Постанова від 28.06.2023 по справі 675/706/23

Код категорії

Справа № 675/706/23

Провадження № 2-а/685/5/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 червня 2023 року

Теофіпольський районний суд Хмельницької області

в складі головуючого судді : Самойлович А. П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Теофіполь Хмельницького району Хмельницької області за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України та інспектора відділу безпеки дорожнього руху Управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України старшого лейтенанта поліції Лишень Віталія Миколайовича про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕАС № 6857503 від 19 квітня 2023 року,

ВСТАНОВИВ:

27 квітня 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що постановою інспектора ВБДР УПП в Хмельницькій обл. ДПП НП України старшого лейтенанта поліції Лишень В.М. його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 121 КУПАП у виді штрафу в сумі 850 грн. З постановою не згідний, просить її скасувати та закрити провадження.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що згідно п. 6 Порядку державної реєстрації автомобілів, затвердженої Постановою КМ України від 07 вересня 1998 року № 1388, передбачено, що транспортні засоби реєструються за юридичними або фізичними особами в сервісних центрах МВС або через ЦНАП. Пунктом 7 даного Порядку зазначено, що власники транспортних засобів зобов'язані їх зареєструвати протягом 10 днів після придбання або митного оформлення, також передбачені окремі виключення з цих правил.

Постановою КМ України від 04 березня 2022 року № 190 було внесено зміни, якими передбачені у пункті 7 вищезазначеного Порядку окрему спеціальну підставу для продовження строку державної реєстрації транспортних засобів - введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. При цьому введено новий строк реєстрації автомобіля, відлік якого починається з дня, наступного за днем припинення (скасування) воєнного стану, а саме, у разі припинення або скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях власники зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом 90 днів.

Позивач зазначає, що на час дії воєнного стану, який запроваджено 24 лютого 2022 року на всій території України і продовжено на час виникнення спірних правовідносин, реєстрація чи перереєстрація придбаних або ввезених транспортних засобів не є обов'язковою. Таку реєстрацію Кабінет Міністрів України дозволив здійснити протягом 90 днів після припинення (скасування) воєнного стану.

Відповідачем УПП в Хмельницькій області ДПП направлено до суду письмовий відзив, згідно якого просить відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Заперечення обґрунтовані тим, що абзацом 2 пункту 7 Порядку, на який посилається позивач, передбачена заборона експлуатації транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) в уповноважених органах МВС. Згідно пунктів 47 та 48 цього ж Порядку визначено, що на транспортні засоби, які доставляються своїм ходом до місця державної реєстрації з торговельних організацій видаються номерні знаки для разових поїздок строком на 2 місяці, про що робиться відмітка в реєстраційних документах або в документах, що підтверджують правомірність придбання ТЗ.

Заборона експлуатації незареєстрованих (не перереєстрованих) транспортних засобів передбачена також статтею 37 Закону України «Про дорожній рух» та пунктом 2.9 «в» Правил дорожнього руху.

Відповідач зазначає, що покупцем, згідно наданої позивачем копії договору купівлі-продажу, право власності на автомобіль, яким керував позивач, набуто 17 травня 2022 року, в той же день видано номерні знаки НОМЕР_1 для разових поїздок, тому за даних умов водій міг керувати автомобілем протягом двох місяців до 17 липня 2022 року, що не було б порушенням, після чого мав би тримати ТЗ на майданчику чи в гаражі до скасування воєнного стану, не здійснюючи його експлуатацію, а по завершенню воєнного стану здійснити його реєстрацію.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов переконання про відсутність підстав для задоволення позову.

Відповідно до оскаржуваної постанови, 19 квітня 2023 року о 13:37:34 в м. Ізяслав по вул. Микитюка, 107 водій ОСОБА_1 керував автомобілем Ford Transit з номерним знаком НОМЕР_2 не зареєстрованим в уповноважених органах МВС, чим порушив п. 2.9.в ПДР, за що його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 121 КУПАП у виді штрафу в сумі 850 грн.

Відповідальність за ч. 6 ст. 121 КУПАП настає за керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в Україні в установленому порядку.

Статтею 34 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, а також відсутності будь-яких обтяжень, в тому числі за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортних засобів, присвоєнням буквенно-числової комбінації номерних знаків з їх видачею або без такої, оформленням і видачею реєстраційних документів та/або їх формуванням в електронному вигляді.

Державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування транспортні засоби усіх типів: автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи і напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби та мопеди, що використовуються на автомобільних дорогах державного значення. Державна реєстрація транспортних засобів здійснюється територіальними органами МВС України.

Процедура державної реєстрації (перереєстрації) транспортних засобів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків визначена Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388, який є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх.

Пунктом 7 цього Порядку передбачений обов'язок власників транспортних засобів та осіб, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представників зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення.

Частиною першою статті 37 Закону України «Про дорожній рух» та абзацом другим пункту 7 вищезазначеного Порядку передбачена заборона експлуатації транспортних засобів, що не зареєстровані (перереєстровані) в уповноважених органах МВС.

Пунктом 2.9 «в» Правил дорожнього руху передбачена заборона керування транспортним засобом, не зареєстрованим в уповноваженому органі МВС.

Позивачем надані копії договору № АВ606 поставки (купівлі-продажу) від 02 травня 2022 року та акт огляду реалізованого транспортного засобу № 6905/22/000062 від 17 травня 2022 року, відповідно до яких покупцеві ТОВ СГП «Агрос-віста» був переданий придбаний на підставі договору вантажний автомобіль Ford Transit з номерним знаком для разових поїздок НОМЕР_2 .

Факт керування цим автомобілем на вулиці в м. Ізяслав після більш ніж одинадцяти місяців після одержання від продавця визнав сам позивач у своїй позовній заяві. Факт керування ОСОБА_1 автомобілем Ford Transit з номерним знаком для разових поїздок НОМЕР_2 (червоного кольору) також підтверджується наданим відповідачем відеозаписом. Відомості про технічний засіб, яким здійснено фото та відеозапис, внесено до оскаржуваної постанови.

Суд не погоджується з думкою позивача щодо можливості керування та експлуатації незареєстрованого автомобіля продовж дії воєнного стану та 90 днів після його завершення.

Так, дійсно пунктом 7 вищезазначеного Порядку продовжено строк державної реєстрації транспортних засобів у разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях з покладенням обов'язку власників зареєструвати транспортний засіб впродовж дев'яноста днів після припинення або скасування воєнного стану. Дана норма передбачає можливість власнику не здійснювати державну реєстрацію або перереєстрацію транспортного засобу у період дії воєнного стану та відсутність відповідальності за те, що транспортний засіб не буде зареєстрований у встановленому порядку у цей період.

Однак вищезазначені нормативні акти не передбачають тотожність понять «керування та експлуатація транспортного засобу» та «державна реєстрація транспортного засобу», як помилково вважає позивач.

Відстрочення обов'язку власника зареєструвати придбаний транспортний засіб на період дії воєнного стану та 90 днів після його завершення не наділяє власника цього транспортного засобу правом його експлуатації, в тому числі керування на вулично-дорожній мережі загального користування, у цей період.

Судом не вбачається порушень в тому, що, як зазначає позивач у позовній заяві, у оскаржуваній постанові не зазначено назви, дати нормативно-правового акту, яким обґрунтовується накладення адміністративного стягнення, оскільки постанова містить конкретну статтю та частину статті Кодексу України про адміністративні правопорушення (скорочено КУпАП) - ст. 121 ч. 6, вимог зазначення дати прийняття цього Кодексу та його номеру немає.

Таким чином, суд дійшов висновку, що матеріалами справи підтверджується факт керування ОСОБА_1 автомобілем, не зареєстрованим в уповноважених органах МВС, чим порушено вимоги пункту 2.9 «в» Правил дорожнього руху, тому в його діянні наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 121 КУПАП.

Інспектор відповідача при винесенні спірної постанови діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, тому підстав для скасування постанови немає.

Керуючись ст.ст. 34, 37 Закону України «Про дорожній рух», пунктами 6, 7 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим Постановою КМ України від 07 вересня 1998 року № 1388, пунктом 2.9 «в» Правил дорожнього руху, ст.ст. 121 ч. 6, 222, 254, 258, 284, 288, 293 КУПАП, ст.ст. 246, 286 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії ЕАС № 6857503, винесену 19 квітня 2023 року інспектором відділу безпеки дорожнього руху Управління патрульної поліції в Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України старшим лейтенантом поліції Лишень Віталієм Миколайовичем, залишити без змін, а позов ОСОБА_1 без задоволення.

Рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Теофіпольський районний суд протягом 10 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо скарга подана протягом 10 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Самойлович А.П.