Рішення від 30.06.2023 по справі 243/2302/23

Номер провадження 2/243/1066/2023

Номер справи 243/2302/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(Заочне)

30 червня 2023 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

Головуючого - судді Хаустової Т.А.,

за участю секретаря судового засідання - Кравченко Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів на підставі наказу № 29-к «Про впровадження дистанційної роботи Слов'янського міськрайонного суду Донецької області» від 10 травня 2022 року, цивільну справу за позовною заявою Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області до ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах малолітнього ОСОБА_3 , про виселення, -

ВСТАНОВИВ:

Слов'янська міська військова адміністрація Краматорського району Донецької області звернулася до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області з позовною заявою до ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах малолітнього ОСОБА_6 , про виселення, яку обґрунтовано тим, що ОСОБА_5 , яка перебувала на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб в межах території обслуговування Слов'янської міської територіальної громади з 01 жовтня 2014 року була взята на облік внутрішньо переміщених осіб та членів їх сімей, які потребують надання житлових приміщень з фонду житла для тимчасового проживання, склад родини 3 особи (вона, син ОСОБА_4 , син ОСОБА_6 ).

Розпорядженням керівника Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації від 12 січня 2022 року №60 «Про надання жилого приміщення з фонду житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб» ОСОБА_5 було надано в тимчасове користування на строк до одного року двокімнатну квартиру АДРЕСА_1 на склад родини з трьох осіб (вона, син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , син ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ).

12 січня 2022 року між КП Слов'янської міської ради «Керуюча компанія №4», яке є балансоутримувачем вищезазначеної квартири, та ОСОБА_5 був укладений договір найму житлового приміщення з фонду житла для тимчасового проживання за адресою: АДРЕСА_2 , на строк до 12 січня 2023 року.

22 листопада 2022 року до Слов'янської міської військової адміністрації звернулась ОСОБА_5 з питання продовження строку дії договору користування житловим приміщенням призначеним для тимчасового проживання за адресою: АДРЕСА_2 , на склад родини з трьох осіб.

23 листопада 2022 року відділом по обліку та розподілу житлової площі та відділом реформування та житлової політики управління ЖКГ Слов'янської міської військової адміністрації складено акт огляду житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_2 . Доступ до приміщення відсутній, вхідні двері замкнені.

24 листопада 2022 року УСЗН Слов'янської міської військової адміністрації був складений акт №11-16/131. Під час обстеження встановлено: на стукіт у двері ніхто не вийшов, в телефонній розмові з'ясовано, що ОСОБА_5 разом з родиною перебуває за межами Слов'янської міської територіальної громади. Зі слів сусідки ОСОБА_7 , ОСОБА_5 на теперішній час за цією адресою не мешкає.

Згідно з інформацією УСЗН Слов'янської міської військової адміністрації ОСОБА_5 разом з ОСОБА_6 перебуває на обліку в УСЗН Закарпатської області, м. Ужгород, ОСОБА_4 на даний час фактично мешкає у м. Харків.

Розпорядженням начальника Слов'янської міської військової адміністрації від 23 грудня 2022 року №324 «Про внесення змін до облікових справ внутрішньо переміщених осіб» ОСОБА_5 було знято з обліку внутрішньо переміщених осіб та членів її сім'ї, які потребують надання жилих приміщень з фонду житла для тимчасового проживання, про що їй було повідомлено засобами мобільного зв'язку Viber 29 грудня 2022 року.

Розпорядженням начальника Слов'янської міської військової адміністрації від 30 грудня 2022 року №344 ОСОБА_5 було відмовлено у задоволенні заяви про продовження строку надання житлового приміщення з фонду житла для тимчасового проживання за адресою: АДРЕСА_2 .

13 січня 2023 року Слов'янська міська військова адміністрація листом проінформувала ОСОБА_5 щодо необхідності звільнення приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , протягом двох тижнів після отримання листа. Лист повернутий з причини закінчення терміну зберігання.

Станом на 01 квітня 2023 року заборгованість за комунальні послуги по квартирі за адресою: АДРЕСА_2 , складає: тепломережа - 10 039,47 грн.; управління будинком - 2 607,24 грн.

Примусове виселення внутрішньо переміщеної особи та членів її сім'ї з житлових приміщень фонду здійснюється лише на підставі рішення суду, в зв'язку з чим позивач просить суд виселити без надання іншого житлового приміщення ОСОБА_5 разом з її малолітньою дитиною ОСОБА_6 , та ОСОБА_4 з двокімнатної квартири АДРЕСА_1 , житлового приміщення комунальної власності Слов'янської міської територіальної громади.

Представник позивача, Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, Рашевська Г.О. , яка діє на підставі довіреності від 09 грудня 2022 року, в судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, надала заяву про розгляд справи без її участі, позов просила задовольнити.

Відповідачі, ОСОБА_5 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах малолітнього ОСОБА_6 , ОСОБА_4 , повідомлялися про розгляд справи в суді, а також про необхідність надати відзив на позовну заяву із зазначенням заперечень та доказів, що підтверджують їхній відзив, шляхом розміщення оголошення про виклик до суду на сайті Судової влади України та шляхом направлення судового виклику на електронні адреси відповідачів.

«Направлення судової повістки на електронну адресу сторони у справі є належним повідомлення при умові, що цей учасник судового процесу повідомив цю електронну адресу та користувався нею - направляв до суду певні процесуальні документи». Відповідну правову позицію КЦС ВС, зокрема, сформулював у справі 761/14537/15.

Крім того, як наголошує у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, сторона яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Так, у рішенні «Пономарьов проти України» від 03 квітня 2008 року Європейський Суд з прав людини наголосив, що « сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження».

За таких обставин, суд приходить до висновку, що право особи, щодо якої розглядається справа в суді, на справедливий суд, гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, порушене не було. Особі повинно бути відомо про час і місце розгляду справи, оскільки є можливість стежити за ходом справи за допомогою офіційних джерел, таких як веб-сторінка суду. З таким висновком погодився ЄСПЛ у рішенні у справі «В'ячеслав Корчагін проти Росії» № 12307/16.

Відповідачі ОСОБА_5 , ОСОБА_4 повідомлялися про розгляд справи у спрощеному провадженні, а також про необхідність надати відзив на позовну заяву із зазначенням заперечень та доказів, що підтверджують їх відзив.

У відповідності до п.3, п.4 ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо відповідач не подав відзив та позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Відповідачі своєчасно і належним чином повідомлені про час і місце судового розгляду справи, не використали наданого законом права на подачу відзиву на позовну заяву, тому суд, враховуючи згоду позивача (представника позивача), відповідно до положень частини першої статті 280 ЦПК України, вважає можливим провести заочний розгляд справи, вирішити справу за наявними в матеріалах справи доказами та ухвалити заочне рішення.

Верховний Суд у постанові від 29 квітня 2020 року у справі № 348/1116/16-ц зазначив, що якщо сторони чи їх представники не з'явилися в судове засідання, а суд вважає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення законного і обґрунтованого рішення, він може, не відкладаючи розгляду справи, вирішити спір по суті. Відкладення розгляду справи є правом суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні сторін чи представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні без їх участі за умови їх належного повідомлення про час і місце розгляду справи.

Суд, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області до ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах малолітнього ОСОБА_6 , про виселення, підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Європейський суд з прав людини у рішенні в справі «Руїз Торіха проти Іспанії» від 09 грудня 1994, заява № 18390/91 вказав, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися у світлі обставин кожної справи.

Згідно з ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до норм статей 12, 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. При цьому кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

За положеннями статті 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла, інакше як на підставі закону за рішенням суду.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно п.п. 2, 3 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Як вбачається зі змісту ч.ч. 1-4 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені встатті 1 цього Закону, на момент їх виникнення. Для отримання довідки внутрішньо переміщена особа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Заява внутрішньо переміщеною особою подається особисто, а дітьми - через законного представника.

Умови формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб визначає Порядок формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання, обліку та надання такого житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 року за №495 (далі - Порядок).

Відповідно до п.7 Порядку внутрішньо переміщеній особі та членам її сім'ї безоплатно надається житлове приміщення з фонду за місцем фактичного проживання/перебування в межах території уповноважених органів.

Відповідно до довідки від 09 серпня 2017 року №0000292884 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_4 .

Згідно з п.10 Порядку внутрішньо переміщеною особою для взяття на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання, подається заява (за формою згідно з додатком 2 із підписами всіх повнолітніх членів сім'ї) до уповноваженого органу, у межах території якого вони перебувають на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до п.17 Порядку рішення про взяття внутрішньо переміщеної особи на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання, або про відмову у взятті на такий облік приймається уповноваженим органом протягом одного робочого дня після подання відповідної заяви.

24 грудня 2021 року за розпорядженням керівника Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації №947 «Про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, які потребують надання житлового приміщення з фондів житла для тимчасового проживання» взято на облік внутрішньо переміщених осіб та членів їх сімей, які потребують надання житлових приміщень з фонду житла для тимчасового проживання, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб в межах території обслуговування управління соціального захисту населення Слов'янської міської ВЦА перебуває з 09 серпня 2017 року, склад родини 3 особи (вона, син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , син ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ).

Відповідно до розпорядженням керівника Слов'янської міської військово-цивільної адміністрації від 12 січня 2022 року №60 «Про надання жилого приміщення з фонду житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , надано у тимчасове користування на строк до одного року двокімнатну квартиру АДРЕСА_1 , на склад родини три особи (вона, син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , син ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ), яка перебуває на обліку громадян, які потребують надання житлового приміщення з фонду житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб.

Згідно з п.23 Порядку на підставі рішення про надання внутрішньо переміщеним особам та членам їх сімей житлових приміщень із фонду уповноваженим органом видається ордер на вселення в житлове приміщення за формою згідно з додатком 3.

Після вселення в житлове приміщення з фонду внутрішньо переміщена особа здає ордер балансоутримувачу будинку (приміщення).

Згідно з п.п.26-29 Порядку користування житловими приміщеннями з фонду здійснюється на підставі договору за формою, встановленою наказом Держжитлокомунгоспу від 14 травня 2004 р. № 98 (далі - договір користування).

Договір користування укладається після видачі ордера на житлове приміщення з фонду між уповноваженим органом або уповноваженою ним особою та внутрішньо переміщеною особою, якій надається в тимчасове користування житлове приміщення.

Ордер і договір користування є підставою для вселення в житлове приміщення з фонду і користування таким житловим приміщенням на договірних умовах. Строк проживання розраховується з дати підписання договору користування.

У договорі користування зазначаються особи, які проживатимуть разом із внутрішньо переміщеною особою. Такі особи набувають рівних із внутрішньо переміщеною особою прав та обов'язків щодо користування житловими приміщеннями.

12 січня 2022 року КП Слов'янської міської ради «Керуюча компанія №4» та ОСОБА_5 уклали договір найму житлового приміщення з фонду житла для тимчасового проживання, за яким КП «Керуюча компанія №4» надала ОСОБА_5 та членам її сім'ї, сину ОСОБА_4 та сину ОСОБА_6 , у тимчасове користування двокімнатну квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , на строк до 12 січня 2023 року.

Згідно з п.п. 31, 32 Порядку внутрішньо переміщена особа та члени її сім'ї зобов'язані дотримуватися умов договору користування, а також правил користування житловими приміщеннями, утримання житлового будинку та прибудинкової території.

Внутрішньо переміщена особа зобов'язана своєчасно вносити плату за житлово-комунальні та інші послуги.

Перелік житлово-комунальних та інших послуг, умови їх оплати визначаються договором, укладеним між внутрішньо переміщеною особою та уповноваженим органом або уповноваженою ним особою.

Обов'язок внесення плати за житлово-комунальні та інші послуги виникає з дня підписання внутрішньо переміщеною особою та уповноваженим органом або уповноваженою ним особою договору користування. Встановлені законодавством пільги та субсидії надаються користувачам житлових приміщень на загальних підставах.

Відповідно до п.25 Порядку житлові приміщення з фонду безоплатно надаються внутрішньо переміщеним особам та членам їх сімей у тимчасове користування на строк до одного року з можливістю продовження на наступний строк у разі відсутності змін у їх статусі та якщо вони не набули іншого місця проживання.

Після закінчення встановленого строку тимчасового проживання та наявності змін, що спричинили внутрішнє переміщення, або обставин, що раніше існували, або з підстав дострокового припинення права на користування житловими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб внутрішньо переміщені особи зобов'язані звільнити надане житлове приміщення.

Відповідно до п.п.34, 35 Порядку внутрішньо переміщена особа в разі відсутності істотних змін, що спричинили внутрішнє переміщення, або обставин, що раніше існували, та якщо вона не набула іншого місця проживання не пізніше ніж за 60 календарних днів до закінчення строку договору користування подає заяву уповноваженому органу про продовження строку надання житлового приміщення з фонду.

Уповноважений орган зобов'язаний розглянути зазначену заяву не пізніше ніж за 50 календарних днів до закінчення строку дії договору користування та письмово повідомити заявнику про прийняте рішення.

11 листопада 2022 року ОСОБА_5 звернулась до начальника Слов'янської міської військової адміністрації з заявою про продовження строку надання житлового приміщення з фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб за адресою: АДРЕСА_2

24 листопада 2022 року УСЗН Слов'янської міської військової адміністрації був складений акт №11-16/131. Під час обстеження встановлено: на стукіт у двері ніхто не вийшов, в телефонній розмові з'ясовано, що ОСОБА_5 разом з родиною перебуває за межами Слов'янської міської територіальної громади. Зі слів сусідки ОСОБА_7 , ОСОБА_5 на теперішній час за цією адресою не мешкає.

23 листопада 2022 року комісія у складі начальника відділу по обліку та розподілу житлової площі Слов'янської міської військової адміністрації Стешенко Г.В. , головного спеціаліста відділу обліку та розподілу житлової площі Слов'янської міської військової адміністрації Синєгубова О.О. , головного спеціаліста відділу реформування та житлової політики управління ЖКГ Святкіної-Біленець І.В., склали акт огляду житлового приміщення комунальної власності, наданого Слов'янською міською ВЦА для тимчасового проживання внутрішньо переміщеній особі/сім'ї за адресою: АДРЕСА_2 . Вказана квартира надана в тимчасове користування внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_5 згідно з розпорядженням начальника Слов'янської міської ВЦА на підставі договору найму, укладеного з КП «Керуюча компанія №4». Акт складений щодо стану розрахунків за спожиті житлово-комунальні послуги, встановлено, що заборгованість за централізоване теплопостачання становить 2 891,94 грн., за централізоване водопостачання та водовідведення - 100,78 грн., за спожиту електроенергію - 382,30 грн., за вивезення побутових відходів - 389,68 грн., за управління будинком - 1 690,41 грн. Технічний стан житлового приміщення на момент огляду не встановлено, доступ до житлового приміщення відсутній, вхідні двері замкнені.

Відповідно до п.18 Порядку підставами для відмови у взятті внутрішньо переміщених осіб на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання, є неподання необхідного пакета документів, зазначених у пункті 12 цього Порядку (крім випадків, коли такі документи були знищені або пошкоджені, що підтверджується відповідною заявою громадянина); подання документів, що містять недостовірні відомості.

Підставами для зняття внутрішньо переміщеної особи з обліку є заява внутрішньо переміщеної особи про зняття з обліку; зміна особою місця проживання; скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи за наявності підстав, передбачених частиною першою статті 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб"; неотримання протягом 30 календарних днів без поважних причин ордера на вселення в житлове приміщення або неповідомлення протягом цього самого строку про поважні причини, що не дають їй можливості отримати ордер на вселення в житлове приміщення; подання завідомо недостовірних відомостей, що є підставою для взяття внутрішньо переміщеної особи на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання.

Згідно з п.22 Порядку у разі зміни обставин, що були підставою для взяття на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання, та/або отримання житлових приміщень із фонду внутрішньо переміщена особа зобов'язана протягом семи робочих днів повідомити про це уповноваженому органу.

Згідно з п.п.38, 39 Порядку порушення внутрішньо переміщеною особою умов договору користування тягне за собою: письмове попередження про порушення умов договору користування; розгляд питання про дострокове припинення надання житлового приміщення з фонду; подання позову до суду про виселення без надання іншого житлового приміщення.

Примусове виселення внутрішньо переміщеної особи та членів її сім'ї із житлових приміщень фонду здійснюється лише на підставі рішення суду.

Відповідно до повідомлення Управління соціального захисту населення Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області від 13 грудня 2022 року №05-23/3377 за відомостями Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрована у м. Горлівка, фактично мешкала у м. Слов'янськ з 01 жовтня 2014 року по 28 квітня 2022 року, на даний час фактично мешкає в м. Ужгород, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував на обліку в Управлінні з 09 серпня 2017 року по 23 вересня 2021 року, на даний час фактично мешкає у м. Харків, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований у м. Горлівка, фактично мешкав у м. Слов'янськ з 01жовтня 2014 року по 28 квітня 2022 року, на даний час фактично мешкає в м. Ужгород.

Згідно з повідомленням Управління соціального захисту населення Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області від 12 травня 2023 року №05-23/1687 за відомостями Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , фактично мешкає в АДРЕСА_5 , з 02 квітня 2022 року, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фактично мешкає у АДРЕСА_6 , з 01 вересня 2019 року, ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , фактично мешкає в АДРЕСА_5 , з 02 квітня 2022 року.

Відповідно до витягу з розпорядження начальника Слов'янської міської військової адміністрації від 23 грудня 2022 року №324 «Про внесення змін до облікових справ внутрішньо переміщених осіб» знято з обліку внутрішньо переміщених осіб та членів їх сімей, які потребують надання жилих приміщень з фонду житла для тимчасового проживання ОСОБА_5 , склад родини 3 особи ( ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , син ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ) у зв'язку зі зміною місця проживання.

Згідно з витягом з розпорядження начальника Слов'янської міської військової адміністрації від 30 грудня 2022 року №344 «Про відмову у продовженні дії договору користування» відмовлено у задоволенні заяви про продовження строку надання житлового приміщення з фонду житла для тимчасового проживання ОСОБА_5 , склад родини 3 особи ( ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , син ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ) за адресою: АДРЕСА_2 , у зв'язку зі зміною місця проживання.

13 січня 2023 року Слов'янська міська військова адміністрація направила ОСОБА_5 повідомлення щодо необхідності звільнення приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , протягом двох тижнів після отримання листа у зв'язку з закінченням строку дії договору користування житловим приміщенням з фонду призначеного для тимчасового проживання.

Статтею 109 ЖК України передбачено, що виселення із займаного житлового приміщення допускається з підстав, встановлених законом. Виселення проводиться добровільно або в судовому порядку.

Згідно з ч. 3 ст. 116 Житлового кодексу УРСР осіб, які самоправно зайняли жиле приміщення, виселяють без надання їм іншого жилого приміщення.

З викладеного вбачається, що відповідачі займають житлове приміщення без належних правових підстав, оскільки відповідач ОСОБА_5 разом з малолітньою дитиною ОСОБА_6 з квітня 2022 року мешкає в м. Ужгород, відповідач ОСОБА_4 мешкає в м. Харків, про зміну обставин, що були підставою для взяття на облік громадян, що потребують житла для тимчасового проживання, та/або отримання житлових приміщень із фонду відповідачі в порушення п.22 Порядку уповноважений орган не повідомили, в той час як зміна особою місця проживання є підставою для зняття внутрішньо переміщеної особи з обліку громадян, що потребують житла для тимчасового проживання.

Відповідно до ст.13 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» вільний вибір місця проживання обмежується щодо осіб, які не досягли 14-річного віку.

Згідно з ч.3 ст.29 ЦК України місцем проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров'я тощо, в якому вона проживає, якщо інше місце проживання не встановлено за згодою між дитиною та батьками (усиновлювачами, опікуном) або організацією, яка виконує щодо неї функції опікуна.

Відповідно до ч.4 ст.5 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні» задекларованим або зареєстрованим місцем проживання (перебування) дитини віком від 10 до 14 років є задеклароване або зареєстроване місце проживання (перебування) її батьків або інших законних представників чи одного з них, з яким проживає дитина, за згодою іншого з батьків або законних представників, якщо інше місце проживання не встановлено за згодою між дитиною та батьками (усиновлювачами, опікуном) або організацією, яка виконує стосовно дитини функції опікуна.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задоволення в повному обсязі шляхом виселення відповідачів ОСОБА_5 та ОСОБА_4 разом з малолітньою дитиною ОСОБА_6 без надання іншого житлового приміщення.

Відповідно до ч.ч. 1, 6 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до п/п 2 пункту 1 частини 2 ст. 4 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» з позовної заяви немайнового характеру, яка подана юридичною особою, справляється судовий збір в розмірі 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.

Згідно з ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи на 01 січня 2023 року складає 2684,00 грн.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про судовий збір» у разі якщо позов подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір обчислюється з урахуванням загальної суми позову і сплачується кожним позивачем пропорційно долі поданих кожним з них вимог окремим платіжним документом.

У разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.

Судовий збір справляється з урахуванням загальної суми позову також у разі: подання позову одним позивачем до кількох відповідачів; об'єднання суддею в одне провадження кількох однорідних позовних вимог.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в розмірі 8 052,00 грн.

Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача про виселення відповідачів.

Враховуючи задоволення позову в повному обсязі, на користь позивача необхідно стягнути судовий збір з ОСОБА_5 в розмірі 5 368,00 грн., оскільки вона діє в своїх інтересах та в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_6 , та з ОСОБА_4 в розмірі 2 684,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.15,16,25,328,1216,1217, 1218, 1227,1261 Цивільного Кодексу України, ст.ст. 4, 12, 13, 76, 78, 81, 89, 128, 141, 229, 235, 259, 263, 264, 265, 268, 353, 355, 356 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області до ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , яка діє в своїх інтересах та в інтересах малолітнього ОСОБА_3 , про виселення - задовольнити.

Виселити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , разом з її малолітньою дитиною ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , з житлового приміщення комунальної власності Слов'янської міської територіальної громади - двокімнатної квартири АДРЕСА_1 , без надання іншого житлового приміщення.

Стягнути з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_5 , на користь Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, розташованої за адресою: Донецька обл., Краматорський район, м. Слов'янськ, пл.. Соборна, 2, Банк отримувач - Казначейство України (ЕАП), одержувач коштів - Донецьке ГУК/Слов'янська МТГ/ЗФ МБ, ЄДРПОУ 37967785, МФО - 899998, рахунок - UA248999980314050544000005658, ККД - 24060300 «Інші надходження» (повернення судового збору), судовий збір в розмірі 5 368,00 грн. (п'ять тисяч триста шістдесят вісім грн. 00 коп.).

Стягнути з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , який проживає за адресою: АДРЕСА_6 , на користь Слов'янської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області, розташованої за адресою: Донецька обл., Краматорський район, м. Слов'янськ, пл.. Соборна, 2, Банк отримувач - Казначейство України (ЕАП), одержувач коштів - Донецьке ГУК/Слов'янська МТГ/ЗФ МБ, ЄДРПОУ 37967785, МФО - 899998, рахунок - UA248999980314050544000005658, ККД - 24060300 «Інші надходження» (повернення судового збору), судовий збір в розмірі 2 684,00 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири грн. 00 коп.).

Рішення може бути оскаржене в судову палату по цивільних справах Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Рішення прийнято, складено і підписано в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.

Повне судове рішення складено 30 червня 2023 року.

Головуючий:

Суддя Слов'янського

міськрайонного суду

Донецької області Т.А. Хаустова