Рішення від 29.06.2023 по справі 280/341/23

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

29 червня 2023 року Справа № 280/341/23 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (вул. Сталеварів, 14, м. Запоріжжя, 69035, ЄДРПОУ 00130926) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр-т Соборний, 166, м. Запоріжжя, 69107 ЄДРПОУ 44118663) про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «Запоріжжяобленерго» (далі - позивач) звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати Рішення щодо можливості виконання платником податків свого податкового обов'язку № 32159/6/08-1-04-05-03 від 13 грудня 2022 року, прийняте Головним управлінням ДПС у Запорізькій області.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що у відповідності до приписів Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, який був затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225 (далі - Порядок №225), 02 грудня 2022 року позивачем на адресу відповідача подана заява про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, в якій позивачем зазначено підстави, через наявність яких у позивача відсутні можливості своєчасно виконувати окремі податкові обов'язки, та відповідно до якої позивач просив прийняти рішення щодо неможливості своєчасного виконання податкових обов'язків. До заяви були додані документи, які підтверджують обставини, наведені у заяві. Зазначена заява надіслана відповідачу для розгляду в частині податків і зборів, які обслуговуються відповідачем. Рішенням відповідача від 13 грудня 2022 року №32159/6/080-1-04-05-03 було одночасно визнано неможливість та можливість своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку у відповідних частинах. Зокрема, відповідачем визнано неможливим своєчасне виконання позивачем свого податкового обов'язку в частині подання податкової звітності та сплати екологічного податку по об'єктах оподаткування, які знаходяться на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходяться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями рф, до усунення обставин, що зумовили подання такої заяви. Позивач вважає, оскаржуване рішення протиправним в частині визнання можливості своєчасного виконання ним податкового обов'язку дотримання термінів подання декларації екологічного податку, оскільки в цій частині рішення було прийняте на підставі помилкового та необґрунтованого висновку про можливість позивачем виконання вказаного податкового обов'язку та без врахування наведених позивачем підстав, обґрунтувань та наданих доказів.

Ухвалою суду від 09 січня 2023 року позовну заяву залишено без руху та позивачу наданий строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання позивачем суду: уточненої позовної заяви із зазначенням у ній відомостей щодо особи представника позивача, а також обґрунтувань з приводу того, яким чином оскаржуване позивачем в судовому порядку рішення ГУ ДПС у Запорізькій області порушує його права, свободи та інтереси; документу про сплату судового збору; статутних документів позивача та/або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

27 січня 2023 року від позивача до суду надійшли усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 31 січня 2023 року відкрито провадження у справі №280/341/23; ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

21 лютого 2023 року відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог ПАТ «Запоріжжяобленерго» та зазначає, що ПАТ "ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО" порушено строк, встановлений пунктом 3 розділу II Порядку, для звернення з заявою від 02 грудня 2022 року №001-06.08/2672 (вх. № 46554/6 від 02 грудня 2022 року) щодо неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку з екологічного податку по наступним громадам: Мелітопольська міська ТГ, Приазовська селищна ТГ, Якимівська селищна ТГ, та Головним управлінням ДПС у Запорізькій області не встановлено обставин, передбачених пунктом 4 розділу II Порядку, для подання такої заяви. За таких обставин, звернення платника на підставі пункту 4 Порядку є передчасним. Просить у задоволенні позову відмовити.

Також, 21 лютого 2023 року представником Головного управління ДПС у Запорізькій області подано відзив на позовну заяву, у прохальній частині якого, зокрема, останній просить суд провести розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою суду від 28 лютого 2023 року у задоволенні вищезазначеного клопотання ГУ ДПС у Запорізькій області відмовлено.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

02 грудня 2022 року ПАТ “Запоріжжяобленерго” подало до Головного управління ДПС у Запорізькій області заяву про відсутність можливостей своєчасно виконувати податковий обов'язок під час воєнного стану відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 XX Перехідних положень Податкового кодексу України, а саме: про неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок з екологічного податку по наступним громадам: Мелітопольська міська громада, Приазовська селищна територіальна громада, Якимівська селищна територіальна громада. У заяві позивач вказує про те, що у 2002 році не виконує податковий обов'язок щодо подання щоквартальної звітності з екологічного податку по переліченим громадам у зв'язку із відсутністю даних про викиди зі стаціонарних джерел забруднення. До заяви також надано пакет документів на підтвердження неможливості своєчасного виконання позивачем податкового обов'язку з екологічного податку (подання податкової звітності та сплата податку).

13 грудня 2022 року Головним управлінням ДПС України у Запорізькій області винесено рішення №32159/6/08-1-04-05-03 щодо можливості своєчасного виконання платником податків ПАТ “Запоріжжяобленерго” свого податкового обов'язку, в обґрунтування якого зазначено наступне.

ПАТ "ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО" у строк встановлений пунктом 3 розділу II Порядку подано до Головного управління ДПС у Запорізькій області заяву від 29 вересня 2022 року №001-06.04/2057 (вх. № 38718/6 від 30 вересня 2022 року) про відсутність можливостей своєчасно виконувати податкові зобов'язання під час воєнного стану (п.69.1 підрозділ 10 розд. XX ПКУ), а саме: виконувати податкові обов'язки з екологічного податку (подання податкової звітності та сплата податку), граничні строки виконання припадають на період з 24 лютого 2022 року до відновлення можливостей їх виконання, по наступним громадам: Бердянська територіальна громада (далі - ТГ), Токмацька міська ТГ, Чернігівська селищна ТГ, Приморська ТГ, Василівська ТГ, Дніпрорудненьська ТГ, Малобілозерська ТГ, Михайлівська ТГ, Степногірська ТГ, Кам'янсько-Дніпровська міська ТГ, Чкаловська сільська ТГ, Веселівська селищна ТГ, Розівська ТГ, Енергодарська міська ТГ, Гуляйпільська міська ТГ, Пологівська міська ТГ, Кам'янська селищна ТГ, Оріхівська міська ТГ, Великобілозерська ТГ.

Головним управління ДПС у Запорізькій області розглянуто заяву ПАТ "ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО" від 29 вересня 2022 року №001-06.04/2057 (вх. № 38718/6 від 30 вересня 2022 року), додатково надані обґрунтування та документи (вх. № 42224/6 від 02 листопада 2022 року) і прийнято рішення про неможливість виконання податкових обов'язків в частині дотримання термінів подання податкової звітності та сплати екологічного податку з 24 лютого 2022 року до усунення обставин, що зумовили такої заяви, по переліченим громадам.

В той же час, ПАТ "ЗАПОРІЖЖЯОБЛЕНЕРГО" порушено строк, встановлений пунктом 3 розділу II Порядку, для звернення з заявою від 02 грудня 2022 року №001-06.08/2672 (вх. № 46554/6 від 02 грудня 2022 року) щодо неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку з екологічного податку по наступним громадам: Мелітопольська міська ТГ, Приазовська селищна ТГ, Якимівська селищна ТГ, та Головним управлінням ДПС у Запорізькій області не встановлено обставин, передбачених пунктом 4 розділу II Порядку, для подання такої заяви. За таких обставин, звернення платника на підставі пункту 4 Порядку є передчасним.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку відносинам, які виникли між сторонами спору, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Під час перевірки правомірності оскаржуваного рішення суд враховує, чи прийнято воно з використанням повноважень та спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискредитації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь яким несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Пунктом 69 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України, в редакції Закону України № 2260-IX від 12 травня 2022 року “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану” установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Відповідно до пункту 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов'язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.

Платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня переходу таких платників на застосування особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 2 відсотки за умови виконання ними таких податкових обов'язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки.

У разі самостійного виправлення платником податків у податкових періодах до 25 липня 2022 року, з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 цього Кодексу, помилок, що призвели до заниження податкового зобов'язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, та пені.

Платники податку на додану вартість, тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, передбаченого пунктом 50.1 статті 50 цього Кодексу, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов'язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 затверджено:

- Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України;

- Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента;

- Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента.

Згідно із пунктом першим розділу І Порядку № 225, порядок розроблено відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі - Кодекс) з метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо.

Пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 225 визначено наступне:

До платників податків / податкових агентів, які не можуть виконувати податкові обов'язки, передбачені Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, застосовуються правила для підтвердження можливості чи неможливості виконання платником такого обов'язку, передбачені цим Порядком.

Підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є:

1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;

4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків);

5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами:

посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;

юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.

6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації;

7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

Відповідно до пункту 3 розділу ІІ Порядку № 225 до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.

У разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.

Заява має містити:

повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) платника податків;

код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;

реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);

податкову адресу платника податків;

найменування контролюючого органу, до якого подається заява;

дату подання заяви;

чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів;

вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ);

які саме податкові обов'язки не мав / не має можливості виконати платник податків;

інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки, або інформацію щодо обставин, пов'язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією Російської Федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями Російської Федерації;

підписи платника податку - фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

За наявності інших документів, інформації, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок, платники податків - юридичні особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, надають такі документи (копії документів). Платники податків - фізичні особи, зокрема самозайняті особи надають інші документи, інформацію, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок разом із документом, що підтверджує таку особу.

Пунктом 4 розділу ІІ Порядку № 225 передбачено, що до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких після дати набрання чинності цим Порядком з'явилася можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.

У разі відсутності у платника податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, можливості подати таку заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію у строки, визначені пунктом 3 цього розділу, платник податків подає заяву та відповідні документи (копії документів), інформацію одночасно з набуттям можливості виконання одного із податкових обов'язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов'язання тощо) таким платником податку, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючий орган, але не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платника податків.

Пунктами 7, 8 розділу ІІ Порядку № 225 визначено, що платники податків, які не подали у строки, встановлені пунктами 3 та 4 цього розділу, заяви у довільній формі та відповідних документів (копії документів), що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи або щодо яких контролюючий орган прийняв вмотивоване рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків свого податкового обов'язку, вважаються такими, що мають можливість своєчасно виконати податкові обов'язки у терміни, визначені Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

Платники податків зобов'язані зберігати протягом строку давності, встановленого Кодексом, оригінали відповідних документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку.

На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов'язані пред'явити оригінали документів, що підтверджують неможливість виконання податкового обов'язку, передбаченого Кодексом або іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи.

Платники податків подають до контролюючого органу заяву та документи в електронній формі шляхом надсилання через Електронний кабінет або у паперовій формі шляхом подання до контролюючого органу за місцем податкової адреси або будь-якого сервісного центру контролюючого органу, або надсилання поштою з повідомленням про вручення.

Зі змісту оскаржуваного рішення та відзиву відповідача судом встановлено, що відповідачем була визнана можливість своєчасного виконання позивачем свого податкового обов'язку щодо екологічного податку (подання звітності та сплата податку) у 2022 році, у зв'язку із порушенням позивачем строків звернення до податкового із заявою стосовно неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку, визначених пунктом 3 розділу ІІ Порядком №225.

Суд зазначає, у відповідності до пункту 3 розділу ІІ Порядком №225 заява про відсутність можливості своєчасно виконувати податковий обов'язок під час воєнного стану подається платником податків у строк, не пізніше 30 вересня 2022 року разом із пакетом відповідних документів.

В той же час, з матеріалів справи вбачається, що заява про відсутність можливості своєчасно виконувати податковий обов'язок під час воєнного стану подана позивачем до відповідача 02 грудня 2022 року, тобто з порушенням вимог пункту 3 розділу ІІ Порядком №225.

Також, суд зазначає, про неможливість застосування до спірних правовідносин пункту 4 розділу ІІ Порядком №225, оскільки відлік строків звернення до податкового органу із заявою про відсутність можливості своєчасно виконувати податковий обов'язок під час воєнного стану безпосередньо пов'язаний із датою, з якої у платника податків фактично з'явилась можливість виконувати свій податковий обов'язок.

Враховуючи дату звернення позивача до відповідача із заявою про відсутність можливості своєчасно виконувати податковий обов'язок під час воєнного стану (02 грудня 2022 року), а також відсутність в матеріалах справи доказів на підтвердження факту відновлення у позивача можливості виконувати свій податковий обов'язок, Головне управління ДПС у Запорізькій області правомірно прийняло рішення щодо можливості виконання ПАТ «Запоріжжяобленерго» свого податкового обов'язку, яке відповідає пунктам 7, 8 розділу ІІ Порядку № 225.

При цьому, судом не беруться до уваги доводи позивача з приводу того, що з урахуванням положень пункту 69.1 підрозділу 10 розділу ІІ ПК України він не обмежений строками подачі до податкового органу заяви про відсутність можливості своєчасно виконувати податковий обов'язок під час воєнного стану, оскільки вказана стаття містить інформацію щодо строку, протягом якого платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасну подачу/не подачу податкової звітності, однак жодним чином не встановлює строку звернення до податкового органу із заявою про відсутність можливості своєчасно виконувати податковий обов'язок під час воєнного стану.

Отже, позиція податкового органу є обґрунтованою.

Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням викладеного у сукупності суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог Публічного акціонерного товариства “Запоріжжяобленерго”.

Враховуючи той факт, що суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви Публічного акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (вул. Сталеварів, 14, м. Запоріжжя, 69035, ЄДРПОУ 00130926) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр-т Соборний, 166, м. Запоріжжя, 69107 ЄДРПОУ 44118663) про визнання протиправним та скасування рішення, - відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення виготовлено та підписано 29 червня 2023 року.

Суддя Д.В. Татаринов