Справа № 591/5278/23 Провадження № 3/591/1911/23
04 липня 2023 року м.Суми
Суддя Зарічного районного суду м.Суми Сорока М.Р., розглянувши матеріали, які надійшли від Сумського РУП ГУ НП в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , урож. м. Суми, місце проживання та місце реєстрації : АДРЕСА_1 , зі слів не працює , за ч.1 ст. 173-2 КУпАП,
Встановив:
До Зарічного районного суду м. Суми 29.06.2023 року від Сумського РУП ГУ П в Сумській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 063234 від 27.06.2023 року з доданими матеріалами.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 27.06.2023 року о 13 год. 40 хв. за адресою: АДРЕСА_2 вчинив домашнє насильство відносно колишньої дружини ОСОБА_2 , а саме ображав , кричав нецензурно висловлювався , погрожував фізичною розправою, чим спричинив психологічний тиск,чим вчинив правопорушення передбачене ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішується, зокрема питання, чи належить до компетенції розгляд даної справи (п.1 ч.1 ст.278 КУпАП).
Відповідно ч. 1 ст. 2 КУпАП, законодавство України про адміністративне правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України, а згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
З огляду на законодавство України, у випадках, коли положення адміністративного законодавства не регулюють або неоднозначно регулюють питання судового провадження, то застосовуються основні засади (принципи) судочинства України, передбачені ст. 129 Конституції України, розділі I Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та інших нормативно-правових актах.
Зазначені положення узгоджуються і з усталеною судовою практикою ЄСПЛ, який у своїх численних рішеннях неодноразово констатував, що норми КУпАП носять карний кримінально-правовий характер, а справи про адміністративні правопорушення за своєю суттю є кримінальними, тому адміністративні правопорушення підпадають під гарантії ст. 6 Конвенції (п.п.21-22 рішення від 15.05.2008 у справі «Надточій проти України»).
Встановлення правил підсудності має важливе значення для правильного функціонування судової системи, а також для виконання судами покладених на них завдань і визначення суду, компетентного здійснювати провадження щодо конкретного правопорушення. Підсудність є ефективним засобом, який сприяє тому, щоб конкретна справа розглядалася і вирішувалася судом законним, компетентним незалежним і неупередженим, як того вимагають ст. 7 Загальної декларації прав людини та ч. 1 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.
Згідно п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод "кожен при встановленні обґрунтованості будь-якого кримінального обвинувачення, висунутого проти нього, має право на розгляд судом, встановленим законом", а відповідно ч. 1 ст. 8 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
Відповідно ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Разом з тим, вищевказане правопорушення було вчинено за адресою: АДРЕСА_2 , що не належить до територіальної юрисдикції Зарічного районного суду м. Суми.
Аналогічна позиція неодноразово висловлювалась судом апеляційної інстанції у справах №591/4991/21, 592/4086/21, 592/4082/21, 591/4519/22.
Керуючись ст. 276, 278 КУпАП, ст. 34 КПК України,
постановив:
Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, відносно ОСОБА_1 направити до Сумського апеляційного суду для визначення підсудності.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя М.Р.Сорока