СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/7979/23
пр. № 3/759/3841/23
27 червня 2023 року м. Київ
суддя Святошинського районного суду м. Києва Твердохліб Ю.О., розглянувши справу про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за ст.ст. 185, 173 КУпАП, -
В провадженні суду перебуває справа про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ст.ст. 185, 173 КУпАП.
У судове засідання 04.05.2023 року, 06.06.2023 року, 27.06.2023 року ОСОБА_1 не з'явився, хоч був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджуєть довідками про доставку SMS, заяв до суду не подав, причин неявки суду не повідомив.
Постановою судді Святошинського районного суду м.Києва від 06.06.2023 року до ОСОБА_1 було застусовано привід в судове засідання на 27.06.2023 о 10:30 год.
На виконання постанови суду ст. ДОП Святошинського УП ГУ НП у м.Києві Колоколова Н. долучила рапорт про те, що в ході виконання матеріалу здійснено вихід за адресою проживання ОСОБА_1 , однак двері квартири ніхто не відчинив, крім того абонент постійно знаходиться поза зоною досяжності.
Суд не бере до уваги рапорт ст. ДОП Святошинського УП ГУ НП у м.Києві Колоколової Н., оскільки він не є виконанням приводу особи, яка притягається до адміністративної відповідальності в розумінні ч. 2 ст. 268 КУпАП, так як привід полягає в примусовому супроводі особи, що ухиляється від явки до суду за викликом.
Відтак, працівниками поліції привід ОСОБА_1 в судове засідання не виконано.
Статтею 278 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд цієї справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи (частина перша статті 268 КУпАП).
Згідно із ч. 2 ст. 268 КУпАП, при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема ст. 173 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. У разі ухилення від явки на виклик органу внутрішніх справ або судді районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду цю особу може бути органом внутрішніх справ (Національною поліцією) піддано приводу.
При цьому, за правилами ст. 277 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 173 цього Кодексу розглядаються протягом доби.
Повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи (стаття 277-2 цього Кодексу).
На підставі системного аналізу наведених правових норм, якими, зокрема, визначено потребу забезпечення обов'язкової участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у розгляді справи, встановлено скорочені строки розгляду окремих категорій справ про адміністративні правопорушення, що не узгоджуються зі строками повідомлення цих осіб про судовий розгляд.
Такі обставини позбавляють суд можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути справу, з урахуванням вимоги про обов'язкову присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Норми КУпАП, які встановлюють процедуру адміністративного розслідування і стадію розгляду справи уповноваженим органом (судом), не містять законодавчих положень, які б за окресленої правової ситуації передбачали можливість повертати справу про адміністративне правопорушення для дооформлення протоколу й належного виконання вимог статті 256 цього Кодексу у частині забезпечення присутності порушника в суді.
Водночас немає й процесуальних норм, які б забороняли, зокрема, судді, який розглядає справу про адміністративне правопорушення, вимагати від уповноваженого органу виконати належним чином вимоги процесуального закону щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення і його реалізації таким чином, щоб можна було вирішити питання про винність особи у вчиненні адміністративного проступку з дотриманням строків розгляду і без порушення прав особи порушника чи осіб, які потерпіли від дій останнього. Принаймні чітких й однозначних положень, які б дозволяли чи забороняли повертати протоколи для забезпечення присутності порушника під час розгляду справи, процесуальне адміністративно-деліктне законодавство не містить.
Сформовані на підставі аналізу сталої судової практики рекомендації відповідної вищої судової інституції орієнтували суддів на можливість повернення протоколу уповноваженому органу, який його склав, для дооформлення шляхом винесення відповідних постанов (див. абзац другий пункту 12 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 жовтня 2014 року "Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення").
Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 року № 1-34/2010 (пункти 4.1, 4.2) адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Таку правову позицію сформувала Велика Палата Верховного Суду у справі № 11-97сап20, яка викладена в постанові від 02.09.2021.
Відтак, враховуючи те, що суд належно і в строк сповістив ОСОБА_1 , який притягається до адміністративної відповідальності, про день, місце і час судового розгляду справи, яка має бути розглянута судом упродовж доби, але порушник не з'явився в повідомлений день, час і місце судового розгляду, постанова суду про привід такої особи у справі, де його явка є обов'язковою не виконана уповноваженим органом, якому було доручено таке виконання, беручи до уваги те, що суддя під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення виконав необхідні дії з тим, щоб під час розгляду справи було забезпечено виконання завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення та дотримано права особи, питання про притягнення до відповідальності якої розглядається, та при цьому виявив, що не може його розглянути у встановлений законом строк та без порушення права такої особи на участь у судовому розгляді справи, тому суд дійшов висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. ст. 173, 185 КУпАП необхідно повернути до Управління патрульної поліції у Київській обл. для належного оформлення, з метою забезпечення присутності порушника при судовому розгляді справи.
Керуючись ст.252, 256, 268, 277 КУпАП,
Матеріали справи про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 до адміністративної відповідальності за ст.ст. 185, 173 КУпАП - повернути до Управління патрульної поліції у Київській обл. для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Ю.О. Твердохліб