Справа №751/4784/23
Провадження №3/751/1919/23
04 липня 2023 р. місто Чернігів
Суддя Новозаводського районного суду міста Чернігова Лібстер А. С., за участі секретаря Курган В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігів матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , за участі його представника адвоката Карпенко Ю. О.,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
09 червня 2023 року, о 05 годині 32 хвилин, в м. Чернігів по вул. Любецька, 40, водій ОСОБА_1 керував автомобілем «RENAULT MASTER» д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння, чим порушив вимоги п. 2.9а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ч. 1 ст.130 КУпАП. Зі згоди водія у встановленому законом порядку огляд на визначення стану алкогольного сп'яніння проводився за допомогою приладу «Drager Alcotest 7510», проба позитивна 0,37% проміле.
В судовому засіданні представник ОСОБА_1 - адвокат Карпенко Ю. О. зауважила, що ОСОБА_1 винним себе не визнає, та пояснила, що у вказаний день вранці він, з його слів, вживав квас, їхав у справах, щоб доставити продукти, та був зупинений співробітниками поліції за наявні механічні пошкодження транспортного засобу. На огляд на стан сп'яніння погодився добровільно. Проба була позитивна 0,37% проміле. З результатом огляду був згоден, але вона просить застосувати положення Віденської конвенції про дорожній рух та закрити провадження у справі за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Виходячи зі складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1ст.130 КУпАП, об'єктивна сторона правопорушення полягає в керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, також передача керування транспортними засобами особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння, а так само і відмова осіб від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.
Протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП, складений за керування транспортними засобами особою в стані алкогольного сп'яніння.
Відповідно до ч. 2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно з положеннями п. 2 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України №1452/735 від 09 листопада 2015 року, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Відповідно до п. 6 і 7 зазначеної Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я. У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Факт скоєння правопорушення ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 267363 від 09.06.2023, складеному у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП (а.с.3); результатом тестування приладом «Drager Alcotest 7510» від 09.06.2023 о 05.37, показання приладу 0,37 ‰ (а.с. 4), актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого огляд проведений у зв'язку виявленими ознаками: запаху алкоголю з ротової порожнини, виражене тремтіння пальців рук, порушення мови, результат огляду: проба позитивна, 0,37 ‰ (а.с. 6), направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (а.с. 6), розписками ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , в яких ОСОБА_2 зобов'язується доставити транспортний засіб до місця стоянки та не передавати керування т/з ОСОБА_1 , розпискою ОСОБА_1 , якою він доручає ОСОБА_2 доставити його транспортний засіб до місця стоянки (а.с.7,8), рапортом інспектора взводу БУПП в Чернігівський області, які узгоджуються з об'єктивною інформацією про стан та поведінку водія ОСОБА_1 09.06.2023, зафіксованими нагрудною камерою поліцейської на місці зупинки транспортного засобу, а саме те, що ОСОБА_1 в зазначений в протоколі час керував транспортним засобом, факт вживання алкогольних напоїв не заперечував, про факт вживання лікарських препаратів або квасу співробітникам поліції не повідомляв, погодився пройти медичний огляд на місці зупинки транспортного засобу, не мав заперечень щодо результатів огляду з використанням приладу «Drager Alcotest 7510» (а.с.9).
Судом також не встановлено обставин, які перешкоджали б ОСОБА_1 , в разі незгоди з показниками алкотестеру, пройти огляд в медичній установі у встановленому порядку.
Алкотестер - це прилад для швидкого визначення концентрації алкоголю в крові людини шляхом аналізу видихуваного нею повітря. Вміст алкоголю в повітрі перераховують у вміст алкоголю в крові за співвідношенням: масова концентрація парів етилового спирту в повітрі 1 мг/дм3 відповідає вмісту алкоголю в крові 2,1‰. Тобто, при складанні протоколу був визначений вміст алкоголю в крові водія ОСОБА_1 , а зроблений представником ОСОБА_1 перерахунок вмісту парів алкоголю на вміст алкоголю в крові є невірним.
При цьому, суд не вбачає підстав для застосування положень Віденської конвенції про дорожній рух від 08.11.1968, про що просила захисник у судовому засіданні з огляду на наступне.
Відповідно до Європейської угоди, що доповнює Конвенцію про дорожній рух, відкриту для підписання у Відні 08 листопада 1968 року ( ОСОБА_3 , 1 травня 1971 року) ( зі змін. та доп., вступившими в силу 28.08.1993 г., 27.01.2001 г., 26.03.2006 г. ) { Про приєднання з застереженнями див. Постанову Ради Міністрів УРСР N 78 ( 78-73-п ) від 16.02.73, додаток до ст. 8 п. 5 «В національному законодавстві мають бути передбачені спеціальні положення, що стосуються водіння під дією алкоголю, а також допустимий законом рівень вмісту алкоголю в крові, а у відповідних випадках - у видихаємому повітрі, перевищення якого є несумісним з керуванням транспортним засобом. У всіх випадках максимальний рівень вмісту алкоголю в крові у відповідності з національним законодавством не повинен перевищувати 0,50 г чистого алкоголю на літр крові або 0,25 мг на літр повітря, що видихається».
Таким чином, представник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, тлумачить норму міжнародного права довільно, оскільки зазначена Європейська угода передбачає, що, по-перше, допустимий вміст алкоголю в крові/ повітрі водія визначається національним законодавством, по-друге: у ній зазначений максимальний, а не мінімальний допустимий рівень вмісту алкоголю в крові. Таким чином, національне законодавство України не суперечить Конвенції ООН про дорожній рух, тому судом застосовуються положення Кодексу України про адміністративні правопорушення та Інструкція «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затверджена 09.11.2015 року № 1452/735.
На підставі досліджених доказів, суд вважає доведеним, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти адміністративне стягнення в межах санкції цієї статті у виді штрафу з позбавленням права керувати транспортними засобами, що є достатнім для його виховання, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як ним, так і іншими особами.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про притягнення особи до адміністративної відповідальності сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, що згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» складає 536, 80 грн., а тому його необхідно стягнути зі ОСОБА_1 .
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 40-1, ч. 1 ст. 130, ст. 283, 284 КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Стягнути зі ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп. на користь ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача Казначейство України, МФО 899998, рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.
У разі несплати ОСОБА_1 штрафу в сумі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень не пізніше, як через 15 (п'ятнадцять) днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови за вчинення адміністративного правопорушення стягнути зі ОСОБА_1 подвійний розмір штрафу - в сумі 34000 (тридцять чотири тисячі) гривень.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Суддя А. С. Лібстер