Справа № 674/667/23
Провадження № 3/674/228/23
іменем України
29 червня 2023 року м. Дунаївці
Суддя Дунаєвецького районного суду Хмельницької області Сосна О.М. розглянувши матеріали Відділення поліції №2 Кам'янець-Подільського районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , пенсіонера, паспорт серії НОМЕР_1 виданий Хмельницьким МВ УМВС України в Хмельницькій області від 28.10.2004 року
за ч.1 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
16.03.2023 близько 11 год. 00 хв. ОСОБА_2 , який являється співмешканцем ОСОБА_3 , перебував за місцем останньої домашнє насильство психологічного характеру, а саме умисні дії психологічного характеру, що виражались у висловлюванні у її адресу нецензурною лайкою та погрожував фізичною розправою, внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному стану ОСОБА_3 , чим порушив п.14 ст.1 ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Цим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав та пояснив, що був скандал із дружиною, однак насильницьких дій щодо неї не вчиняв, конфлікт виник через роботу потерпілої та казав їй неодноразово щоб звільнилась.
Потерпіла ОСОБА_3 у судовому засіданні пояснила, що приїхали додому, із ОСОБА_1 виник конфлікт через те, що вона змушена працювати, бо ОСОБА_1 не дає їй гроші.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст.173-2 КУпАП адміністративній відповідальності за вчинення зазначеного проступку підлягають особи за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Відповідно до п.14 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
В матеріалах, доданих до протоколу наявний рапорт поліцейського від 16.03.2023 та протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію, в яких зафіксовано, що 16.03.2023 ОСОБА_1 вчиняє домашнє насильство відносно співмешканки ОСОБА_3 , однак взагалі не містять інформації про те, в чому проявлялось домашнє насильство, у письмових поясненнях свідка та потерпілої зазначено лише, що «виник конфлікт, сварилися, висловлювався нецензурною лайкою та погрожував фізичною розправою».
Таким чином, у матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, що дії ОСОБА_1 можуть бути розцінені як домашнє насильство, оскільки обставини, описані у протоколі, не дозволяють зробити висновок про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.173-2 КУпАП, так як не зазначено про характер вчиненого психологічного насильства відносно ОСОБА_4 та можливість чи завдання внаслідок цього шкоди її психічному здоров'ю.
При цьому, нецензурна лайка в межах сварки, яка виникла між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , за відсутності доказів на підтвердження завдання шкоди психічному здоров'ю потерпілої не охоплюються складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, оскільки завдання шкоди в даному випадку є обов'язковою ознакою об'єктивної сторони даного правопорушення.
Згідно ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За правилами ст.ст.252,254,255,256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. У ньому, крім іншого, зазначаються місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення.
В межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, і повинен провадитися їх, у тому числі, і судовий розгляд. Тобто протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення.
Статтею 62 Конституції України визначено, що особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи, що судом не встановлені обставини на підтвердження вчинення ОСОБА_1 16.03.2023 адміністративного правопорушення, суд вважає, що провадження у вищевказаній справі слід закрити в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Керуючись ст.ст.245, 251, 252, 280, 283-285 КУпАП,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП, відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду в десятиденний строк з дня винесення постанови.
Суддя О.М.Сосна