Рішення від 30.06.2023 по справі 440/1917/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/1917/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петрової Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправною бездіяльності, визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача стосовно позивача щодо переведення та перерахунку пенсії за віком державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу",

- визнати незаконним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Полтавській області №916240129652 від 07.12.2022 щодо відмови позивачу у переведенні на пенсію за віком згідно Законом України "Про державну службу",

- зобов'язати ГУ ПФУ в Полтавській області зарахувати до стажу державної служби період роботи позивача з 24.01.1983 по 03.08.1984 в Решетилівському райкомі ЛКСМ України Полтавської області з 04.08.1984 по 21.09.1986 на посаді заступника голови виконкому Решетилівської селищної ради народних депутатів Полтавської області, з 22.09.1986 по 30.08.1991 на посаді інструктора заввідділом в Решетилівському райкомі Компартії України Полтавської області, з 10.04.1998 по 08.02.2018 на посаді селищного голови Решетилівської селищної ради Полтавської області, Решетилівського міського голови,

- зобов'язати ГУ ПФУ в Полтавській області перевести з 30.11.2022 позивача на пенсію за віком державного службовця згідно з Законом України "Про державну службу",

- зобов'язати ГУ ПФУ в Полтавській області здійснити дії, а саме: перерахувати пенсію позивача за віком (державного службовця) з 30.11.2022 на дату ухвалення судового рішення та виплатити різницю між перерахованою та виплаченою пенсією.

В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення». З 10.01.2020 переведений на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується пенсійним посвідченням серія НОМЕР_1 від 22.01.2020 р. Згідно трудової книжки серія НОМЕР_2 від 12.08.1977 р. та Архівної довідки Державного архіву Полтавської області Полтавської обласної військової адміністрації від 23.01.2023 р. ОСОБА_1 з 24.01.1983 р. по 03.08.1984 р. працював в Решетилівському райкомі ЛКСМ України Полтавської області. Згідно трудової книжки серія НОМЕР_2 від 12.08.1977 р. та Архівної довідки архівного відділу Полтавської районної військової адміністрації від 06.01.2023 р. ОСОБА_1 з 04.08.1984 р. по 21.09.1986 р. був обраний заступником голови виконкому Решетилівської селищної Ради народних депутатів Полтавської області. Згідно трудової книжки серія НОМЕР_2 від 12.08.1977 р. та Архівної довідки Державного архіву Полтавської області Полтавської обласної військової адміністрації від 23.01.2023 р. ОСОБА_1 22.09.1986 р. по 30.08.1991 р. працював в Решетилівському райкомі Компартії України Полтавської області. Згідно трудової книжки серія НОМЕР_2 від 12.08.1977 р. та Архівної довідки архівного відділу Полтавської районної військової адміністрації від 06.01.2023 р. ОСОБА_1 з 10.04.1998 р. по 08.02.2018 р. працював на посаді селищного голови Решетилівської селищної ради Полтавської області, яка з 03.01.2018 р. перейменована на Решетилівський міський голова. Згідно з Протоколом та Розпорядженням ГУ Пенсійного фонду України в Полтавській області ОСОБА_1 призначена пенсія за віком та зарахований страховий стаж 39 років 4 місяців 11 днів (коефіцієнт стажу - 0,39333) та заробітну плату за період з 01.07.2000 р. по 28.02.2018р. (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 3,26104). Загальний розмір пенсії за віком становить - 8018,70 грн. 30 листопада 2022 р. позивач звернувся до сектору з питань призначення та перерахунків пенсій № 6 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо переведення та отримання пенсії згідно Закону України «Про державну службу». Відповідно до рішення від 07.12.2022 № 916240129652 Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області позивачу було відмовлено у призначенні пенсії згідно Закону України «Про державну службу» в зв'язку з відсутністю необхідного стажу на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу». Позивач зазначає, що на момент звернення з заявою про призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ ОСОБА_1 мав необхідний спеціальний і загальний трудовий стаж та досяг відповідного віку для призначення йому такої пенсії.

Ухвалою суду від 06.03.2023 прийнято позов до розгляду та відкрито провадження у справі №440/1917/23, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

21.03.2023 до суду від відповідача надійшов відзив на позов в якому зазначено, що ОСОБА_1 , звернувся 30.11.2022 року до відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” на пенсію відповідно до Закону України “Про державну службу”. Аналізом наданих позивачем документів і трудової книжки встановлено, що стаж його роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України відсутній. Враховуючи вищевикладене прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 у переведенні на пенсію відповідно до Закону України “Про державну службу” у зв'язку з відсутністю 20-річного стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Розгляд даної справи, відповідно до статті 258, частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.

З матеріалів справи вбачається, що 30.11.2022 позивач звернувся до Решетилівського об'єднаного управління ПФУ із заявою за призначенням /перерахунком пенсії.

Рішенням ГУ ПФУ в Полтавській області від 07.12.2022 №916240129652 відмовлено позивачу у призначенні пенсії та зазначено, що аналізом наданих гр. ОСОБА_1 документів і трудової книжки встановлено, що стаж його роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України відсутній. Враховуючи вищевикладене прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 у переведенні на пенсію відповідно до Закону України “Про державну службу” у зв'язку з відсутністю 20-річного стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Позивач не погоджуючись із зазначеним рішенням звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступного висновку.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначаються Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII).

Відповідно до п. 2 розд. ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII, з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 28.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Зокрема, п. 10, 12 розд. ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першою статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» № 889-VIII, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.02.2019 у справі № 822/524/18, у постанові Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 687/545/17.

У даному випадку з спірного рішення вбачається, що позивачу відмовлено у переведенні на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у зв'язку з відсутністю 20-річного стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України.

Разом з тим, записів трудової книжки серія НОМЕР_2 від 12.08.1977 р. ОСОБА_1 з 04.08.1984 р. по 21.09.1986 р. був обраний заступником голови виконкому Решетилівської селищної Ради народних депутатів Полтавської області.

Також згідно трудової книжки серія НОМЕР_2 від 12.08.1977 р. ОСОБА_1 22.09.1986 р. по 30.08.1991 р. працював в Решетилівському райкомі Компартії України Полтавської області.

Крім того, згідно трудової книжки серія НОМЕР_2 від 12.08.1977 р. з 10.04.1998 р. по 08.02.2018 р. працював на посаді селищного голови Решетилівської селищної ради Полтавської області, яка з 03.01.2018 р. перейменована на Решетилівський міський голова.

Згідно з ст. 46 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII визначені особливості стажу державної служби, зокрема у частині 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.

Згідно пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Отже, в даному випадку слід керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283 (далі - Порядок № 283), відповідно до пункту 1 якого, цим Порядком визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.

Обставина щодо втрати чинності Порядку №283, у зв'язку із затвердженням 25.03.2016 постановою № 229 Кабінету Міністрів України нового Порядку обчислення стажу державної служби, судом не враховується, оскільки його норми були чинними на час здобуття позивачем стажу державної служби (далі - Порядок № 229).

Порядок № 229 у пункті 6 містить аналогічну норму, як і в пункті 8 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про державну службу № 889-VIII про те, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Тобто, обчислення стажу державної служби за періоди роботи до 01.05.2016 здійснюється відповідно до Порядку № 283.

Згідно з п. 2 Порядку № 283 до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" №2493-III від 07.06.2001, в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад, зокрема: четверта категорія - посади голів постійних комісій з питань бюджету обласних, Київської та Севастопольської міських рад (у разі коли вони працюють у раді на постійній основі), керівників управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, Севастопольської міської та секретаріату Київської міської рад, секретарів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, заступників міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) голів з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, директорів, перших заступників, заступників директорів департаментів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, міських (міст районного значення) голів, селищних і сільських голів, посади заступників голів районних рад.

Згідно з п. 4 Порядку №229, до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Враховуючи наведене, періоди роботи позивача з 24.01.1983 по 03.08.1984 в Решетилівському райкомі ЛКСМ України Полтавської області з 04.08.1984 по 21.09.1986 на посаді заступника голови виконкому Решетилівської селищної ради народних депутатів Полтавської області, з 22.09.1986 по 30.08.1991 на посаді інструктора заввідділом в Решетилівському райкомі Компартії України Полтавської області, з 10.04.1998 по 08.02.2018 на посаді селищного голови Решетилівської селищної ради Полтавської області, Решетилівського міського голови, слід зарахувати до стажу державної служби.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про протиправність рішення ГУ ПФУ в Полтавській області №916240129652 від 07.12.2022 щодо відмови позивачу у переведенні на пенсію за віком згідно Законом України "Про державну службу".

Водночас у даному випадку з огляду на те, що відповідачем було прийнято оскаржуване рішення №916240129652 від 07.12.2022, яке в ході розгляду даної справи визнано судом протиправним та скасовано, вимоги позивача щодо визнання протиправною бездіяльності відповідача стосовно позивача щодо переведення та перерахунку пенсії за віком державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу", є такими, що задоволенню не підлягають з огляду на те, що суб'єктом владних повноважень було реалізовано надану компетенцію.

Таким чином, у даному випадку відсутня бездіяльність відповідача стосовно позивача щодо переведення та перерахунку пенсії за віком державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу".

Відповідно до ч.3 ст.45 Закону №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Враховуючи, що матеріалами справи підтверджується відповідність віку, наявного загального стажу та стажу державної служби позивача, визначених статтею 37 Закону №3723-ХІІ, суд вважає, що слід зобов'язати відповідача перевести позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України Про державну службу з дати подання заяви, тобто з 30.11.2022 та зобов'язати відповідача перерахувати позивачу пенсію за віком з 30.11.2022, з урахуванням проведених виплат.

Водночас вимоги позивача в частині виплати різницю між перерахованою та виплаченою пенсією, задоволенню не підлягають з огляду на їх передчасність.

Згідно із ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, на підставі зібраних та досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до частини 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у розмірі 1073,60 грн.

Таким чином, при задоволенні позову позивача суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1073,60 грн.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Соборності, буд. 66, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 13967927) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області управління пенсійного забезпечення, надання житлових субсидій та пільг від 07.12.2022 №916240129652.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати до стажу державної служби період роботи ОСОБА_1 з 24.01.1983 по 03.08.1984 в Решетилівському райкомі ЛКСМ України Полтавської області, з 04.08.1984 по 21.09.1986 на посаді заступника голови виконкому Решетилівської селищної ради народних депутатів Полтавської області, з 22.09.1986 по 30.08.1991 на посаді інструктора заввідділом в Решетилівському райкомі Компартії України Полтавської області, з 10.04.1998 по 08.02.2018 на посаді селищного голови Решетилівської селищної ради Полтавської області, Решетилівського міського голови.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з дати подання заяви, тобто з 30.11.2022.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком з 30.11.2022, з урахуванням проведених виплат.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Л.М. Петрова