Ухвала від 28.06.2023 по справі 320/16077/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про повернення позовної заяви

28 червня 2023 року Київ № 320/16077/23

Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України ,

ВСТАНОВИВ:

до суду звернувся ОСОБА_1 з вимогами до ПФУ про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо невиконання ч. 1 п. 4 постанови КМУ від 23.02.2022 №144 в частині, яка стосується проведения перерахунку його пенсії, а саме: неповідомлення ПФУ в одноденний строк після набрання чинності постановою ГУ ПФУ в м. Києві про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою, згідно з додатком І і подання їх у п?ятиденний строк МО України; зобов?язання відповідача, відповідно до вимог п.4 постанов КМУ №144, повідомити ГУ ПФУ в м. Києві про необхідність підготовки списку на позивача, пенсія якого підлягає перерахунку за формою, згідно додатком 1 до постанови і подання його в пятиденний строк Міністерству оборони України.

За результатом дослідження позовної заяви, суд дійшов висновку про необхідність залишення її без руху, як такої, що не відповідає вимогам процесуального законодавства з встановленням способу усунення недоліків шляхом подання позову у новій редакції із зазначенням у ньому:

обставин, якими обґрунтовані заявлені вимоги та доказів, якими вони підтверджені, зокрема, але не виключно, час та підстави взяття позивача на облік як пенсіонера із наданням суду розпорядження про призначення пенсії на момент взяття на облік; надання суду витягу з Реєстру застрахованих осіб позивача; обґрунтування порушення відповідачем прав, свобод та інтересів заявника із розкриттям змісту порушених прав; подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважності причин такого пропуску; подання оригіналу квитанції про сплату судового збору за дві вимоги немайнового характеру у розмірі 2147,20 грн; зазначення місця знаходження оригіналів документів, копії яких додані до позовної заяви.

На виконання вимог судового рішення, ОСОБА_1 до суду була надіслана заява про усунення недолків, уточнена позовна заява, заява про поновлення пропущеного строку звернення до суду та заява про місцезнаходження оригіналів документів.

Судовий збір у розмірі 2147,20 грн. позивачем не сплачено.

У заяві про поновлення пропущеного строку ОСОБА_1 , як на причину його пропуску, вказує, що у грудні 2022 він звертався з позовом до ОАСК, але документальне підтвердження цієї обставини відсутнє.

Крім того, зазначає, що "критеріями"поважності причин, які призвели до неможливості вчинення ним процесуальних дій були відмова ГУ ПФУ м. Києва у перерахунку пенсії, початок повномасштабних військових дій. Вказав, що він має статус учасника бойових дій та АТО та приймав безпосередню участь в антитерористичній операції в Донецькій та Луганській областях та звернув увагу, що суд повинен обгрунтувати свою позицію щодо пропуску строку звернення до суду.

Дослідивши доводи заяви, суд вважає за необхідне відмовити у визнанні перерахованих причин поважними для вирішення питання щодо поновлення пропущеного строку звернення до суду, з огляду на таке:

доведення обставин та поважності причин пропуску процесуального строку, у даному випадку строку звернення до суду, покладається на позивача, відтак останній, стверджуючи, що подавав позов до Окружного адміністративного суду м. Києва 15.12.2022, повинен був зазначити вхідний номер реєстрації позову, який надається кожному процесуальному документу, який надходить до судової установи.

Так, згідно п.14-15 Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах, затвердженої наказом ДСА від 20.08.2019 №814, канцелярія щоденно протягом робочого часу суду забезпечує прийняття та реєстрацію документів, що подаються до відповідного суду. Після отримання кореспонденції здійснюється попередній розгляд документів для відокремлення таких, що потребують обов'язкового розгляду керівництвом суду або структурними підрозділами апарату суду.

Реєстрації підлягають вхідні, вихідні та внутрішні документи (довідки, доповідні записки, заяви, протоколи засідань зборів суддів, тощо).

Реєстрація в АСДС здійснюється відповідно до вимог Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26.11.2010 № 30, із змінами. Кожен документ реєструється в суді лише один раз: вхідні - у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо документ надійшов у неробочий час, створювані - у день підписання або затвердження.

У разі неможливості з об'єктивних причин (кінець робочого дня, тощо) здійснити реєстрацію вхідної кореспонденції в день її надходження така кореспонденція реєструється в автоматизованій системі в термін, визначений у розпорядженні керівника апарату суду, із зазначенням причин встановлення такого терміну.

Отже, у будь-якому випадку подана позовна заява ОСОБА_1 повинна була бути зареєстрована в Окружному адміністративному суді м. Києва та такій заяві було присвоєно відповідний номер.

Рішеннями ЄСПЛ визначено, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Таким чином, позивач ОСОБА_1 повинен був вчиняти активні дії та з розумним інтервалом часу цікавитись провадженням його справи в ОАСК, при звернення із заявою про поновлення строку вказати вхідний реєстраційний номер позовної заяви до ОАСК.

Щодо посилання позивача на наявність воєнного стану, як він вказує "початок війни", який за його словами став на заваді своєчасного звернення до суду, варто зважити на таке:

згідно з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду від 10.11.2022 у справі № 990/115/22 «...запровадження на території України воєнного стану не зупинило перебіг процесуальних строків звернення до суду з позовами. Питання поновлення процесуального строку у випадку його пропуску з причин, пов'язаних із запровадженням воєнного стану в Україні, вирішується в кожному конкретному випадку з урахуванням доводів, наведених у заяві про поновлення такого строку. Сам собою факт запровадження воєнного стану в Україні не є підставою для поновлення процесуального строку. Такою підставою можуть бути обставини, що виникли внаслідок запровадження воєнного стану та унеможливили виконання учасником судового процесу процесуальних дій протягом установленого законом строку».

Отже, у заяві про поновлення пропущеного строку не наведено причин, які безпосередньо унеможливили для ОСОБА_1 звернутися до суду після 24.02.2022, беручи до уваги той факт, що Окружний адміністративний суд м. Києва не припиняв своєї роботи під час воєнного стану, а подачу позовної заяви можна було здійснити і за допомогою сервісу системи "Електронний суд", навіть перебуваючи за межами території України. Відтак, довод позивача про початок війни як причини несвоєчасного звернення з позовом судом відхиляється. Будь-якого документального підтвердження пов'язаності війни як перешкоди звернення до суду, позивачем не надано.

Відносно аргументу заявника, що він є учасником бойових дій та приймав участь у проведенні антитероростичної операції, суд зазначає таке:

за приписами положень ст.24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.

Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

На підставі ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII, учасникам бойових дій державою надається низка пільг у сфері соціального, медичного та житлового забезпечення, у сфері фінансів та оздоровлення, водночас пільги при вирішенні питання щодо поновлення пропущеного строку звернення до суду вказаним законом не передбачені.

Натомість, відповідно до положень ч.1 ст. 122 КАСУ позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Відповідно до вимог ч. 2 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС певних процесуальних дій.

Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

У постанові від 31.03.2021 у справі № 240/12017/19 Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав зазначила, що пенсія є регулярним щомісячним платежем, тому позивач при одержанні пенсії в квітні 2019 року повинен та міг знати про порушення його права на отримання виплати у повному розмірі.

Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивач просить про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо виконання ч. 1 п. 4 постанови КМУ від 23.02.2022 №144 в частині, що стосується проведения перерахунку пенсії, а саме: неповідомлення ПФУ в одноденний строк ГУ ПФУ в м. Києві про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, тобто, з 27.02.2022, однак з даним позовом позивач звернувся лише 12.04.2023, у зв'язку з чим позовна заява подана із порушенням строку звернення до суду за відсутності підстав для поновлення пропущеного строку.

Положеннями ч.2 ст.123 КАСУ визначено: якщо підставі для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Ураховуючи, що позивачем не сплачено судовий збір, за відсутності підстав для поновлення пропущеного строку звернення до суду, згідно п.1 ч.4 ст.169 КАСУ та ч.2 ст.123 КАСУ, суд вважає за необхідне застосувати до поданої заяви такі наслідки як її повернення завявникові.

Керуючись статтями 123, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Пенсійного фонду України (ЄДРПОУ 00035323, м. Київ, вул. Бастіонна, 9) визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - повернути позивачеві.

2. Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

3. Копію ухвали разом з матеріалами позовної заяви надіслати позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.

Суддя Брагіна О.Є.