Справа № 2-а-570/2010 року
27 серпня 2010 року Канівський міськрайонний суд
Черкаської області
в складі:
головуючого - судді Русакова Г.С.
за участю секретаря - Назаренко О.В.
позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Каневі, Черкаської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УДАІ ГУМВС України в Київській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення,
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до УДАІ ГУМВС України в Київській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, посилаючись на те, що інспектор ДПС Богуславського ВДАІ Калініченко А.О. склав відносно неї протокол про адміністративне правопорушення, зазначивши в ньому, що ОСОБА_1 16.07.2010 р. о 15-40 год. в с. Іволівно Богуславського району керуючи транспортним засобом «Форд Фієста» д.н.з. НОМЕР_1 порушила вимоги дорожнього знаку 2.2, чим порушила ПДР. На підставі вказаного протоколу було винесено постанову серії АА № 283740 від 16.07.2010 року про накладення штрафу відповідно до ч.1 ст.122 КУпАП в сумі 255 грн.
Вважає, що вказана постанова є неправомірною, оскільки при її винесені допущено грубе порушення закону у частині встановлення обставин того чи мало місце подія і склад адмінправопорушення, хто його допустив та чим це доказується.
Крім того, вважає дану постанову необґрунтованою, такою, що винесена з порушенням норм КУпАП, з перевищенням компетенції суб'єкта владних повноважень, під час винесення постанови не дотримано вимог ст.ст. 245, та 280 КУпАП., відповідно до яких завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та дотримання процесуального порядку розгляду справи. Не були роз'ясненні конституційні права..
У судовому засіданні позивач підтримав вимоги, викладені у позовній заяві, наполягав на їх задоволенні, пояснив, що 16.07.2010 р. рухався на авто по вказаному відрізку дороги, але правил дорожнього руху не порушувала, так як здійснювала короткочасну зупинку, на її численні пояснення інспектор не реагував.
На підставі викладеного вважає, що у її діях відсутній склад адміністративного правопорушення.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце судового розгляду.
Суд, вислухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи, вважає, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
Враховуючи пояснення позивача, матеріали справи, суд вважає, що в діях позивача формально вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 КпАП України, але враховуючи його малозначність, суд вважає за можливе відповідно до ст. 22 КпАП України звільнити порушника від адміністративної відповідальності та обмежитись усним зауваженням.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 293 КпАП України суд при розгляді скарги на постанову про адміністративне правопорушення приймає рішення про скасування постанови та закриття справи.
Керуючись ст. ст. 6, 11, 17-18, 19, 71, 159, 160-163 КАС України, ст. 122, 283, 287-288, 293 КпАП України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Скасувати постанову про адміністративне правопорушення АА № 283740 від 16.07.2010 року звільнивши ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням.
Провадження по справі закрити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-дений строк з дня її винесення апеляційної скарги.
Головуючий Г.С.Русаков