Рішення від 23.06.2023 по справі 580/1973/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2023 року справа № 580/1973/23

15 годин 57 хвилин м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Трофімової Л.В. за участі секретаря судового засідання Проценко В.С. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу № 580/1973/23

за позовом Дочірнього підприємства «Граніт Україна» товариства з обмеженою відповідальністю «Енергопромімпекс» (вул. Заборовиця 12, смт. Стеблів, Корсунь-Шевченківський район, Черкаська область, 19451, ЄДРПОУ 33864982 )

до Головного управління ДПС у Черкаській області (вул. Хрещатик 235, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 44131663) [представник Некоз А.В. згідно з випискою з ЄДР]

про визнання протиправним і скасування індивідуальних актів, ухвалив рішення.

І.ПРОЦЕДУРА/ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ

20.03.2023 вх. № 10316/23 Дочірнє підприємство «Граніт Україна» товариства з обмеженою відповідальністю «Енергопромімпекс» звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області, у якому просить суд: визнати протиправним і скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 23.12.2022 № 7563/23-00-07-04-01 та від 23.12.2022 № 7564/23-00-07-04-01.

21.03.2023 позовна заява залишена без руху, 07.04.2023 прийнята позовна заява до розгляду та відкрите провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначене на 21.04.2023, яке було відкладене за клопотанням представника відповідача про продовження строку для подання відзиву на позовну заяву до 25.05.2023. 28.04.2023 до суду надійшов відзив. 25.05.2023 закрите підготовче провадження, призначений розгляд справи по суті на 21.06.2023. У судовому засіданні 23.06.2023 проголошена вступна та резолютивна частини рішення.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

В обґрунтуванні позовних вимог зазначається, що 16.11.2022 на підставі повідомлення про дату початку та місце проведення перевірки від 26.10.2022 № 546/23-00-07-04-01, виданого ГУ ДПС у Черкаській області, головним державним інспектором відділу позапланових перевірок ризикових платників управління податкового аудиту ГУ ДПС у Черкаській області Сіренко Людмилою Іванівною та головним державним інспектором відділу позапланових перевірок ризикових платників управління податкового аудиту ГУ ДПС у Черкаській області Сігора Анною Іванівною, згідно із п. 79, пп. 78.1.8 п. 78. 1 ст.78 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755 -VI (далі - Кодекс № 2755) на підставі наказу ГУ ДПС у Черкаській області від 26.10.2022 № 1717-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ДП «Граніт Україна» ТОВ «Енергопромімпекс» проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ДП «Граніт Україна» ТОВ «Енергопромімпекс» з метою перевірки законності декларування від'ємного значення з податку на додану вартість за лютий 2022 року, що становить більше 100 000 грн.

За результатом перевірки складений акт від 16.11.2022 № 6665/23-00-07-04-01/33864982, де зафіксовано: за лютий 2022 року ДП «Граніт Україна» ТОВ «Енергопромімпекс» не декларувало позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, яке сплачується до державного бюджету. Перевіркою встановлено порушення ДП «Граніт Україна» ТОВ «Енергопромімпекс» вимог п. 187.1 ст. 187, п. 201.1, 201.10 ст. 201 Кодексу № 2755, п. 2.4 наказу № 88, ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» в результаті чого занижено суму податку на додану вартість, яка належить сплаті до бюджету у сумі 1 038 536 грн за лютий 2022 року та завищено від'ємне значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (р. 21 декларації) за лютий 2022 року на суму 229 597 грн.

Позивач зазначив, що (як правильно встановлено в акті перевірки) 09.02.2022 та 11.02.2022 отримав від ДП «Служба МАД у Вінницькій області» грошові кошти у сумі 4 248 800 грн та 3 360 000 грн, загальна сума - 7 608 800,00 грн, що надійшли на виконання договору від 13.10.2021 № 6-М та договору від 20.10.2021 № 7-М та переховані в рахунок авансів 09.02.2022 - 4 248 800 грн та 11.02.2022 - 3 360 000 грн. 03.05.2022 авансові платежі у сумі 3 360 000 грн та 4 248 800 грн були повернуті платнику, що підтверджується платіжним доручення від 02.05.2022 № 18 та № 19. Позивач не відобразив податкові зобов'язання та не формував податковий кредит на суму 7 608 800 грн, позаяк повернуто авансований платіж контрагенту у травні 2022 року, тому позивач не реєстрував відповідні податкові накладні в ЄРПН. Позивач вважає, що відповідно до п. 69.2 підрозділу 10 Перехідних положень Кодексу № 2755 діяв мораторій щодо застосування штрафних санкцій на період дії режиму воєнного стану та/або на період дії COVID-карантин.

На підставі акта перевірки відповідачем прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення (ППР) від 23.12.2022 № 7563/23-00-07-04-01 та від 23.12.2022 № 7564/23-00-07-04-01.

Позивач зазначає, що оскаржувані ППР складені протиправно, без урахування усіх обставин справи. Позивач зазначає, що не має умислу, про який вказує ГУ ДПС у Черкаській області, позаяк така ситуація склалася у зв'язку із введенням режиму воєнного стану та відсутності фінансування. Фактично авансовані позивачу грошові кошти були повернуті контрагенту, у зв'язку з чим податкові накладні не зареєстровані. Бюджетні рахунки позивача за три тижні до повномасштабного вторгнення були заблоковані і підприємство отримувало грошові кошти, але не розпоряджалося ними, позаяк тривали перемовини про повернення авансу контрагенту, що реалізовано в травні 2022 року.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

На підставі наказу ГУ ДПС у Черкаській області від 26.10.2022 №1717-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ДП «Граніт Україна» ТОВ «Енергопромімпекс» проведена документальна позапланова невиїзна перевірка позивача з перевірки законності декларування від'ємного значення з ПДВ за лютий 2022 року, що становить більше 100 000 грн. Перевіркою повноти визначення податкових зобов'язань встановлено їх заниження за лютий 2022 року у сумі 1 268 133 грн.

Під час проведення перевірки відповідачем на підставі даних ЄРПН, декларації з податку на додану вартість за лютий 2022, відомостей про наявні в користуванні платника банківські рахунки, дані Єдиного веб порталу використання публічних коштів E-Data, встановлено, що ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Вінницькій області» (код за ЄДРПОУ 42434474) на рахунок позивача, відкритого в Державній казначейській службі України № UA748201720355979000000709358 здійснені такі платежі:

09.02.2022 у сумі 4 248 800 грн (транзакція № 228125707) з призначенням платежу: на капреммостуа/дзкмзн О-02-12-05 Конева-Кукавка-Ломазів, с. Озаринці; на цілі виз.догД6-М від 13.10.21; д/у№5 від 03.02.22, рах.2 від 08.02.22;ПДВ-708133,33);

11.02.2022 у сумі 3 360 000 грн (трансакція 228277232) з призначенням платежу: на капрем мосту а/д О-02-13-03 Шаргород-Вищеольчедаїв-Конищів; на цілі виз.дог Д7-М від20.10.21; д/у №3 від 07.02.22, рах.3 від 09.02.22; ПДВ-560000.

Згідно з п. 187.1 ст. 187 Кодексу № 2755 обов'язок у позивача виник з дати надходження коштів за першою подією 09.02.2022 та 11.02.2022 до запровадження режиму воєнного стану. Позивач повинен був скласти податкові накладні, нарахувати податкове зобов'язання з ПДВ та відповідно зареєструвати податкові накладні за датою зарахування коштів від замовника - контрагента, а саме 09.02.2022 у сумі (4 248 800 грн), у т.ч. ПДВ - 708 133,33 грн та 11.02.2022 - у сумі (3 360 000 грн), у т.ч. ПДВ - 560 000 грн.

Допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, позивач діяв недобросовісно, нерозумно та без належної обачності, з метою зменшення бази оподаткування непрямого податку. Позивач неправомірно не включив у рядок 1.1 декларації з податку на додану вартість за лютий 2022 року суму 1 268 133 грн та занизив податкове зобов'язання за лютий 2022 року, відтак оскаржувані ППР прийняті з дотриманням вимог чинного законодавства, а тому у задоволенні позовних вимог відповідач просив відмовити.

V. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

У період з 03.11.2022 до 09.11.2022 на підставі наказу ГУ ДПС у Черкаській області від 26.10.2022 № 1717-п «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ДП «Граніт Україна» ТОВ «Енергопромімпекс» уповноваженими посадовими особами відповідача проведена документальна позапланова невиїзна перевірка позивача для перевірки законності декларування від'ємного значення з податку на додану вартість за лютий 2022 року, що становить більше 100 000 гривень.

Під час проведеного аналізу даних Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН) за лютий 2022 року та згідно з даними щодо проведених оплат, встановлено, що позивач не виписав та не зареєстрував в ЄРПН такі податкові накладні: від 09.02.2022 на суму 4 248 800 грн, у т.ч. ПДВ - 708 133,33 грн та від 11.02.2022 на суму 3 360 000 грн, у т.ч. ПДВ - 560 000 грн.

Відповідач обгрунтовано стверджує, що позивач у порушення вимог п. 187.1 ст. 187, п. 192.1 ст. 192, п. 201.1, 201.10 ст. 201 Кодексу № 2755 неправомірно не включив у рядок 1.1 декларації з податку на додану вартість за лютий 2022 року суму 1 268 133 грн, чим занизив податкове зобов'язання за лютий 2022 року.

Відповідачем за результатом перевірки правомірності визначення податкового кредиту не встановлено його заниження або завищення за лютий 2022 року - позивач за лютий 2022 року задекларував податковий кредит з податку на додану вартість у сумі 285 475 грн.

За лютий 2022 року позивач не декларував позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту, що сплачується до державного бюджету. Позивач за лютий 2022 року задекларував від'ємне значення податку на додану вартість, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, у сумі 229 597 грн.

З аналізу матеріалів справи та звітності суд встановив, що на підставі платіжних доручень від 02.05.2022 позивач повернув ДП «Служба МАД у Вінницькій області» невикористані авансові кошти 7 608 800 грн, зокрема: 4 248 800 грн аванс на кап. рем. мосту а/дзкмзн О-02-12-05 Конева-Кукавка-Ломазів, с. Озаринці; зг.дог. № 6-М від 13.10.2021; у т.ч. ПДВ - 708133,33 грн; 3 360 000 грн - на кап. рем. мосту а/д О-02-13-03 Шаргород-Вищеольчедаїв-Конищів; зг. Дог. №7-М від 20.10.2021; у т.ч. ПДВ - 560000, 00 грн.

Під час проведення перевірки позивачеві направлений запит від 26.10.2022 № 14231/6/23-00-07-04- 04 «Про надання пояснення та документів» щодо фінансово - господарських взаємовідносин з ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Вінницькій області» (код ЄДРПОУ 42434474), відсутності реєстрації податкових накладних у господарській операції з контрагентом та як наслідок не включення до податкового зобов'язання до податкової декларації з ПДВ за лютий 2022 року, проте письмових пояснень не надано.

На підставі акта перевірки контролюючим органом сформовані податкові повідомлення-рішення від 23.12.2022 № 7563/23-00-07-04-01 та від 23.12.2022 № 7564/23-00-07-04-01.

У ППР від 23.12.2022 №7563/23-00-07-04-01 зазначено, що ДП «Граніт Україна» ТОВ «Енергопромімпекс» неправомірно не включило в рядок 1.1 декларації з податку на додану вартість за лютий 2022 року суму 1 268 133 грн та занизило податкове зобов'язання за лютий 2022 року на суму 1 268 133 грн.

У ППР від 23.12.2022 № 7564/23-00-07-04-01 зазначено, що створення ДП «Граніт Україна» ТОВ «Енергопромімпекс» удавано, цілеспрямовано умов, що направлені на невиконання або неналежне виконання установлених Кодексом № 2755 вимог, є свідченням того, що такі дії (бездіяльність) вчинені умисно. Під час ведення бухгалтерського обліку, складанні первинних бухгалтерських документів та зведених регістрів бухгалтерського обліку, податкової звітності, ДП «Граніт Україна» ТОВ «Енергопромімпекс» створено умови, які не можуть мати іншої мети, крім недотримання вимог чинного законодавства та несплату до бюджету податкових зобов'язань із податку на додану вартість. Позивач діяв недобросовісно та без належної обачності. У зв'язку з чим, відповідно до пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54, п. 58.1 ст. 58, пп. 123.2 ст. 123 Кодексу № 2755 позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) 1 298 170 грн: за податковими зобов'язаннями - 1 038 536 грн, а за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 259 634 грн.

Не погодившись із винесеними оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями позивач звернувся до суду.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши наявні в матеріалах справи доводи та аргументи щодо обставин справи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів сукупно, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову належить відмовити з огляду на таке.

VІ. НОРМАТИВНО-ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Конституцією України передбачено (частина 2 статті 19), що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - Кодекс № 2755). Відповідно до підпунктів а, б пункту 185.1 статті 185 Кодексу № 2755 об'єктом оподаткування податку на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів. Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з пунктом 187.1 статті 187 Кодексу № 2755 вважається дата, що припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій. База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається, виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Кодексу № 2755).

Згідно з підпунктом 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Кодексу № 2755 Єдиний реєстр податкових накладних (ЄРПН) є реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, що ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами. Загальний порядок реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до них встановлений пунктом 201.10 статті 201 Кодексу № 2755.

Відповідно до підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Кодексу № 2755 платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно з пунктом 44.1 ст. 44 Кодексу № 2755 для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені п. 44.1 ПКУ.

Правові засади/основи оподаткування податку на додану вартість визначено розділом V та підрозділами 2, 10 розділу XX Кодексу № 2755.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Кодексу № 2755 на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений термін. Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 затверджений Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, що визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до ЄРПН. Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Відповідно до п. 201.7 ст. 201 Кодексу № 2755 податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс). Згідно з п. 201.10 ст. 201 Кодексу № 2755 датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків - для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції.

Кодексом № 2755 чітко визначений обов'язок платника податку зареєструвати в ЄРПН податкові накладні/розрахунки коригування, а у разі порушення визначених законодавством граничних строків для такої реєстрації застосовуються штрафні санкції.

Відповідно до п. 192.1 ст. 192 Кодексу № 2755 передбачено, що якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, належить реєстрації в ЄРПН: - постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації; - отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Згідно з пп. 192.1.1 п. 192.1 ст. 192 Кодексу № 2755 якщо унаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то: а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок; б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.

Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.

Відповідно до п. 192.3 ст. 192 Кодексу № 2755 результат перерахунку податкових зобов'язань і податкового кредиту постачальника та отримувача відображається у складі податкової декларації за звітний податковий період у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 2015 року № 1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної» (далі - наказ № 1307) визначено, що податкову накладну складає особа, яка зареєстрована як платник податку у контролюючому органі та якій присвоєний індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість.

Відповідно до п. 21 наказу № 1307 у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених під час складання податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V Податкового кодексу України постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної. Розрахунок коригування складається особами, визначеними відповідно до пункту 1 цього Порядку.

Порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації у ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених цим Порядком. У розрахунку коригування вказуються дата та номер податкової накладної, до якої вносяться зміни. У клітинках номера податкової накладної, що не заповнюються, нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються.

У разі складання розрахунку коригування з метою виправлення помилок, допущених під час складання податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, у розрахунку коригування зазначаються виправлені дані. Не допускається виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера.

Згідно з п. 23 наказу № 1307 у разі коригування кількісних та/або вартісних показників табличної частини розділу Б податкової накладної у зв'язку зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадку повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або під час поверненні постачальником (продавцем) суми попередньої оплати товарів/послуг розрахунок коригування заповнюється у такому порядку: - показники рядка податкової накладної, що коригується, зазначаються із знаком «-» окремо в кожній графі; - додається(ються) новий(і) рядок(ки) з виправленими показниками (за потреби), якому(им) присвоюється новий черговий порядковий номер, що не зазначався в податковій накладній; - рядку податкової накладної, що коригується, зазначеному із знаком «-», та новому(им) рядку(ам) з виправленими показниками, що його замінює(ють), присвоюється однаковий порядковий номер групи коригування, який зазначається у графі 2.2 табличної частини розрахунку коригування, та наводиться однакова причина коригування.

Кількість груп коригування у розрахунку коригування може бути необмежена. Кожній групі коригування присвоюється окремий наступний порядковий номер.

Контролюючий орган визначає умовні коди причин коригування, які платники податку зазначають у графі 2.1 розрахунку коригування, та забезпечує їх оприлюднення на власному офіційному веб-порталі для використання платниками податку під час складання розрахунків коригування відповідно до Кодексу №2755.

Форма розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної є додатком 2 до податкової накладної та затверджена наказом № 1307. Якщо здійснюється повернення постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Відповідно до п. 32-2 підрозділу 2 розділу XX Кодексу № 2755 тимчасово, за податкові періоди лютий, березень, квітень, травень 2022 року за операціями з придбання товарів / послуг, за якими в ЄРПН постачальниками не зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, платники податку: - включають до складу податкового кредиту звітного (податкового) періоду суми ПДВ, сплачені (нараховані) у складі вартості придбаних товарів / послуг, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання товарів / послуг відповідно до Закону України від 16 липня 1999 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон № 996); - отримувачі послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, у разі нарахування таким отримувачем послуг ПДВ у складі податкових зобов'язань, визначених у податковій декларації за відповідний звітний (податковий) період, такі платники податку мають право на віднесення таких сум податку до податкового кредиту відповідного звітного (податкового) періоду, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання послуг, відповідно до Закону № 966.

Спеціальним кодифікованим законом установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69: відповідно до пп.69.1 (норми застосовуються, починаючи з 27 травня 2022 року п.69.1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу № 2755) у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні; у разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, проте платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022, подання податкової звітності до 20.07.2022 та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31.07.2022.

06 вересня 2022 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження».У разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів для юридичної особи або Переліком документів для фізичної особи до контролюючого органу в порядку передбаченому п. 8 розд. ІІ Порядку.

Відповідно до п. 52-1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Кодексу №2755 за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01 березня 2020 р. по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого КМУ на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: - обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; - цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; - обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; - здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; - здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати.

Відповідно до п. 112.2 ст. 112 Кодексу № 5722 особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.

VІІ. ОЦІНКА СУДУ

Суд встановив, що 09.02.2022 та 11.02.2022 позивач отримав авансові платежі від контрагента ДП «Служба місцевих автомобільних доріг у Вінницькій області» (код ЄДРПОУ 42434474) на загальну суму 7 608 800 грн, зокрема: 4 248 800 грн, у т.ч. ПДВ - 708 133,33 грн та 3 360 000 грн, у т.ч. ПДВ - 560 000, 00 грн.

02.05.2022 позивач повернув авансові платежі контрагенту, проте реєстрації ПН у зв'язку із отриманням та поверненням авансу в ЄРПН не забезпечив і розрахунок коригування під час операцій з повернення авансу не оформляв усупереч вимог податкового законодавства у встановлені граничні терміни для реєстрації податкових накладних, які не склав за датою отримання від контрагента авансових платежів.

Податковим правопорушенням відповідно до п. 109.1 ст. 109 Кодексу №2755 є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (у т. ч. осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів у випадках, прямо передбачених Кодексом.

Суд доходить висновку, що позивач зобов'язаний був скласти податкові накладні за отриманою сумою авансу від 09.02.2022 щодо ПДВ за першою подією та від 11.02.2022 та зареєструвати їх в ЄРПН як правильно зафіксував відповідач в акті перевірки і на підставі якого ухвалив законні індивідуальні акти.

На підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан строком на 30 діб, який було продовжено Указами Президента України від 14 березня 2022 р. № 133/2022 строком на 30 діб, від 18 квітня 2022 р. № 259/2022 - строком на 30 діб, від 17 травня 2022 р. № 341/2022 - строком на 90 діб, від 12 серпня 2022 р. № 573/2022 - строком на 90 діб, від 07 листопада 2022 р. № 757/2022 - строком на 90 діб, від 06 лютого 2023 р. № 58/2023 - строком на 90 діб та від 01 травня 2023 р. № 254/2023 - строком на 90 діб.

12 травня 2022 року Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» № 2260-ІХ (далі - Закон № 2260) установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у пункті 69 підрозділу ХХ Кодексу № 2755".

Суд критично оцінює твердження позивача про не реєстрацію відповідних податкових накладних у зв'язку з тим, що у травні 2022 року повернуто авансований платіж контрагенту, позаяк під час здійснення операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну (за правилами першої події) та зареєструвати її у Єдиному реєстрі податкових накладних, а у разі повернення авансових платежів - у дату повернення коштів скласти розрахунок коригування до таких податкових накладних, демонтруючи законослухняність і дотримання податкової дисципліни. У зв'язку із введенням режиму воєнного стану не передбачено звільнення платників податків - продавців товарів/послуг від обов'язку зі складання податкових накладних та їх реєстрації в ЄРПН, що зачіпає легітимні очікування контрагента у коригуванні податкового кредиту з ПДВ за умови реєстрації ПН в ЄРПН.

Суд критично оцінює і відхиляє як необгрунтоване твердження позивача про дію мораторію щодо застосування штрафних санкцій на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії COVID-карантин, позаяк на підставі Закону № 2260 не застосовуються вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Позивач усупереч вимог п. 201.7 ст. 201 Кодексу № 2755 не склав податкові накладні на кожну з сум авансу, що надійшли позивачу від контрагента 09.02.2022 та 11.02.2022 як попередня оплата за договорами, не зареєстрував їх у межах гранично визначених строків в ЄРПН з дотриманням вимог Кодексу №2755, у т.ч. перехідних положень та не сформував розрахунки коригувань до таких податкових накладних під час повернення авансових платежів 02.05.2022, чим порушив вимоги податкового законодавства.

VІІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

Відповідно до частини 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, що є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Суд дійшов висновку, що оскаржувані індивідуальні акти - податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 23.12.2022 № 7563/23-00-07-04-01 та від 23.12.2022 № 7564/23-00-07-04-01 прийняті відповідачем з урахуванням усіх обставин у межах повноважень, у порядку та у спосіб, визначений Кодексом № 2755, відтак не є протиправними і не належать скасуванню.

Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінюючи наявні у справі докази і аргументи сторін сукупно, суд дійшов висновку, що відповідачем - Головним управлінням ДПС України у Черкаській області доведено правомірність прийнятих оскаржуваних індивідуальних актів, у зв'язку із чим у задоволенні адміністративного позову належить відмовити повністю.

ІХ.РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Відповідно до квитанції від 15.03.2023 № 4431 позивачем сплачений судовий збір у сумі 22 916,50 грн.

Враховуючи, що позивачу у задоволенні позовних вимог відмовлено, згідно зі статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 2, 5-16, 19, 73-78, 90, 139, 242-246, 250, 255, 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Судові витрати не розподіляються.

Рішення набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, що може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України до Шостого апеляційного адміністративного суду у зв'язку із початком функціонування модулів ЄСІТС з урахуванням підпунктів 15.1, 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до рішення ВРП від 17.08.2021 №1845/О/15-21 «Про затвердження Положення про порядок функціонування окремих підсистем Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи».

Копію рішення направити сторонам у справі.

Учасники справи:

позивач: Дочірнє підприємство «Граніт Україна» товариства з обмеженою відповідальністю «Енергопромімпекс» [вул. Заборовиця 12, смт Стеблів, Корсунь-Шевченківський район, Черкаська область, 19541, код ЄДРПОУ 33864982];

відповідач: Головне управління ДПС у Черкаській області [вул. Хрещатик 235, м. Черкаси, 18002, код ЄДРПОУ 44131663].

Рішення складене 03.07.2023.

Суддя Лариса ТРОФІМОВА