VIII) передбачено, що у частині сьомій статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» слова і цифри у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року замінено словами і цифрами по 31 грудня 2017 року (пункт 10 вказаного Закону). Пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві положення Закону №1774-VIII, встановлено, що цей Закон набирає чинності з 1 січня 2017 року.

Поряд з тим рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано неконституційною перше речення та друге речення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, тобто усю частину сьому названої статті. Втрата з 20.12.2016 чинності частиною сьомою статті 43 Закону №2262-XII виключає можливість законодавчого органу України вносити зміни у норму, яка визнана неконституційною, оскільки після визнання неконституційною в цілому частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII така норма вважається відсутньою у тексті Закону. При цьому після прийняття Конституційним Судом України зазначеного вище рішення зміни до першого речення частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII аналогічного змісту новими законами не вносились.

Отже, з 2017 стаття 43 вказаного Закону не містить норм про обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, а внесені Законом №1774-VIII до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії) є нереалізованими та самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Такий висновок узгоджується з позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 30.10.2020 у справі №522/16881/17, від 09.11.2020 у справі №813/678/18, від 31.03.2021 у справі №815/3000/17.

Враховуючи вищенаведене, обмеження пенсії позивача максимальним розміром є протиправним.

Слід звернути увагу, що вказані висновки викладені також і в постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 01.12.2022 у справі №280/548/22, у якій констатовано, що обмеження пенсії позивача максимальним розміром є протиправним.

Відповідно до статті 64 Закону №2262-XII (застосовується з 1 березня 2022 року) у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Пунктами 1 та 2 Постанови №118 установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14;

у разі, коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в абзаці другому цього пункту, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Установлено, з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 57, ст. 3525).

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Пунктами 1 та 2 Постанови №168 установлено з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Установлено, з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 57, ст. 3525).

Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

З наданого до матеріалів справи розрахунку пенсії відповідача станом на станом на 01.12.2022 судом встановлено, що розмір пенсії позивача (з надбавками) з урахуванням індексації становить 26 506,25 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії - 23 251,10 грн. При цьому, індексація базового ОСНП за 2022 рік проведена в сумі 3 255,15 грн, однак проведена індексація на розмір пенсії не вплинула, оскільки пенсію позивача обмежено розміром 23 251,10 грн, що вбачається з розрахунку та листа Управління від 26.01.2023 №1129-134/С-02/8-0800/23.

Також, з наданого до матеріалів справи розрахунку пенсії відповідача станом на 14.04.2023 судом встановлено, що розмір пенсії позивача (з надбавками) з урахуванням індексації станом на 01.03.2023 становить 28 006,25 грн, з урахуванням максимального розміру пенсії - 23 251,10 грн. При цьому, індексація базового ОСНП проведена за 2022 рік в сумі 3 255,15 грн, за 2023 рік в сумі 1500,00 грн, однак проведена індексація на розмір пенсії не вплинула, оскільки пенсію позивача обмежено розміром 23 251,10 грн, що вбачається з розрахунку та листа Управління від 14.04.2023 №5570-4619/С-02/8-0800/23.

Таким чином, наданими до матеріалів справи письмовими доказами підтверджено, що на виконання вимог Постанови №118 та Постанови №168 відповідач провів індексацію пенсії позивача, однак не здійснив її виплату у зв'язку з обмеженням максимального розміру пенсії позивача станом на 01.03.2022 та 01.03.2023 розміром 23 251,10 грн.

Відповідач жодним чином не обґрунтовує наявність законних підстав для обмеження розміру пенсії позивача.

Отже, не зважаючи на наявність судового рішення, яке набрало законної сили, яким встановлено відсутність підстав для обмеження пенсії позивача максимальним розміром, Управління протиправно не виплатило у складі пенсійної виплати позивача суми індексації, виплата яких передбачена Постановою №118 та Постановою №168, знову посилаючись на те, що пенсія позивача перевищує максимальний розмір.

Такі дії свідчать про грубе порушення відповідачем прав позивача.

При цьому, встановлені обставини свідчать про те, що протиправне обмеження розміру пенсії позивача без урахування індексації на рівні 23 251,10 грн відбулось, починаючи з 01.03.2022.

Доказів протиправного обмеження розміру пенсії з починаючи з 01.12.2019 до суду не надано.

Відтак, позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо обмеження розміру пенсії позивача, починаючи з 01.12.2019, є частково обґрунтованими та підлягають задоволенню з 01.03.2022.

Підсумовуючи вищенаведене суд доходить до висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача у спірних правовідносинах є визнання протиправними дій відповідача щодо обмеження з 01.03.2022 розміру пенсії позивача сумою 23 251,10 грн та зобов'язання Управління здійснити з 1 березня 2022 року виплату пенсії позивачу, виходячи з 62 % відповідних сум грошевого забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії сумою 23 251,10 грн, з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", з урахуванням раніше виплачених сум, а також зобов'язання відповідача здійснити з 1 березня 2023 року виплату пенсії позивачу, виходячи з 62 % відповідних сум грошевого забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії сумою 23 251,10 грн, з урахуванням індексації, передбаченої Постановою Кабінетом Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", з урахуванням раніше виплачених сум.

При цьому, відсутні підстави для зобов'язання відповідача здійснити нарахування пенсії позивача у вказаному розмірі, оскільки, як встановлено з наданих до матеріалів справи розрахунків, індексація врахована в розмірі пенсійної виплати, однак протиправно не виплачена.

При цьому, посилання відповідача на пропуск позивачем шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст.122 КАС України, є безпідставними, оскільки про порушення своїх прав позивач дізнався з листа Управління від 26.01.2023 №1129-134/С-02/8-0800/23, що відповідачем не спростовано, а позов подано до суду 03.05.2023, тобто в межах шестимісячного строку, встановленого процесуальним законом.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є частково обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про часткове задоволення адміністративного позову.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що з урахуванням положень статті 139 КАС України понесені позивачем судові витрати на оплату судового збору в розмірі 3 220,80 грн підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області частково в сумі 2 147,20 грн пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо обмеження з 01.03.2022 максимального розміру пенсії ОСОБА_1 сумою 23 251,10 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.03.2022 виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 62 % відповідних сум грошевого забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії сумою 23 251,10 грн, з урахуванням індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 01.03.2023 виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з 62 % відповідних сум грошевого забезпечення, без обмеження максимального розміру пенсії сумою 23 251,10 грн, з урахуванням індексації, передбаченої Постановою Кабінетом Міністрів України від 24 лютого 2023 р. № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині в задоволенні позову відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2 147,20 грн (дві тисячі сто сорок сім гривень 20 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, місцезнаходження: 69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012.

Повне судове рішення складено 05.07.2023.

Суддя М.О. Семененко