Ухвала від 26.06.2023 по справі 766/225/23

Справа №766/225/23

н/п 1-кс/766/293/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2023 року м. Херсон

Слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника підозрюваного ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції клопотання прокурора Херсонської окружної прокуратури Херсонської області ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування відносно підозрюваного ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України

ВСТАНОВИЛА:

Пркурор звернувся до суду з клопотанням про винесення ухвали про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022232010000288 від 16.09.2022 відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Олександрія Кіровоградської області, який зареєстрований: АДРЕСА_1 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 , який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Обґрунтування клопотання:

Слідчим відділом Херсонського районного управління поліції ГУНП в Херсонській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022232010000288 від 16.09.2022 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Матеріали кримінального провадження містять відомості про те, що згідно з Конституцією України Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією (далі - рф) 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.

У порушення вимог п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ) президент, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме - віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил рф (далі - зс рф) на територію України.

24 жовтня 1945 року набув чинності Статут Організації Об'єднаних Націй, підписаний 26 червня 1945 року, яким фактично створено Організацію Об'єднаних Націй (далі - ООН).

До складу ООН входять Україна, рф та ще 49 країн-засновниць, а також інші країни світу.

Відповідно до ч. 4 ст. 2 Статуту ООН усі члени вказаної організації утримуються в своїх міжнародних відносинах від погрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, так і будь-яким іншим чином, несумісним із цілями Об'єднаних Націй.

Декларацією Генеральної Асамблеї ООН № 36/103 від 09 грудня 1981 року про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями: № 2131 (XX) від 21 грудня 1965 року, що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та про захист їх незалежності та суверенітету; № 2625 (XXV) від 24 жовтня 1970 року, що містить Декларацію про принципи міжнародного права, що стосуються дружніх відносин і співробітництва між державами відповідно до Статуту ООН; № 2734 (XXV) від 16 грудня 1970 року, що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; № 3314 (XXIX) від 14 грудня 1974 року, що містить визначення агресії, установлено, що жодна з держав не має права здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Цими ж міжнародними документами закріплено обов'язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації, здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.

Крім того, у статтях 1-5 Резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року № 3314 (XXIX), серед іншого визначено, що ознаками агресії є:

?застосування збройної сили державою проти суверенітету, територіальної недоторканності чи політичної незалежності іншої держави;

?застосування збройної сили державою в порушення Статуту ООН.

Будь-яке з наступних діянь, незалежно від оголошення війни, кваліфікується як акт агресії:

?вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави або будь-яка військова окупація, який би тимчасовий характер вона не мала, яка є результатом такого вторгнення або нападу, або будь-яка анексія із застосуванням сили території іншої держави або частини її;

?бомбардування збройними силами держави території іншої держави або застосування будь-якої зброї державою проти території іншої держави;

?блокада портів або берегів держави збройними силами іншої держави:

?напад збройними силами держави на сухопутні, морські або повітряні сили, або морські та повітряні флоти іншої держави;

?застосування збройних сил однієї держави, що знаходяться на території іншої держави за угодою з приймаючою державою, у порушення умов, передбачених в угоді, або будь-яке продовження їх перебування на такій території після припинення дії угоди;

?дія держави, яка дозволяє, щоб її територія, яку вона надала в розпорядження іншої держави, використовувалася цією іншою державою для здійснення акту агресії проти третьої держави;

?засилання державою або від імені держави збройних банд, груп, іррегулярних сил або найманців, які здійснюють акти застосування збройної сили проти іншої держави, які мають настільки серйозний характер, що це є рівносильним наведеним вище актам, або її значна участь у них.

Жодні міркування будь-якого характеру, чи то політичного, економічного, військового чи іншого характеру, не можуть слугувати виправданням агресії.

Крім того, принципи суверенної рівності, поваги прав, притаманних суверенітету, незастосування сили чи погрози силою, непорушності кордонів, територіальної цілісності держав, мирного врегулювання спорів та невтручання у внутрішні справи держав закріплені у Заключному акті Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01 серпня 1975 року, який визнається рф та Україною.

У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16 липня 1990 року (далі - Декларація) вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.

Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.

24 серпня 1991 року Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. Згідно з указаним документом територія України є неподільною та недоторканною.

Незалежність України визнали держави світу, серед яких і рф.

Статтями 1, 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Згідно зі статтею 5 Конституції України носієм суверенітету та єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Статтею 73 Конституції України, а визначено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішується питання про зміну території України.

Відповідно до статей 132-134 Конституції України територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території.

Згідно із ст. 1 Закону України «Про всеукраїнський референдум» від 26.01.2021, всеукраїнський референдум є формою безпосередньої демократії в Україні, способом здійснення влади безпосередньо Українським народом, що полягає у прийнятті (затвердженні) громадянами України рішень шляхом голосування у випадках і порядку, встановлених Конституцією України та цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст. 18 Закону України «Про всеукраїнський референдум» від 26.01.2021, всеукраїнський референдум щодо зміни території України - це форма прийняття громадянами України, які мають право голосу, рішення щодо затвердження прийнятого Верховною Радою України закону про ратифікацію міжнародного договору про зміну території України. Призначення всеукраїнського референдуму щодо зміни території України здійснюється постановою Верховної Ради України.

Згідно із ч.1 ст. 20 Закону України «Про всеукраїнський референдум» від 26.01.2021, у разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або окремих її місцевостях призначення (проголошення) та проведення всеукраїнського референдуму забороняється.

22 лютого 2022 року президент рф направив до Ради Федерації звернення про використання зс рф за межами рф, яке було задоволено.

24 лютого 2022 року президент рф публічно оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України.

24.02.2022 військовослужбовці зс рф шляхом збройної агресії із застосуванням зброї незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, Донецькій та Луганській областях та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення для держави і у такий спосіб здійснили тимчасову окупацію частини території України.

З метою протидії збройній агресії, Згідно з Указом Президента України Володимира Зеленського № 64/2022 від 24.02.2022, у зв;язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому неодноразово продовжено, востаннє з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб, відповідно до Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», від 01 травня 2023 року № 254/2023.

Таким чином, у період з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 по теперішній час на всій території України введено та діє правовий режим воєнного стану, що пов'язано із розв'язанням рф військової агресії проти України та веденням повномасштабних бойових дій на території України.

Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована рф територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.

Окупаційна адміністрація рф - сукупність державних органів і структур рф, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних рф самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Відповідно до ст. 42 Положення про закони і звичаї війни на суходолі IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі від 18 жовтня 1907 року, ратифікованої Україною 24.08.1991, територія визнається окупованою якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена і здатна виконувати свої функції.

У період з 24.02.2022 по цей час більшу частину території Херсонської області захоплено військовослужбовцями зс рф і вона знаходиться під тимчасовою окупацією держави-агресора.

Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25.04.2022 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) з 01.03.2022 до 11.11.2022» Херсонська міська територіальна громада, в тому числі місто Херсон перебували в тимчасовій окупації.

Після окупації Херсонської міської територіальної громади Херсонської області представниками збройних формувань російської федерації встановлено фактичний контроль над суспільним життям на цій території України та узурповані всі владні повноваження шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, впровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності громади міста, фактичної ліквідації приватної власності, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного та психологічного впливу окремих категорій та верств населення, в тому числі незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.

Разом з тим, в період квітня - травня 2022 року, представники збройних формувань рф всупереч порядку, встановленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими нормативно-правовими актами, на тимчасово окупованій території Херсонської міської територіальної громади цілеспрямовано створили підпорядковану, керовану та фінансовану російською федерацією окупаційну адміністрацію - так звану «військово-цивільну адміністрацію Херсонської області», в яку входили органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованою територією України, з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом території та реалізації всіх узурпованих владних повноважень.

При цьому, представники контрольованих російською федерацією самопроголошених органів узурпували виконання владних функцій держави, а також легітимних державних та комунальних підприємств, установ, організацій на тимчасово окупованій частині Херсонської міської територіальної громади Херсонської області, здійснювали підбір кадрів для зайняття посад в незаконних самопроголошених органах, державних та комунальних підприємствах, у тому числі із числа громадян України, які на той час перебували на вказаній тимчасово окупованій території, та мали за мету інтеграцію і подальше незаконне включення захопленої частини суверенної України до складу російської федерації.

Згідно указу, так званого голови військово-цивільної адміністрації Херсонської області в. сальдо, № 56-р, 01.06.2022 створено громадську раду при військовій цивільній адміністрації Херсонської області як постійно діючий консультативний орган.

28.06.2022 указом голови військово-цивільної адміністрації м. Херсону затверджено положення про громадська раду, відповідно до якого, метою діяльності суспільної ради є надання консультативної, інформаційної та організаційної допомоги військово-цивільної адміністрації в так званій нормалізації соціального, суспільно-політичного, ділового та культурного життя м. Херсону.

Достовірно знаючи про захоплення військовослужбовцями зс рф Херсонської області, та що її територія знаходиться під тимчасовою окупацією держави-агресора, що є загальновідомим фактом, громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та мешканець міста Херсону, будучи радикально налаштованим до діючої легітимної влади в Україні, діючи добровільно, умисно, розуміючи протиправність своїх дій, передбачаючи їх суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, реалізуючи свій злочинний намір спрямований на завдання шкоди національним інтересам України, переслідуючи особисті ідеологічні мотиви погодився на співпрацю з представниками окупаційної адміністрації створених державою-агресором, шляхом надання згоди на його призначення головою громадської організації при ВГА Херсонської області та вчинив публічні заклики до проведення референдумів на тимчасово окупованій території, за наступних обставин.

30 липня 2022 року (точний час досудовим розслідуванням не встановлений) ОСОБА_5 діючи, як голова громадської ради при ВГА, перебуваючи в тимчасово окупованому місті Херсон в актовому залі Херсонського державного університету за адресою: м. Херсон, вул. Університетська б. 27, добровільно прийняв участь у форумі «Мы вместе с Россией», організатором якого виступила окупаційна адміністрація держави-агресора, а саме військово-цивільна адміністрація та громадська рада Херсонської області, діючи умисно на підтримку держави - агресора, її окупаційної адміністрації та збройних формувань, а також утвердження окупаційної влади на захоплених збройними силами країни - агресора територіях України, взяв участь у голосуванні та закликав присутніх до прийняття декларації «Русский Херсон», підтримавши інтеграцію Херсонщини в єдиний економічний, технологічний, енергетичний і суспільно-політичний простір рф.

У подальшому, 20 вересня 2022 року (точний час досудовим розслідуванням не встановлений) ОСОБА_5 , перебуваючи на території тимчасово окупованого міста Херсон, достовірно розуміючи, що Україна є унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, діючи умисно, з метою завдання шкоди національним інтересам України, добровільно, публічно в супереч національним інтересам держави України, на засіданні так званої громадської ради, на якому були присутні не менше 35 осіб, у тому числі представники засобів масової інформації підконтрольні державі-агресору, розуміючи протиправність та суспільну небезпечність своїх дій, закликав до проведення референдуму про входження Херсонської області до складу рф та мотивування жителів Херсонської області підтримати це рішення, та виголосив промову до представників держави агресора «обращение с просьбой провести референдум» на тимчасово окупованій території Херсонської області.

Таким чином, громадянин України ОСОБА_5 , 1939 року народження, займаючи посаду голови громадської ради Херсонської області при ВГА, створеного окупаційною адміністрацією, добровільно, діючи на підтримку окупаційної влади держави агресора, вчив умисні дії, спрямовані на проведення незаконного референдуму з метою зміни меж території та державного кордону України у порушення порядку, встановленого Конституцією України, Закону України “Про національну безпеку України” шляхом публічних закликів до проведення незаконного референдуму на тимчасово окупованій території Херсонської області.

09.06.2023 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України у порядку статей 278- 279 КПК України - колабораційна діяльність, кваліфікуючими ознаками якого є: публічні заклики до проведення незаконного референдуму на тимчасово окупованій території.

У передбачений законом спосіб повідомлення про підозру та повістки про виклик ОСОБА_5 опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генерального прокурора України.

Підозрюваний ОСОБА_5 відповідно до статей 133, 135 КПК України викликалася 13, 16 та 19 червня 2023 року у період часу з 09 год.00 хв. по 17.год.00 хв. до слідчого відділу ХРУП ГУНП в Херсонської області або до найближчого територіально розташованого підрозділу органів поліції. Проте підозрюваний жодного разу не з'явився та про причини своєї неявки не повідомив.

09.06.2023 слідчим підозрюваному ОСОБА_5 через Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Кіровоградській та Миколаївській областях залучено захисника за призначенням - адвоката ОСОБА_4 .

20.06.2023 беручи до уваги те, що на теперішній час ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, а також те, що останній неодноразово викликався до органу досудового розслідування, шляхом опублікування повістки в газеті «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генерального прокурора України, але жодного разу на виклики слідчого не з'явився, не повідомивши при цьому про причини неявки, тобто переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності, у зв'язку з чим підозрюваний ОСОБА_5 оголошений в розшук.

Вина підозрюваного ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, підтверджується сукупністю зібраних в ході розслідування доказів, а саме:

Допитана у якості свідка ОСОБА_6 повідомила, що під час окупації міста Херсону, від окупаційної влади діяли штаби та приймальні пункти прийому громадян, які проводили агітаційні заходи за росію. Роздавали газети, брошури з написами, що росія тут назавжди. Активну участь у цих пунктах приймали 2 чоловіки похилого віку. Це був ОСОБА_7 та ОСОБА_8 . Також свідок неодноразово бачила відеороліки в інтернеті, де ці чоловіки агітували за росію.

Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками зі свідком ОСОБА_6 , остання впізнала та вказала на фото ОСОБА_5 як на особу, яка здійснювала агітацію за країну агресора.

Допитаний у якості свідка ОСОБА_9 повідомив, що ОСОБА_8 та ОСОБА_7 під час окупації м. Херсону агітували херсонців у прийняті участі у референдумі, видавали листівки, гуманітарну та фінансову допомогу від окупаційної адміністрації. Неодноразово бачив в інтернеті за їх участі відеороліки, де вони налаштовували людей проти української влади.

Відповідно до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками зі свідком ОСОБА_9 , останій впізнав та вказав на фото ОСОБА_5 як на особу, яка здійснювала агітацію за країну агресора.

Згідно протоколу огляду від 29.09.2022, оглянуто публікацію - відео у телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 20.09.2022 під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». Оглядом встановлено, що чоловік похилоговіку на зборах оголошує відповідне звернення до окупаційної влади з призивом до організації та проведення референдуму з питань приєднання херсонщини до складу рф.

Відповідно до висновку експерта № СЕ-19/115-23/2584-ФП від 05.06.2023, за результатами проведення експертного дослідження встановлено, що на відео, опублікованому у телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від ІНФОРМАЦІЯ_4 під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 », зображений ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно протоколу огляду від 20.02.2023, оглянуто інтернет публікацію у телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 20.09.2022 під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». Оглядом відеофайлу встановлено, що на 49 секунді відео, чоловік почав зачитувати з листка текст такого змісту (мовою оригіналу):

“изучив многочисленные обращения общественных организаций, отдельных жителей Херсонской области, общественный совет Херсонской области пришел к выводу, что наступила острая необходимость немедленного проведения референдума по вхождению Херсонской области в состав российской федерации. Мы, жители Херсонской земли, хотим жить в мире и согласии. Мы измотаны киевским режимом и его ставленниками, которые за время незалежности уничтожили нашу промышленность, сельское хозяйство, образование, здравоохранение, а также саму законность и веру в государство. Антинародный режим националистов и их рада приняла законы, исключающие возможность общения граждан на родном русском языке, запретили русскую литературу, до абсурда и неузнаваемости исказили нашу общую историю, сея ненависть и вражду между братскими славянскими народами россии, Украины и белоруссии. Нашим детям навязывались грязные и противоестественные ценности Запада, вызывающие шок своей отвратительной циничностью, противоречием нормам морали. Они выращивали из наших детей поколение оголтелых русофобов, националистов и откровенных фашистов. Более 30 лет, проведенных жителями Херсонщины в самостоятельной и незалежной Украине, показали всю разрушительную, грабительную и предательскую сущность современной украинской элиты, прорвавшейся к власти путем подкупа, подтасовки и обмана. Сегодня мы и наши дети подвергаемся чудовищным актам террора со стороны националистической власти Украины и стран западной Европы, членов НАТО, которые поставляет оружие для убийства мирных граждан Херсонщины. Считаем, как никогда необходимым принять волевое решение о немедленном проведении референдума по вхождению Херсонской области в состав российской федерации. Уверенны, инициатива будет полностью поддержана жителями Херсонщины, а вхождение в состав россии не только станет торжеством исторической справедливости, но и обезопасит территорию области, откроет новые возможности на пути к возрождению мощи нашей земли и возвращению к полноценной мирной жизни. Мы единый народ-победитель, и мы искренне верим в то, что голоса его сынов и дочерей будут услышаны”.

Згідно висновку експерта № СУ-19/116-23/4067-ПЧ від 08.05.2023 за результатами дослідження по експертній спеціальності 1.2 «Лінгвістичне дослідження писемного мовлення», висловлювання чоловіка на відео виражені у формі оцінно-мотивованого заклику - Заклик до проведення референдуму про входження Херсонської області до складу рф та мотивування жителів Херсонської області підтримати це рішення. Наведений заклик є прямим та публічним.

Згідно протоколу огляду від 19.04.2023, під час огляду приміщення Дніпровської міської ради, де розташовувалась одна з приймалень так званої громадської ради, виявлено газету «Наднепрянская Правда» від 14.07.2022, яка містить публікацію, що в Херсоні почали роботу обласна та міська громадські ради, і що очолив громадську раду Херсонської області ОСОБА_5 .

Відповідно до положення про громадську раду при ВГА м. Херсону, громадська рада є постійно діючим консультативним органом, а метою діяльності громадської ради є надання консультативної, інформаційної та організаційної допомоги військово-цивільної адміністрації в так званій нормалізації соціального, суспільно-політичного, ділового та культурного життя м. Херсону.

Згідно з протоколом обшуку від 25.04.2023, проведеного за місцем реєстрації ОСОБА_5 , виявлено та вилучено «уведомление о регистрации в системе индивидуального учета на имя ОСОБА_5 », а також банківську картку російського банку.

Згідно інформації з ГУНП в Херсонській області, Херсонської міської військової адміністрації та Херсонської обласної військової адміністрації, ОСОБА_5 не звертався із заявами про вчинення відносно нього кримінальних правопорушень з боку військових рф чи окупаційною владою, що свідчить про добровільність співпраці з окупаційною владою.

Вина підозрюваного ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 5 ст. 111-5 КК України, підтверджується і іншими матеріалами, добутими у ході досудового розслідування кримінального провадження.

Таким чином, вважаю, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.111-1 КК України, за яке передбачено покарання у виді позбавлення волі від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.

Досудовим розслідуванням отримано інформацію, що на теперішній час ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України - м. Генічеськ Херсонської області, що підтверджується показами свідка ОСОБА_10 .

Так, свідок ОСОБА_10 під час допиту показав, що зареєстрований і проживає у АДРЕСА_2 , по сусідству, а саме у будинку АДРЕСА_3 проживав ОСОБА_5 . На початку листопада 2022 року за адресою мешкання ОСОБА_5 приїхали військові на 2 автомобілях, один з яких був вантажний, інший - легковий. Овчаренко разом з дружиною на легковому автомобілі виїхали у невідомому напрямку, наскільки відомо свідку - на лівий берег. Це пов'язано з оголошеною окупаційною владою евакуацією. Враховуючи те, що ОСОБА_5 співпрацював з окупаційною адміністрацією, свідок вважає, що він виїхав з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Під час проведення обшуку 25.04.2023 за місцем реєстрації ОСОБА_5 , встановлено, що будинок зачинений, у ньому тривалий час ніхто не проживає.

Окрім цього, наразі є достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває в окупованому м. Генічеськ. Це підтверджено оглядом публікації від 25.04.2023 у проросійському телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_5 ». Оглядом відео встановлено, що 25.04.2023 в окупованому м. Генічеськ Херсонської області пройшла церемонія вручення посвідчень союзу журналістів росії, на якому був присутній і ОСОБА_5 . Так, на 30 секунді відеоряду чоловічий голос за кадром повідомляє (мовою оригіналу): «помимо журналистов на церемонии наградили памятным знаком за борьбу с нацизмом и неофашизмом ОСОБА_11 ». На відео продемонстровано посвідчення та медаль на ім'я ОСОБА_5 .

Крім того встановлено, що останній неодноразово викликався до органу досудового розслідування, шляхом опублікування повідомлень про виклик в засобах масової інформації, а саме у відповідному розділі газети «Урядовий кур'єр» та на веб-сайті Офісу Генерального прокурора, але жодного разу на виклики 13, 16, 19 червня 2023 не з'явився, не повідомивши при цьому про причини неявки, тобто переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Відповідно до п. 7, ч. 1 ст. 1-1 Закону України від 15.04.2014 № 1207- VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (зі змінами та доповненнями від 07.05.2022) визначено, що тимчасово окупована РФ територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування РФ та окупаційна адміністрація РФ встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування РФ встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації РФ.

Таким чином, під час досудового розслідування кримінального провадження № 42022232010000288 здобуто достатньо доказів для підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.111-1 КК України.

Зібрані у кримінальному провадженні докази беззаперечно вказують на те, що підозрюваний ОСОБА_5 належним чином повідомлений про проведення стосовно нього досудового розслідування, набуття ним статусу підозрюваного у цьому кримінальному провадженні відповідно до повідомлення про підозру від 09.06.2023, про необхідність його явки до слідчого СВ ХРУП ГУНП в Херсонській області для проведення процесуальних дій, а також на те, що підозрюваний ОСОБА_5 переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності на тимчасово окупованій території України.

Свідки, яких необхідно допитати під час розгляду даного клопотання, відсутні.

Доводи сторін у судовому засіданні:

В судовому засіданні прокурор подане клопотання підтримали, просили його задовольнити.

Захисник в судовому засіданні захисник зазначив, що безпосередньо не спілкувався із підзахисним, його позизія щодо обвинувачення йому невідома, а тому при розгляді клопотання покладається на розсуд суду.

Мотивація суду:

Заслухавши пояснення прокурора, захисника, дослідивши матеріали клопотання слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченим цим Кодексом, з урахуванням положень глави «Особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень».

Частина 2 статті 297-1 КПК України передбачає, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтею 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук.

Відповідно до ст. 297-4 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування, якщо прокурор, слідчий не доведе, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук.

Слідчим відділом Херсонського районного управління поліції ГУНП в Херсонській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022232010000288 від 16.09.2022 року за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Так, 09.06.2023 року у вказаному кримінальному провадженні складено письмове повідомлення про підозру громадянину України ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України у порядку статей 278- 279 КПК України - колабораційна діяльність, кваліфікуючими ознаками якого є: публічні заклики до проведення незаконного референдуму на тимчасово окупованій території.

У передбачений законом спосіб повідомлення про підозру та повістки про виклик ОСОБА_5 опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генерального прокурора України.

Підозрюваний ОСОБА_5 відповідно до статей 133, 135 КПК України викликалася 13, 16 та 19 червня 2023 року у період часу з 09 год.00 хв. по 17.год.00 хв. до слідчого відділу ХРУП ГУНП в Херсонської області або до найближчого територіально розташованого підрозділу органів поліції. Проте підозрюваний жодного разу не з'явився та про причини своєї неявки не повідомив.

Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст. 48 КПК України слідчий зобов'язаний забезпечити участь захисника у кримінальному провадженні у випадках, якщо відповідно до вимог ст. 52 КПК України участь захисника є обов'язковою, а підозрюваний, обвинувачений не залучив захисника.

09.06.2023 слідчим підозрюваному ОСОБА_5 через Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Кіровоградській та Миколаївській областях залучено захисника за призначенням - адвоката ОСОБА_4 .

20.06.2023 беручи до уваги те, що на теперішній час ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території Херсонської області, а також те, що останній неодноразово викликався до органу досудового розслідування, шляхом опублікування повістки в газеті «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генерального прокурора України, але жодного разу на виклики слідчого не з'явився, не повідомивши при цьому про причини неявки, тобто переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності, у зв'язку з чим підозрюваний ОСОБА_5 оголошений в розшук.

Вина підозрюваного ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, підтверджується сукупністю зібраних в ході розслідування доказів, а саме:

Показаннями свідка ОСОБА_6 , протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками зі свідком ОСОБА_6 , за яким остання впізнала та вказала на фото ОСОБА_5 як на особу, яка здійснювала агітацію за країну агресора.

Показаннями свідка ОСОБА_9 , протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками зі свідком ОСОБА_9 , згідно якого останій впізнав та вказав на фото ОСОБА_5 як на особу, яка здійснювала агітацію за країну агресора.

Протоколом огляду від 29.09.2022, оглянуто публікацію - відео у телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 20.09.2022 під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». Оглядом встановлено, що чоловік похилоговіку на зборах оголошує відповідне звернення до окупаційної влади з призивом до організації та проведення референдуму з питань приєднання херсонщини до складу рф.

Відповідно до висновку експерта № СЕ-19/115-23/2584-ФП від 05.06.2023, за результатами проведення експертного дослідження встановлено, що на відео, опублікованому у телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від ІНФОРМАЦІЯ_4 під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 », зображений ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно протоколу огляду від 20.02.2023, оглянуто інтернет публікацію у телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 20.09.2022 під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». Оглядом відеофайлу встановлено, що на 49 секунді відео, чоловік почав зачитувати з листка текст такого змісту (мовою оригіналу):

“изучив многочисленные обращения общественных организаций, отдельных жителей Херсонской области, общественный совет Херсонской области пришел к выводу, что наступила острая необходимость немедленного проведения референдума по вхождению Херсонской области в состав российской федерации. Мы, жители Херсонской земли, хотим жить в мире и согласии. Мы измотаны киевским режимом и его ставленниками, которые за время незалежности уничтожили нашу промышленность, сельское хозяйство, образование, здравоохранение, а также саму законность и веру в государство. Антинародный режим националистов и их рада приняла законы, исключающие возможность общения граждан на родном русском языке, запретили русскую литературу, до абсурда и неузнаваемости исказили нашу общую историю, сея ненависть и вражду между братскими славянскими народами россии, Украины и белоруссии. Нашим детям навязывались грязные и противоестественные ценности Запада, вызывающие шок своей отвратительной циничностью, противоречием нормам морали. Они выращивали из наших детей поколение оголтелых русофобов, националистов и откровенных фашистов. Более 30 лет, проведенных жителями Херсонщины в самостоятельной и незалежной Украине, показали всю разрушительную, грабительную и предательскую сущность современной украинской элиты, прорвавшейся к власти путем подкупа, подтасовки и обмана. Сегодня мы и наши дети подвергаемся чудовищным актам террора со стороны националистической власти Украины и стран западной Европы, членов НАТО, которые поставляет оружие для убийства мирных граждан Херсонщины. Считаем, как никогда необходимым принять волевое решение о немедленном проведении референдума по вхождению Херсонской области в состав российской федерации. Уверенны, инициатива будет полностью поддержана жителями Херсонщины, а вхождение в состав россии не только станет торжеством исторической справедливости, но и обезопасит территорию области, откроет новые возможности на пути к возрождению мощи нашей земли и возвращению к полноценной мирной жизни. Мы единый народ-победитель, и мы искренне верим в то, что голоса его сынов и дочерей будут услышаны”.

Згідно висновку експерта № СУ-19/116-23/4067-ПЧ від 08.05.2023 за результатами дослідження по експертній спеціальності 1.2 «Лінгвістичне дослідження писемного мовлення», висловлювання чоловіка на відео виражені у формі оцінно-мотивованого заклику - Заклик до проведення референдуму про входження Херсонської області до складу рф та мотивування жителів Херсонської області підтримати це рішення. Наведений заклик є прямим та публічним.

Згідно протоколу огляду від 19.04.2023, під час огляду приміщення Дніпровської міської ради, де розташовувалась одна з приймалень так званої громадської ради, виявлено газету «Наднепрянская Правда» від 14.07.2022, яка містить публікацію, що в Херсоні почали роботу обласна та міська громадські ради, і що очолив громадську раду Херсонської області ОСОБА_5 .

Відповідно до положення про громадську раду при ВГА м. Херсону, громадська рада є постійно діючим консультативним органом, а метою діяльності громадської ради є надання консультативної, інформаційної та організаційної допомоги військово-цивільної адміністрації в так званій нормалізації соціального, суспільно-політичного, ділового та культурного життя м. Херсону.

Згідно з протоколом обшуку від 25.04.2023, проведеного за місцем реєстрації ОСОБА_5 , виявлено та вилучено «уведомление о регистрации в системе индивидуального учета на имя ОСОБА_5 », а також банківську картку російського банку.

Згідно інформації з ГУНП в Херсонській області, Херсонської міської військової адміністрації та Херсонської обласної військової адміністрації, ОСОБА_5 не звертався із заявами про вчинення відносно нього кримінальних правопорушень з боку військових рф чи окупаційною владою, що свідчить про добровільність співпраці з окупаційною владою.

Вина підозрюваного ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 5 ст. 111-5 КК України, підтверджується і іншими матеріалами, здобутими у ході досудового розслідування кримінального провадження.

Досудовим розслідуванням отримано інформацію, що на теперішній час ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України - м. Генічеськ Херсонської області, що підтверджується показами свідка ОСОБА_10 .

Так, свідок ОСОБА_10 під час допиту показав, що зареєстрований і проживає у АДРЕСА_2 . По сусідству, а саме у будинку АДРЕСА_3 проживав ОСОБА_5 . На початку листопада 2022 року за адресою мешкання ОСОБА_5 приїхали військові на 2 автомобілях, один з яких був вантажний, інший - легковий. Овчаренко разом з дружиною на легковому автомобілі виїхали у невідомому напрямку, на скільки відомо свідку - на лівий берег. Це пов'язано з оголошеною окупаційною владою евакуацією. Враховуючи те, що ОСОБА_5 співпрацював з окупаційною адміністрацією, свідок вважає, що він виїхав з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Під час проведення обшуку 25.04.2023 за місцем реєстрації ОСОБА_5 , встановлено, що будинок зачинений, у ньому тривалий час ніхто не проживає.

Окрім цього, наразі є достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває в окупованому м. Генічеськ. Це підтверджено оглядом публікації від 25.04.2023 у проросійському телеграм каналі « ІНФОРМАЦІЯ_5 ». Оглядом відео встановлено, що 25.04.2023 в окупованому м. Генічеськ Херсонської області пройшла церемонія вручення посвідчень союзу журналістів росії, на якому був присутній і ОСОБА_5 . Так, на 30 секунді відеоряду чоловічий голос за кадром повідомляє (мовою оригіналу): «помимо журналистов на церемонии наградили памятным знаком за борьбу с нацизмом и неофашизмом ОСОБА_11 ». На відео продемонстровано посвідчення та медаль на ім'я ОСОБА_5 .

Крім того встановлено, що останній неодноразово викликався до органу досудового розслідування, шляхом опублікування повідомлень про виклик в засобах масової інформації, а саме у відповідному розділі газети «Урядовий кур'єр» та на веб-сайті Офісу Генерального прокурора, але жодного разу на виклики 13, 16, 19 червня 2023 не з'явився, не повідомивши при цьому про причини неявки, тобто переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Відповідно до п. 7, ч. 1 ст. 1-1 Закону України від 15.04.2014 № 1207- VII «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (зі змінами та доповненнями від 07.05.2022) визначено, що тимчасово окупована РФ територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування РФ та окупаційна адміністрація РФ встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування РФ встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації РФ.

Відповідно до ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним та оголошення його у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування.

Таким чином, під час досудового розслідування кримінального провадження № 42022232010000288 здобуто достатньо доказів для підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст.111-1 КК України.

Зібрані у кримінальному провадженні докази беззаперечно вказують на те, що підозрюваний ОСОБА_5 належним чином повідомлений про проведення стосовно нього досудового розслідування, набуття ним статусу підозрюваного у цьому кримінальному провадженні відповідно до повідомлення про підозру від 09.06.2023, про необхідність його явки до слідчого СВ ХРУП ГУНП в Херсонській області для проведення процесуальних дій, а також на те, що підозрюваний ОСОБА_5 переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності на тимчасово окупованій території України.

Таким чином, надані до клопотання матеріали обґрунтовують, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, а тому наявні підстави для задоволення клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування,

Керуючись ст.ст. 297-1, 297-2, 297-3 КПК України, статтями 1-1, 12, Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», ч.2 ст.376КПК України, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

Клопотання прокурора задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022232010000288 від 16.09.2022 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, щодо підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований: АДРЕСА_1 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 .

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали буде проголошено о 12 годині 10 хвилин 30 червня 2023 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1