29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"14" вересня 2010 р.Справа № 10/1241-10
за позовом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький
до Голозубинецької сільської ради с. Голозубинці Дунаєвецького району
про стягнення 30771,00 грн.
Суддя Виноградова В.В.
Представники сторін:
Від позивача: Сліпчук О.П - за довіреністю від 16.10.2009р..
Від відповідача: Шевчук В.Ф.- сільський голова (в судовому засіданні 13.09.2010р.)
Рішення приймається 14 вересня 2010 року , оскільки в судовому засіданні оголошувалась перерва.
Суть спору:
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 54560,25 грн. шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням, що здійснювалось за відсутності дозволу. В обґрунтування вимог посилається на матеріали перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства (акт перевірки від 22.03.2010р., постанову про накладення адмінстягнення, розрахунок розміру шкоди), ст.ст. 64, 68 Законну України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 48,49,110,111 Водного кодексу України.
Позивачем подано письмову заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить суд стягнути з відповідача 30771,00 грн. шкоди. Дана заява приймається судом.
Відповідач у письмовому відзиві на позов та представник в судових засіданнях вказує на те, що з червня 2007 року проводився ремонт водогону та насосної станції працівниками Дунаєвецького районного комбінату по комунальному обслуговуванню сільського населення та силами і коштами жителів села. Зазначає, що після ремонту водогону було отримано дозвіл на водокористування та розпочалося водопостачання для господарсько-побутових потреб.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Голозубинецькою сільською радою с. Голозубинці Дунаєвецького району, за результатами якої складено акт перевірки №70/06/10/1 від 22.03.2010р. В акті перевірки зафіксовано, що Голозубинецька сільська рада здійснювала спеціальне водокористування для забезпечення господарсько-побутових потреб за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням ст.ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України. Відповідно до наданої Голозубинецькою сільською радою довідки від 22.03.2010 р. №38 в період з 23.03.2007р. по 31.12.2007р. використано 25500 м.куб. води, з 01.01.2008р. по 13.08.2008р. використано 19200 куб.м. води без дозволу на спеціальне водокористування. Згідно наданих Голозубинецькою сільською радою довідок від 13.09.2010р., з огляду на проведення ремонтних робіт водогону, за період з 25.06.2008р. по 13.08.2008р. сільською радою видобуто для потреб населення 380 м.куб. води, з 01.08.2007р. по 24.06.2008р. було використано 790 м.куб води.
Відповідно до розрахунків, проведених на підставі акту перевірки, наданих довідок та згідно норматив збору за спеціальне водокористування для обчислення розміру шкоди, наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища №389 від 20.07.2009р. "Про затвердження Методики розрахунку відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", розмір шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням, що здійснювалось за відсутності дозволу склав 30771,00 грн.
Постановою від 23.03.2010р. №007158/06 на сільського голову Шевчука В.Ф. накладено адміністративне стягнення в сумі 238,00 грн. за порушення ст.ст.19,21 Кодексу України "Про надра", ст.ст. 44,48,49 Водного кодексу України в зв'язку з здійсненням Голозубинецькою сільською радою видобутку підземної води для забезпечення побутових потреб у відсутності спеціального дозволу на користування надрами.
Оскільки Відповідач в добровільному порядку шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням за відсутності дозволу не сплатив, позивачем подано позов до суду.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне:
Відповідно до ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території згідно Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006р. №548, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за №119/13386 "Про затвердження Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі та Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі" покладено на Державну екологічну інспекцію.
Згідно з ч. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затверджено Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006р. №548 (із змінами) Інспекція вправі обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, виконувати в установленому порядку відбір проб, інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей, у тому числі забруднюючих речовин на об'єктах, що обстежуються; перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Частиною 2 ст. 48 Водного кодексу України передбачено, що спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Відповідно до п. 9 ст. 44, ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Згідно ст.ст. 110, 111 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем зафіксовано факт здійснення відповідачем спеціального водокористування для забезпечення господарсько-побутових потреб за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, в результаті чого природному середовищу завдано шкоду, з врахуванням поданого уточнення, в розмірі 30771,00 грн., розраховану відповідно до Методики розрахунку відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №389 від 20.07.2009р.
Враховуючи викладене, приписи ст. 33 ГПК України в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню. Доказів які б спростовували заявлені позовні вимоги та про відшкодування заявленої до стягнення шкоди суду не подано.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.1,12,33, 44, 49, 82-85,116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позов Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до Голозубинецької сільської ради с. Голозубинці Дунаєвецького району про стягнення 30771,00 грн. задоволити.
Стягнути з Голозубинецької сільської ради с. Голозубинці, Дунаєвецького району (код 04406383) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області (м. Хмельницький вул. І. Франка, 2/2, код 34971547) для зарахування на р/р 31517921700168, код класифікації 24062100, код 23565271, МФО 815013, одержувач коштів: УДК у Дунаєвецькому районі, банк одержувач - ГУДКУ у Хмельницькій області 30771,00грн. (тридцять тисяч сімсот сімдесят одна гривня 00 коп.) шкоди заподіяної природному середовищу.
Видати наказ.
Стягнути з Голозубинецької сільської ради с. Голозубинці, Дунаєвецького району (код 04406383) в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 307,71 грн. (триста сім гривень 71коп.) та в дохід Державного бюджету України через відділення державного казначейства (на рахунок 31211264700002, одержувач УДК у м. Хмельницькому, МФО 815013, банк одержувача ГУДКУ у Хмельницькій області, ОКРО 23565225, код бюджетної класифікації доходів 22050003, за символом звітності 264) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 копійок).
Видати наказ.
Суддя
Віддруковано 3 примірники: 1 -в справі, 2 -позивачу, 3- відповідачу