вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
"21" червня 2023 р. Cправа № 902/350/23
Господарський суд Вінницької області у складі судді Маслія І.В. при секретарі судового засідання Глобі А.С.,
за участю представників
позивача: Шиматюк Ю.М., довіреність №654 від 12.12.2022;
відповідача: Мунтян Є.В., ордер серії АВ №1069336 від 28.03.2023;
третьої особи Іваніцкий Ю.В., витяг з ЄДРЮОФОПтаФГ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду матеріали справи
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА ВІННИЦЯ" (вул. Пирогова, 131, м. Вінниця, 21037)
до: Фізичної особи-підприємця Бондаренко Людмили Василівни ( АДРЕСА_1 )
третя особа, без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Акціонерне товариство "Вінницяобленерго" (вул. Магістратська 2, м. Вінниця, 21050)
про стягнення 1 722 435,94 грн.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА ВІННИЦЯ" звернулось до Господарського суду Вінницької області з позовом до Фізичної особи-підприємця Бондаренко Людмили Василівни про стягнення 1 722 435,94 грн заборгованості за спожиту електроенергію.
Ухвалою суду від 10.03.2023 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання на 03 квітня 2023 та задоволено клопотання позивача про витребування у Акціонерного товариства "Вінницяобленерго" доказів необхідних для розгляду даного спору.
29.03.2023 до суду від Акціонерного товариства "Вінницяобленерго" надійшли витребувані докази та надано пояснення по суті позовних вимог.
Від відповідача до суду 29.03.2023 надійшов відзив на позовну заяву.
На визначену судом дату в судове засідання 03.04.2023 з'явились представники сторін.
За наслідками судового засідання суд протокольною ухвалою продовжив строк підготовчого провадження на 30 днів та відклав підготовче засідання на 08.05.2023.
12.04.2023 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив.
21.04.2023 від представника відповідача до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив.
05.05.2023 до суду від представника відповідача надійшло клопотання про залучення до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Акціонерне товариство "Вінницяобленерго".
Ухвалою суду від 08.05.2023 залучено до участі у справі як третю особу без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Акціонерне товариство "Вінницяобленерго" та відкладено підготовче засідання на 29.05.2023.
На визначену судом дату в судове засідання 29.05.2023 з'явились представники усіх учасників процесу.
За наслідками судового засідання суд протокольною ухвалою закрив підготовче провадження та призначив розгляд справи по суті на 14.06.2023.
На визначену судом дату в судове засідання 14.06.2023 з'явились представники позивача та відповідача.
За наслідками судового засідання, судом протокольною ухвалою оголошено перерву з розгляду справи по суті до 14:30 год. 21.06.2023.
Враховуючи неявку у судове засідання представника третьої особи, суд ухвалою від 14.06.2023 повідомив останнього про дату, час та місце наступного судового засідання у порядку визначеному ст. 120, 121 ГПК України.
На визначену судом дату та час в судове засідання 21.06.2023 з'явились представники усіх учасників процесу.
Представник позивача та третьої особи підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили суд їх задовольнити з підстав викладених у позові, відповіді на відзив та поясненнях.
Представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечив та просив в позові відмовити з покладенням на позивача витрат на професійну правничу допомогу, з підстав викладених у відзиві та запереченнях на відповідь на відзив.
Відповідно до ст. 219 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті.
Після виходу суду з нарадчої кімнати, у судовому засіданні 21.06.2023, судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення та повідомлено сторін, що повний текс рішення буде складено у термін, передбачений ч. 6 ст. 233 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін та третьої особи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА ВІННИЦЯ" здійснює господарську діяльність з постачання електричної енергії юридичним та фізичним (побутовим) споживачам, відповідно до отриманої ліцензії (Постанова НКРЕКП від 14.06.2018р. № 429), починаючи з 01.01.2019 року.
02.03.2021 р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА ВІННИЦЯ" (позивач, в договорі Постачальник) та Фізичною особою-підприємцем Бондаренко Людмилою Василівною (відповідач, в договорі Споживач) укладено договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № В1-710100 (далі - Договір).
Умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" (надалі - Закон) та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів (п. 1.2. Договору).
За цим Договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору (п. 2.1.Договору).
Обов'язковою умовою для постачання електричної енергії Споживачу є наявність у Споживача укладеного в установленому порядку з оператором системи договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, на підставі якого Споживач набуває право отримувати послугу з розподілу/передачі електричної енергії. Малі непобутові споживачі можуть використовувати електричну енергію для професійної, господарської, підприємницької та іншої діяльності (п. 2.2. Договору).
Умови надання універсальних послуг Споживачу повинні передбачати наступне: ціни на електроенергію для Споживача повинні бути економічно обґрунтованими, прозорими, недискримінаційними і формуватися Постачальником відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором; Споживач має право змінювати Постачальника без сплати будь-яких штрафних санкцій на користь такого Постачальника у разі дострокового розірвання цього Договору. Споживач має право змінювати Постачальника відповідно до процедури, викладеної в ПРРЕЕ та положень цього Договору. Постачальник за цим Договором не має права вимагати від Споживача будь-якої іншої оплати за спожиту електричну енергію, що не визначена у комерційній пропозиції, яка є додатком 2 до цього Договору. Датою початку постачання електричної енергії Споживачу є дата зазначена в заяві-приєднанні (п. 3.1. -3.4. Договору).
Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць. Оплата рахунка Постачальника за цим Договором має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунка, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції, прийнятої Споживачем. Всі платіжні документи, що виставляються Постачальником Споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, що погоджені Сторонами цього Договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо комерційної якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки (п. 5.8. та п. 5.10. Договору).
Порядок звіряння фактичного обсягу спожитої електричної енергії на певну дату чи протягом відповідного періоду визначається відповідно до вказаної комерційної пропозиції, обраної Споживачем. Комерційна пропозиція, яка є додатком 2 до цього Договору, має містити наступну інформацію: 1) ціни (тарифи) на електричну енергію, у тому числі диференційовані ціни (тарифи), або інший вид тарифу згідно з тарифною політикою Постачальника; 2) спосіб оплати (необхідно обрати лише один з варіантів: попередня оплата, по факту, плановий платіж); 3) термін надання рахунку за спожиту електричну енергію та термін його оплати; 4) визначення способу оплати послуг з розподілу/передачі електричної енергії у складі вартості (ціни) електричної енергії Постачальника; 5) розмір пені за порушення строку оплати та/або штраф; 6) розмір компенсації Споживачу за недодержання Постачальником комерційної якості послуг; 7) термін дії договору та умови пролонгації; Після прийняття Споживачем комерційної пропозиції Постачальника, внесення змін до неї можливе лише за згодою Сторін або у порядку встановленому цим Договором (п. 5.15 Договору).
Споживач має право: 1) отримувати електричну енергію на умовах, визначених у цьому Договорі; 2) мати діючий договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії з оператором системи, на території здійснення ліцензованої діяльності якого приєднана до електричних мереж електроустановка Споживача; 3) безоплатно отримувати всю інформацію стосовно його прав та послуг, що надаються Постачальником, та інформацію про ціну, порядок оплати за спожиту електричну енергію, а також іншу інформацію, що має надаватись Постачальником відповідно до чинного законодавства та/або цього Договору; 4) безоплатно отримувати інформацію про обсяги та інші параметри власного споживання електричної енергії; 5) звертатися до Постачальника для вирішення будь-яких питань, пов'язаних з виконанням цього Договору; 6) вимагати від Постачальника надання письмової форми цього Договору, укладеної Постачальником належним чином у передбачений законодавством спосіб; 7) вимагати від Постачальника пояснень щодо отриманих рахунків і у випадку незгоди з порядком розрахунків або розрахованою сумою вимагати організації та проведення звіряння (за необхідності із залученням постачальника послуг комерційного обліку та/або оператора системи) розрахункових даних та/або оскаржувати їх в установленому цим Договором та чинним законодавством порядку; 8) на проведення звіряння фактичних розрахунків в установленому ПРРЕЕ порядку з підписанням відповідного акта; 9) вільно обирати іншого електропостачальника або достроково розірвати цей Договір відповідно до процедури, встановленої цим Договором; 10) оскаржувати будь-які несанкціоновані, неправомірні чи інші дії Постачальника, що порушують права Споживача, та брати участь у розгляді цих скарг відповідно до порядку, визначеного чинним законодавством та цим Договором; 11) отримувати відшкодування збитків від Постачальника, що понесені Споживачем у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням Постачальником своїх зобов'язань перед Споживачем, відповідно до умов цього Договору та чинного законодавства; 12) мати інші права, передбачені чинним законодавством і цим Договором (п. 6.1. Договору).
Постачальник має право: 1) отримувати від Споживача оплату за поставлену електричну енергію та інші послуги згідно з умовами цього Договору; 2) контролювати правильність оформлення Споживачем платіжних документів; 3) ініціювати припинення постачання електричної енергії Споживачу у порядку та на умовах, визначених цим Договором, та чинним законодавством; 4) безперешкодного доступу до розрахункових засобів вимірювальної техніки Споживача для перевірки показників фактично спожитих Споживачем обсягів електричної енергії; 5) проводити разом зі Споживачем звіряння фактично спожитих обсягів електричної енергії з підписанням відповідного акта; 6) отримувати відшкодування збитків від Споживача, що понесені Постачальником у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням Споживачем своїх зобов'язань перед Постачальником, відповідно до умов цього Договору та чинного законодавства; 7) змінити ціну на електричну енергію у разі зміни регульованих складових ціни (тарифів на послуги з передачі та/або розподілу електричної енергії, ціни (тарифу) на послуги постачальника універсальних послуг) та/або змін у нормативно-правових актах щодо формування цієї ціни; 8) мати інші права, передбачені чинним законодавством і цим Договором (п. 7.1. Договору).
Цей Договір укладається на строк, зазначений в комерційній пропозиції, яку обрав Споживач, та набуває чинності з дати подання Споживачем заяви-приєднання. Умови цього Договору починають виконуватись з дати початку постачання електричної енергії, зазначеної Споживачем у заяві-приєднанні (п. 13.1. Договору).
На підставі даного договору відповідачем 02.03.2021 підписано Додаток №1 до договору, а саме Заява-Приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг. В даній заяві зазначено, що керуючись статтями 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018р. №312 (далі - ПРРЕЕ), та ознайомившись з умовами договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (далі - Договір) на сайті постачальника універсальних послуг (далі - Постачальник) в мережі Інтернет за посиланням: http:www.vin.enera.ua, що публікується в межах території ліцензованої діяльності ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ», приєднуюсь до умов Договору на умовах комерційної пропозиції Постачальника №1.1.1.2 з такими нижченаведеними персоніфікованими даними.
Персоніфіковані дані Споживача: Назва Споживача (Прізвище, ім'я, по батькові, для юридичних осіб - повна назва): - Фізична особа-підприємець Бондаренко Людмила Василівна; Паспортні дані, ідентифікаційний код (за наявності), код ЄДРПОУ (обрати необхідне) - 2542111866; Вид об'єкта (квартира, житловий чи садовий будинок, магазин, кафе, склад тощо): - Нежитлове приміщення; Адреса об'єкта, ЕІС-код точки (точок) комерційного обліку - м. Вінниця, вул. Джозефа Конрада, буд. 1 - 6277176528638049; Найменування Оператора, з яким Споживач уклав договір розподілу (передачі) електричної енергії - АТ «Вінницяобленерго»; ЕІС-код як суб'єкта ринку електричної енергії, присвоєний відповідним оператором системи - 62X6173737261816.
За кожним об'єктом споживача надаються окремі ЕІС-коди точок комерційного обліку. Якщо таких точок більше однієї, їх перелік наводиться у додатку до Заяви-приєднання, Погодившись з цією заявою-приєднанням (акцептувавши її), Споживач засвідчує вільне волевиявлення щодо приєднання до умов Договору в повному обсязі. З моменту акцептування цієї заяви-приєднання в установленому ПРРЕЕ порядку Споживач та Постачальник набувають всіх прав та обов'язків за Договором і несуть відповідальність за їх невиконання (неналежне виконання) згідно з умовами Договору та чинним законодавством України. Своїм підписом Споживач підтверджує згоду на автоматизовану обробку його персональних даних згідно з чинним законодавством та можливу їх передачу третім особам, які мають право на отримання цих даних згідно з чинним законодавством, у тому числі щодо кількісних та/або вартісних обсягів наданих за Договором послуг.
Також між сторонами підписано Додаток №2 до договору, а саме Комерційна пропозиція №1.1.1.2 для юридичних споживачів, які відносяться до сегменту ринку, обов'язки постачання якому покладені на Постачальника універсальної послуги, в якій зокрема визначено:
- Спосіб оплати - Оплата електричної енергії, у тому числі за послугу з розподілу, здійснюється споживачем до початку звітного розрахункового періоду у формі 100% попередньої оплати заявлених Споживачем обсягів споживання на найближчий наступний звітний розрахунковий період з остаточним розрахунком, що проводиться за фактично відпущену електричну енергію згідно з даними комерційного обліку з донарахуванням по середньодобовому споживанню до 01 числа місяця. Попередня оплата визначається шляхом множення чинного у розрахунковому періоді рівня тарифу на обсяг активної електричної енергії, заявлений на наступний звітний розрахунковий період. Оплата здійснюється на поточний рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника зазначений у розрахункових документах. Сума переплати/недоплати Споживача визначається після завершення звітного розрахункового періоду. Сума переплати Споживача зараховується в якості оплати наступного звітного розрахункового періоду. Сума недоплати Споживача підлягає безумовній оплаті Споживачем не пізніше 5 робочих днів з дня отримання рахунку.
- Термін надання рахунку за спожиту електричну енергію та термін його оплати - Рахунок надається споживачу не пізніше п'ятого робочого дня з дати отримання Постачальником даних від Оператора системи розподілу про обсяги спожитої (розподіленої) електричної енергії. Оплата рахунка Постачальника за фактично спожиту електричну енергію має бути здійснена Споживачем у строки, визначені в рахунку, але не більше 5 робочих днів від дати його отримання Споживачем.
- Оплата послуг з передачі/розподілу - Послуги з передачі/розподілу сплачується Споживачем через Постачальника відповідному оператору системи передачі/розподілу.
Як зазначено позивачем в позовній заяві, факт постачання електричної енергії Боржнику та її обсяг, підтверджується сальдовими оборотами по споживачу, рахунками та актом прийняття - передавання товарної продукції - активної електричної енергії та Актом-коригування до Акту приймання-передавання за червень 2022. Відповідно до Акта приймання передачі товарної продукції активної електричної енергії від 28.07.2022р. та Акта-коригування до Акту приймання-передавання за червень 2022 р. від 29.08.2022р. за період липень - серпень 2022 року відповідачем спожито 377 724 кВт*год. електричної енергії на загальну суму 1744481,87 грн. з ПДВ.
Станом на день подання даної позовної заяви Відповідачем здійснено лише часткову оплату рахунків на суму 22 045,93 грн. що підтверджується банківськими виписками.
За Відповідачем залишається неоплаченими в повному обсязі рахунок від 29.08.2022 р. з актом коригування за червень 2022р., внаслідок чого, сформувалась заборгованість по сплаті за спожиту електричну енергію в розмірі 1722435,94 грн.
24.02.2023р. з метою вжиття заходів досудового врегулювання спору Боржнику направлявся лист №50-1.2-139 з вимогою оплати заборгованості за Договором. Зокрема, даним листом надсилались для оплати рахунки та акт приймання передачі товарної продукції - активної електричної енергії акт коригування від 29 08.2022 р за червень 2022р. а також надсилався, для підписання Боржником, Акт звірки взаємних розрахунків № 1312552-220223. 27.02.2023 р. вищевказане відправлення було отримане відповідачем.
Несплата відповідачем заборгованості за спожиту електричну енергію в сумі 1722435,94 грн. стола підставою звернення позивача до суду з позовом про стягнення даної суми боргу.
В поясненнях третя особа зазначила, що ФОП Бондаренко Л. В. є споживачем послуг з розподілу електричної енергії на умовах договору № 710100 від 22.02.2012 року про постачання електричної енергії. 13.06.2022 року представниками ОСР була проведена технічна перевірки вузла обліку електричної енергії Споживача ФОП Бондаренко Л. В.
При проведенні технічної перевірки електроустановок споживача було виявлене порушення в роботі приладу обліку електричної енергії Відповідача, яке полягало у тому, що на РК-дисплей лічильника виводяться покази активної електроенергії, які обліковуються по першій часовій зоні, а по другій зоні та загальні покази на дисплей не виводяться.
З метою встановлення фактичного обсягу електричної енергії, який спожитий Відповідачем, працівниками ОСР було проведене зчитування фактичних показів, які зберігалися в пам'яті приладу обліку електричної енергії Відповідача.
У зв'язку з порушенням нормального режиму роботи, прилад обліку в присутності Відповідача був замінений на інший, про що складений Акт № 0334507 від 13.06.2022 року на заміну засобів обліку. В даному Акті на заміну приладу обліку були зафіксовані останні покази: по зоні 1.8.0 - 725335, по зоні 1.8.1 -372007, по зоні 1.8.2-323616, по зоні 1.8.3 -029709.
Таким чином, порушення нормальної роботи приладу обліку полягає у тому, що прилад обліку Відповідача обліковував та фіксував в пам'яті лічильника обсяг електричної енергії, спожитий Відповідачем, однак на РК- дисплеї лічильника обсяг фактично спожитої електричної енергії не відображався в повному обсязі, що призвело до того, що Відповідач не в повному обсязі сплачував за фактично спожиту електричну енергію.
Тобто прилади обліку електричної енергії не припинили вимірювати обсяг спожитої електричної енергії, а лише не відображали цей обсяг на дисплеї.
ФОП Бондаренко Л. В., як власник приладу обліку електричної енергії, несе відповідальність за його технічний стан, справну роботу.
Останні покази приладу обліку електричної енергії, які були зафіксовані в особистому електронному кабінеті Відповідача становили 352 044, то різниця між останніми показами приладу обліку та показами, зафіксованими на час його заміни 725 332, становлять 373 288.
Новий прилад обліку електричної енергії, який був встановлений на заміну демонтованому, був встановлений з початковими показами 070644, а станом на 30.06.2022 року покази приладу обліку - 75440, різниця - 4796.
Таким чином, обсяг спожитої електричної енергії за червень 2022 року складає по споживачу ФОП Бондаренко Л. В., який переданий на ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» складає - 373288 + 4796 = 378 084 кВт*год., а обсяг електричної енергії, спожитої ФОП Бондаренко Л.В. в липні 2022 року становить - 4436 кВт*год.
У відзиві на позовну заяву відповідач заперечує щодо наведених позивачем обставин наявності заборгованості та правових підстав її стягнення, оскільки позивач посилається, як доказ наявності заборгованості, на рахунок № 1312552/221172/1 від 29.08.2022 року, в якому зазначено «за активну електричну енергію за червень 2022 року». Фактично, за червень і липень 2022 року було виставлено інший рахунок в кінці липня 2022 року за № 1312552/18761/1 на суму 22 045,93 гривень за споживання 4436 кВт*год.
Згідно виписок по особовому рахунку, що додані до позову, відповідач здійснив оплату останнього рахунку, а саме оплатив повністю рахунок № 1312552/18761/1 на суму 22045,93 гривень, який не має відношення до суми заборгованості та рахунку № 1312552/221172/1 від 29.08.2022 року на суму заборгованості 1 744 481,87 грн.
Дані, що містяться в рахунку № 1312552/221172/1 від 29.08.2022 року про спожиту електричну енергію в розмірі 378084 кВт*год. не відповідає дійсності, оскільки відповідач не споживав цієї кількості електроенергії, тому і додаток до даного рахунку і акт коригування від 29.08.22р. до акту прийняття-передавання товарної продукції - активної електричної енергії від 30.06.22р., як і акт звірки взаєморозрахунків № 1312552-220223 є неналежними доказами наявності заборгованості та факту споживання відповідачем електричної енергії в червні 2022 року в розмірі 378084 кВт*год., тому не підписані відповідачем.
Вимірювання обсягу спожитої електричної енергії споживачем відбувається за допомогою розрахункового засобу вимірювальної техніки, такий засіб вимірювальної техніки електричної енергії було встановлено відповідачем, про що свідчить укладений 22 лютого 2012 року договір про постачання електричної енергії № 710100 між відповідачем та публічним акціонерним товариством «Вінницяобленерго».
Згідно Однолінійної схеми, що додається до договору, встановлено лічильник № 01761447. Згідно акту № 0009833 на заміну засобів обліку 0,4(0,22)кВ. від 20.07.12р. було замінено засіб вимірювальної техніки, та встановлено лічильник № 00825219, лічильник одно тарифний. Відповідно до акту про пломбування та збереження пломб до акту № 0009833, що міститься на звороті акту на заміну, представником ПАТ «Вінницяобленерго» 20.07.2012 року було опломбовано засіб вимірювальної техніки № 00825219.
13.06.2022 року представники АТ «Вінницяобленерго» зателефонували відповідачу з проханням надати доступ до лічильника. По прибуттю в приміщення та отримання доступу до лічильника, представники АТ «Вінницяобленерго» повідомили відповідача, що лічильник неправильно запрограмований, що є порушенням та здійснили його заміну, що підтверджується актом № 0334507 на заміну (знімання, встановлення) засобів обліку 0,4(0,22)кВ.
Відповідно до додатку до рахунку за активну електроенергію № 112022 за травень 2022 року показник лічильника № 00825219 становив 352044 кВт*год. Згідно роздруківки інформації з електронного кабінету відповідача з сайту АТ«Вінницяобленерго», показник в 352044 кВт*год. зафіксовано АТ «Вінницяобленерго» ще 28.02.2022 року. Через початок війни 26.02.2022 року відповідач не працював та не споживав електроенергію, тому показник 352044 кВт*год. не змінювався до моменту встановлення нового лічильника 13.06.2022 року, нові показники лічильника представники АТ «Вінницяобленерго» не подавало позивачу.
Актом № 0334507 на заміну (знімання, встановлення) засобів обліку 0,4(0,22)кВ 13.06.2022 року зафіксовано встановлення іншого лічильника № 1004302 з показником електроенергії 70644,3 кВт*год.
Як зазначено вище, позивач надав рахунок № 1312552/18761/1 на суму 22045,93 гривень, на споживання 4436 кВт*год., але не надав по яким показникам він його розрахував.
З особистого кабінету відповідача на сайті АТ «Вінницяобленерго» вбачається, що 4436 кВт*год. наявний рахунок № 1312552/187612/1 від 28.07.2022 року за липень 2022 року на суму 22 045,93 гривні. Відповідно до додатку до даного рахунку споживання 4436 кВт*год. це різниця між показниками лічильника 79876 кВт*год. і 75440 кВт*год. Крім того, в особистому кабінеті відповідача АТ «Вінницяобленерго» наявний також рахунок № 1312552/156159/1 від 30.06.2022 року за червень 2022 року на суму 22 129,84 гривень за споживання 4796 кВт*год. Відповідно до додатку до останнього рахунку 4796 кВт*год. це різниця між показниками лічильника 75440 і, оскільки попереднього показника не зазначено, то це показник, який був на лічильнику при встановленні - 70644 кВт*год. При розрахунку 75440 - 70644 = 4796.
Натомість, позивач надає рахунок за червень 2022 року за № 1312552/221172/1, але виписаний 29.08.2022 року і на кількість кіловат/годин - 378 084 на суму 1 744 565,78 грн.
Відповідач звертає увагу суду на той факт, що максимальне споживання за електроустановками споживача може бути 45,54 кВт на годину, а згідно пп. 1.1. та 1.3. договору від 22.02.12р., максимальна потужність електроенергії, яка надається відповідачу становить 40 кВт*год. Відповідно вказаної потужності, максимальне споживання електроенергії відповідачем за місяць могло бути 32 788,80 кВт*год., що в 11,5 разів менше за 378 084кВт*год., кількість яких зазначає позивач. Фактично, відповідачу на максимально прохідній потужності необхідно було споживати електроенергію цілодобово на протязі 11,5 місяців, щоб спожити 378084 кВт*год.
З огляду на викладене відповідач вважає, що позов є необґрунтованим та безпідставним, а основні докази, додані до нього на підтвердження споживання у червні 2022 року відповідачем 378084 кВт*год., а саме: рахунок № 1312552/221172/1 від 29.08.2022 року, додаток до даного рахунку, акт коригування від 29.08.22р. до акту прийняття-передавання товарної продукції - активної електричної енергії від 30.06.22р., акт звірки взаєморозрахунків № 1312552-220223 є неналежними та не є вірогідними доказами наявності заборгованості в сумі 1744565,78 гривень та факту споживання відповідачем електричної енергії в червні 2022 року в розмірі 378 084 кВт*год, тому в задоволені позову слід відмовити, а понесені судові витрати позивачем залишити за останнім.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що Оператором системи розподілу (ОСР) на території Вінницької області є Акціонерне товариство «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО» і саме до його компетенції належить організація комерційного обліку (проведення збору або забезпечення прийому результатів вимірювання та даних про стан лічильників для всіх точок комерційного обліку) на території Вінницької області (п. 11 Постанови НКРЕ КП №312 від 14.03.2018р.).
Оператор системи розподілу АТ «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО» адмініструє точки комерційного обліку електроенергії, отримує від споживача або самостійно здійснює зняття показників засобів обліку електричної енергії, визначає обсяги електричної енергії, спожитої споживачем, та надає цю інформацію постачальнику електроенергії, на підставі яких ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» і проводить розрахунки зі споживачами згідно з умовами договору про постачання електроенергії постачальником універсальних послуг.
Позивач переконаний, що всі спірні питання щодо визначення обсягів спожитої електричної енергії, повинні розглядатися через призму договірних відносин, що склалися між Відповідачем та оператором системи розподілу, тобто АТ «Вінницяобленерго», під час надання послуг з розподілу, згідно укладеного між ними відповідних договорів.
Позивач не є стороною вказаних правовідносин, а визначення обсягів спожитої електричної енергії є функцією оператора системи розподілу, який здійснює свою діяльність відповідно до умов ліцензії та Закону. Тобто, Товариство здійснює нарахування за спожиту електричну енергію відповідно переданих ОСР обсягів до електронної бази Товариства.
Станом на день остаточного формування даних (тобто на 29.08.2022р.) через білінгову систему Товариства від ОСР були отримані обсяги по споживачу ФОП Бондаренко Людмила Василівна 373288 кВт/год., що підтверджується Сальдовими оборотами по споживачу.
На підставі даних обсягів отриманих від ОСР у серпні 2022 р. по споживачу ФОП Бондаренко Людмила Василівна, було здійснено коригування в сторону збільшення кількості спожитих кВт/год. (373288 кВт/год.) та вартості спожитої електричної енергії за червень 2022 р.
Згідно цих даних, 29.08.2022р. був сформований рахунок № 1312552/221 172/1 та Акт-коригування до Акту прийняття-передавання товарної продукції - активної електричної енергії від 30.06.2022 № 1312552/156159/1 на суму 1744565,78 грн. (у т.ч. сума коригування - 1722435,94 грн.).
24.02.2023р. відповідачу направлявся лист № 50-1.2-139 з вимогою оплати заборгованості за Договором. Зокрема, даним листом надсилались для оплати рахунок та акт приймання передачі товарної продукції - активної електричної енергії з актом коригування від 29.08.2022 р за червень 2022р. а також надсилався, для підписання Боржником, Акт звірки взаємних розрахунків № 1312552-220223. 27.02.2023 р. вищевказане відправлення було отримане відповідачем.
Відповідач отримав документи від ОСР та підписував відповідні Акти. Також отримував відповідні документи на оплату заборгованості 1722435,94 грн. нарахованої згідно обсягів 373288 кВт/год. Проте, на сьогоднішній день відповідач не оскаржив та не довів неправомірність обсягу 373288 кВт/год. нарахованих йому ОСР, які були передані позивачу та підтверджені ОСР як спожиті відповідачем та несплачені згідно умов Договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № ВІ- 710100 від 02.03.2021р.
З огляду на викладене, позивач просить задовольнити позовні вимоги та стягнути з відповідача заборгованість 1722435,94 грн. нарахованої згідно обсягів 373288 кВт/год. за червень 2022р.
В запереченнях на відповідь на відзив відповідач зазначає, що за червень 2022 року Позивачем виставлено три різні рахунки, в кінці липня 2022 року було виставлено рахунок за № 1312552/18761/1 від 28.07.2022 року на суму 22045,93 гривень за споживання 4436 кВт/год., другий рахунок за № 1312552/221172/1 від 29.08.2022 року на суму 1744481,87 грн., за споживання 378084 кВт/год., і третій рахунок за № 1312552/156159/1 від 30.06.2022 року за червень 2022 року на суму 22129,84 гривень за споживання 4796 кВт/год.
Відповідач звертає увагу суду на пояснення АТ «Вінницяобленерго», які підтверджують певні доводи, наведені у відзиві. Зокрема, про те, що представники АТ «Вінницяобленерго» 13.06.2022 року здійснили зняття лічильника № 00885219 за типами електроенергії 180; 181; 182; 183, з показниками, відповідно: 725332; 372007; 323616; 029709. З пояснень вбачається, що представники АТ «Вінницяобленерго» ще й здійснили перевірку, в тому числі, технічну перевірку вимірювального комплексу 0,4 (0,22) кВ. та встановили порушення в роботі приладу обліку електричної енергії Відповідача. А саме, що на рідкокристалічному дисплеї приладу обліку Відповідача виводяться показники електричної енергії по першій зоні, а по другій зоні та загальний показник не виводиться. Хоча, з вище викладеного вбачається, що представники АТ «Вінницяобленерго» встановили, що зон на лічильнику № 00885219 - ТРИ, а в порушеннях пишуть, що ДВІ. Згідно акту № 0009833 на заміну засобів обліку 0,4(0,22)кВ., складеного 20.07.2012 року представником АТ «Вінницяобленерго», було встановлено лічильник за № 00825219, лічильник трифазний, одно тарифний. Відповідно до акту про пломбування та збереження пломб до акту № 0009833, що міститься на звороті акту на заміну, представником ПАТ «Вінницяобленерго» 20.07.2012 року було опломбовано засіб вимірювальної техніки № 00825219. Таким чином, з викладених обставин вбачається, що 20.07.2012 року представник АТ «Вінницяобленерго» встановив лічильник за № 00825219, а 13.06.2022 року, тобто, майже через десять років представники АТ «Вінницяобленерго» встановили порушення в роботі лічильника за № 00885219, хоча 17.05.2022 року при проведенні перевірки представником АТ «Вінницяобленерго» жодного порушення встановлено не було.
Як вбачається з норм законодавства перевірка лічильника повинна проводитись за участю споживача, споживачу оператор системи повинен роз'яснити всі його права та ознайомити його з програмою, за допомогою якої буде здійснюватись перевірка, у разі виявлення систематичної похибки вимірювання необхідно проводити експертизу. І при встановленні порушень, необхідно оформлювати акт про порушення, а не акт технічної перевірки, який додає до своїх пояснень АТ «Вінницяобленерго». Натомість, АТ «Вінницяобленерго» не надало протокол № 138 засідання комісії управління АТ «Вінницяобленерго» з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ від 30 червня 2022 року, яким було доручено здійснити нарахування обсягу електроенергії згідно даних акту № 0334507 від 13.06.23022р., а також, відповідно до п. 8.4.4. вирішено доручити службі засобів обліку електроенергії направити лічильник, що знаходиться у сейф-пакеті № 10026970, на експертизу до спеціалізованої організації, яка має право на її проведення відповідно до законодавства. Таким чином, АТ «Вінницяобленерго» повинно було нарахувати спожиту електроенергію від показника, зафіксованого останнім актом перевірки, а це 17.05.2022 року з показником 352044,71 кВт*год. до показника, який був на лічильнику, а якщо його неможливо встановити, то за середньомісячним показником. А також, АТ «Вінницяобленерго» повинно було направити засіб обліку на експертизу. Розрахунок з боку АТ «Вінницяобленерго» проведено невірно, а саме, АТ «Вінницяобленерго» нарахувало електроенергію з 2012 року, що є порушенням норм законодавства, а лічильник не направило на експертизу.
За твердженнями відповідача, виходячи з відповіді на відзив позивача, пояснень АТ «Вінницяобленерго» та обставин справи, останнє подало позивачу показники по лічильнику за 10 (десять) років, в той час, коли позивач постачає електроенергію відповідачу з 02.03.2021 року, коли між сторонами було укладено договір на постачання електроенергії № ВІ-710100. Відповідно, позивач не має права виставляти рахунок за електроенергію, яку не постачав відповідачу, а саме, за період, що передував до 02.03.2021 року.
Поряд з викладеними обставинами, відповідач звертає увагу на об'єми споживання ним електроенергії, зокрема, з інформації про обсяги споживання, доданої до пояснень АТ «Вінницяобленерго», та з довідки від 05.10.2022 року, доданої АТ «Вінницяобленерго» до відповіді № СО-51-2681 від 14.10.22р. обсяг споживання електроенергії відповідачем за період з січня 2019 року по лютий 2022 року (до початку війни), тобто за 38 місяців, склав 165061 кВт*год. Якщо, додати помісячні обсяги споживання за вказаний період (3000+3000+3400+3000+2999+2991+3000+2800+3000+4741+10000+8000+7000+0+386+918+895+3649+6990+6045+4466+388+10448+5506+10628+4470+5000+4500+4796+5000+4500 +4800+5000+5200+5032+5200+4057+256) та розділити на 38 місяців даного періоду, то отримаємо 4343 кВт*год. середньомісячного споживання електроенергії. Виходячи з акту контрольного огляду розрахункового засобу обліку № 9424, складеного представником АТ «Вінницяобленерго» 06.10.2022 року, що встановили 13.06.2022 року, показник спожитої електроенергії на лічильнику №1004302 становив 83946 кВт/год. Згідно даних акту № 0334507 від 13.06.23022р., початковий показник на цьому лічильнику становив 70644 кВт/год. З розрахунку: 83946-70644=13302 кВт/год. спожито Відповідачем за майже чотири місяці (13.06.20-06.10.22). Якщо 13302 кВт/год. / 4 місяці, отримаємо 3325 кВт/год. середньомісячного споживання електроенергії Відповідачем за вказаний період, що менше за період з січня 2019 року по лютий 2022 року. Дана обставина ще раз доводить безпідставне нарахування Відповідачу 378 084 кВт/год. і, відповідно, безпідставність позову.
Крім того, до заперечення відповідачем додано відповіді АТ «Вінницяобленерго» з додатками та НРЕКП на неодноразові звернення зі скаргами, а також копію заперечення на акт звірки позивача.
З врахуванням встановлених обставин суд дійшов наступних висновків.
Спірні відносини, які виникли між сторонами регулюються Законом України "Про ринок електричної енергії" та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, які затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 (ПРРЕЕ).
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про постачання електричної енергії споживачу.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач був споживачем послуг з розподілу електричної енергії на умовах договору № 710100 від 22.02.2012 року про постачання електричної енергії укладеного між ним та третьою особою - АТ «Вінницяобленерго» в подальшому 02.03.2021 р. між позивачем та відповідачем укладено договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № В1-710100.
Частиною 1. ст. 275 ГК України визначено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії" (надалі - Закон).
На виконання вимог Закону щодо відокремлення оператора системи розподілу від постачання електричної енергії, створено ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» (позивача), яке згідно отриманої ліцензії (Постанова НКРЕКП від 14.06.2018р. № 429) з 01.01.2019 року почало здійснювати діяльність з постачання електричної енергії юридичним та фізичним (побутовим) споживачам.
Відповідно до статті 46 Закону, саме оператор системи розподілу (ОСР) забезпечує комерційний облік відповідно до Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Оператором системи розподілу (ОСР) на території Вінницької області є Акціонерне товариство «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО» і саме до його компетенції належить організація комерційного обліку (проведення збору або забезпечення прийому результатів вимірювання та даних про стан лічильників для всіх точок комерційного обліку) на території Вінницької області (п. 11 Постанови НКРЕ КП №312 від 14.03.2018р.).
Згідно з п. 2.2. Договору укладеного між позивачем та відповідачем, обов'язковою умовою для постачання електричної енергії Споживачу є наявність у Споживача укладеного в установленому порядку з оператором системи договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, на підставі якого Споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії.
Згідно ч. 1 ст. 45 Закону, розподіл електричної енергії здійснюється оператором системи розподілу. Діяльність з розподілу електричної енергії підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства.
Відповідно до підпункту 29 пункту 2.2. Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від №27.12.2017 №1470, при провадженні ліцензованої діяльності, ліцензіат повинен дотримуватися, серед іншого, вимог щодо надання учасникам ринку інформації, необхідної для виконання ними функцій на ринку, в обсягах та порядку, визначених правилами ринку, кодексом системи передачі, кодексом систем розподілу, кодексом комерційного обліку та іншими нормативно- правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Статтею 46 Закону визначено, що саме оператор системи розподілу (АТ «Вінницяобленерго») забезпечує комерційний облік відповідно до Закону, Правил та Кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
У розумінні Закону, комерційний облік електричної енергії - сукупність процесів та процедур із забезпечення формування даних щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками ринку - п. 38 ч. 1 ст. 1 Закону.
Пунктами 2.1.1., 2.1.2. Розділу II Кодексу комерційного обліку визначено, що комерційний облік електричної енергії на ринку електричної енергії організовується адміністратором комерційного обліку (АКО) та здійснюється постачальниками послуг комерційного обліку (ППКО), відповідно до вимог Закону, цього Кодексу, Правил роздрібного ринку та Правил ринку. Метою організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії є надання учасникам ринку повної та достовірної інформації про обсяги виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, імпортованої та експортованої, а також спожитої електричної енергії у визначений проміжок часу для її подальшого використання та здійснення розрахунків між учасниками ринку.
Відповідно до п. 12.4.4. Розділу XII Кодексом комерційного обліку, до дати запуску інформаційного обміну між учасниками ринку через Датахаб: функції АКО з ведення реєстрів точок комерційного обліку (ТКО), адміністрування процесів зміни електропостачальника, адміністрування припинення електропостачання та агрегації даних комерційного обліку виконують оператори системи за місцем провадження ними господарської діяльності з розподілу/передачі електричної енергії; оператори системи забезпечують приймання даних комерційного обліку від 1111КО (у ролі ОЗД та ОДКО (перелік скорочень у Додатку №1)), учасників ринку та/або споживачів, їх обробку, формування, профілювання, валідацію та передачу для розрахунків на ринку за рахунок коштів, передбачених у тарифі на розподіл/передачу електричної енергії. Зазначені функції виконуються операторами систем до дати початку їх виконання АКО з урахуванням поетапного запуску функціонування центральної інформаційно-телекомунікаційної платформи Датахаб.
Згідно п. 12.4.5. розділу XII Кодексу комерційного обліку, оператори системи та інші сторони, що зареєстровані як ППКО у АКО з функціональними ролями ОЗД та ОДКО, мають забезпечити зчитування даних в ТКО, де вони є ВТКО, а також приймання результатів вимірювання (показів лічильників) від учасників ринку та/або ППКО та виконання функцій з обробки, формування, профілювання, валідації, агрегації та обміну даними комерційного обліку.
Згідно п. 9.14.1. розділу IX Кодексу комерційного обліку, АКО має передавати адміністратору розрахунків та учасникам ринку сертифіковані дані комерційного обліку в обсязі, необхідному та достатньому для проведення ними розрахунків та виставлення рахунків своїм контрагентам.
Регламенти та терміни передачі даних від АКО до АР та учасників ринку розробляються АКО та публікуються на його офіційному веб-сайті (п. 9.14.2. Кодексу комерційного обліку).
Відповідно до п. 3.1.2. Регламенту обміну даними між позивачем та АТ «Вінницяобленерго» визначено, що після виконання розрахунків за поточний розрахунковий період та перерахунків за попередні періоди по конкретному споживачу, спеціалісти ОСР в білінговому комплексі проводять формування файлу з обсягами споживання за поточний розрахунковий період згідно вимог, які описані в Додатку 2 «Опис вимог до структури обміну даними про розрахунки непобутових споживачів». Сформований файл повинен в автоматичному режимі надаватись на ресурс обміну даними на стороні ПК (Постачальна компанія) (допускається можливість надання файлів через електронну пошту за погодженням спеціалістів ПК та ОСР). Передача файлів здійснюється в режимі он-лайн (безперервно за запитом спеціалістів ОСР).
Відповідно до п.п. 4.12, 4.13 ПРРЕЕ, розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, затвердженим Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 (далі Кодекс комерційного обліку), про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.
Згідно з п. 4.3 ПРРЕЕ дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому- передачі проданих товарів та/або наданих послуг.
Згідно з вимогами п. 9.1.1 Розділу IX Кодексу комерційного обліку, обмін даними між адміністратором комерційного обліку, постачальником послуг комерційного обліку та учасниками ринку здійснюється у вигляді електронних документів відповідно до стандартів інформаційного обміну Датахаб, що розробляються адміністратором комерційного обліку та затверджуються Регулятором.
Пунктом 10 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 визначено, що до запуску електронної платформи Датахаб адміністратора комерційного обліку функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний оператор системи розподілу, яким на території Вінницької області є АТ «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО».
Таким чином, у відповідності до встановлених норм, оператор системи розподілу АТ «ВІННИЦЯОБЛЕНЕРГО» адмініструє точки комерційного обліку електроенергії, отримує від споживача або самостійно здійснює зняття показників засобів обліку електричної енергії, визначає обсяги електричної енергії, спожитої споживачем, та надає цю інформацію постачальнику електроенергії, на підставі яких ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» і проводить розрахунки зі споживачами згідно з умовами договору про постачання електроенергії постачальником універсальних послуг.
Як зазначено позивачем в позовній заяві на підставі даних оператора системи розподілу АТ «Вінницяобленерго» позивачем сформовано Акт приймання передачі товарної продукції активної електричної енергії від 28.07.2022р. та Акта-коригування до Акту приймання-передавання за червень 2022 р. від 29.08.2022р. за період липень - серпень 2022 року відповідно до яких відповідачем спожито 377724 кВт*год. електричної енергії на загальну суму 1744481,87 грн. з ПДВ. Станом на день подання даної позовної заяви відповідачем здійснено лише часткову оплату рахунків на суму 22045,93 грн. що підтверджується банківськими виписками. В наслідок чого, у відповідача сформувалась заборгованість по сплаті за спожиту в червні 2022 р. електричну енергію в розмірі 1722435,94 грн.
Разом з тим, відповідач щодо споживання 377724 кВт*год. електричної енергії заперечує зазначаючи, що позивачем за червень і липень 2022 року було виставлено інший рахунок в кінці липня 2022 року за №1312552/18761/1 на суму 22045,93 гривень за споживання 4436 кВт*год. який оплачений відповідачем у повному обсязі що стверджується наявними в справі доказами.
Як встановлено судом, оспорюваний Акт приймання передачі товарної продукції активної електричної енергії від 28.07.2022р. та Акта-коригування до Акту приймання-передавання за червень 2022 р. від 29.08.2022р. за період липень - серпень 2022 року відповідно до яких відповідачем спожито 377724 кВт*год. електричної енергії на загальну суму 1744481,87 грн. з ПДВ виник на підставі здійсненої АТ «Вінницяобленерго» технічної перевірки вузла обліку електричної енергії Споживача ФОП Бондаренко Л. В.
При проведенні технічної перевірки електроустановок споживача було виявлене порушення в роботі приладу обліку електричної енергії Відповідача, яке полягало у тому, що на РК-дисплей лічильника виводяться покази активної електроенергії, які обліковуються по першій часовій зоні, а по другій зоні та загальні покази на дисплей не виводяться.
З метою встановлення фактичного обсягу електричної енергії, який спожитий Відповідачем, працівниками ОСР було проведене зчитування фактичних показів, які зберігалися в пам'яті приладу обліку електричної енергії Відповідача.
У зв'язку з порушенням нормального режиму роботи, прилад обліку в присутності Відповідача був замінений на інший, про що складений Акт № 0334507 від 13.06.2022 року на заміну засобів обліку. В даному Акті на заміну приладу обліку були зафіксовані останні покази: по зоні 1.8.0 - 725335, по зоні 1.8.1 -372007, по зоні 1.8.2-323616, по зоні 1.8.3 -029709.
За твердженням третьої особи прилади обліку електричної енергії не припинили вимірювати обсяг спожитої електричної енергії, а лише не відображали цей обсяг на дисплеї. Останні покази приладу обліку електричної енергії, які були зафіксовані в особистому електронному кабінеті Відповідача становили 2352 044, то різниця між останніми показами приладу обліку та показами, зафіксованими на час його заміни 725332, становлять 373 288. Новий прилад обліку електричної енергії, який був встановлений на заміну демонтованому, був встановлений з початковими показами 070644. Станом на 30.06.2022 року покази приладу обліку - 75440. Різниця - 4796. Таким чином, обсяг спожитої електричної енергії за червень 2022 року складає по споживачу ФОП Бондаренко Л. В., який переданий на ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» складає - 373288 + 4796 = 378 084 кВт*год. Обсяг електричної енергії, спожитої ФОП Бондаренко Л. В. в липні 2022 року становить - 4436 кВт*год. - які відповідачем оплачені.
З огляду на викладене позивач та третя особа вважають що станом на день подання позовної заяви до суду у відповідача перед позивачем рахується заборгованість за спожиту електричну енергію в розмірі 1 722 435,94 грн.
Твердженнями позивача та третьої особи судом оцінюються критично, з огляду на наступне.
Як вбачається з наявних в матеріалах справи доказів 20.07.2012 року представники АТ «Вінницяобленерго» встановили лічильник на об'єкті відповідача, 17.05.2022 року при проведенні перевірки АТ «Вінницяобленерго» за результатами якого складене акт контрольного огляду № 4454 в якому зазначено, що пломба не порушена, та знято покази лічильника: 352044,71 кВт*год., будь яких порушень не виявлено, в подальшому - 13.06.2022 року АТ «Вінницяобленерго» встановило порушення в роботі лічильника та здійснено заміну лічильника, що підтверджується Актом № 0334507 від 13.06.2022 на заміну засобів обліку.
Оцінюючи встановлення, зміну та перевірку лічильників, суд відзначає наступні вимоги законодавства, що регулюють дані правовідносини.
Відповідно до п. 5.2.1. глави 5.2. розділу V Кодексу комерційного обліку електричної енергії (далі - Кодекс), електроустановки споживачів та інших учасників ринку мають бути забезпечені повіреними, введенимі в експлуатацію та прийнятими до розрахунків (введеними в облік) вузлами обліку, а також (за потреби) засобами для контролю та реєстрації параметрів якості електричної енергії, частоти та тривалості перерв в електропостачанні.
Установлені у споживачів вузли обліку мають вимірювати та відображати інформацію про їхнє фактичне споживання.
Відповідно до п. 6.5.1. глави 6.5. розділу VI Кодексу, оператор системи зобов'язаний згідно з затвердженими графіками за місцем провадження господарської діяльності з розподілу/передачі електричної енергії проводити контрольний огляд ЗКО споживачів та зчитування даних з лічильників електричної енергії, де не забезпечено гарантоване щодобове автоматизоване дистанційне зчитування даних, не рідше одного разу на шість місяців.
Відповідно до п. 6.5.2. глави 6.5. розділу VI Кодексу, контрольний огляд вузлів обліку та схем їх підключення у споживачів проводяться у присутності споживача або іншої особи, що допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
Відповідно до п. 6.5.3. глави 6.5. розділу VI Кодексу, під час здійснення контрольного огляду вузлів обліку та ЗКО має бути виконаний комплекс робіт (без використання спеціальних технічних засобів) щодо візуального обстеження цілісності засобів комерційного обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та пломбувального матеріалу та наявності відбитків їх тавр, проведені візуальна перевірка стану індикаторів магнітного та/або електричного полів, встановлених на/у ЗКО, виявлення самовільних підключень, а також зняття показів засобів комерційного обліку та перевірка часу годинників інтервальних засобів комерційного обліку.
Відповідно до п. 6.5.4. глави 6.5. розділу VI Кодексу, технічна перевірка вузлів обліку у споживачів здійснюється оператором системи у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), та відповідного ППКО (за рішенням споживача).
Відповідно до п. 6.5.5. глави 6.5. розділу VI Кодексу, під час здійснення технічної перевірки вузлів обліку та ЗКО має бути виконаний комплекс робіт щодо визначення відповідності стану та схем підключення ЗКО та іншого обладнання вузлів обліку відповідним проектним рішенням (проекту), виявлення їх пошкодження, пошкодження або зриву встановлених пломб та індикаторів, порушення схеми підключення, перевірка стану індикаторів магнітного та/або електричного полів, встановлених на/у ЗКО, виявлення наявності пристроїв впливу або інших ознак втручання в роботу ЗКО, зчитування показів та інформації, що зберігається в первинній базі даних лічильників електричної енергії, перевірка та, у разі потреби, синхронізація або установлення часу годинника інтервальних лічильників електричної енергії, а також перевірка (з використанням спеціальних технічних засобів та, за необхідності, частковим демонтажем будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів) стану електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки вимірювання для виявлення позаоблікових підключень або підключень, що можуть призвести до спотворення результатів вимірювання та/або комерційного обліку електричної енергії.
Відповідно до п. 6.5.7. глави 6.5. розділу VІ Кодексу, результати технічної перевірки оформлюються актом технічної перевірки, а у разі виявлення порушень - актом про порушення.
Відповідно до п. 6.5.11. глави 6.5. розділу VI Кодексу, безпосередньо перед проведенням технічної перевірки вузлів обліку представники оператора системи повинні ознайомити споживача з програмою перевірки та правами споживача під час проведення перевірки.
Відповідно до п. 6.5.12. глави 6.5. розділу VI Кодексу, у випадку установлення в результаті контрольного огляду або технічної перевірки порушень стану комерційного обліку електричної енергії представник оператора системи повинен ознайомити споживача з правовими наслідками, що виникають у результаті зафіксованих порушень.
Відповідно до п. 8.6.10 глави 8.6 розділу VIII Кодексу, перевірка достовірності даних ЗКО безпосередньо на місці їх установлення забезпечується сторонами за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців. Дані про перевірку можуть фіксуватись як на паперових носіях, так і за допомогою електронних засобів (мобільний телефон, планшет тощо).
Відповідно до п. 8.6.18 глави 8.6 розділу VIII Кодексу, у разі тимчасового порушення роботи вузла обліку не з вини споживача обсяг спожитої електричної енергії від дня порушення вимірювань до дня відновлення вимірювань, визначається на підставі показів верифікаційних лічильників, а у разі їх відсутності розраховується відповідним оператором системи/ППКО за середньодобовим обсягом споживання електричної енергії таким споживачем.
У разі виявлення систематичної похибки вимірювання та/або отриманих із ЗКО даних обсяг електричної енергії, використаної споживачем від дня порушення вимірювань до дня відновлення вимірювань (але не більше шести місяців), визначається за показами цього ЗКО скоригованими на величину систематичної похибки, встановленої експертизою.
Розрахований обсяг спожитої електричної енергії в період порушення обліку електричної енергії надається оператору системи, електропостачальнику та споживачу.
Відповідно до п. 8.4.4. глави 8.4. розділу VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 року, факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.
Відповідно до п. 8.6.20 глави 8.6 розділу VIII Кодексу, датою початку періоду порушення роботи вузла обліку, за відсутності звернення споживача, вважається дата попереднього контрольного огляду або зняття показів, але не більше шести місяців, або час та день, зафіксовані ЗКО чи АСКОЕ (зокрема за результатами проведеної експертизи ЗКО).
З огляду на викладені обставини та зазначені вище норми законодавства, перевірка лічильника повинна проводитись за участю споживача, споживачу оператор системи повинен роз'яснити всі його права та ознайомити його з програмою, за допомогою якої буде здійснюватись перевірка, у разі виявлення систематичної похибки вимірювання необхідно проводити експертизу. І при встановленні порушень, необхідно оформлювати акт про порушення, а не акт технічної перевірки, який додає до своїх пояснень АТ «Вінницяобленерго».
Натомість, АТ «Вінницяобленерго» не надало протокол № 138 засідання комісії управління АТ «Вінницяобленерго» з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ від 30 червня 2022 року, яким було доручено здійснити нарахування обсягу електроенергії згідно даних акту № 0334507 від 13.06.23022р., а також, відповідно до п. 8.4.4. вирішено доручити службі засобів обліку електроенергії направити лічильник, що знаходиться у сейф-пакеті № 10026970, на експертизу до спеціалізованої організації, яка має право на її проведення відповідно до законодавства.
Таким чином, АТ «Вінницяобленерго» повинно було нарахувати спожиту електроенергію від показника, зафіксованого останнім актом перевірки, а це 17.05.2022 року з показником 352044,71 кВт*год. до показника, який був на лічильнику, а якщо його неможливо встановити, то за середньомісячним показником. А також, АТ «Вінницяобленерго» повинно було направити засіб обліку на експертизу.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи розрахунок з боку АТ «Вінницяобленерго» проведено з 2012 року, що є порушенням вище викладених норм законодавства та не було направлено на експертизу лічильник для встановлення дійсної кількості спожитої споживачем електроенергії та не облікованої приладом обліку.
Таким чином, виходячи з відповіді на відзив позивача, пояснень АТ «Вінницяобленерго» та обставин справи, останній подав позивачу показники по лічильнику за 10 (десять) років, в той час, коли позивач постачає електроенергію відповідачу з 02.03.2021 року, коли між сторонами було укладено договір на постачання електроенергії № ВІ-710100.
Відповідно, Позивач не має право виставляти рахунок за електроенергію, яку не постачав відповідачу, а саме, за період, що передував до 02.03.2021 року.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до п. 1.2. розділу 1 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою НКРЕ № 28 від 31.07.1996 року (далі Правила), тобто, нормативно-правового акту, діючого станом на 20.07.2012 року, коли представники АТ «Вінницяобленерго» встановлювали засіб обліку електричної енергії відповідачу, який з пояснень останнього, працював з порушенням в роботі: зміна тарифних зон і тарифних коефіцієнтів - зміна зазначених параметрів первинного програмування електронного багатофункціонального засобу обліку після встановлення електронного багатофункціонального засобу обліку в точці обліку електричної енергії під час експлуатації; первинне програмування - установлення параметрів (параметризація) електронного багатофункціонального засобу обліку, достатніх для введення його в експлуатацію, залежно від розрахункової схеми обліку, порядку розрахунків за електричну енергію та вимог щодо інформаційного обміну в складі автоматизованої системи комерційного обліку електричної енергії та встановлення електронного багатофункціонального засобу обліку в точці обліку електричної енергії; перевірка програмування - інструментальна перевірка відповідності параметрів електронного багатофункціонального засобу обліку, установлених при первинному програмуванні та зміні тарифних зон і тарифних коефіцієнтів, значенням, указаним у протоколі параметризації, під час експлуатації;
Первинне програмування, зміна тарифних зон і тарифних коефіцієнтів (параметризація) електронних багатофункціональних засобів обліку здійснюються на замовлення та за рахунок власників цих засобів обліку організацією, яка має право на виконання таких робіт (п. 3.16 Правил).
При первинному програмуванні електронного багатофункціонального засобу обліку встановлюються: час внутрішнього годинника (синхронізація); параметри зміни сезонів зима/літо; значення напруги вторинних кіл обліку; кількість відімкнених вимірювальних елементів; параметри живлення електронного багатофункціонального засобу обліку (основне/резервне джерело живлення); розподіл вимірювальних каналів; алгоритм розрахунку енергії; параметри вимірювальних каналів щодо зберігання даних; параметри журналу позаштатних ситуацій; параметри комунікаційного порту споживача; параметри комунікаційного порту енергопостачальної компанії (у разі висунення технічних вимог при узгодженні типу приладу обліку); параметри білінгових періодів (доба/місяць, розрахунковий день);параметри диференційованого (погодинного) обліку; пароль; параметри виводу даних на дисплей. Параметри програмування комунікаційних портів електронного багатофункціонального засобу обліку визначаються з урахуванням вимог щодо інформаційного обміну з електропередавальною організацією або відповідним оператором даних комерційного обліку. Зміна параметрів програмування комунікаційних портів виконується за обґрунтованим письмовим зверненням заінтересованої сторони (п. 3.17 Правил).
Після виконання робіт з первинного програмування в паспорті електронного багатофункціонального засобу обліку або в додатку до паспорта (у разі відсутності місця в паспорті) указуються: найменування суб'єкта господарської діяльності та ідентифікаційний код за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України, фахівці якого виконують роботи з первинного програмування; прізвище та ініціали фахівця, який виконував первинне програмування; назва органу державного метрологічного нагляду, який взяв на облік відповідного суб'єкта господарської діяльності; дата первинного програмування.
До паспорта електронного багатофункціонального засобу обліку обов'язково додається протокол параметризації, створений за допомогою сервісного програмного забезпечення виробника багатофункціонального засобу обліку.
Копії протоколів параметризації надаються заінтересованим сторонам організацією (підприємством), фахівці якої виконують роботи з первинного програмування (п. 3.18 Правил).
Обсяг інформації, яка виводиться на дисплей, визначається замовником робіт із програмування електронного багатофункціонального засобу обліку. Зміна обсяіу цієї інформації виконується за обґрунтованим письмовим зверненням заінтересованої сторони. Жодна із заінтересованих сторін не має права обмежувати обсяг інформації, що виводиться на дисплей електронного багатофункціонального засобу обліку (п. 3.19 Правил).
Роботи зі зміни тарифних зон і тарифних коефіцієнтів (параметризації) виконуються на місці встановлення електронного багатофункціонального засобу обліку та оформлюються відповідним актом за підписом заінтересованих сторін, у якому вказуються: причина зміни тарифних зон та тарифних коефіцієнтів; найменування суб'єкта господарської діяльності та ідентифікаційний код за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України, фахівці якого виконують роботи з параметризації; прізвище та ініціали фахівця, який виконував роботу; назва органу державного метрологічного нагляду, який взяв на облік відповідного суб'єкта господарської діяльності; дата зміни тарифних зон та тарифних коефіцієнтів. До Акта виконання робіт зі зміни тарифних зон і тарифних коефіцієнтів (параметризації) додаються протоколи параметризації. Копії протоколів параметризації надаються заінтересованим сторонам організацією (підприємством), фахівці якої виконують роботи зі зміни тарифних зон та тарифних коефіцієнтів (параметризації) (п. 3.20. Правил).
У разі розрахунків за тарифами, диференційованими за періодами часу, тарифні зони, які встановлюються при первинному програмуванні та зміні тарифних зон, мають відповідати діючим на момент програмування межам періодів за годинами доби (тарифним зонам), встановлених НЕК "Укренерго" та погоджених НКРЕ.Встановлення тарифних зон у електронного багатофункціонального засобу обліку не може бути завадою для проведення відповідно до договору розрахунків за тарифами, не диференційованими за періодами часу (п. 3.21 Правил).
При виконанні робіт зі зміни тарифних зон і тарифних коефіцієнтів (параметризації) електронних багатофункціональних засобів обліку електричної енергії у складі автоматизованих систем комерційного обліку електричної енергії є обов'язковим: 1) погодження зміни параметрів параметризації, встановлених при первинному програмуванні, з оператором даних комерційного обліку; 2) виконання робіт відповідно до технічної документації на систему обліку або в присутності представника оператора даних комерційного обліку (п. 3.22 Правил).
Організація каналів зв'язку та зчитування інформації з локального устаткування збору і обробки даних від споживача до електропередавальної організації проводиться за рахунок електропередавальної організації. У разі встановлення на території споживача засобів диференційного (погодинного) обліку електричної енергії споживач має забезпечити безперешкодний доступ відповідальних представників постачальника за регульованим тарифом (електропередавальної організації) для отримання в електронному вигляді інформації щодо обсягу електричної енергії, врахованої цими засобами обліку(п. 3.23 Правил).
Планова повірка розрахункових засобів обліку має здійснюватися за рахунок власників цих засобів обліку в терміни, встановлені нормативними документами Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики відповідно до договору. Електропередавальна організація (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом) здійснює контроль за вчасним проведенням повірки розрахункових засобів обліку відповідно до договору. Якщо повірка розрахункових засобів обліку не виконана в передбачені терміни з вини електропередавальної оганізацп, електропередавальна організація не має права на виставлення додаткових рахунків, виставлення яких пов'язане з похибкою показів розрахункових засобів обліку електричної енергії (п. 3.24 Правил).
Споживачі, які бажають здійснювати розрахунок за спожиту електричну енергію за тарифами, диференційованими за періодами часу, в тому числі за годинами доби, мають забезпечити облік електричної енергії для власного споживання відповідними засобами диференційного (погодинного) обліку електричної енергії (п. 3.25 Правил).
Планова заміна, у тому числі на виконання вимог нормативно-правових актів, обслуговування та ремонт розрахункових засобів обліку електричної енергії здійснюється електропередавальною організацією або іншою організацією, яка має право на виконання цих робіт, за рахунок їх власників. Непланова заміна розрахункового засобу обліку електричної енергії здійснюється електропередавальною організацією або іншою організацією, яка має право на виконання цих робіт, за рахунок організації, на вимогу (за ініціативою) якої здійснюється заміна розрахункового засобу обліку (п. 3.27 Правил).
Споживач або постачальник електричної енергії має право звернутись до територіальних органів Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики або акредитованих метрологічних служб з метою позачергової повірки засобів обліку, а також до електропередавальної організації (оператора даних комерційного обліку) для позачергової технічної перевірки та/або перевірки програмування засобів обліку, схем їх підключення, правильності роботи, ремонту, заміни або експертизи. Перевірка програмування виконується за обґрунтованим письмовим зверненням заінтересованої сторони, в якому зазначається вичерпний перелік параметрів, які необхідно перевірити. Вартість позачергової повірки засобів обліку оплачується стороною, за ініціативою якої здійснюється позачергова повірка засобів обліку. У разі проведення позачергової технічної перевірки, перевірки програмування перевірки правильності роботи, ремонту, заміни або експертизи засобу обліку вартість робіт оплачується: 1) суб'єктом господарювання, за ініціативою якого проводилась позачергова технічна перевірка, перевірка програмування, перевірка схем підключення засобу обліку та/або правильності його роботи, ремонт, заміна або експертиза, - у разі, якщо порушень у роботі розрахункових засобів обліку та схем їх підключення за результатами перевірки не виявлено; 2) власником засобу обліку чи суб'єктом господарської діяльності, який відповідає за технічний стан та/або збереження засобу обліку, - у разі, якщо виявлено порушення схеми розрахункового обліку електричної енергії, пошкодження або викрадення розрахункових засобів обліку електричної енергії з вини власника засобу обліку чи суб'єкта господарської діяльності, який відповідає за технічний стан та/або збереження засобу обліку; 3) електропередавальною організацією - у разі, якщо виявлено порушення схеми розрахункового обліку електричної енергії, пошкодження розрахункових засобів обліку електричної енергії або їх невідповідності нормативно-технічній документації з вини електропередавальної організації (п. 3.28. Правил).
Виконання робіт з перевірки програмування до початку експлуатації та під час експлуатації електронного багатофункціонального засобу обліку оформлюється відповідним актом за підписом сторін, у якому вказуються: причина перевірки; найменування суб'єкта господарської діяльності та ідентифікаційний код за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України, фахівці якого виконують роботи з програмування; прізвище та ініціали фахівця, який виконував роботу; назва органу державного метрологічного нагляду, який взяв на облік відповідного суб'єкта господарської діяльності; дата перевірки; результати перевірки (п. 3.29.Правил).
З 14.03.2018 року дії оператора системи по повірці та перевірці засобів комерційного обліку регламентуються главою 12.2. розділу XII Кодексу «Приведення стану комерційного обліку у відповідність до вимог цього Кодексу».
Так п. 12.2.1. ЗКО та схеми їх підключення, що були введені в експлуатацію до дня набрання чинності цим Кодексом та не відповідають вимогам проектних рішень (крім випадків прострочення періодичної повірки ЗВТ, пошкодження, несправності або відсутності ЗКО), підлягають приведенню у відповідність до вимог цього Кодексу згідно з програмою модернізації комерційного обліку електричної енергії протягом трьох років для лічильників та шести років для вимірювальних трансформаторів з дня набрання чинності цим Кодексом.
Відповідно до п.12.2.2. Неповірені ЗКО підлягають повірці протягом одного календарного місяця з дня виявлення такого порушення.
Пошкоджені або несправні ЗКО підлягають заміні на ЗКО з не гіршими технічними характеристиками протягом одного календарного місяця з дня виявлення такого порушення. У ТКО, де мають бути установлені, але відсутні ЗКО (крім випадків їх демонтажу для проведення періодичної повірки, обслуговування або ремонту), повинні бути установлені ЗКО, що відповідають вимогам цього Кодексу, протягом одного календарного місяця з дня виявлення такого порушення. Усі витрати, пов'язані з приведенням стану існуючого обліку у відповідність до вимог цього Кодексу, зокрема відновлення стану комерційного обліку після його порушення у зв'язку із закінченням терміну повірки ЗВТ у складі вузла обліку, неправильною роботою або виходом з ладу (несправністю), або відсутністю ЗКО, несе сторона, з вини якої виникла ця невідповідність. Якщо винну сторону неможливо встановити з будь-яких об'єктивних причин або порушення відбулося з незалежних від сторін причин, то приведення обліку у відповідність до вимог цього Кодексу здійснюється за рахунок ВТКО. Програму модернізації вузлів обліку електричної енергії розробляє ВТКО. Програма модернізації вузлів обліку в ТКО типу «одиниця споживання» має бути узгоджена з відповідними операторами системи. Програма модернізації ВОЕ в ТКО типу «межа мережі», «одиниця надання послуг з балансування», «одиниця генерації», «одиниця споживання» другого - четвертого рівнів напруги має бути узгоджена з АКО через відповідних операторів системи. Термін узгодження програми модернізації вузлів обліку не може перевищувати 10 робочих днів з дня її отримання. Оператори системи та АКО мають надавати лише обґрунтовані зауваження до програм модернізації вузлів обліку з посиланням на нормативні документи. Програма модернізації вузлів обліку не потребує повторного узгодження у разі врахування зауважень при розробці проектної та технічної документації. ВТКО, яка не може забезпечити модернізацію вузла обліку, не повинна створювати перепони іншим заінтересованим учасникам ринку у проведенні модернізації відповідних ЗВТ та інших ЗКО за умови забезпечення ними встановленого нормативно-правовими актами та нормативними документами порядку виконання зазначених робіт. Оператори системи в межах своєї відповідальності зобов'язані вести облік усіх ТКО, де встановлене обладнання вузлів обліку не відповідає вимогам цього Кодексу. Щоквартально до 20 числа наступного місяця оператори системи зобов'язані надавати АКО детальну інформацію про стан комерційного обліку в ТКО та виконання програми модернізації вузлів обліку. На запит АКО оператори системи зобов'язані надавати копії узгоджених програм модернізації вузлів обліку або пояснення шодо відсутності такої програми в учасників ринку електричної енергії. АКО забезпечує загальний облік стану вузлів обліку та ЗКО, встановлених у ТКО (для всіх учасників ринку). За необхідності АКО та оператори системи надають інформацію Регулятору про тих учасників ринку, у яких відсутня програма модернізації вузлів обліку або ця програма не виконується (п. 12.2.3. - 12.2.16. глави 12.2. розділу XII Кодексу).
Поряд з викладеними обставинами також слід звернути увагу на об'єми споживання електроенергії Відповідачем, зокрема, з інформації про обсяги споживання, доданої до пояснень АТ «Вінницяобленерго», та з довідки від 05.10.2022 року, доданої АТ «Вінницяобленерго» до відповіді № СО-51-2681 від 14.10.22р. обсяг споживання електроенергії Відповідачем за період з січня 2019 року по лютий 2022 року, тобто за 38 місяців, склав 165 061 кВт*год., що складає середньомісячне споживання відповідача електроенергії в розмірі 4343 кВт*год.
А виходячи з акту контрольного огляду розрахункового засобу обліку №9424, складеного представником АТ «Вінницяобленерго» 06.10.2022 року, який встановили 13.06.2022 року, показник спожитої електроенергії на лічильнику №1004302 становив 83946 кВт*год. Згідно даних акту №0334507 від 13.06.23022р., початковий показник на цьому лічильнику становив 70644 кВт*год. З розрахунку: 83946-70644= 13302 кВт*год. спожито відповідачем за майже чотири місяці (13.06.20-06.10.22) то середній показник за даний період становить 3325 кВт*год.
В даному випадку суд не приймає до уваги відомості третьої особи щодо некоректної роботи засобу обліку електричної енергії у період до червня 2022, оскільки предметом спору є сума боргу, яка виникла саме з червня 2022 року. При цьому, матеріали справи не дають змогу дослідити обґрунтованість здійснених АТ «Вінницяобленерго» нарахувань спожитої електричної енергії яка некоректно обліковувалась лічильником, оскільки останнім в супереч нормам законодавства не надано протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення ПРРЕЕ яким було затверджено порушення та визначено розмір та період нарахування за необліковану електричну енергію, крім того відсутність проведеної експертизи лічильника.
Також, слід зазначити, що обставини порушення ПРРЕЕ можуть бути предметом окремого позову з відповідними обґрунтуваннями та доказами.
За змістом ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно з положеннями статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.
Судом кожній стороні була надана розумна можливість, представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони, в т.ч. подати докази на підтвердження своїх вимог та заперечень, обґрунтувати перед судом переконливість поданих доказів та позицій по справі, скористатись іншими процесуальними правами.
Суд процесуальним законом позбавлений права на збирання доказів по справі з власної ініціативи, що було б порушенням рівності прав учасників судового процесу.
Згідно з ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ст. 76, 77, 78, 79 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на викладене, на переконання суду наявні в матеріалах справи докази на підтвердження споживання у червні 2022 року відповідачем 378084 кВт*год, є неналежними та не є вірогідними доказами наявності заборгованості в сумі 1744565,78 гривень та факту споживання відповідачем електричної енергії в червні 2022 року в розмірі 378084 кВт*год.
Окрім того, господарський суд, при вирішення даної справи враховує висновки, наведені Європейським судом з прав людини у справі "Проніна проти України", яким було вказано, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
З урахуванням висновків, до яких дійшов суд при вирішенні даного спору, суду не вбачається за необхідне надавати правову оцінку кожному із доводів наведених позивачем в обґрунтування заявлених позовних вимог, а також заперечень відповідача, оскільки їх оцінка не може мати наслідком спростування висновків, до яких дійшов господарський суд під час вирішення даного спору.
Підсумовуючи вищезазначене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати пов'язані із сплатою судового збору залишаються за позивачем.
Крім того, суд розглянувши вимогу представника відповідача про стягнення з позивача 10 000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу, зазначає наступне.
За змістом статті 123 ГПК до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.
Статтею 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" передбачено, що гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Порядок розподілу судових витрат визначено статтею 129 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно із частинами 4, 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
У положеннях ГПК України закріплено вимогу до кожної із сторін процесу подавати до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які сторона понесла і які очікує понести у зв'язку з розглядом справи (стаття 124 ГПК). Попередній (орієнтовний) розрахунок судових витрат є обов'язковою складовою як позовної заяви (апеляційної та касаційної скарг), так і відзиву, оскільки з огляду на положення частин 5-7 статті 129 ГПК попередній (орієнтовний) розрахунок судових витрат враховується судом під час вирішення питання про розподіл судових витрат, пов'язаних з розглядом справи. При цьому слід зауважити, що поданий стороною попередній розрахунок розміру судових витрат не обмежує сторону у доведенні іншої фактичної суми таких витрат, які підлягають розподілу між сторонами за результатами розгляду справи.
Згідно ст.13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
У пункті 26 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Надточій проти України" та пункті 23 рішення Європейського суду з прав людини "Гурепка проти України № 2" наголошено, що принцип рівності сторін - один зі складників ширшої концепції справедливого судового розгляду, за змістом якого кожна сторона повинна мати розумну можливість обстоювати свою позицію у справі в умовах, які не ставлять її у суттєво менш сприятливе становище порівняно з опонентом.
Аналіз положень статей 126-129 ГПК України вказує на те, що процесуальне законодавство надає можливість іншій стороні подати клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги, у разі незгоди із розрахунком витрат, наведеним у відповідній заяві.
З матеріалів справи вбачається, що у відзиві на позовну заяву відповідачем визначено розмір витрат на правничу допомогу в сумі 10 000 грн, дані витрати підтверджуються договором № 01-240323 про надання правової допомоги від 24.03.2023 року, Ордером серія АВ №1069336 від 28.03.2023, Свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю №705, від 27.12.2010, рахунком № 01-240323 від 24.03.2023 року на суму 10000,00 гривень та квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки № МС0Р5708М від 27.03.2023 року на суму 10 000,00 грн.
Згідно положень частини 1 статті 126 ГПК України витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Приписами частини 2 статті 126 ГПК України визначено, що за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
При здійснені розподілу між сторонами спору судових витрат на професійну правничу допомогу, суд враховує результат розгляду спору, умови договору про надання правничої допомоги, укладеного між стороною спору та адвокатом (адвокатським об'єднанням, бюро), обсяги наданих стороні, як клієнту, послуг правничої допомоги щодо представництва її інтересів в суді під час розгляду справи, а також, в порядку статті 86 ГПК України надає належну оцінку поданим стороною, яка понесла відповідні витрати, доказам фактичного надання їй адвокатських послуг, їх прийняття стороною спору на підставі акта приймання-передачі послуг з виставленням адвокатом (адвокатським об'єднанням, бюро) клієнту рахунка на оплату таких послуг.
Частиною 4 статті 126 ГПК України визначено, що розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Критерії оцінки поданих заявником доказів суд встановлює самостійно у кожній конкретній справі, виходячи з принципів верховенства права та пропорційності, з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, що суди застосовують як джерело права згідно зі статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини".
Суд звертає увагу, що у разі встановлення адвокатом та клієнтом фіксованого розміру гонорару детальний опис робіт, виконаних під час надання правової допомоги не потрібен. Даний висновок викладений у постанові Верховного суду по справі №640/18402/19 від 28.12.2020 р.
Як вбачається з умов договору № 01-240323 про надання правової допомоги від 24.03.2023 вартість послуг та витрати за даним договором складають 10 000,00 грн.
Дослідивши докази, надані представником відповідача в підтвердження понесених відповідачем витрат на професійну правничу допомогу судом встановлено, що заявлені витрати підтверджені належними та допустимими доказами.
Згідно із ч. 5 ст. 126 ГПК України у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Частиною 6 ст. 126 ГПК України встановлено, що обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Разом з цим, позивачем не подано клопотання про зменшення розміру витрат понесених відповідачем на професійну правничу допомогу адвоката.
З огляду на викладене, беручи до уваги факт понесення відповідачем витрат на професійну правничу допомогу, а також те, що сума зазначених витрат підтверджується матеріалами справи та враховуючи, що позивачем в порядку, визначеному п. 6 ст. 126 ГПК України не доведено неспівмірність заявлених витрат, суд дійшов висновку про необхідність покладення зазначених витрат на позивача відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 129 ГПК України.
Керуючись статтями 2, 73, 74, 76-80, 86, 91, 123, 126, 129, 232, 233, 236, 238, 240, 242, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
1. В позові відмовити повністю.
2. Понесені позивачем судові витрати пов'язані зі сплатою судового збору залишити за позивачем.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕНЕРА ВІННИЦЯ" (вул. Пирогова, 131, м. Вінниця, 21037, код ЄДРПОУ 41835359) на користь Фізичної особи-підприємця Бондаренко Людмили Василівни ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 10 000,00 грн - витрат пов'язаних із наданням професійної правничої допомоги.
4. Примірник повного судового рішення надіслати на відомі суду адреси електронної пошти: позивача - info@vin.enera.ua , відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 , третьої особи - ІНФОРМАЦІЯ_1
Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення (ч.1 ст.256 ГПК України).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано (ч.1 ст.241 ГПК України).
Апеляційна скарга подається у порядку, визначеному ст. 256, 257 ГПК України.
Повне рішення складено 03 липня 2023 р.
Суддя Ігор МАСЛІЙ
віддрук. прим.:
1 - до справи