Рішення від 29.06.2023 по справі 360/440/23

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

29 червня 2023 рокум. ДніпроСправа № 360/440/23

Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Пляшкової К.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом адвоката Комарової Ганни Олексіївни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 28 квітня 2023 року надійшов адміністративний позов адвоката Комарової Ганни Олексіївни (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі - перший відповідач, ГУПФУ в Харківській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - другий відповідач, ГУПФУ в Луганській області) з такими вимогами:

1) визнати протиправним та скасувати рішення ГУПФУ України в Харківській області від 21 січня 2022 року № 121630010291 «Про відмову у призначенні пенсії» позивачу;

2) зобов'язати ГУПФУ в Луганській області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до частини третьої статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 05 листопада 2021 року та виплатити заборгованість, яка утворилася за період з 05 листопада 2021 року по 06 липня 2022 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України (м. Сєвєродонецьк) Луганської області, як отримувач пенсії за віком згідно із статтею 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсія призначена за результатами повторного звернення позивача до органів Пенсійного фонду з 06 липня 2022 року.

Вперше позивач (через спеціаліста пенсійної групи відділу кадрів ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання «Азот») звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах до ГУПФУ в Луганській області 14 січня 2022 року, що не перевищувало 3-х місяців з дня досягнення пенсійного віку на пільгових умовах, надавши всі відповідні документи до другого відповідача. При цьому другим відповідачем не повідомлено позивача, що до його заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, та не запропоновано надати необхідні документи додатково, про що також свідчить зміст розписки-повідомлення. Навпаки, спеціаліст запевнив позивача, що повний пакет документів для призначення пенсії надано.

Через декілька днів працівники пенсійного органу у телефонному режимі повідомили позивача, що питання про призначення пенсії розглядалось ГУПФУ в Харківській області, за наслідками чого прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку з нібито відсутністю необхідного пільгового стажу. Також вони повідомили, що підготують листа до ГУПФУ в Харківській області щодо повторного розгляду матеріалів, оскільки ГУПФУ в Луганській області відскановано та надано повний пакет документів. Будь-яке рішення про відмову у призначенні пенсії позивачу не надано. Позивач очікував результати листування між органами ПФУ (можливо другий відповідач надав не всі документи першому відповідачу, можливо деякі документи не відкрились або відбулися інші технічні причини) та повторного розгляду його матеріалів, як запевнив його другий відповідач.

У зв'язку з проведенням бойових дій у місті Сєвєродонецьку Луганської області позивач з родиною був вимушений евакуюватися до Дніпропетровської області.

Враховуючи, що пройшов тривалий час, а питання про призначення пенсії вирішено так і не було, позивач вирішив звернутися до Пенсійного фонду України із заявою від 06 травня 2022 року для з'ясування, чи розглянуто повторно його матеріали щодо призначення пенсії, як запевняв другий відповідач. Зазначене звернення в подальшому скеровано на розгляд за належністю до відповідних територіальних органів ПФУ.

Листом від 23 травня 2022 року ГУПФУ в Луганській області повідомило позивача, що його електронну пенсійну справу перевірено стосовно правомірності винесеного рішення про відмову. У зв'язку з введенням воєнного стану та з метою захисту персональної інформації, на теперішній час відсутня можливість перегляду завантаженого переліку документів для їх повного аналізу, в зв'язку з чим неможливо перевірити правильність обчислення пільгового стажу. Крім того, ОСОБА_1 рекомендовано звернутися зі всіма необхідними документами для подання повторної заяви про призначення пенсії до територіального органу Пенсійного фонду України або разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту, через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.

Листом від 06 червня 2022 року ГУПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивача, що він не перебуває в них на обліку, а тому відсутня можливість надати інформацію про пенсійне забезпечення з урахуванням конфіденційної інформації про особу. Також рекомендовано звернутися за призначенням пенсії повторно.

Листом від 14 червня 2022 року Департамент пенсійного забезпечення Пенсійного фонду України розглянувши звернення позивача повідомив, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану для мінімізації ризиків щодо розголошення інформації пенсіонера, доступ до електронних пенсійних справ було обмежено. Для визначення права на призначення пенсії рекомендовано надати копії документів, надані до заяви про призначення пенсії від 14 січня 2022 року, які придатні для сприйняття їх змісту.

Представник позивача вказав, що враховуючи зазначені вище відповіді, наявною стала позиція пенсійних органів, відповідно до якої, у зв'язку з введенням воєнного стану та з метою захисту персональної інформації, нібито відсутня можливість перегляду завантажених документів, отже за призначенням пенсії необхідно виключно звертатися повторно.

За таких обставин, 06 липня 2022 року позивач повторно звернувся до відділу обслуговування громадян (сервісного центру № 8) ГУПФУ в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком. Заява опрацьована за принципом екстериторіальності спеціалістами ГУПФУ в Дніпропетровській області, пенсію призначено з 06 липня 2022 року.

Таким чином, вісім місяців соціального захисту позивача, гарантованого Конституцією України у вигляді пенсійного забезпечення, було втрачено.

Представник позивача зазначає, що жодного разу до відповідей територіальних органів Пенсійного фонду України не було додано самого рішення суб'єкта владних повноважень, яким позивачу відмовлено у призначенні пенсії. Не направлялось/не вручалось таке рішення йому і окремо. Копію оскаржуваного рішення отримано тільки у відповідь на адвокатський запит. Замість доказів направлення цього рішення позивачу, додано копію листа від 23 травня 2022 року, в якому другий відповідач зазначав про перевірку правомірності винесеного рішення про відмову та т.і.

Оскаржуваним рішенням від 21 січня 2022 року № 121630010291 встановлено, що страховий стаж позивача становить 38 років 07 місяців 29 днів, пільговий стаж за списком № 2 становить 02 роки 04 місяці 01 день, пільговий стаж за списком № 1 - відсутній. До пільгового стажу роботи за списком № 1 не зараховано період роботи з 23 жовтня 1989 року по 27 вересня 1993 року згідно із довідкою від 19 липня 2021 року № 287, оскільки відсутні накази про результати атестації робочого місця з переліком відділів та посад, первинні документи, в довідці не зазначено проходження атестації вперше.

Представник позивача зазначає, що до ГУПФУ в Луганській області надано трудову книжку позивача, яка містить всі необхідні записи. Крім того надано довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії від 19 липня 2021 року № 287, виписку з наказу від 04 липня 1994 року № 437, відповідно до якої професія «майстер по ремонту (занятий на ремонті, профілактиці та обслуговуванні технологічного обладнання) цеха ацетилену» дає право на пільгове пенсійне забезпечення згідно із списком № 1 за результатами атестації робочих місць. Зазначена виписка з наказу позначена в розписці-повідомленні від 14 січня 2022 року, як «Інший документ (атест. 437)». Також надано і лист відділу Державної експертизи умов праці Управління праці та зайнятості населення Луганської ОДА від 17 квітня 2002 № 6/3365, відповідно до якого атестація робочих місць по умовам праці проведена відповідним чином. Зазначений лист позначено в розписці-повідомленні від 14 січня 2022 року як «Інший документ (експ.437)».

На думку представника позивача, позиція першого відповідача, відповідно до якої до заяви не додані накази про результати атестації, первинні документи є необґрунтованою, безпідставною та спростовується розпискою-повідомленням, відповідно до якої, всі необхідні документи надано при першому зверненні до ГУПФУ в Луганській області 14 січня 2022 року.

Також представник позивача зазначає, що позивачем надано повністю аналогічний пакет документів при повторному зверненні 06 липня 2022 року, що підтверджується розпискою-повідомленням від 06 липня 2022 року ГУПФУ в Дніпропетровській області, за наслідками розгляду якого призначено пільгову пенсію позивачу, що також повністю підтверджує протиправність дій щодо відмови у призначенні пенсії першим відповідачем.

Крім того, представник позивача вважає, що перший відповідач не мав повноважень на прийняття оскаржуваного рішення, оскільки, на його думку, відповідно до пункту 4.2 розділу ІV Порядку 22-1 рішення за заявою позивача від 14 січня 2022 року мало приймати ГУПФУ в Луганській області. На думку представника позивача, другий відповідач був зобов'язаний засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначити структурний підрозділ саме «органу, що призначає пенсію», яким і є ГУПФУ в Луганській області. ГУПФУ в Харківській області не є структурним підрозділом ГУПФУ в Луганській області, оскільки є окремим територіальним органом Пенсійного фонду України і має свої окремі структурні підрозділи. В силу приписів пункту 4.3. розділу ІV Порядку 22-1 саме керівник ГУПФУ в Луганській області повинен підписати рішення за результатами розгляду заяви про призначення пенсії, оскільки ГУПФУ в Луганській області і є тим «органом, що призначає пенсію».

Також представник позивача зазначає, що отримане рішення від 21 січня 2022 року не містить відповідного бланку державного органу та його реквізитів, підписано лише начальником відділу та головним спеціалістом та виключно наявна на ньому печатка вказує на ГУПФУ в Харківській області.

Вважаючи порушеними права позивача з вищенаведених підстав, представник позивача звернувся за судовим захистом з цим позовом.

Ухвалою від 02 травня 2023 року задоволено клопотання представника позивача про поновлення пропущеного строку звернення до суду з цим позовом; прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від ГУПФУ в Харківській області 05 травня 2023 року надійшов відзив, в якому представник першого відповідача заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав.

Позивач 14 січня 2022 року звернувся до ГУПФУ в Луганській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення спеціалістом управління, за принципом екстериторіальності, був визначений структурний підрозділ Пенсійного фонду України, який сформував атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення) та електронну пенсійну справу, а саме - ГУПФУ в Харківській області, яке за наслідками розгляду заяви позивача від 14 січня 2022 року прийнято рішення від 21 лютого 2022 року про відмову у призначенні пенсії у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу.

За результатами розгляду наданих документів встановлено, що страховий стаж позивача становить 38 років 07 місяців 29 днів, пільговий стаж за списком № 2 - 02 роки 04 місяці 01 день, пільговий стаж за списком № 1 відсутній. До загального стажу зараховано всі періоди. До страхового пільгового стажу роботи за списком № 1 не зараховано періоди роботи з 23 жовтня 1989 року по 27 вересня 1993 року згідно із довідкою від 19 липня 2021 року № 287, оскільки відсутні накази про результати атестації робочого місця з переліком відділів та посад, первинні документ, в довідці не зазначено проходження атестації вперше.

Представник ГУПФУ в Харківській області зазначив, що згідно із Порядком № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються для спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітки та Мінфіном. Крім того, при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21 серпня 1992 року, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації робочих місць, що затверджується висновком Державної експертизи умов праці. Якщо відсутня хоча б одна з вищевказаних умов, то підстав для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, немає.

З огляду на вищенаведене у спірних правовідносинах перший відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Від ГУПФУ в Луганській області 10 травня 2023 року надійшов відзив, в якому представник другого відповідача заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав.

З 1 квітня 2021 року впроваджено нову технологію екстериторіального призначення/перерахунку пенсії та ухвалено постанову правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстровану в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 за № 339/35961, згідно з якою внесено, зокрема, відповідну низку змін до Порядку № 22-1 та Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України. Нова технологія екстериторіального призначення/перерахунку пенсії передбачає опрацювання заяв і прийнятих документів бек-офісами 25 головних управлінь Фонду у порядку черговості, незалежно від місць прийому заяв та місця проживання пенсіонерів. Рішення за результатами розгляду заяви зберігається в електронній пенсійній справі особи. Електронна пенсійна справа зберігається на базі централізованих інформаційних технологій.

Заява ОСОБА_1 від 14 січня 2022 року спеціалістами ГУПФУ в Луганській області не опрацьовувалась. Згідно із інформацією що міститься в системі ППВП вказана заява опрацьовувалась за принципом екстериторіальності спеціалістами ГУПФУ в Харківській області, яким за результатами розгляду прийнято рішення від 21 січня 2022 року № 121630010291 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком згідно із частиною третьою статті 114 Закону № 1058-IV. Зважаючи на дані обставини, ГУПФУ в Луганській області об'єктивно позбавлене можливості надати обґрунтований відзив на позовну заяву, оскільки Управлінню не відомі підстави та умови прийняття вищезазначеного рішення ГУПФУ в Харківській області.

Підсумовуючи, вище викладене ГУПФУ в Луганській області не може бути належним відповідачем по справі, оскільки рішення про відмову в при значенні пенсії, яке оскаржує позивач у своїй позовній заяві виносив інший пенсійний орган - ГУПФУ в Харківській області. ГУПФУ в Харківській області є самостійною юридичною особою, підрозділом Пенсійного фонду України. Саме ГУПФУ в Харківській області наділено правом призначення пенсії позивачу.

Також представник другого відповідача наголошує, що за відсутності дій з боку ГУПФУ в Луганській області, що б свідчили про порушення ним норм чинного пенсійного законодавства України, тобто за відсутності незаконних та неправомірних дій/бездіяльності, Управління не може нести відповідальність (бути відповідачем по даній адміністративній справі) та бути зобов'язаним до вчинення тих чи інших дій.

Крім того зазначено, що відповідно до статті 10 Закону № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором; також особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором. Позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах із зменшенням віку за списком № 2 за нормами пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV.

Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив таке.

Згідно із наявними в матеріалах справи копіями заяви про призначення пенсії від 14 січня 2022 року та розписки-повідомлення про прийняття 14 січня 2022 року доданих до заяви документів, ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) через представника відділу кадрів ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання «Азот» звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області із заявою за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2. Позивачем подано, а уповноваженою особою УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області прийнято такі документи: диплом про навчання; довідку про відкритий рахунок в банку; довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, № 287 та 1163; посвідчення ВК; окремі доручення; лист ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання «Азот»; експертизу 437; атестат 437; згоду; паспорт; трудову книжку.

За принципом екстериторіальності для розгляду заяви позивача про призначення пенсії визначено структурний підрозділ Пенсійного фонду України - ГУПФУ в Харківській області.

За наслідками розгляду заяви позивача та наданих ним документів ГУПФУ в Харківській області прийнято рішення від 21 січня 2022 року № 121630010291, яким ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, передбаченого частиною третьою статті 114 Закону № 1058-IV.

В рішенні про відмову в призначенні пенсії позивачу від 21 січня 2022 року № 121630010291, копія якого наявна в матеріалах справи, вказано, що вік заявника 58 років 02 місяці, необхідний страховий стаж становить 25 років, необхідний пільговий стаж становить - 10 років, страховий стаж заявника становить 38 років 07 місяців 29 днів, пільговий стаж заявника за списком № 2 становить 02 роки 04 місяці 01 день, пільговий стаж заявника за списком № 1 відсутній.

Згідно з частиною третьою статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад i показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років i за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими i особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим i п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

За результатами документів, доданих до заяви: до загального страхового стажу роботи зараховано всі періоди; до страхового пільгового стажу роботи за списком № 1 не зараховано періоди з 23 жовтня 1989 року по 27 вересня 1993 року згідно із довідкою від 19 липня 2021 року № 287, оскільки відсутні накази про результати атестації робочого місця з переліком відділів та посад, первинні документи, в довідці не зазначено проходження атестації вперше.

Рішення ГУПФУ в Харківській області від 21 січня 2022 року № 121630010291 отримано представником позивача тільки разом із супровідним листом ГУПФУ в Луганській області від 25 квітня 2023 року № 1200-0202-8/8175, надісланим у відповідь на адвокатський запит від 24 квітня 2023 року.

Також судом встановлено, що позивач звернувся до Пенсійного фонду України із заявою від 06 травня 2022 року про повторний розгляд питання щодо призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах, оскільки до заяви про призначення пенсії в січні 2022 року надано весь пакет документів, необхідний для призначення пенсії, а ГУПФУ в Харківській області відмовлено в призначенні через відсутність серед наданих документів наказу про атестацію робочого місця з переліком відділів та посад ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання «Азот».

Листом від 23 травня 2022 року ГУПФУ в Луганській області повідомило позивача, що його електронну пенсійну справу перевірено стосовно правомірності винесеного ГУПФУ в Харківській області рішення про відмову від 21 січня 2022 року. У зв'язку з введенням воєнного стану та з метою захисту персональної інформації, на теперішній час відсутня можливість перегляду завантаженого переліку документів для їх повного аналізу, в зв'язку з чим неможливо перевірити правильність обчислення пільгового стажу. Рекомендовано звернутися із всіма необхідними документами для подання повторної заяви про призначення пенсії до територіального органу Пенсійного фонду України або разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту, через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.

Листом від 06 червня 2022 року ГУПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивача, що він не перебуває в них на обліку, а тому відсутня можливість надати інформацію про пенсійне забезпечення з урахуванням конфіденційної інформації про особу. Також рекомендовано звернутися за призначенням пенсії повторно.

Листом від 14 червня 2022 року Департамент пенсійного забезпечення ПФУ, розглянувши звернення позивача від 06 травня 2022 року, повідомив, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану для мінімізації ризиків щодо розголошення інформації пенсіонера, доступ до електронних пенсійних справ обмежено. Для визначення права на призначення пенсії рекомендовано надати копії документів, надані до заяви про призначення пенсії від 14 січня 2022 року, які придатні для сприйняття їх змісту.

Копії вищеописаних документів наявні в матеріалах справи.

Згідно із наявними в матеріалах справи копіями заяви про призначення пенсії від 06 липня 2022 року та розпискою-повідомленням про прийняття 06 липня 2022 року доданих до заяви документів, ОСОБА_1 звернувся до ГУПФУ в Дніпропетровській області із заявою за призначенням пенсії за віком, а уповноваженою особою Дніпродзержинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області прийнято такі документи: довідку про присвоєння ідентифікаційного номера; заяву про призначення пенсії; паспорт; диплом про навчання; довідки, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, № 287 та 1163; заяву про спосіб виплати; інші документи; трудову книжку.

За принципом екстериторіальності для розгляду заяви позивача про призначення пенсії визначено структурний підрозділ Пенсійного фонду України - ГУПФУ в Дніпропетровській області.

Дослідженням розпорядженням з ППВП ПФУ встановлено, що ОСОБА_1 за заявою від 06 липня 2022 року рішенням від 14 липня 2022 року № 121630010291 з 06 липня 2022 року призначено пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2. Також з цього розпорядження слідує, що позивач перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області.

Згідно із розрахунком страхового стажу для визначення права на призначення пенсії за віком за заявою від 06 липня 2022 року, страховий стаж ОСОБА_1 з урахуванням перетину періодів складає 38 років 10 місяців 20 днів, крім того додаткові роки за списком 1 - 03 роки, всього для розрахунку - 41 рік 11 місяців 00 днів. До страхового стажу, що дає право на зниження пенсійного віку зараховано роботу за списком № 2 - 06 років 03 місяці 07 днів, у тому числі: робота за списком № 2 з 17 березня 1987 року по 17 липня 1989 року (02 роки 04 місяці 01 день); робота за списком № 1 з 23 жовтня 1989 року по 31 рудня 1991 року (02 роки 02 місяці 09 днів); робота за списком № 1 з 01 січня 1992 року по 27 вересня 1993 року (01 рік 08 місяців 27 днів).

Дослідженням записів у трудовій книжці позивача від 23 березня 1963 року серії НОМЕР_2 за спірний період судом встановлено, що позивач:

з 23 жовтня 1989 року (наказ від 23 жовтня 1989 року № 112к) по 27 вересня 1993 року (наказ від 27 вересня 1993 року № 108-к) працював в Сєвєродонецькому виробничому об'єднанні «Азот» за професією майстра з ремонту цеха ацетилену (записи №№ 5-6).

Інші періоди роботи позивача за оскаржуваним рішенням ГУПФУ в Харківській області не є спірними, тому судом не досліджуються.

Дослідженням довідки ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання «Азот» від 19 липня 2021 року № 287 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлено, що ОСОБА_1 працював повний робочий день на Сєвєродонецькому виробничому об'єднанні «Азот» і за період з 23 жовтня 1989 року по 27 вересня 1993 року виконував виробництво хімічне, вуглеводнів та їх сполук, за професією майстер з ремонту (зайнятий на ремонті, профілактиці та обслуговуванні технологічного обладнання) цеху ацетилену, що передбачена списком 1 розділ VIII підрозділ 1 пункт 1080А010 постанови Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10 (03 роки 11 місяців 04 дні). Підстави для видачі: штатний розклад, накази по підприємству, особова картка форми П-2, розрахунково-платіжні відомості за 1989-1993 роки, наказ про проведення атестації робочих місць за умовами праці від 04 липня 1994 року № 437.

Згідно із випискою з наказу Сєвєродонецького виробничого об'єднання «Азот» від 04 липня 1994 року № 437 та листом Управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації від 17 квітня 2004 року № 6/3365 професія майстер з ремонту (зайнятий на ремонті, профілактиці та обслуговуванні технологічного обладнання) цеху ацетилену дає право на пільгове пенсійне забезпечення згідно із списком № 1 за результатами атестації робочих місць; відділом державної експертизи умов праці досліджено наказ про результати атестації робочих місць за умовами праці від 04 липня 1994 року № 437 та встановлено, що атестація проведена у відповідності з вимогами Методичних рекомендацій з її проведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.09.1992 № 41.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV, тут і надалі положення Закону наведені в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до абзацу першого частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно із абзацом першим частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Абзацами дев'ятим та десятим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до абзаців першого та третього частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Згідно із частиною першою статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV визначено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до частини другої статті 44 Закону № 1058-IV призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.

Згідно із частиною третьою статті 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до абзаців першого-другого пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.

Згідно з абзацом першим частини п'ятої статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Згідно із пунктом 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:

чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;

жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.

Відповідно до частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Згідно із частиною п'ятою статті 114 Закону № 1058-IV у разі призначення пенсій на пільгових умовах відповідно до частин другої і третьої цієї статті проводиться взаємне зарахування періодів роботи, передбачених цією статтею, за умови що роботи, які зараховуються, дають право на пенсію на аналогічних або більш пільгових умовах.

Абзацами першим та другим пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 59 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Статтею 62 Закону № 1788-XII визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).

Зазначений Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня1993 року № 637 (далі - Порядок № 637, положення наведені в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (абзац перший пункту 3 Порядку № 637).

Відповідно до абзаців першого, сьомого пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли і трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Порядок № 22-1, тут і надалі Порядок наведений в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно з пунктом 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (пункт 1.7 розділу І Порядку № 22-1).

Відповідно до абзацу першого пункту 1.8 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Згідно із абзацом четвертим пункту 1.8 розділу І Порядку № 22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі.

Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) (абзац п'ятий пункту 1.8 розділу І Порядку № 22-1).

Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1 визначено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За періоди роботи після впровадження персоніфікованого обліку орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення (далі - індивідуальні відомості про застраховану особу).

Відповідно до підпункту 5 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах:

довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видана підприємством, установою, організацією відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу (у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах згідно з пунктами 1-6, 8 частини другої, частиною третьою статті 114 Закону та пунктом 23 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону). У разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника пільговий стаж підтверджується комісією з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії, згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року № 18-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2006 року за № 1231/13105. Орган, що призначає пенсію, додає рішення цієї комісії;

документи про проведення атестації робочих місць за умовами праці відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» (для зарахування до стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, періодів роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 або із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, після 21 серпня 1992 року).

Згідно з пунктом 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Пунктом 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 визначено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Згідно з абзацами другим, третім, четвертим, шостим пункту 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Згідно із пунктом 4.7 розділу IV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.

Відповідно до абзацу першого пункту 4.10 розділу IV Порядку № 22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації, фактичного проживання) особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

З вищеописаних доказів, наявних в матеріалах справи, судом встановлено, що позивач звернувся до ГУПФУ в Луганській області із заявою від 14 січня 2022 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2.

Відповідно до пункту 4.2 розділу ІV Порядку № 22-1 за принципом екстериторіальності заяву позивача від 14 січня 2022 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах разом з доданими до неї документами розглянуто ГУПФУ в Харківській області та прийнято рішення про відмову в призначення пенсії від 21 січня 2022 року № 121630010291.

Як вже вище вказано, оскаржуване рішення мотивоване відсутністю у позивача права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, передбаченого частиною третьою статті 114 Закону № 1058-IV. До страхового пільгового стажу роботи позивача за списком № 1 не зараховано період з 23 жовтня 1989 року по 27 вересня 1993 року згідно із довідкою від 19 липня 2021 року № 287, оскільки відсутні накази про результати атестації робочого місця з переліком відділів та посад, первинні документи, в довідці не зазначено проходження атестації вперше.

За наслідками розгляду справи судом встановлено, що ГУПФУ в Харківській області при прийнятті оскаржуваного рішення помилково керувалося положеннями частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV, оскільки позивач звертався із заявою про призначення пенсії за списком № 2, умови призначення якої визначені пунктом 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV, а не частиною третьою цієї статті як визначив перший відповідач.

Також судом встановлено, що ГУПФУ в Харківській області безпідставно вказано в оскаржуваному рішенні, що позивачем не підтверджено проведення атестації робочого місця, на якому позивач працював в період з 23 жовтня 1989 року по 27 вересня 1993 року.

Так розпискою-повідомленням від 14 січня 2022 року, складеною уповноваженою особою УПФУ в м. Сєвєродонецьку Луганської області у відповідності до вимог пункту 4.2 розділу VI Порядку № 22-1, підтверджено, що позивач разом із заявою про призначення пенсії надав: трудову книжку від 23 березня 1963 року серії НОМЕР_2 ; довідку ПрАТ «Сєвєродонецьке об'єднання «Азот» від 19 липня 2021 року № 287 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній; виписку з наказу Сєвєродонецького виробничого об'єднання «Азот» від 04 липня 1994 року № 437 та лист Управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації від 17 квітня 2004 року № 6/3365, тобто повний пакет документів, визначений підпунктами 2 та 5 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку № 22-1 для підтвердження страхового стажу та права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Цими документами у повній мірі підтверджено, що позивач в період з 23 жовтня 1989 року по 27 вересня 1993 року був зайнятим повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також проведення атестації цього робочого місця на відповідність умовам праці.

Твердження першого відповідача про відсутність в уточнюючій довідці інформації про проходження атестації вперше, суд відхиляє як безпідставні, оскільки пунктом 20 Порядку № 637 зазначення такої інформації не вимагається.

Отже судом встановлено, що у ГУПФУ в Харківській області при прийнятті оскаржуваного рішення були відсутні підстави для незарахування періоду роботи позивача з 23 жовтня 1989 року по 27 вересня 1993 року на Сєвєродонецькому виробничому об'єднанні «Азот» до пільгового страхового стажу за списком № 1.

Крім того, ГУПФУ в Харківській області при прийнятті рішення від 21 січня 2022 року № 121630010291 не запропоновано позивачу подати додаткові документи, яких, на думку першого відповідача, не вистачало для призначення пенсії, чим порушено вимоги пункту 1.8 розділу І Порядку № 22-1.

Оскільки позивач на час звернення із заявою від 14 січня 2022 року досяг віку 58 років 02 місяці, його страховий стаж становив 38 років 07 місяців 29 днів, а стаж роботи зі шкідливими і важкими умовами праці за списком № 1 та списком № 2 (з урахуванням спірного періоду роботи з 23 жовтня 1989 року по 27 вересня 1993 року) сукупно складав 06 років 03 місяці 07 днів, суд дійшов висновку, що позивач мав право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058-IV, на 2 роки, а ГУПФУ в Харківській області безпідставно відмовило в її призначенні.

Щодо тверджень представника позивача про відсутність в рішенні ГУПФУ в Харківській області відповідного бланку державного органу та його реквізитів, суд відхиляє їх як безпідставні, оскільки Порядок № 22-1 таких вимог не містить.

Також суд відхиляє твердження представника позивача, що перший відповідач не мав повноважень на прийняття оскаржуваного рішення, оскільки, на його думку, відповідно до пункту 4.2 розділу ІV Порядку 22-1 за принципом екстериторіальності слід було визначити структурний підрозділ саме ГУПФУ в Луганській області, а не інший орган, що призначає пенсію, яким є ГУПФУ в Харківській області.

Так судом встановлено, що з 1 квітня 2021 року впроваджено нову технологію екстериторіального призначення/перерахунку пенсії та ухвалено постанову правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», зареєстровану в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 за № 339/35961, згідно з якою внесено, зокрема, відповідну низку змін до Порядку № 22-1 та Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України.

Як стверджує представник другого відповідача, нова технологія екстериторіального призначення/перерахунку пенсії передбачає опрацювання заяв і прийнятих документів бек-офісами 25 головних управлінь Фонду у порядку черговості, незалежно від місць прийому заяв та місця проживання пенсіонерів.

Тобто, ГУПФУ в Луганській області стверджує, що визначення за принципом екстериторіальності структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, здійснюється засобами програмного забезпечення автоматично, з урахуванням принципу єдиної черги спеціалістів.

Представником позивача не надано суду жодних доказів та не наведено обставин, що ГУПФУ в Луганській області, як органом до якого подано заяву про призначення пенсії, вчинено будь-яких дій щодо визначення за принципом екстериторіальності іншого територіального органу, що призначає пенсію.

В свою чергу дії Пенсійного фонду України щодо імплементації положень пункту 4.2 Порядку № 22-1 про визначення за принципом екстериторіальності структурного підрозділу органу, що призначає пенсію, в ІКІС ПФУ підсистеми «Звернення» та «Призначення та виплата пенсії» (ППВП) з огляду на суб'єктний склад учасників по справі, не входить до предмету доказування по даній справі.

Підсумовуючи встановлені вище обставини, за нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що рішення ГУПФУ в Харківській області від 21 січня 2022 року № 121630010291 не відповідає критеріям правомірного рішення суб'єкта владних повноважень, визначеним частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно вимоги позивача в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Що стосується вимоги про зобов'язання ГУПФУ в Луганській області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах у відповідності до частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV з 05 листопада 2021 року та виплатити заборгованість, яка утворилася за період з 05 листопада 2021 року по 06 липня 2022 року, суд зазначає таке.

Як вже вище вказано, наданими в матеріали справи документами підтверджено, що позивач звернувся із заявою від 14 січня 2022 року за призначенням пенсії за списком № 2, чим відповідно до статті 10 Закону № 1058-IV здійснив вибір виду пенсії, тому за цією заявою мав право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV, а не відповідно до частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV, як стверджує представник позивача.

Крім того, з вищеописаних доказів судом встановлено, що на час розгляду даної справи право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV позивачем вже реалізовано за заявою від 06 липня 2022 року, поданою до Дніпродзержинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області.

Так розпорядженням з ППВП ПФУ підтверджено, що ОСОБА_1 за заявою від 06 липня 2022 року рішенням від 14 липня 2022 року № 121630010291 з 06 липня 2022 року призначено пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2 відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV.

Відповідно у суду на час розгляду справи відсутні підстави для зобов'язання органу, що призначає пенсію, повторно призначити позивачу пенсію відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV.

При цьому судом встановлено, що позивач вперше звернувся із заявою про призначення пенсії протягом трьох місяців з дня досягнення 58 років - пенсійного віку, після досягнення якого у позивача виникло право на призначення пенсії відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV, а тому відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 цього Закону мав право на її призначення з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 06 листопада 2021 року.

Тобто судом з'ясовано, що негативним наслідком прийняття ГУПФУ в Харківській області рішення від 21 січня 2022 року № 121630010291 про відмову в призначенні пенсії стало порушення права позивача на отримання пенсії в період з 06 листопада 2021 року до 05 липня 2022 року.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За встановлених обставин суд дійшов висновку, що ефективним способом захисту порушеного права позивача на отримання пенсії в період з 06 листопада 2021 року по 05 липня 2022 року включно, який у повній мірі сприятиме його відновленню, є зобов'язання органу, що призначає пенсію, здійснити перерахунок пенсії позивача, змінивши дату призначення пенсії з 06 липня 2022 року на 06 листопада 2021 року, та виплатити заборгованість по пенсії, яка утворилася в період з 06 листопада 2021 року по 05 липня 2022 року включно.

Визначаючи орган, на який має бути покладено такий обов'язок, суд керується положенням пункту 4.10 розділу IV Порядку № 22-1, відповідно до якого електронна пенсійна справа передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації, фактичного проживання) особи.

Оскільки електронна пенсійна справа після призначення позивачу пенсії передана до ГУПФУ в Луганській області, позивач перебуває на обліку та отримує пенсію в цьому органі Пенсійного фонду України, суд дійшов висновку, що обов'язок здійснити відповідний перерахунок пенсії позивача за судовим рішенням має бути покладений саме на ГУПФУ в Луганській області.

З наведених вище мотивів суд відхиляє твердження представника другого відповідача, що ГУПФУ в Луганській області є неналежним відповідачем по справі.

Отже за встановлених по справі обставин, суд дійшов висновку, що вказана вимога підлягає частковому задоволенню з обранням належного способу захисту порушеного права позивача.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.

Частиною восьмою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Позивачем за подання до суду даного позову сплачено судовий збір у розмірі 858,88 грн, що підтверджено квитанцією про сплату від 27 квітня 2023 року.

Зважаючи, що даний спір виник внаслідок неправильних дій (рішення) першого відповідача, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір у розмірі 858,88 грн на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУПФУ в Харківській області.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов адвоката Комарової Ганни Олексіївни в інтересах ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (місцезнаходження: 61022, Харківська область, місто Харків, Майдан Свободи 5, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, код за ЄДРПОУ 14099344), Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (місцезнаходження: 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Шевченка, будинок 9, код за ЄДРПОУ 21782461) про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 21 січня 2022 року № 121630010291 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , змінивши дату призначення пенсії з 06 липня 2022 року на 06 листопада 2021 року, та виплатити заборгованість по пенсії, яка утворилася в період з 06 листопада 2021 року по 05 липня 2022 року включно.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 858,88 грн (вісімсот п'ятдесят вісім гривень 88 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Пляшкова